Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Ah,scuze. Da. Am terminat vizitele oficiale, am facut dosarul si am completat cererea. Il vizitam neoficial. Nu avem voie sa il luam acasa. Si asteptam incuviintarea. Ni s-a "promis" inca vreo 3,4 saptamani de asteptare. 

AM ii povesteste despre noi, ii explica cum va dormi cu noi, va merge la gradi, etc. Cand a fost la noi i-am zis ca  - "asta e patul tau, asta e casa ta.. etc". Si e bucuros. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna tuturor celor ce aspirati la titlul de parinte. Va urmaresc de ceva timp, dar nu am indraznit sa tulbur dialogul vostru, care este unul  foarte constructiv. Bravo voua pt sprijinul ce v-il acordati. Noi am inceput demersurile pe "international" deci procedura mai lunga. Dar avem rabdare, insa fara tutun. Intrebarea mea: cand a-ti avut intalnirea cu asist. sociala cum a-ti descris copilul. Noi, din dorinta de a fi cat mai simpli si concisi, pe langa faptul ca am ales o plaja de varsta, fara preferinte de sex, am adaugat ca scurta descriptie a copilului: "caucazian". Si de aici si problema noastra. Voi ce a-ti completat in descriptia  copilului? Merci anticipat si sunt alaturi de voi toti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata doamnelor, sper ca sunteti bine si voi si copilasii. Am si eu o intrebare pt cele care ati trecut pe aici: voi ati reusit sa le faceti investigatii medicale copilasilor? au fost cooperanti? cum au reactionat la controlul pediatric? Multumesc! [flo2]

Mie, psihologul copilului mi-a zis ca e recomandat să-i facă analizele AMP , nu eu. Asa ca, i-am făcut o lista și i-am dat-o psihologului care i-a înmanat-o  AMP.  Copilul nu a colaborat, i le-a făcut într-un final, dar a fost show. 

Pachetul  baza anual , sânge, urina și coproparazitologic. Am cerut si HIV. I-au ieșit bune cu 2 excepții, colesterolul și creatinina la limita superioara. Mănâncă foarte multe dulciuri, gras și carne multa. Ciorbe, fructe și legume, nu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata doamnelor,

 

 sper ca sunteti bine si voi si copilasii. Am si eu o intrebare pt cele care ati trecut pe aici: voi ati reusit sa le faceti investigatii medicale copilasilor? au fost cooperanti? cum au reactionat la controlul pediatric?

 

 Multumesc! [flo2]

 

Buna dimineata,

Am reusit si noi sa depunem actele pentru incredintare, acum asteptam hotararea si apoi ne aducem baiatul acasa. La analize a mers asistenta maternala, i-au facut teste de hiv, sifilis, hepatita, coprocultura si alte teste uzuale. I-a fost frica cand i-au luat sange. I-au spus ca asa poate sa vina la Bucuresti si mititelul mi-a spus la telefon ca s-a "concentrat". Recomandarea a fost sa il mai ducem la oftalmolog cand va merge la scoala. Noi am avut noroc ca nu are probleme de nici un fel, e vizibil ca e un copil sanatos, fizic si psihic. De aceea nu l-am chinuit cu alte analize suplimentare. 

Sa aveti o primavara frumoasa si speranta ca acolo undeva copilul vostru va asteapta!(al nostru a fost refuzat de 2 familii) [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie, psihologul copilului mi-a zis ca e recomandat să-i facă analizele AMP , nu eu. Asa ca, i-am făcut o lista și i-am dat-o psihologului care i-a înmanat-o  AMP.  Copilul nu a colaborat, i le-a făcut într-un final, dar a fost show. 

Pachetul  baza anual , sânge, urina și coproparazitologic. Am cerut si HIV. I-au ieșit bune cu 2 excepții, colesterolul și creatinina la limita superioara. Mănâncă foarte multe dulciuri, gras și carne multa. Ciorbe, fructe și legume, nu

Speranta, chiar mă gândeam la tine zilele trecute.

Nu ai mai scris nimic pe aici. Ați terminat vizitele oficiale? Cand vine băietelul cu voi acasă? Cum vă adaptați? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi l am dus pe pitic doar la pediatru inainte de a l aduce acasa. Analize avea facute destul de recent. Pediatrul ne a spus ca din punctul ei de vedere e un copil sanatos asa ca nu am insistat cu alte investigatii. Era un pic anemic, i am dat doua luni de fier si acuma urmeaza sa i facem analize sa vedem daca s a corectat problema. Deja e de trei luni la noi, ni se pare ca e cu noi dintotdeauna. Nu ne imaginam acum viata fara el. In cele trei luni s a dezvoltat f mult. A crescut, deja umbla singur, e vesel si pofticios. Va doresc tuturor bucuria si implinirea pe care o avem noi de cand a venit piticul in viata noastră. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt Pandilica:

Multe multumiri pt impresiile/trairile tale partajate cu noi aici. Avand  in vedere ca ai ceva experienta aici, ce sfaturi poti sa ne dai celor ce suntem abia la inceput de drum ? Ai schimba ceva in drumul parcurs de tine pt adoptie? O zi excelenta tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...