Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

Moon o sa ai niste plimbareti ! A fost o fata la Albu care a plecat tot asa, in vacanta in Tenerife, eco de confirmare a facut-o parca cand s-a intors ... si avea tripleti !

Ariana  [:-)))] tare faza cu patul !!! Cand eram si eu pacienta acum cativa ani si mergeam la o chinezoaica, ma intreaba "frig©a ?" era un sunet intre c si g ce pronunta ea. Eu ii zambesc si ii spun ca nu mi-e frica, ea ma intreaba din nou, eu batman-batman ca nu imi este frica, pana la urma pune un cearceaf pe mine  [batcap]

Sorinake tu ce Rh ai ? Daca ai + nu e prob din cate stiu eu. Daca ai avea - ar trebui sa dozezi anticorpii in timpul sarcinii si se fac niste injectii cu o imunoglobulina inainte de nastere cu cateva saptamani. In mod normal ar fi trebuit sa iti aleaga o donatoare cu acelasi Rh ca si tine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sorina nu stiu, noi avem aman2 rh+, dar in fisa nu ai putut cere?

 Ariana, am stat in pat pt ca am inceput sa sangerez, si am vrut sa fac orice sa salvez acea sarcina, am suplimentat si progesteronul, degeaba. Desi PK mi-a zis ca statul in pat nu ajuta, si asa a fost. Sa nu te superi, esti asa simpatica, se cunoaste ca e primul FIV.  [flor] Sa dea DD sa fie si ultimul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina, probleme cu Rh-ul apar doar in cazul in care tu ai negativ si bebe pozitiv (si nu la prima sarcina, ci la urmatoarele)

Daca tu ai pozitiv, nu ai de ce sa-ti faci probleme (decit efectual pe termen lung - daca bb e fata si are Rh (-) atunci o sa aibe ea problema respectiva)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maine dau startul la stimulare ....dimineata dozez estradiolul si progesteronul, perfuzez intralipidul si daca sunt ok cele doua analize, seara ma intep cu menopur si diphereline pe care le voi face timp de 5 zile si a 6-a zi ma asteapta la eco.

Menopur am 4 fiole de 75 UI, asa ca mai fac o injectie in plus....pana acum am avut doar 2 fiole. Stiu ca merg maxim trei intr-un solvent.

Din CM 6 as vrea sa introduc medrolul 8 mg si prograful. Pana atunci voi continua cu omega 3, Q10, vit D, vit E (primele 7 zile ale ciclului), taxofit, acid folic 2,5 mg, magne B6, aspenter pe care il voi opri cu 48 de ore inainte de punctie.

Si cred ca voi continua pana la punctie si cu inofolicul...sau se opreste pana la stimulare? Ma gandeam ca este totusi ok sa continui cu el, avand in vedere ca este pentru calitatea ovocitelor.

Incerc sa-mi potolesc temerile....sper sa am bafta de data asta si sa reusesc FIV-ul!

Bafta tuturor!

Buna dragelor,

 

 

Nikos unde faci pana la urma fertilizarea?

 

Bafta mult iti doresc atat tie cat si la celelalete fete!!!! Eu dupa esecul cu FIV-ul din Grecia din martie, nu inca starea potrivita sa incep iarasi.........................sper sa pot relua totul in curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon16, de ce ti se pare complicata schema mea?…te referi la stimularea cu menopur si diphereline?

Noi nu am spus parintilor de FIV si nici nu avem de gand sa spunem. Doar sora mea stie, i-am spus abia anul asta. Despre proceduri discut cu voi, aici si cu fetele pe care le-am intalnit la clinici.

Referitor la momentul din zi in care vine menstra, luna asta am insistat intreband doi medici care zi trebuie s-o consider ziua 1 avand in vedere ca menstra a venit la ora 16:30. Raspunsul a fost acelasi, ziua 1 – ziua in care a venit menstra si sa incep injectiile in z2 – prima zi de stimulare. Pana la urma asa am facut ca imi era teama sa nu incep prea tarziu stimularea.

 

Raish, asa m-am gandit sa fac, sa iau inofolicul pana la punctie ca dupa, oricum nu mai are rost. Pentru reglarea ciclului nu eu sunt cea care a luat „vitex si marar cu zmeur”, poate alta fata de pe forum. Am luat doar vitaminele care le-am mentionat si am bagat  mai multe legume si fructe in alimentatie. Inainte abia daca mancam un mar la 2-3 zile, avocado mai deloc, brocoli la fel, iar apa beam doar ½ l /zi. Acum ma fortez sa beau 2 l si au inceput sa-mi placa si fructele/legumele pe care nu obisnuiam sa le mananc.

 

Camibebe, FIV-ul il fac in Grecia unde avem cativa embrionasi din care sper sa reziste macar unul. Imi este teama, dar incerc sa nu ma gandesc la ce este mai rau…Am inceput stimularea ieri, dar parca e un facut…am racit si ma doare capul cumplit de ieri ca m-a prins ploaia cand am iesit de la clinica unde am facut intralipidul….mi-a fost frig si acolo in salon. Am inceput stimularea cu o stare generala proasta.

Vad ca discutati de Rh…eu am Rh pozitiv, iar sotul negativ…am inteles ca trebuie sa fiu atenta in timpul sarcinii, dar sa ajung acolo…..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...