Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

Moon16, de ce ti se pare complicata schema mea?…te referi la stimularea cu menopur si diphereline?

Noi nu am spus parintilor de FIV si nici nu avem de gand sa spunem. Doar sora mea stie, i-am spus abia anul asta. Despre proceduri discut cu voi, aici si cu fetele pe care le-am intalnit la clinici.

Referitor la momentul din zi in care vine menstra, luna asta am insistat intreband doi medici care zi trebuie s-o consider ziua 1 avand in vedere ca menstra a venit la ora 16:30. Raspunsul a fost acelasi, ziua 1 – ziua in care a venit menstra si sa incep injectiile in z2 – prima zi de stimulare. Pana la urma asa am facut ca imi era teama sa nu incep prea tarziu stimularea.

 

Raish, asa m-am gandit sa fac, sa iau inofolicul pana la punctie ca dupa, oricum nu mai are rost. Pentru reglarea ciclului nu eu sunt cea care a luat „vitex si marar cu zmeur”, poate alta fata de pe forum. Am luat doar vitaminele care le-am mentionat si am bagat  mai multe legume si fructe in alimentatie. Inainte abia daca mancam un mar la 2-3 zile, avocado mai deloc, brocoli la fel, iar apa beam doar ½ l /zi. Acum ma fortez sa beau 2 l si au inceput sa-mi placa si fructele/legumele pe care nu obisnuiam sa le mananc.

 

Camibebe, FIV-ul il fac in Grecia unde avem cativa embrionasi din care sper sa reziste macar unul. Imi este teama, dar incerc sa nu ma gandesc la ce este mai rau…Am inceput stimularea ieri, dar parca e un facut…am racit si ma doare capul cumplit de ieri ca m-a prins ploaia cand am iesit de la clinica unde am facut intralipidul….mi-a fost frig si acolo in salon. Am inceput stimularea cu o stare generala proasta.

Vad ca discutati de Rh…eu am Rh pozitiv, iar sotul negativ…am inteles ca trebuie sa fiu atenta in timpul sarcinii, dar sa ajung acolo…..

 

 Nikos, pai diph. nu e inhibator? ca mie asa mi-a explicat. Eu am deja o perioada in care fac injectii cu diph., si stimularea inca nu am inceput-o, dar probabil are doctorul un plan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai este inhibator....la stimularile precedente mi l-a dat impreuna cu gonal si menopurincepand cu CM2. Acum diphe il iau impreuna cu menopur. Nu stiu schema asta daca va functiona...vedem luni la eco, dar mi se pare prea tarziu eco in ziua 6 (z6 CM si z5 de stimulare) . Initial a spus sa vin la eco in z5 CM, dar cade prost...duminica.

Eu am avut intotdeauna protocol scurt, tu mergi pe protocol lung daca faci la inceput diphereline. Cred ca de luni introduce gonalul..sper! Intotdeauna mi-a spus ca vom face transfer pe ciclu cu stimulare cu gonal ca asta este bun pentru endo, acum mi-a dat meno + diphere spunand ca vrea sa puna accent pe ....endo! Nu mai inteleg nimic...

Fetelor, pot lua vit D in continuare?...in perioada stimularii si dupa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor!

 

Am scapat de histeroscopia exploratorie dar ma indrept catre alta operatorie  [fri]

Pot sa va spun ca nu am simtit absolut nimic la histero iar doctorul a fost un dragut. Din pacate pentru mine uterul meu are forma literei T iar la FIV sansele de a ramane insarcinata cu un asemenea uter sunt egale cu 0. Mi-a spus ca pe natural as putea obtine o sarcina, dar la FIV e foarte greu. De asemenea mi-a mai spus ca daca fac operatia de reconstructie si obtin o sarcina am toate sansele sa fac placenta accreta. Asa ca pe data de 10 iunie sunt programata la operatie.

Deci prin urmare cele 2 FIV-uri pe care le-am facut anul trecut nu aveau nicio sansa ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor!

