Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

Oana Moisa parca era la Polisano, acu' cativa ani. Pe atunci, cei de acolo nu mi-au facut impresia ca stiu de intralipid.

Inainte sa incep drumurile la grec, i-am intrebat pe dr. Ispasoiu si pe dr. Strohmer daca au solutii pentru nk-uri mari in sangele periferic (29%) si au ridicat din umeri.

 

Eu n-am vazut nicaieri sa se bage intralipid nediluat cu ser fiziologic. O fi... dar eu n-am vazut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

    Clinicile care folosesc si au experienta cu intralipidul asa il si fac Andrew,nediluat in ser.Oricum concentratia lui e de 20% deci tot e diluat:))).Fetele care au avut ocazia sa incerce si simplu si cu ser au remarcat ca la cel cu ser nu apar atat frisoanele,inrosirea zonei si senzatia de arsura atat de tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele [flo2] ,

am facut transferul vineri. Embrionul este de calitate 1. Doctorasul mi-a dat si Proluton, pe care il fac martea si vinerea, plus Clexane zilnic. Mi-a spus ce sa evit, ce sa fac, deja stiam recomandarile... La final, eram inca pe masa, unde s-a realizat transferul, i-am spus ca ne vedem la ecografia de confirmare sarcina si a inceput sa rada. Cel putin l-am distrat vineri.

 

Problema e ca nu gasesc Clexane. Nu am gasit la Dona si nici la Helpnet. Farmacista de la Helpnet imi recomanda Fraxiparin in loc de Clexane, desi ii spusesem ca incepusem deja tratament cu Clexane. Lucia mi-a spus clar ca daca am inceput cu Clexane trebuie sa continui cu Clexane, iar farmacista incerca sa ma convinga ca nu conteaza ca nu e aceeasi substanta, cantitatea e aceeasi (desi nu este) si efectul e la fel. Aveam senzatia ca sunt intr-o alta realitate... [batcap] Mai caut, mai am Farmacia Tei, Sensiblu, Catena... deci mai avem posibilitati

 

Intre timp, sper ca embrionasul cel viteaz sa ramana pentru 9 luni cu mine si sa se lase cu pampersi...

 

A... Beta il am pe 3 mai.

 

Va pup,

fericita purtatoare a unui embrion perfect [aerob]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru clexane, incearca in reteaua farmaciilor Tinos si Multifarm. Au sistem informatic, ar trebui sa-ti poata comunica daca au oriunde in retea.

 

Eu am intrat pe www.farm.ro si au acolo meniu de cautare a medicamentului... l-am gasit in multe farmacii din Buc. Din experienta proprie pot sa zic ca accepta retetele gratuite fara sa strambe din nas.

 

Despre intralipid, eu am o nelamurire... frisoanele apar cand se perfuzeaza o cantitate mare in timp scurt. Daca mai e si lichidul rece... Nu inteleg cum pot sa apara frisoane mai des la 100 ml perfuzati si mai rar la (100 ml intralipid + 500 ml ser fiziologic). Teoretic ar trebui sa fie invers. Practic, daca se respecta timpii de perfuzare si nu se baga lichid rece, n-ar trebui sa se intample oricum.

 

Dr. Tayfun baga intralipid fara ser fiziologic ?

 

Schimbarea heparinei inainte de 3 saptamani nu e in regula. Ia intreab-o pe Dr. Uscatescu sa vezi ce-ti zice.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...