Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

Moon, de la tratament esti asa obosita si iritabila, si sensibila. La fiecare tratament mi-a cazut masiv parul... am zis ca chelesc. La primul FIV, insomnii cat cuprinde si tarnspiratii ce nu am avut in viata vietilor mele!3 pijamale pe noapte si tot balta eram. la celelalte nu am avut asa mari probleme. 

Tensiunea mi-a crescut dupa embrioadoptie ca avea 32 mg medrol. 

asa ca strange din dinti si relaxeaza-te ca este de la tratament. trece si asta si vin bebelusi.

 

 Posibil Raisa, oricum cred ca acum totul e amplificat in capul meu, am si vrut sa divortez de barbat de vreo 2 ori, noroc ca nu ma ia in seama.  [batcap]

 Incerc sa ma relaxez, dar nu imi iese chiar de fiecare data, ne-am apucat acasa si de constructii si arata curtea horror. Sa vad daca avem timp in weekend poate iesim la Burger Fest sau poate la teatru, cred ca m-ar ajuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata fetelor! Va invit la cafea, ca de suparare am chef sa-mi reiau prostul obicei la care am renuntat de un an si ceva....

Azi am fost la eco (z9 dar am pus z1 din ziua in care mi-a venit menstra pe la ora 16,ca asa a spus dr, ca este corect ...hmmm) si am 2 foliculi carora se pare ca mai mult rau le-a facut stimularea, ca nu au vrut sa creasca mai mult de atat...11 mm si 6 mm (dupa 5 zile cu menopur si diphere, apoi inca 2 zile cu meno+diphe si gonal).

Endometrul este de 7 mm si tot insista ca "este bine la ziua asta, avand in vedere ca ovulatia este de regula in z14".

De astazi, a spus sa intrerup stimularea si sa iau cate 6 cicloprogynova (am cyclacur din 2014 de la greci) si a spus ca putem face transfer luna asta. I-am cerut sa nu se grabeasca cu transferul daca lucurile nu sunt ok, ca prefer sa astept o luna buna. Insa, a spus ca putem face ET daca endometrul va creste pana la 8,5 mm.

De progesteron a spus ca nu i se pare mare, ca poate fi la embriotransfer 2,5...eu stiam ca trebuie sa fie in jurul valorii 1...la ziua injectarii ovitrell-ului.

Am recoltat dimineata, astept rezultatul...

Despre forma uterului, a spus ca nu este nicio problema, are forma normala. Vineri m-am programat insa la alt gineco sa vedem.

O fi ok sa iau de azi cicloprogynova? Va intreb ca eu mai departe de stimulari, nu am trecut...nu am mai luat alte medicamente in afara de g+m+d, dar stiu ca mi-a spus la prima punctie din 2014, ca dupa punctie trebuie sa iau cyclacur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a ramas gonal 450 IUI, pen deschis luni, 9 mai....daca ii este de folos cuiva, sa-mi spuna....

Nu am stiut ca imi va cere sa-l intrerup astazi, ca il lasam la Medsana din Primaverii, dar vineri il pot lasa la Medsana Cotroceni cand voi ajunge la un nou consult.

O zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor! Va invit la cafea, ca de suparare am chef sa-mi reiau prostul obicei la care am renuntat de un an si ceva....

Azi am fost la eco (z9 dar am pus z1 din ziua in care mi-a venit menstra pe la ora 16,ca asa a spus dr, ca este corect ...hmmm) si am 2 foliculi carora se pare ca mai mult rau le-a facut stimularea, ca nu au vrut sa creasca mai mult de atat...11 mm si 6 mm (dupa 5 zile cu menopur si diphere, apoi inca 2 zile cu meno+diphe si gonal).

Endometrul este de 7 mm si tot insista ca "este bine la ziua asta, avand in vedere ca ovulatia este de regula in z14".

De astazi, a spus sa intrerup stimularea si sa iau cate 6 cicloprogynova (am cyclacur din 2014 de la greci) si a spus ca putem face transfer luna asta. I-am cerut sa nu se grabeasca cu transferul daca lucurile nu sunt ok, ca prefer sa astept o luna buna. Insa, a spus ca putem face ET daca endometrul va creste pana la 8,5 mm.

De progesteron a spus ca nu i se pare mare, ca poate fi la embriotransfer 2,5...eu stiam ca trebuie sa fie in jurul valorii 1...la ziua injectarii ovitrell-ului.

Am recoltat dimineata, astept rezultatul...

Despre forma uterului, a spus ca nu este nicio problema, are forma normala. Vineri m-am programat insa la alt gineco sa vedem.

O fi ok sa iau de azi cicloprogynova? Va intreb ca eu mai departe de stimulari, nu am trecut...nu am mai luat alte medicamente in afara de g+m+d, dar stiu ca mi-a spus la prima punctie din 2014, ca dupa punctie trebuie sa iau cyclacur.

