Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Buna seara, tuturor!

 

Am trecut cu bine si peste testele de sange, dupa ce m-am panicat maxim cand am inteles ca nu au fost testati niciodata de hiv, sifilis si hepatita B/C.Mi se pare incredibil asa ceva, sa ajungi dupa o luna de intalniri sa ti se spuna acest aspect, nu inteleg dupa ce considerente scriu in dosar ca un copil este clinic sanatos.

Bun, mergem mai departe. Saptamana aceasta avem ultima vizita supravegheata, vom merge la un centru de joaca dintr-un mall, apoi vor inchide dosarul.

Acum suntem in verva cu amenajarea camerei copiilor si cu alte lucruri pe care trebuie sa le punem la punct.

Baietelul deseneaza ca isi ia un pachet cu mancare si pleaca la parintii lui, intr-un alt oras :)

As vrea sa va intreb, pe cele care ati luat copii de scoala/gradinita, dupa cata vreme i-ati dus ? Baietelul e clasa zero si nu stiu cum sa fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Se face transfer de la o scoala/ gradinita la alta. In momentul in care iei copiii de la as maternal du.te si la scoala/gradinita pt a lua dosarul medical al copilului. Cel mai bine este sa te duci sa vorbesti cu directoarea de la scoala unde vrei sa transferi copilul pt a.ti da mai multe informatii. Ar fi bine sa gasesti o invatatoare deschisa la minte care sa nu eticheteze copiii adoptati si sa integreze copilul. Este o fata pe grup care a adoptat 2 surori(5/7 ani gradi/scoala), poate te ajuta si ea cu info.....qiao bing are userul...dc retin eu bine....Din ce sector esti? Poate te ajuta cineva cu recomandari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, fetelor, nu cadeti in butoi ! Eu abia acum , la 47 ani am inceput sa aud cuvantul "mama". Stiu ca e frustrant si obositor si cu cat te gandesti mai mult, cu atat te apuca disperarea. Eu cand am inceput demersurile pt adoptie nu mi-am setat nici o asteptare. Pur si simplu am bifat pasii pe care ii aveam de facut si in rest am incercat sa imi vad de ale mele, sa profit de ultima perioada de "libertate", ca prea imi petrecusem ultimii ani din viata axata doar pe facutul unui copil. Acum nu mai am timp nici sa ma gandesc cati ani am.

[flo]

Ati avut termenul pentru incuviintarea adoptiei? In ce stadiu sunteti? Ati scos certificatele de nastere pe numele vostru?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, fetelor, nu cadeti in butoi ! Eu abia acum , la 47 ani am inceput sa aud cuvantul "mama". Stiu ca e frustrant si obositor si cu cat te gandesti mai mult, cu atat te apuca disperarea. Eu cand am inceput demersurile pt adoptie nu mi-am setat nici o asteptare. Pur si simplu am bifat pasii pe care ii aveam de facut si in rest am incercat sa imi vad de ale mele, sa profit de ultima perioada de "libertate", ca prea imi petrecusem ultimii ani din viata axata doar pe facutul unui copil. Acum nu mai am timp nici sa ma gandesc cati ani am.

[flo]

Ati avut termenul pentru incuviintarea adoptiei? In ce stadiu sunteti? Ati scos certificatele de nastere pe numele vostru?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hai, măi..Cum așa? De ce nu suni tu să întrebi? Dar, ați dat declarație pentru acel copil? Sau doar l-ați văzut în listă și așteptați informații despre el? Că așa..dacă nu vi l-au blocat, poate l-a și luat altă familie între timp.
De blocat,e blocat...nu a mai facut ca prima data...cand am gasit fetita si nu ne a blocat o in sistem...spunând ca nu au cum sa o blocheze...am sunat ieri si mi a spus ca asteapta fisa sinteti a copilului si ne suna ei...dar cele 7 zile scriise in lege au trecut...un sfat?Ce a fac?? Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De blocat,e blocat...nu a mai facut ca prima data...cand am gasit fetita si nu ne a blocat o in sistem...spunând ca nu au cum sa o blocheze...am sunat ieri si mi a spus ca asteapta fisa sinteti a copilului si ne suna ei...dar cele 7 zile scriise in lege au trecut...un sfat?Ce a fac??

 

 Ciudat, eu am primit fisa sintetica in ziua cand am blocat copii, la cateva ore dupa ce am vb. Nu am auzit de asteptare de 7 zile, eventual poate poti cere lamuriri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ciudat, eu am primit fisa sintetica in ziua cand am blocat copii, la cateva ore dupa ce am vb. Nu am auzit de asteptare de 7 zile, eventual poate poti cere lamuriri.
Am sunat ..si ne a zis ca ne suna ei...ce sa fac mai mult? Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, tuturor!

