Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

Neatza!

 

Am trecut si eu cu bine de primele doua injectii. Prima am facut-o la clinica, mi-au explicat foarte frumos si in detaliu cum se face, sotul meu era si el foarte atent avand in vedere ca s-a oferit sa imi faca el injectiile... la sfarsit cine credeti ca era asezat pe un scaun, alb ca varul? Da, sotul meu... [soricel]  bine, nu ca nu ma asteptam, el are episoade din astea de cate ori vede un ac... dar vb lui Qiao, batman-batman... aseara mi-am facut singura si nici nu i-am spus decat cand a fost totul gata :)))

 

Va pup si va doresc o zi minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Raish, asa o fi in anumite cazuri…dar in situatia in care am precizat ca eu nu raspund la menopur (am facut 7 zile in ian si nu am obtinut deloc foliculi, iar endo era praf!… pe natural, stateam mult mai bine), ce sa mai incercam acum cand nu-mi pot permite luxul de a tatona avand in vedere varsta. Consider ca trebuia sa mergem pe o schema pe care am mai folosit-o, evitand riscul unei „incercari” pe care nu mi-o pot permite, avand in vedere varsta. Poate protocolul este bun, dar nu pentru mine. Si totusi….ziua 7 mi se pare cam prea mult pentru o prima monitorizare. Poate sa lase ragaz foliculilor sa se dezvolte cat decat natural, dar macar sa-i urmareasca in aceasta perioada.

Azi z7 nu s-a dezvoltat nimic! A tot invartit maciuca aia, tot cautand ceva foliculi, insa… nimic. A spus la un moment dat, ca este un folicul mic pe ovarul drept, dar nu cred ca spune adevarul pentru ca prea mult a scotocit si nici nu mi-a raspuns (chit ca am insistat) cand i-am cerut sa-mi spuna cat de mic este foliculul. Iar endo, tot repeta la intrebarile mele insistente, ca este prea devreme….pe urma a spus ca 4,4 mm dar nu mi s-a parut convingator. Pai cum sa fie prea devreme, daca luna trecuta pe ciclul natural am obtinut un folicul de 17 mm in z8 si endo era 9 mm ?! Si au mai fost luni cand m-am monitorizat si lucrurile nu stateau asa de rau ca astazi.

L-am intrebat daca opresc stimularea si a spus ca, nu …este prea devreme! ,…astazi sa introduc in meniu gonal 225 IUI (pana acum imi dadea 300 IUI, dar din z2) si sa scad menopurul de la 300 UI la 150 UI si sa continui cu o fiola de diphe.

Nu stiu ce sa zic…ma intep degeaba. Cat sa creasca foliculul ala, chiar daca exista…si de ce sa ma chinui pentru un amarat de folicul (daca exista!) cand puteam sa transferam embrionii (daca supravietuiesc pana la stadiul de blasto!) pe ciclu natural ? L-am intrebat si a balmajit ceva de genul….ca trebuie sa ajute endo, etc…pai ce sa ajute, daca pe ciclul natural il am chiar mai bun!

In urmatoarele 4 zile ce sa se mai schimbe?…prea putine zile au ramas. De regula, punctionam in z11-12.

 

Corect in ceea ce priveste momentul administrarii prednisoului/prografului…asa am gandit si eu, ca altfel ma grabeam sa-l iau mai devreme, dar am apreciat ca-l pot lua in urmatoarele conditii:

-          sa am ce punctiona

-          daca nu am nimic de punctionat luna asta, sa am ce transfera din embrionii ramasi, ca altfel degeaba ma indop cu pastile

 

 Prin urmare, voi administra unul din cele doua (ma hotarasc la clinica) abia cand voi avea convingerea ca am ceva de transferat.

Am discutat si despre nk si s-a facut foc si para, ca nu trebuia sa le fac, ca nu este nevoie, etc…Pai sigur!…de nicio analiza nu este nevoie, ca doar am un snop facute de-a lungul timpului si nu a a vut curiozitatea sa se uite pe ele. Doar ce l-am bombardat eu cu intrebari despre una, alta….

 

Nu se abtin toti ….am discutat la Well si chiar daca nu este implicat in procedura, dr este dispus sa urmareasca tratamentul de sustinere si sa intervina daca considera ca este cazul. De ex…mi-a spus ca nu recomanda prograful, iar medrol ca este ok 8 mg dimi si 8 mg seara. A fost de acord si cu intralipidul ...

