Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Maine dau startul la stimulare ....dimineata dozez estradiolul si progesteronul, perfuzez intralipidul si daca sunt ok cele doua analize, seara ma intep cu menopur si diphereline pe care le voi face timp de 5 zile si a 6-a zi ma asteapta la eco.

Menopur am 4 fiole de 75 UI, asa ca mai fac o injectie in plus....pana acum am avut doar 2 fiole. Stiu ca merg maxim trei intr-un solvent.

Din CM 6 as vrea sa introduc medrolul 8 mg si prograful. Pana atunci voi continua cu omega 3, Q10, vit D, vit E (primele 7 zile ale ciclului), taxofit, acid folic 2,5 mg, magne B6, aspenter pe care il voi opri cu 48 de ore inainte de punctie.

Si cred ca voi continua pana la punctie si cu inofolicul...sau se opreste pana la stimulare? Ma gandeam ca este totusi ok sa continui cu el, avand in vedere ca este pentru calitatea ovocitelor.

Incerc sa-mi potolesc temerile....sper sa am bafta de data asta si sa reusesc FIV-ul!

Bafta tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Hy,hy,hy!

   Nikos ,menopurul il poti trage intr-o seringa mai mare asa:1solvent,rastorni apoi peste pulbere1,apoi peste pulberea2,3,4 si mai tragi apoi un solvent,apoi schimbi acul si tac-pac.Ordinea nu conteaza...spor la intepat!

   Va imbratisez pe toate cu drag si Hristos a Inviat !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un sfat: in februarie am facut un control ginecologic de rutina, cu analize de sange uzuale si hormonale, papanicolau, secretii, mamgrafie, eco transvaginala. Deoarece in ianuarie nu-mi venise ciclu, am luat duphaston de capul meu. In februarie a venit de 2 ori, la 2 saptamani distanta. Dr mi-a recomanat duphaston di 16-25, pentru 3 luni si apoi renuntam daca nu obtin o sarcina.

Deoarece m-am hotarat sa adopt dar mai ales de frica, ca v-am auzit pe voi ca duphastonul subtiaza endometrul, in aprilie nu am luat duphaston ci am mers pe medicatie naturista (vitex, extract de mladite de zmeur, de marar, omega, coenzima q10, vitamina d3, salvie).

Azi am vorbit cu endocrinoloaga si ea mi-a zis ca trebuia sa fac cum a zis dr ginecoloaga deoarece este bine sa urmez cu duphaston pana nu mai vine ciclu dupa el, deoarece elimina mucoasa uterina si ma ajuta sa nu fac hiperplazie de endometru sau cancer de endometru. Ca daca se ingroasa, trebuie sa fac chiuretaj pentru eliminare.

 

Voi ce ma sfatuiti, sa continui cu naturistele pana la 3 luni, cum imi propusesem sau sa fac tratamentul cu duphaston. Nu exclud sa mai incerc adoptia de embrioni si nu stiu cum sa fac. Ati reusit sa mentineti ciclu cu naturiste? sau cu duphaston si apoi medicatia de sustitutie hormonala?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Raisa sunt 3-4variante pe care le poti aborda:

1.sa iei AC bifazice gen CycloProginova,Femoston

2.sa iei naturiste in cure de 3luni pt reglare gen Macca,Vitex,mladite de zmeur...dar sa nu combini,mergi pe una din ele.Zmeurul se ia din z1 si continui 3luni fara intrerupere,preferabil 4cicluri consecutive,apoi faci o luna pauza.Macca si Vitexul nu stiu exact cum se iau,poate revin fetele cu info

3.iei fitoestrogeni(marar,iarba de grau,Evecare...) toata luna si din z16 pana in z25 bagi utro sau duphaston

4.lasi sa vina cum vrea el(asta nu prea e o varianta)

    Duphastonul luat singur fara estrogeni(fito) provoaca un chiuretaj chimic,care in timp poate subtia endometrul.Dar si estrogenii luati fara un progesteron spre finalul ciclului poate da in alte bube.

    Restul vitaminelor nu interfereaza,dar sa nu combini reglatoare hormonale cu estrogeni si duphaston ca poti face mai mult rau decat bine.Papa multe proteine si daca poti face si acupunctura te va ajuta,dar iar nu se combina cu nici un alt tratament nici naturist,nici sintetic.Numai ca toate astea vor rezolva problema in ceva timp,nu imediat...daca ai rabdarea necesara vei avea rezultate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Dea. Mie mi-a recomandat duphadton. AC-urile au rămas a fi introduse dupa instalarea definitivă a menopauzei sau ma rog, dupa un timp de cand nu mai bine deloc. Nu mi-a spus cand anume. Ramane de vazut. Eu am luat Vitex cu tinctura de marar. De ieri, care ar fi trebuit sa fie z16, am introdus si zmeul. De fapt, am cautat sa iau ceva care sa conțină progrsteron natural, ca sa pot declansa cumva un ciclu. Vitexul se administreazacate 3-4 capsule zi, 3 luni si apoi poti merge pe tratament de întreținere. Zmeurul stiam ca se ia toata luna, 3 luni la rand. Eu am luat de 33 zile, vitex 3 cps zi, tinctura de marar de 2 saptamani si zmeur de ieri. Pot combina vitexul cu marar si zmeur? Branca ursului trebuie si ea introdusa?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Vitexul e reglator ca si zmeurul,deci ori una ori alta.Zmeurul nu contine progesteron,comanda hipofizei sa lucre cum trebuie.Mararul e fitoestrogenic si nu are ce cauta aici,am scris in mesajul anterior cu ce se poate combina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...