 

Am scapat de histeroscopia exploratorie dar ma indrept catre alta operatorie  [fri]

Pot sa va spun ca nu am simtit absolut nimic la histero iar doctorul a fost un dragut. Din pacate pentru mine uterul meu are forma literei T iar la FIV sansele de a ramane insarcinata cu un asemenea uter sunt egale cu 0. Mi-a spus ca pe natural as putea obtine o sarcina, dar la FIV e foarte greu. De asemenea mi-a mai spus ca daca fac operatia de reconstructie si obtin o sarcina am toate sansele sa fac placenta accreta. Asa ca pe data de 10 iunie sunt programata la operatie.

Deci prin urmare cele 2 FIV-uri pe care le-am facut anul trecut nu aveau nicio sansa ...

 

  Mery, vestea buna este ca te-ai oprit si reorientat la timp. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon sper sa numai aflu si alte balarii pe parcurs ... De ce nu au vazut pana acum doctorii la care am fost? Rudi Campo a zambit cand i-am spus ca am deja o histeroscopie si o histerosalpingografie la activ. Chiar o sa le scriu si lui Peter Kovacs si lui Albu sa vedem ce imi raspund. Bine la Albu nu ma astept la nimic, dar sunt tare curioasa ce va zice PK

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon sper sa numai aflu si alte balarii pe parcurs ... De ce nu au vazut pana acum doctorii la care am fost? Rudi Campo a zambit cand i-am spus ca am deja o histeroscopie si o histerosalpingografie la activ. Chiar o sa le scriu si lui Peter Kovacs si lui Albu sa vedem ce imi raspund. Bine la Albu nu ma astept la nimic, dar sunt tare curioasa ce va zice PK

 

 Mery, ce sa mai zic. Si eu m-as duce cu spermograma si raportul embriologic la doc. care i-a bagat sotului pe gat vitamine pe gat luni dupa luni, dar nu as castiga nimic. Doar spre viitor sa privim tinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    M3ry [pup] ,tot raul spre bine!Nu mi-as consuma energia pt a afla raspunsuri de la nimeni...dar as fii curioasa de ce fata ar face fiecare dintre ei.La histero si eco nu s-ar vedea forma zic eu,mai ales ca la prima se baga un gaz in uter care probabil l-ar dilata.Dar la HSG trebuia sa se vada pe film ceva,asta stiu sigur ca prima oara cand am facut HSG ,dr de acolo(super-draguta) mi-a aratat un catalog cu tot felul de forme ale uterului care pot impiedica o sarcina sa se prinda...asta ca sa ma linisteasca pe mine ca pot obtine sarcina si prin fiv chiar daca am trompele obturate.

    RMN de care ai facut,pelvin?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikos, nu am zis de tine ca ai luat vitex, marea si zmeul si nu stiu cine ce a luat. Eu am citit de ici de colo si am luat aceste medicamente. Tu ai zis ceva de genul, asa am reglat ciclul si aceea te-am intrebat dk cu aceasta schema. Am citit apoi ce mi-ai scris.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea RMN pelvin am facut. La RMN au fost cateva imagini care indicau suspiciunea de uter in forma de T si chiar scria asta pe raport, dar ca sa se convinga a vrut sa faca histeroscopie. Nu stiu ce ustensile are Campo (majoritatea inventate de el) dar a spus ca la histeroscopie vede clar daca e asa cum banuieste. Si chiar mi-a aratat intrarea in uter si a spus ca orice doctor trebuia sa vada asta, pentru ca intrarea la mine e foarte mica. De la Albu sincer nu astept vreun raspuns, dar totusi cu PK am facut si 2 FIV si o histerosalpingografie, deci eu zic ca trebuia sa vada ... 

A si alta chestie, eu toata viata mea am avut menstra scurta de 2-3 zile si foarte putin cantitativa cu dureri mari in prima zi. Toate astea trebuia sa le puna un semn de intrebare ... O spun aici ca poate mai sunt fete in situatia mea si nu ar strica un RMN pelvin si o histero la un doctor cu experienta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M3ryro, eu i-as lua de gat daca as putea pe toti dr pe la care ne perindam si care nu constata problemele cu care ne confruntam. Atata timp pierdut si nu numai...Mie mi-a spus Predoiu ca as avea uterul in forma de T uitandu-se pe HSG. S-au mai uitat alti doi medici pe HSG, dar niciunul nu a spus nimic de asta. Asta imi mai lipsea !...acum cand am inceput stimularea. Prin urmare, nu am sanse .....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...