 

Asa ca, din seara asta incep gonalul..fara convingerea ca va fi bine pana la urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M3ryro, am fost azi la el cu HSG-ul in care alt medic de la Well a vazut ca as avea uter in forma de T. L-am rugat sa se uite cu atentie si mi-a spus doar atat „nu este cazul sa cautam alte probleme in conditiile in care stim ca principala dvs problema este rezerva mica…”. M-am iritat si i-am replicat si eu ca, atunci nu trebuia sa ne propuna si sa insiste sa facem stimulari repetate pentru colectarea de ovocite si embrioni si ca ii aduc aminte ca eu am spus ca vreau o singura stimulare si daca lucrurile nu decurg cum trebuie, trecem la donate…cu banii astia, aveam deja copii, puteam face trei incercari cu donate. Nu a mai spus nimic….

 

Bafta Ariana22!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikos mie Rudi Campo mi-a spus ca nici la donate nu as avea sanse cu uterul asta. Si la mine rezerva este mica, dar si cu donate nu as avea sanse pana nu fac reconstructia. Eu zic totusi sa faci un RMN si sa transferi embrionii pe care ii ai abia dupa ce rezolvi problema, dar poate nu o fi nevoie

Ariana, Moon succes fetelor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, vedem  ce zic si fetele, ar fi sa te gândesti serios daca merita sa continui. Fara nici un folicul dupa atâtea zile de stimulare... Si ii trimiți mesaj ce hotărâre ai luat.

 

 

Raish, asa o fi in anumite cazuri…dar in situatia in care am precizat ca eu nu raspund la menopur (am facut 7 zile in ian si nu am obtinut deloc foliculi, iar endo era praf!… pe natural, stateam mult mai bine), ce sa mai incercam acum cand nu-mi pot permite luxul de a tatona avand in vedere varsta. Consider ca trebuia sa mergem pe o schema pe care am mai folosit-o, evitand riscul unei „incercari” pe care nu mi-o pot permite, avand in vedere varsta. Poate protocolul este bun, dar nu pentru mine. Si totusi….ziua 7 mi se pare cam prea mult pentru o prima monitorizare. Poate sa lase ragaz foliculilor sa se dezvolte cat decat natural, dar macar sa-i urmareasca in aceasta perioada. Azi z7 nu s-a dezvoltat nimic! A tot invartit maciuca aia, tot cautand ceva foliculi, insa… nimic. A spus la un moment dat, ca este un folicul mic pe ovarul drept, dar nu cred ca spune adevarul pentru ca prea mult a scotocit si nici nu mi-a raspuns (chit ca am insistat) cand i-am cerut sa-mi spuna cat de mic este foliculul. Iar endo, tot repeta la intrebarile mele insistente, ca este prea devreme….pe urma a spus ca 4,4 mm dar nu mi s-a parut convingator. Pai cum sa fie prea devreme, daca luna trecuta pe ciclul natural am obtinut un folicul de 17 mm in z8 si endo era 9 mm ?! Si au mai fost luni cand m-am monitorizat si lucrurile nu stateau asa de rau ca astazi. L-am intrebat daca opresc stimularea si a spus ca, nu …este prea devreme! ,…astazi sa introduc in meniu gonal 225 IUI (pana acum imi dadea 300 IUI, dar din z2) si sa scad menopurul de la 300 UI la 150 UI si sa continui cu o fiola de diphe. Nu stiu ce sa zic…ma intep degeaba. Cat sa creasca foliculul ala, chiar daca exista…si de ce sa ma chinui pentru un amarat de folicul (daca exista!) cand puteam sa transferam embrionii (daca supravietuiesc pana la stadiul de blasto!) pe ciclu natural ? L-am intrebat si a balmajit ceva de genul….ca trebuie sa ajute endo, etc…pai ce sa ajute, daca pe ciclul natural il am chiar mai bun! In urmatoarele 4 zile ce sa se mai schimbe?…prea putine zile au ramas. De regula, punctionam in z11-12. Corect in ceea ce priveste momentul administrarii prednisoului/prografului…asa am gandit si eu, ca altfel ma grabeam sa-l iau mai devreme, dar am apreciat ca-l pot lua in urmatoarele conditii: - sa am ce punctiona - daca nu am nimic de punctionat luna asta, sa am ce transfera din embrionii ramasi, ca altfel degeaba ma indop cu pastile Prin urmare, voi administra unul din cele doua (ma hotarasc la clinica) abia cand voi avea convingerea ca am ceva de transferat. Am discutat si despre nk si s-a facut foc si para, ca nu trebuia sa le fac, ca nu este nevoie, etc…Pai sigur!…de nicio analiza nu este nevoie, ca doar am un snop facute de-a lungul timpului si nu a a vut curiozitatea sa se uite pe ele. Doar ce l-am bombardat eu cu intrebari despre una, alta…. Nu se abtin toti ….am discutat la Well si chiar daca nu este implicat in procedura, dr este dispus sa urmareasca tratamentul de sustinere si sa intervina daca considera ca este cazul. De ex…mi-a spus ca nu recomanda prograful, iar medrol ca este ok 8 mg dimi si 8 mg seara. A fost de acord si cu intralipidul ... Asa ca, din seara asta incep gonalul..fara convingerea ca va fi bine pana la urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut babutzele,

