Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mltumim, monil!  La multi ani, si din partea mea, tuturor mamicilor si viitoarelor mamici! 

Astazi am  am participat la prima serbare de 8 Martie din viata mea, in calitate de mamica... nu  am cuvinte sa descriu cat de bucuroasa si de mandra m-a facut sa ma simt gargarita mea.

Va doresc tuturor celor care va asteptati inca puiutul, sa traiti aceste sentimente cat mai curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mltumim, monil!  La multi ani, si din partea mea, tuturor mamicilor si viitoarelor mamici! 

Astazi am  am participat la prima serbare de 8 Martie din viata mea, in calitate de mamica... nu  am cuvinte sa descriu cat de bucuroasa si de mandra m-a facut sa ma simt gargarita mea.

Va doresc tuturor celor care va asteptati inca puiutul, sa traiti aceste sentimente cat mai curand!

 

 Floren, pot sa te intreb la cat timp a mers fetita ta la gradi dupa ce ai adus-o acasa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, MĂMICI!!  [flo2] 

 

 

În rest, copilul e activ, energic, jucăuș, vorbește mult, râde, glumește, participă la toate activitățile, pare că interacționăm bine pe toate planurile.

Eu cred că (,) cu multă dragoste, iubire, siguranță și atașament să poată fi rezolvate „problemele” astea.

Baietelul nostru, tot cam asa l-as descrie și colaboram bine. Dar in prezenta asistentului maternal tipa in continuu, bate din picior. Doamna il minte,  el cauta sa se faca inteles si iesa un mic balamuc. 

Cu noi este putin mai linistit.  Cel mai mult conteaza ca simti copilul si ca te simti in stare sa sa rezolvi orice situatie..

 

2. Cum colaborați cu DGASPC - ul de unde este copilul. Cum stabiliti vizitele oficiale? Le stabiliți voi sau direcția? Când au loc vizitele oficiale, în cursul săptămânii sau în weekd.? Cu cine faceti vizitele oficiale, cu cineva de la Directie obligatoriu? sau doar voi si ASM?

Legat de stabilirea vizitelor. In timpul saptamanii toate. Le-am stabilit impreuna cu responsabila de caz care a tinut cont de preferintele noastre(orele libere) dar ne-a si restrictionat la 1 vizita / saptamana. 

Vizita oficiala se facea de regula la un loc de joaca unde era prezenta AM, ca a adus copilul, psiholog de caz si responsabila de cazul familiei noastre. Dar de regula vizitele astea, in alte judete se fac acasa la AM.

Ultima vizita oficiala a fost acasa la noi.

Intre timp am vizitat copilul si neoficial la AM acasa. Acolo eram cu tot familionul AM-ului. :) Nu prea ne avantaja dar trebuia sa facem si asta. 

 

Floren_, [flo2] 

Si eu as vrea sa stiu dupa cat timp ati dus copilul la gradi. Si varsta copilasului. :)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, MĂMICI!!  [flo2] 

 

 

.......

Ultima vizita oficiala a fost acasa la noi.

Intre timp am vizitat copilul si neoficial la AM acasa. Acolo eram cu tot familionul AM-ului. :) Nu prea ne avantaja dar trebuia sa facem si asta. 

........

 

În ceea ce priveste vizita (oficială) acasă la voi (cu AM si băiețel)..sunteți în același județ, bănuiesc..Altfel, ar fi mai greu.(în alt județ)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În ceea ce priveste vizita (oficială) acasă la voi (cu AM si băiețel)..sunteți în același județ, bănuiesc..Altfel, ar fi mai greu.(în alt județ)

Apropo, la ultima vizita, cea de acasa de la noi, copilul a venit in casa noastra fara AM. asa ni s-a impus ca  regula. AM a ramas prin magazine sa se plimbe.

 

Suntem intr-adevar din acelasi judet, dar 3 orase diferite. si AM, si directia si noi. Se formeaza un triunghi. :) (cu distanta de 2 ore de mers cu masina)

Ne-am complicat putin, ca de-asta se si fac 4 luni de-acum si tot nu avem copilul acasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, la ultima vizita, cea de acasa de la noi, copilul a venit in casa noastra fara AM. asa ni s-a impus ca  regula. AM a ramas prin magazine sa se plimbe.

 

Suntem intr-adevar din acelasi judet, dar 3 orase diferite. si AM, si directia si noi. Se formeaza un triunghi. :) (cu distanta de 2 ore de mers cu masina)

Ne-am complicat putin, ca de-asta se si fac 4 luni de-acum si tot nu avem copilul acasa. 

Eii..asta nu e deloc complicat. Cunosc familii din Bucuresti care adoptă din Arad, din Timiș, Sibiu.. Ei, ce să mai zică de complicații? Gândeste-te doar la distanța București - Arad - de 10-12 ore..

Și eu, tot din Bucuresti si vizităm o fetiță din alt județ. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E corect ca nu e mult. Ma refeream insa la faptul ca s-a lungit mult in timp procedura la noi pe aceasta scuza. Alte familii  au luat copii de la distante mai mari in maxim 2 luni.

E de admirat dovada de vointa a familiilor care fac drumuri atat de lungi. Va admir in secret.  [floare3]   [flo]  [floare3]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E corect ca nu e mult. Ma refeream insa la faptul ca s-a lungit mult in timp procedura la noi pe aceasta scuza. Alte familii  au luat copii de la distante mai mari in maxim 2 luni.

E de admirat dovada de vointa a familiilor care fac drumuri atat de lungi. Va admir in secret.  [floare3]   [flo]  [floare3]

 Dar..chiar..de ce a durat atât de mult? 4 luni..totuși, mi se pare extrem de mult.

Ati făcut analize copilului? Consult neuropsihiatric? Și alte evaluări?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Floren, pot sa te intreb la cat timp a mers fetita ta la gradi dupa ce ai adus-o acasa?

Noi am adus fetita acasa in  iunie, in preajma vacantei de vara, deci a inceput gradinita in septembrie. Cand am adus-o avea 3 ani si sase luni si mergea deja la gradinita in satul in care a crescut. 

Am crezut ca, fiind obisnuita cu gradinita, acomodarea va fi mai usoara, dar n-a fost asa. S-a lasat cu lacrimi in fiecare dimineata pana de curand. Doar de o luna incoace ramane dimineata la gradinita vesela. Ne pupam, ne spunem "te iubesc" si fuge repede in clasa la copii.

Abia saptamana trecuta a vrut (a cerut ea) sa ramana la bunici cateva ore fara noi. Pana acum toate incercarile noastre de a o lasa macar o ora la bunici au esuat.

Dupa cum vad, acomodarea si atasamentul se construiesc incet, incet si necesita mult timp si rabdare. Fetita noastra abia acum incepe sa se simta in siguranta si sa aiba incredere in noi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...