Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

 

 

Aurychy, fetita noastra este din Vrancea. Cand am depus dosarul pentru atestare, am depus si o cerere cu rugamintea de a ne fi prezentati si copii din alte judete. Cei de la directie nu au vrut sa o primeasca, considerand-o inutila, dar noi am insistat sa fie atasata la dosar. Sincer, nu cred ca a tinut cineva cont de ea. Dosarul fetitei noastre a fost primul si singurul dosar care ne-a fost prezentat. Ulterior am aflat ca fetita fusese refuzata de alte familii, din cauza etniei. Unii nici macar nu au vrut sa o intalneasca. Norocul nostru.
E de etnie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E de etnie?

 

Da, dar nu are trasaturi specifice. Si chiar de ar fi avut, pe noi nu ne-ar fi deranjat.

Interesant este faptul ca seamana foarte bine cu sotul meu, lucru remarcat de toata lumea. 

 

Si voi ati bifat ca optiune "indiferent de etnie"?

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, dar nu are trasaturi specifice. Si chiar de ar fi avut, pe noi nu ne-ar fi deranjat. Interesant este faptul ca seamana foarte bine cu sotul meu, lucru remarcat de toata lumea. Si voi ati bifat ca optiune "indiferent de etnie"?
Da,indiferent de etnie...exclus de etnie roma....asa ne a zis psihologul sa punem....la cine ati fost?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la psiholog si aistenta sociala...noi suntem la Emilia Dobrin si  Pană 

 

La fel si noi. 

 

Spre deosebire de alte familii, noi nu am exclus etnia rroma si nici usoarele intarzieri in dezvoltare. La 3 ani si jumatate fetita nostra spunea doar cateva cuvinte si in rest onomatopee, in schimb avea o privire matura si inteligenta de te speria. Acum vorbeste de nu o mai poti opri :) si, multumim lui Dumnezeu, nu mai are privirea aceea de om pe umerii caruia apasau grijile intregii lumi. Acum fetita noastra este un copil zglobiu si senin. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La fel si noi. Spre deosebire de alte familii, noi nu am exclus etnia rroma si nici usoarele intarzieri in dezvoltare. La 3 ani si jumatate fetita nostra spunea doar cateva cuvinte si in rest onomatopee, in schimb avea o privire matura si inteligenta de te speria. Acum vorbeste de nu o mai poti opri :) si, multumim lui Dumnezeu, nu mai are privirea aceea de om pe umerii caruia apasau grijile intregii lumi. Acum fetita noastra este un copil zglobiu si senin.
Inafara de etnie si noi am pus la fel...intarzieri de dezvoltare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La fel si noi. 

 

Spre deosebire de alte familii, noi nu am exclus etnia rroma si nici usoarele intarzieri in dezvoltare. La 3 ani si jumatate fetita nostra spunea doar cateva cuvinte si in rest onomatopee, in schimb avea o privire matura si inteligenta de te speria. Acum vorbeste de nu o mai poti opri :) si, multumim lui Dumnezeu, nu mai are privirea aceea de om pe umerii caruia apasau grijile intregii lumi. Acum fetita noastra este un copil zglobiu si senin. 

 

 Felicitari Floren si sa fici fericiti. Imi place mult sa te citesc. [flo2]

  Oricum din ce am vazut eu pe lista copiilor greu adoptabili, de restul nu stiu - nu am fost sunata niciodata, 95% din copii mici sub 6 ani au cel putin un parinte de etnie rroma; unii au si trasaturi, altii nu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Somebody, 

 

stiu ca si tu esti din S4 ca si  mine si ma bucur ca pentu tine!!!!! Sa aveti cat mai repede acasa fetita. 

 Mulțumesc mult Monil.

 

Suntem abia la începutul vizitelor. Vrem ca totul să fie bine, să relaționăm frumos și armonios și fetița să se apropie de noi. Sper să fie totul în regulă și ea să fie fetița noastră.

După aproape doi ani de asteptare (adoptie) și 8-9 ani de luptă pentru a avea un copil..sper să ne vină și nouă, rândul la fericire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...