Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara

Ma alatur si eu vouă desi va urmăresc de ceva timp.

Sunt fericita posesoare a atestatului incepand cu luna aceasta, luna care mi-a adus multe bucurii de-a lungul  anilor. 

Multe noutati nu am ... dar ma intriga puțin  subiectul legat de cele 5 potriviri.

Eu cred ca e putin exagerat ... e foarte adevarat ca nu suntem la piata ... dar nici nu putem lua o decizie care schimba atatea vieti daca pur si simplu nu simtim nimic... Am inteles citind experientele de pe site ca exista  si asfel de cazuri  din nefericire. ..

Pana la urma aceasta ,, potrivire '' facuta de un ,,sistem'' e cea care ne schimba viata pentru  totdeauna 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Liliac, Bine ai venit in club...;). Dupa cum am mai scris in urma cu cateva luni, se intampla extrem de rar sa vexi copilul si sa simti ceva deosebit. Ce ai vrea sa simti fats de un copil crescut in conditii extrem de modeste, nu este nici blond cu ochii albastri, nici macar nu seamana cu voi si mai are si un limbaj usor colorat dc are peste 2 ani si vorbeste?treziti.va la realitate. Copilul va avea in final educatia pe care voi i.o veti da si relatia se va crea in timp. In alte tari nu ai voie sa refuzi niciun copil. Din punctul meu de vedere au fost prea generosi cei care au stabilit un numar de 5 copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va urmaresc si eu de aproape. Ma hranesc cu povestile de pe forum, cu fiecare traire. 

noi am depus actele in februarie si in mai am inceput evaluari, cursuri. Sunt lucruri la care ma asteptam, dar traindu-le m-am mai schimbat. Acum in acest punct, ori cauti usa, ori ramai definitiv in proces. Este foarte interesant si se ating multe corzi sensibile din suflet. Nu sunt in totalitate impacata cu sistemul dar mi-a facut bine sa interactionez cu mine insami si cu alti aspiranti la titlul de parinti adoptivi. Al doilea curs, mi-a intins nervii la maxim, a fost intens. Mi-a cam placut. :) Mai avem un curs, o intalnire finala cu psihologul si apoi ... Ce-o mai fi. 

Ma apuca plansul de pe acum cand ma gandesc ca voi face cunostinta cu copilul meu dar va trebui sa rabd pana sa il am. 

Doamne ajuta sa gaseasca copilasii drumul spre voi!  :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Art 46 alin. (5). În cazul în care persoana/familia adoptatoare se află în situaţia de a fi refuzat de 5 ori continuarea potrivirii practice, aceasta are obligaţia de a parcuge un program de informare şi consiliere referitor la caracteristicile copiilor adoptabili din Romania şi motivaţia refuzului, organizat de către responsabilul de caz al familiei din cadrul direcţiei care a eliberat atestatul. Programul este obligatoriu, cuprinde un număr de minimum 3 întâlniiar până la finalizarea acestuia adoptatorul/familia adoptatoare nu este inclusă în demersuri de potrivire. La finalul parcurgerii programului responsabilul de caz menționează în R.N.A data încheierii acestuia.
Art. 47. - În vederea facilitării procedurii de potrivire practică, responsabilul de caz al copilului din cadrul compartimentului de specialitate colaborează cu managerul de caz al acestuia, precum şi, după caz, cu asistentul social/psihologul din cadrul O.P.A., în situaţia în care copilul beneficiază de o măsură de protecţie specială
dispusă la un asistent maternal angajat al acestuia sau la un serviciu rezidenţial al unui O.P.A. Managerul de caz se va asigura că persoanele implicate în creşterea şi îngrijirea copilului vor sprijini copilul în procesul de acomodare cu adoptatorul/familia adoptatoare.
Art. 48. - Dacă adoptatorul/familia adoptatoare acceptă continuarea potrivirii practice, stabileşte împreună cu responsabilul de caz al acestuia/acesteia şi cu cel al copilului, de comun acord, data primei întâlniri cu copilul.
Art. 49. - (1) Prima întâlnire are loc în mediul de viaţă al copilului, fără a i se aduce la cunoştinţă scopul
acesteia. Copilul este asistat în mod obligatoriu de persoana sa de referinţă.
(2) În 3 zile de la data primei întâlniri cu copilul, adoptatorul/familia adoptatoare îşi exprimă în scris opinia cu
privire la continuarea procedurii de potrivire practică

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...