Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E bine sa iti asumi si sa mergi cu incredere inainte. Dar nu cred ca vei avea probleme. Nici eu nu sunt sănătoasă tun, ca sa zic asa, dar nu au considerat ca sunt pe moarte fara sa fie cazul. mai periculoase sunt eventualele accidente, dar nu poti prevedea totul. O sa fie bine.

 

 

 

 

Nico_GB ce credem noi despre noi sau altii e mai putin important, Cris a expus o situatie specifica, la care Somebody a raspuns perfect cu partea de lege care specifica clar ca toate schimbarile aparute in sanatatea, domiciliul, locul de munca, etc. trebuie anuntat responsabilului de caz. Acum, bineanteles, alegerile ne apartin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca mesajul cu articolul de legela este cel mai obiectiv si relevant. Eu doar o incurajez.

Cred ca am voie, nu? ....

Cris a zis ca prezinta situatia la directie.. la asta m am referit cand am zis sa mearga inainte. 

Am fost oarecum in situatia ei si problema mea de sanatate nu a fost o piedica in a lua atestatul. Ca in perioada aia eram eu. Stiu ca nu conteaza ce cred, dar daca e un mesaj optimist, rau nu are de ce sa faca. 

Va urez succes ! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca mesajul cu articolul de legela este cel mai obiectiv si relevant. Eu doar o incurajez.

Cred ca am voie, nu? ....

Am fost oarecum in situatia ei si problema mea de sanatate nu a fost o piedica in a lua atestatul. Ca in perioada aia eram eu. Stiu ca nu conteaza ce cred, dar daca e un mesaj optimist, rau nu are de ce sa faca. 

 

Nico, si eu cred ca se va rezolva, dar .... cred ca procedeaza bine daca va merge cu acte doveditoare, ca sunt mai credibile, decat un anunt verbal. Daca vrei sa incurajezi pana la capat, incurajeaz-o sa ia bucata de lege si sa aiba acte la mana pt ceea ce spune. Cred ca este extrem de important sa cunoastem legea si sa o si respectam; bineanteles, fiecare procedeaza asa cum considera. 

P.S. eu prefer realismul pur de fiecare data, decat o atitudine de flower power, dar asa functionez eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, va multumesc pentru sfaturi! Sunt extrem de importante si sustinerea morala conteaza la fel de mult! Am gresit ca nu am anuntat, ne asumana, dar totodata nu dorim nimanui sa treaca prin asa ceva, pt ca orice alta grija dispare automat si focusul este pe sanatate....dar o sa mergem cu inima deschisa la directie o sa prezentam situatia, o sa avem actele ca si back-up si o sa asteptam decizia oficiala/legala. Unde'i lege nu-i tocmeala, clar .....asa ca o sa vedem ce urmari or sa apara! Va multumesc inca o data pentru sfaturi, conteaza mult ca exista un echilibru care-mi permite totodata sa sper ca poate fi si ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor bine vam gasit si eu merg saptamana care vine merg ma bacau pt a vedea lista cu toate actele necesare si sa depun dosarul pt adoptie daca ma ajuta bunul dumnezeu sa gasesc un baietel de pana 1 an as fi cea mai fericita dar as avea o intrebare dac ma puteti ajuta cum accesa albumul de poze cu copii as vrea sa i vad va multumesc frumos si dumnezeu sa va binecavanteze sa reusiti si bafta pooooop^fetelor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor bine vam gasit si eu merg saptamana care vine merg ma bacau pt a vedea lista cu toate actele necesare si sa depun dosarul pt adoptie daca ma ajuta bunul dumnezeu sa gasesc un baietel de pana 1 an as fi cea mai fericita dar as avea o intrebare dac ma puteti ajuta cum accesa albumul de poze cu copii as vrea sa i vad va multumesc frumos si dumnezeu sa va binecavanteze sa reusiti si bafta pooooop^fetelor

Ar fi minunat dacă ai fi puțin mai coerentă. 

Când spui „dac ma puteti ajuta cum accesa albumul de poze cu copii as vrea sa i vad” te referi la lista cu copii greu adoptabili?

Dacă te referi la aceea listă, trebuie să știi faptul că, înainte de a o vizualiza, trebuie să ai atestat de familie adoptatoare (sau atestat de adoptator). Ca să o poți accesa, trebuie să mergi la sediul DGASPC de care aparții, doar acolo ai acces la acea listă.

 

Cu privire la dorința ta de a adopta un copil (băiețel) de sub 1 an..cam dificil. Mergi mai întâi la DGASPC și doamnele de acolo îți vor explica care sunt șansele..ele știu mult mai bine decât noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...