 

Am trecut cu bine si peste testele de sange, dupa ce m-am panicat maxim cand am inteles ca nu au fost testati niciodata de hiv, sifilis si hepatita B/C.Mi se pare incredibil asa ceva, sa ajungi dupa o luna de intalniri sa ti se spuna acest aspect, nu inteleg dupa ce considerente scriu in dosar ca un copil este clinic sanatos.

Bun, mergem mai departe. Saptamana aceasta avem ultima vizita supravegheata, vom merge la un centru de joaca dintr-un mall, apoi vor inchide dosarul.

Acum suntem in verva cu amenajarea camerei copiilor si cu alte lucruri pe care trebuie sa le punem la punct.

Baietelul deseneaza ca isi ia un pachet cu mancare si pleaca la parintii lui, intr-un alt oras :)

As vrea sa va intreb, pe cele care ati luat copii de scoala/gradinita, dupa cata vreme i-ati dus ? Baietelul e clasa zero si nu stiu cum sa fac.

 

Fetita mea mergea deja la gradinita in momentul in care am adus-o la Constanta.

Eu am vorbit mai intai cu directoarea gradinitei pe care am ales-o, si am avut mare noroc sa dau peste un om extraordinar, care a acceptat imediat sa o inscrie ( de fapt ne-a facut o rezervare pana in momentul in care am primit certificatul de nastere al copilului). 

Noi nu am luat legatura cu gradinita de la care a plecat copilul, iar in momentul inscrierii la noua gradinita am avut surpriza sa fim refuzati, pentru ca aparea in sistem ca fiind inscrisa la vechea gradinita. Insa cu doua telefoane s-a rezolvat problema. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Profit si eu ca nu sunt inca fetele acasa sa imi mai arunc un ochi pe aici.

Noi ieri am avut, intr-un final, infatisarea pt incuviintarea adoptiei ! Actele mai dureaza, am inteles ca numai redactarea hotararii dureaza cam 3 saptamani, pe urma 30 zile pana ramane definitiva si banuiesc ca abia dupa aceea se scot certificatele de nastere. O sa depunem sapt viitoare cerere pt certificatul de grefa, ieri se facuse tarziu. In februarie incep inscrierile pt scoala si vrem sa depunem pt cea mica dosarul deja cu noul nume, sa vedem cum o sa fie. Tot pe baza certificatului de grefa le-am inscris si in toamna la gradi si scoala.

smil nici fetele noastre nu aveau analize facute, nici nu le-am facut inainte sa le luam nici o investigatie, cam la o luna ne-a dat dr de familie analizele uzuale ca sa vedem daca au ceva carente si sa le putem remedia.

Legat de inscrierea la scoal/gradi, eu am fost f stresata. Noi am fost potriviti in iunie si am sperat ca avem timp suficient pana in toamna sa trecem prin toate etapele si sa avem deja fetele acasa inainte sa inceapa scoala. Nu a fost sa fie asa, abia am reusit sa le aducem cu o sapt inainte si asta pt ca am cerut preschimbarea termenului. Noi am mers la gradi unde am vrut sa o inscriem pe cea mica din iulie sa discutam cu directoarea care intial mi-a spus ca intr-o sapt se terminau inscrierile si ca neavand nici un drept legal asupra ei nu o putem inscrie si ca ea nu poate face nimic, ca totul se face printr-un soft, ca nr de copii/grupa e fix etc. Am ajuns sa sun chiar la inspectorat ca sa aflu ca directorul taie si spanzura si ca exista cazuri speciale, cum sunt ale noastre, de ex, cand se pot face inscrieri si in afara perioadei stabilite. Asa ca duceti-va si pregatiti terenul. Noi pana la urma am rezolvat f rapid in sapt dupa ce le-am adus acasa si am avut certificatul de grefa, dar mi-au iesit mie niste peri albi inainte.

Intre timp au ajuns veveritele asa ca abia acum am putut finaliza si posta mesajul [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetita mea mergea deja la gradinita in momentul in care am adus-o la Constanta. Eu am vorbit mai intai cu directoarea gradinitei pe care am ales-o, si am avut mare noroc sa dau peste un om extraordinar, care a acceptat imediat sa o inscrie ( de fapt ne-a facut o rezervare pana in momentul in care am primit certificatul de nastere al copilului). Noi nu am luat legatura cu gradinita de la care a plecat copilul, iar in momentul inscrierii la noua gradinita am avut surpriza sa fim refuzati, pentru ca aparea in sistem ca fiind inscrisa la vechea gradinita. Insa cu doua telefoane s-a rezolvat problema.
Vad ca esti din C-ta...in cat timp ai intrat in potrivire?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...