Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

 

 

buna fetelor bine vam gasit si eu merg saptamana care vine merg ma bacau pt a vedea lista cu toate actele necesare si sa depun dosarul pt adoptie daca ma ajuta bunul dumnezeu sa gasesc un baietel de pana 1 an as fi cea mai fericita dar as avea o intrebare dac ma puteti ajuta cum accesa albumul de poze cu copii as vrea sa i vad va multumesc frumos si dumnezeu sa va binecavanteze sa reusiti si bafta pooooop^fetelor

Mult succes in pregatirea dosarului si obtinerea atestatului.

In ceea ce priveste varsta copilului dorit, e bine sa fii realista...sunt mici sansele sa primesti un copil de sub 1 an (o sa vezi dupa ce vorbesti cu doamnele de la DGASPC).

Nu inteleg la ce album cu poze te referi...Exista o lista cu copii greu adoptabili pe care o poti accesa, daca vrei, dupa ce obtii atestatul.In rest, potrivirea e realizata de catre soft, in baza criteriilor alese de voi, dupa care ti se prezinta dosarul copilului si hotarasti daca mergi mai departe cu potrivirea.

E bine sa citesti legea privind procedura adoptiei si normele metodologice ale acestei legi si apoi vei intelege exact cum decurge intregul proces de adoptie.

Multa bafta iti urez!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ar fi minunat dacă ai fi puțin mai coerentă. 

Când spui „dac ma puteti ajuta cum accesa albumul de poze cu copii as vrea sa i vad” te referi la lista cu copii greu adoptabili?

Dacă te referi la aceea listă, trebuie să știi faptul că, înainte de a o vizualiza, trebuie să ai atestat de familie adoptatoare (sau atestat de adoptator). Ca să o poți accesa, trebuie să mergi la sediul DGASPC de care aparții, doar acolo ai acces la acea listă.

 

Cu privire la dorința ta de a adopta un copil (băiețel) de sub 1 an..cam dificil. Mergi mai întâi la DGASPC și doamnele de acolo îți vor explica care sunt șansele..ele știu mult mai bine decât noi.

 

 

 Somebody, ca sa fim 100% accurate, exista copii sub un an - eu am vazut in acea lista, chiar si blonduti si frumusei, dar .... doar cu probleme medicale irecuperabile, din nastere. Daca isi poate asuma, e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, va multumesc pentru sfaturi! Sunt extrem de importante si sustinerea morala conteaza la fel de mult! Am gresit ca nu am anuntat, ne asumana, dar totodata nu dorim nimanui sa treaca prin asa ceva, pt ca orice alta grija dispare automat si focusul este pe sanatate....dar o sa mergem cu inima deschisa la directie o sa prezentam situatia, o sa avem actele ca si back-up si o sa asteptam decizia oficiala/legala. Unde'i lege nu-i tocmeala, clar .....asa ca o sa vedem ce urmari or sa apara! Va multumesc inca o data pentru sfaturi, conteaza mult ca exista un echilibru care-mi permite totodata sa sper ca poate fi si ok.

 

 

 Cris, eu cred ca atitudinea ta este una deosebit de corecta, si daca poate am putut parea dura, well iti imaginezi cum vor fi cei de la Directie. Cred ca este important sa stii in mod realist ce te asteapta, eu cred ca daca mergi cu acte se rezolva, poti cere sa discuti si cu juristul Directiei. Orice are rezolvare iar copii in sistem sunt deosebit de multi, si toti au nevoie de o familie.

  Tinem pumnii ca ei sa fie copilasii mult asteptati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vesti bune! Starea de sanatate fizică  nu e o problema, psihologul a spus ca ei considera doar boala psihică un impediment serios asa ca s-a trecut fff usor peste subiect. Nici macar pe acte nu s-au uitat, au cerut doar o scrisoare de la medic pt dosar si atat.Asa ca am răsuflat usurati si mergem inainte cu încredere. Multumesc inca o data pt sfaturi, ne-am invatat lectia.....

:-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Somebody, ca sa fim 100% accurate, exista copii sub un an - eu am vazut in acea lista, chiar si blonduti si frumusei, dar .... doar cu probleme medicale irecuperabile, din nastere. Daca isi poate asuma, e ok.

Ah..da, Știu asta. Dar, cine își poate asuma așa mare răspundere, pe viață?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vesti bune! Starea de sanatate fizică  nu e o problema, psihologul a spus ca ei considera doar boala psihică un impediment serios asa ca s-a trecut fff usor peste subiect. Nici macar pe acte nu s-au uitat, au cerut doar o scrisoare de la medic pt dosar si atat.Asa ca am răsuflat usurati si mergem inainte cu încredere. Multumesc inca o data pt sfaturi, ne-am invatat lectia.....

:-) 

 

 Bravo Cris, si de copii nu ne zici nimic? ati vazut fisa sintetica?

Somebody, hmm, stii ca intr-o masura mai mare sau mai mica toti de aici ne asumam chestii, dar mergem inainte cu curaj, asa-i? [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vesti bune! Starea de sanatate fizică  nu e o problema, psihologul a spus ca ei considera doar boala psihică un impediment serios asa ca s-a trecut fff usor peste subiect. Nici macar pe acte nu s-au uitat, au cerut doar o scrisoare de la medic pt dosar si atat.Asa ca am răsuflat usurati si mergem inainte cu încredere. Multumesc inca o data pt sfaturi, ne-am invatat lectia.....

:-) 

Bravo! Mă bucur tare mult că s-a rezolvat situația!

Cu privire la copii cu care ați fost potriviti, e totul în regulă?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Bravo Cris, si de copii nu ne zici nimic? ati vazut fisa sintetica?

Somebody, hmm, stii ca intr-o masura mai mare sau mai mica toti de aici ne asumam chestii, dar mergem inainte cu curaj, asa-i? [biz]

Oo, da..și ce ne asumăm. 

Mă refeream însă, la boli grave, irecuperabile... 

Dar, cu încredere și optimism, să intrăm în noua etapă a vieții noastre, de părinți buni, tineri și frumoși, cu copii sănătoși și buni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...