 

Nikos, eu la HU dupa punctie nu am luat decat medrol, antibiotic si utro, ciclo luasem in Ro inainte de IUI - pastilutele albe, la FET s-a mers pe natural si in afara de eco-uri nu am luat absolut nimic decat ovitrelle.

 Nu stiu ce sa zic, nu prea inteleg schema ta, ciclo pt ce? Cred ca s-a tot scris prg sub 1, si pe mine m-a trimis sambata sa refac e2 si prg (era 0,2).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Am venit si eu de la primul eco. M-am dus bou si m-am intors vaca, nu de alta dar nu stiu daca e bine sau nu iar astia nu zic nimic... am pe stanga 9 foliculi din care unul de 10 si unul de 8, ceilalti 7 mai mici. Pe dreapta am 5 din care unul mai mare (nu mi-a zis de cati mm). Mi-a spus ca nu se vor dezvolta toti dar ca inca nu imi poate spune cati sunt buni... [:0]

Mi-au luat si sange si urmeaza sa ma sune sa imi spuna cu cat Puregon continui si de cand incep Orgalutranul. Sambata am al doilea eco, sper ca atunci sa stiu mai multe...

 

O zi frumoasa tuturor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok... m-am grabit cu postarea. Intre timp am primit rezultatele analizelor:

LH 2,50 IU/L  valori normale 1-13IU/L

FSH 12,6 IU/L valori normale 1-13IU/L

Estradiol 142,8 pg/ml valori normale >15 pg/ml

Progesteron 0,48 ng/ml valori normale 0,1-150 ng/ml

 

Trebuie sa incep de astazi Orgalutranul, 1 pe zi. Puregon continui cu 225UI.

 

Nu e cam foarte mare FSH-ul? [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, dr spune ca trebuie sa iau cicloprogynova pentru endo, insa cum explicatiile se bat cap in cap, de la o consultatie la alta, nu stiu ce sa mai zic…

In ceea ce priveste progest, el spune ca poate urca pana la 2,5 insa m-am tot conversat pe mail cu medicii de la Well care fac si ei proceduri de fertilizare. Redau unul din raspunsuri „daca va scade progesteronul la urmatoarea determinare sau macar ramane pe loc si nu creste peste 1,5ng este ok. Daca va creste rapid si trece de 2 nu e semn bun pentru calitatea ovocitelor recoltate”.

Insa, cum nu am in vedere obtinerea de ovocite, raspunsul nu lamureste problema cu privire la oportunitatea efectuarii transferului. Eu asta am intrebat-o ….progesteronul afecteaza calitatea ovo, dar pune probleme si in cazul unui transfer? Nu m-am lamurit…

 

Ariana, o sa creasca frumos pana la eco2...trebuie sa ai rabdare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok... m-am grabit cu postarea. Intre timp am primit rezultatele analizelor:

LH 2,50 IU/L  valori normale 1-13IU/L

FSH 12,6 IU/L valori normale 1-13IU/L

Estradiol 142,8 pg/ml valori normale >15 pg/ml

Progesteron 0,48 ng/ml valori normale 0,1-150 ng/ml

 

Trebuie sa incep de astazi Orgalutranul, 1 pe zi. Puregon continui cu 225UI.

 

Nu e cam foarte mare FSH-ul? [fri]

 

 

 Pai in a cata zi ai facut? ( de cm si de stimulare). Eu in z3 de cm il aveam 4,71, intervale: Faza foliculara (zilele 2 si 3): 3,0 - 14,4 UI/L.

 Oricum 14 foliculi e ft ok, cel putin cei de valori apropiate are timp sa ii creasca.

 Stiu ca eu am intrebat-o daca mai am sanse sa mai apara si altii, si ea mi-a zis sa nu ma astept sa mai apara 10 foliculi, si ca din cei 11 care ii am cam 70-80% din ei voi obtine ovocite, cica asta e procentul. Acum daca asa e o sa se vada la punctie.

 Orgalutran e un fel de cetrotide, nuh? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună !

Nikos, pai iti da estrogen ca sa iti susțină endometrul pt Fet. E ok, am mai vazut cazuri. 

Legat de progesteron  eu stiu ca trebuie sa fie sub 1, in cele 7 transferuri pe care le-am facut, dr meu a verificat mereu progesteronul.  Prea mult progest la Fet, poate duce la neimplantare, pentru ca endometrul ar fi deja lutheneizat. Insa nu stiu daca 2 cat ai tu e chiar dramatic.

Ariana, e normal sa nu poată spune prea multe lucruri despre foliculii tai.  Cat sunt sub 15, nu te poți baza pe ei garantat.  Unii pot regresa, abia peste 15 poti spune cati ai, dar si atunci e delicat. Sa fie toti marimi apropiate,  sa fie plini, sa contina ovo de calitate etc...

Moon, tin pumnii!

 

Va citesc aproape zilnic, deseori nu am timp sa scriu. Succes in continuare !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...