 

 

Mery, am vz ca m-ai "strigat" [flo2]

 

eu am avut in schema intralipid+ prograf+ medrol si le-am avut in felul următor :

*intralipid- in ziua punctiei ( am mai facut inca 2 perfuzii dupa, 1 la testul pozitiv, a2a la 3 sapt dupa cea de a 2a, pe cont propriu!)

*prograf- 2/zi timp de 16 zile începând cu ziua punctiei( apoi am continuat sa iau pe cont propriu 1/zi pana am terminat cutia)

*medrol- 16mg/zi începând tot cu ziua punctiei apoi din ziua ET am trecut pe 32mg timp de 5 zile apoi am revenit la 16 mg/zi 

 

Pe lângă minunatul cocktail am mai avut in meniu Climara plasturi( de la punctie), gonapeptyl( in z3 dupa ET), aspirina dimineata, clexane 0.4 seara, 1crinone!

 

Zilele trecute am auzit inimioara bătăioasa, au fost cele mai frumoase 30 de secunde din viata mea de pana acum [il]  [pk]  

 

Nicol, felicitari pt beta pozitivă, sarcina usoara si multa sanatate!

 

Bafta tuturor celor care sunt in proceduri, berzele sa poposească la ferestrele tuturor cu copilași frumosi si sanatosi!!! [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa mai fac, m3ryro! M-am descurajat total! Am senzatia ca orice as face, se finalizeaza cu esec. M-am tot documentat cu privire la pb asta…risc de avort !!!! Poate d-asta nici n-am putut tine sarcina, anul trecut.

Am sa fac un RMN, dar acum este prea in scurt…nici programare la un alt gineco n-am reusit decat abia luni (a spus sa sun totusi si vineri), ca nu am incredere in ce „vede” dr cu care am inceput procedura. Mi-e teama ca o sa ma trimita la clinica pentru transfer, cu endo praf .

 

Raish, am trimis mesaj la clinica din afara….nu cred ca voi primi raspuns, dar l-am sunat si pe dr de aici. Poate imi intoarce apelul mai pe seara si poate se convinge si el ca nu are rost sa continuam, ca am primit rez la E2=51 si progesteron 1,8 ng…s-a dublat si cu gonalul o sa creasca exponential !!! El spunea dimineata ca, nu este o pb daca progest ajunge la 2,5 dar i-am spus ca eu stiu ca trebuie sa fie in jur de 1 cand voi face ovitrell-ul.

 

Felicitari, Turqoise pentru inimioara!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikos delicata situatie, eu as sta si m-as sfatui cu sotul si apoi as lua o hotarare; si nu as renunat la embrioni in ruptul capului, chiar de ar trebui sa aman ET-ul.

  Noi am fost la eco, in z3 avem 11 foliculi, doc. zicea ca suntem in grafic avand rezerva ovariana (mica), am facut si dozarile hormonale care par ok, astept sa mi se comunice cand ar trebui sa incep stimularea, care deja am cumparat-o.

 In rest la lupt cu niste stari ciudato-depresive de toata frumuseata, dar strang din dinti si respir adanc.

  Va imbratisez pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...