Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Hristos a inviat!Am si eu o problema mare....Poate sa-mi spuna cineva daca s-a confruntat cu situatia de a avea probleme cu AM?A influentat copilul si acum cand ne vede plange si vrea sa fuga cat mai departe de noi....Ce e de facut?

 Adevarat a inviat!

 Ia legatura cu cei de la directie, in special cu responsabilul de caz si spune-le  ce se intampla. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 3 weeks later...

 

 

Hristos a inviat!Am si eu o problema mare....Poate sa-mi spuna cineva daca s-a confruntat cu situatia de a avea probleme cu AM?A influentat copilul si acum cand ne vede plange si vrea sa fuga cat mai departe de noi....Ce e de facut?

 

Pentru a rezolva o problema cu AM faceti sesizare scrisa (email) in atentia dnei/dlui psiholog al copilului, acesta sa arate sesizarea dlui director al Directiei copilului. 

Veti primi un raspuns favorabil, daca aveti dreptate. 

Eu am probleme cu AM, ma feresc sa dau detalii.  Succes ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru a rezolva o problema cu AM faceti sesizare scrisa (email) in atentia dnei/dlui psiholog al copilului, acesta sa arate sesizarea dlui director al Directiei copilului. Veti primi un raspuns favorabil, daca aveti dreptate. Eu am probleme cu AM, ma feresc sa dau detalii. Succes !
                                       Am intrat in audienta la director....da oricum amrenuntat la copil..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a rezolva o problema cu AM faceti sesizare scrisa (email) in atentia dnei/dlui psiholog al copilului, acesta sa arate sesizarea dlui director al Directiei copilului. 

Veti primi un raspuns favorabil, daca aveti dreptate. 

Eu am probleme cu AM, ma feresc sa dau detalii.  Succes ! 

Speranta stiu ca voi erati, de ceva vreme, in vizite, la un baietel de 10 ani. Ce ati mai facut? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Si noi suntem la a 5a vizita in potrivirea cu un baietel de 4 anisori. Avem si noi ceva probleme cu AM si anume la fiecare vizită încearcă sa ne descurajeze si ne spune ca avem nevoie de un copil mai mic, dar odată cu intervenția psiholoagei din județ am reusit sa petrecem timp cu copilul departe de domiciliul Asistentei si legatura s-a produs deja....intrebarile mele sunt legate acum de actele pt dosarul ce se depune pt cererea de încredințare. Din IF ni sa spus ca sunt aceleasi acte ca pt obtinerea atestatului: adeverințe venit, aviz psihologic, declarații notar, cazier...

O alta intrebare ar fi legata de schimbarea locului de munca si anume din iulie o sa lucrez in alte parte si as dori sa stiu daca o sa pot beneficia de "acea indemnizație" in condițiile in care o sa existe continuitate pe cartea de munca doar ca vor fi 2 angajatori în ultimele 12 luni. Multumesc si sper ca m-am facut înțeleasă!  :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Si noi suntem la a 5a vizita in potrivirea cu un baietel de 4 anisori. Avem si noi ceva probleme cu AM si anume la fiecare vizită încearcă sa ne descurajeze si ne spune ca avem nevoie de un copil mai mic, dar odată cu intervenția psiholoagei din județ am reusit sa petrecem timp cu copilul departe de domiciliul Asistentei si legatura s-a produs deja....intrebarile mele sunt legate acum de actele pt dosarul ce se depune pt cererea de încredințare. Din IF ni sa spus ca sunt aceleasi acte ca pt obtinerea atestatului: adeverințe venit, aviz psihologic, declarații notar, cazier...

O alta intrebare ar fi legata de schimbarea locului de munca si anume din iulie o sa lucrez in alte parte si as dori sa stiu daca o sa pot beneficia de "acea indemnizație" in condițiile in care o sa existe continuitate pe cartea de munca doar ca vor fi 2 angajatori în ultimele 12 luni. Multumesc si sper ca m-am facut înțeleasă!  :-) 

1. Pentru încredintare în vederea adoptiei, trebuie:

- certificat medical - medic familie;

- certificat medical psihiatru;

- copie legalizată certificat căsătorie;

- copie CI părinți;

- copie atestat familie adoptatoare;

- cazier judiciar;

- adeverinte venit;

- copie legalizată certificat nastere copil;

- certificat medical - copil

(de ultimile două, probabil se ocupă amp. La noi..ne-am ocupat tot noi...)

 

2. Nu contează că sunt 2 sau 3 angajatori, în ultimile 12 luni, important este să ai continuitate.

 

Succes! Să meargă totul perfect și ușor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am reusit sa-l aducem acasa pt 90 zile, suntem bine  dar e greu cu educatia si lectiile. Greu cu familia AM care ne-a tot sunat sa verifice ea daca copilul e bine, de parca era o autoritate. 

Da..cred că e greu cu un copil mai mare (mare, în sensul că este la școală)

Mă gândesc, că sunt foarte multe lucruri noi pentru el..casă nouă, oameni noi, atmosferă nouă, școală nouă, colegi noi, profesori noi..alt nivel de învățământ, exigențe sau cerințe mai mari din partea noii școli. Cu răbdare și calm, o să le rezolvați. Bine că mai e puțin și vine vacanța. Mai puteți face ceva meditații în vacanță; mai recuperați atunci din lacune.

 

Referitor la asistenta maternală, cred că așa sunt toate. Și a mea a tot sunat la început să întrebe „ce face fata ei..că moare de dorul ei”. I-am explicat foarte frumos că atribuțiile ei au luat sfârșit în momentul în care ne-am adus fetița acasă, i-am mulțumit pentru modul în care a crescut-o și asta a fost. A insistat ea să-i dăm copilul la telefon să vb, dar am considerat că nu e cazul. Am fost cât am putut de diplomată cu ea și i-am explicat destul de frumos, dar si autoritar, în același timp, că nu e cazul să facă presiuni. Încet, încet, am îndepărtat-o discret. Vorbesc cu dânsa la telefon, atunci când vreau eu..nu când vrea ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da..cred că e greu cu un copil mai mare (mare, în sensul că este la școală) Mă gândesc, că sunt foarte multe lucruri noi pentru el..casă nouă, oameni noi, atmosferă nouă, școală nouă, colegi noi, profesori noi..alt nivel de învățământ, exigențe sau cerințe mai mari din partea noii școli. Cu răbdare și calm, o să le rezolvați. Bine că mai e puțin și vine vacanța. Mai puteți face ceva meditații în vacanță; mai recuperați atunci din lacune. Referitor la asistenta maternală, cred că așa sunt toate. Și a mea a tot sunat la început să întrebe „ce face fata ei..că moare de dorul ei”. I-am explicat foarte frumos că atribuțiile ei au luat sfârșit în momentul în care ne-am adus fetița acasă, i-am mulțumit pentru modul în care a crescut-o și asta a fost. A insistat ea să-i dăm copilul la telefon să vb, dar am considerat că nu e cazul. Am fost cât am putut de diplomată cu ea și i-am explicat destul de frumos, dar si autoritar, în același timp, că nu e cazul să facă presiuni. Încet, încet, am îndepărtat-o discret. Vorbesc cu dânsa la telefon, atunci când vreau eu..nu când vrea ea.
Sa inteleg ca ati adoptat???Din lista sau potrivire?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...