Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 129


Recommended Posts

Ola chicas!

 

Nicole eu as spune ca au 2 zile (joi/vineri o zi, vineri/sambata a doua). Doamne ajuta sa fie lipicios!

 

Eu am avut test de ovulatie pozitiv ieri asadar azi e cel mai probabil ovulatia... asta inseamna ca incep estradiolul pe 28 Aprilie. Nu imi vine sa cred ca sunt asa de aproape de FIV... o jumatate de inima rade si o jumatate plange, abia astept sa se intample si totusi mi-e teama... o avalansa de sentimente contradictorii... ciudat.

 

Incepand din 2 Mai fac si acupunctura o data pe saptamana, am fost la o tanti ginecoloaga care pe langa ca e ginecoloaga face si terapii alternative din medicina chinezeasca: plante si acupunctura. In principal ma duc pentru reducerea nivelului de stres dar mi-a explicat si ceva cu deschiderea canalelor de Energie, o circulatie sanguina mai buna in Special in regiunea uterului, etc... Astept sa imi trimita si cutiuta cu ierburi chinezesti sa vad despre ce e vorba... o sa ma gandesc daca le iau sau nu si o sa vorbesc inainte si cu medicul de la clinica.

 

Ceea ce ma deruteaza putin este ca pe fisa de stimulare/tratament scrie ca facem 50%FIV si 50% ICSI in functie de calitatea spermei. Ideea este ca noi am semnat ca vrem IMSI 100%... o sa il intreb si asta... nu vad de ce as risca sa fac  FIV fara IMSI cand noi avem doar 1% forme normale...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dea, multumesc! Descrierea asta e varianta scurta :))))) adevarul e ca sentimentele care ma incearca sunt mult mai complexe, cred ca stiti si voi poate mai bine ca mine ... eu sunt un om care trebuie sa isi consume sentimentele, trebuie sa le gust, sa le traiesc, sa le respir, nu le pot baga intr-un sertar pe mai tarziu... poate de aceea imi si sunt atat de clare :))) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola chicas!

 

Nicole eu as spune ca au 2 zile (joi/vineri o zi, vineri/sambata a doua). Doamne ajuta sa fie lipicios!

 

Eu am avut test de ovulatie pozitiv ieri asadar azi e cel mai probabil ovulatia... asta inseamna ca incep estradiolul pe 28 Aprilie. Nu imi vine sa cred ca sunt asa de aproape de FIV... o jumatate de inima rade si o jumatate plange, abia astept sa se intample si totusi mi-e teama... o avalansa de sentimente contradictorii... ciudat.

 

Incepand din 2 Mai fac si acupunctura o data pe saptamana, am fost la o tanti ginecoloaga care pe langa ca e ginecoloaga face si terapii alternative din medicina chinezeasca: plante si acupunctura. In principal ma duc pentru reducerea nivelului de stres dar mi-a explicat si ceva cu deschiderea canalelor de Energie, o circulatie sanguina mai buna in Special in regiunea uterului, etc... Astept sa imi trimita si cutiuta cu ierburi chinezesti sa vad despre ce e vorba... o sa ma gandesc daca le iau sau nu si o sa vorbesc inainte si cu medicul de la clinica.

 

Ceea ce ma deruteaza putin este ca pe fisa de stimulare/tratament scrie ca facem 50%FIV si 50% ICSI in functie de calitatea spermei. Ideea este ca noi am semnat ca vrem IMSI 100%... o sa il intreb si asta... nu vad de ce as risca sa fac  FIV fara IMSI cand noi avem doar 1% forme normale...

 

 

 Arianna, nu stiu cum e Germania, poate te pot ajuta fetele, dar o sa iti spun cum vad eu lucrurile cu FIV split. Eu am avut asa, nu m-a intrebat nimeni, doar mi s-a facut, mi s-a parut o actiune ft riscanta avand in vedere ca am obtinut 5 ovocite. Am inteles ca in ziua respectiva am avut o proba buna (sau ft buna, nu mai retin exact exprimarea), asa ca ei au decis (habar nu am daca asa se procedeaza sau ar tb sa fie asa).

  - 3 ovo au fost cu ICSI

 - 2 ovo standard

 - in z3: - cu icsi: 8A1, 8A2, 6B2

 - in z3: - cu stamndard: 10A1, 8A1.

- IN Z5: - cu icsi: 4AA, 2AA

             - standard: 2BB (care l-am congelat).

 E posibil daca le faceam icsi sa mai fi avut mai multi blasto la congelat, sau nu, asta nu am de unde sa stiu. Dar mi se pare riscant, si nu am inteles practica - ca de platit am platit ICSI-ul.

  Acum, doc zicea ca si la ei tot split fac, bineanteles tinand cont si de proba din ziua respectiva, pe mine m-a luat cu ameteli - aveam un deja vu; i-am zis clar ca nu vreau, ca nu inteleg care e the point. Sa vedem cum e cu standard stim deja, de bani - oricum coplata e 1000 eur (indiferent daca fac sau nu icsi). Will see.

 Bineanteles ca nu sunt un standard, dar eu nu vad beneificiul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon eu platesc separat icsi 350 de euro pe ovocit, maxim 2014 euro. Pt imsi mai e o taxa extra de 406 euro. Teoretic eu considr ca pe banii mei decid eu. Eu le vreau pe toate cu icsi. Cred ca e mai bine. O sa vorbesc cu medicul sa vad ce zice. 

 

 

 Sper sa iti iasa cum vrei tu. Eu nu am avut discutie cu embriologul, s-a facut si asta e. Nu e bai, am avut de 2 ET-uri. Legat de bani sa zicem ca se compenseaza, la FET nu am platit congelare si AHA. 

 Acum am vazut ca cica o sa am discutie cu embriologul, will see.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo2] Annutza, multumesc frumos!!! Ma bucur ca ati trecut cu bine peste perioada critica, de-acum sa aveti parte de sarcina cat mai usoara si sa te bucuri in pace si liniște de burtica!!!

 

Mari, multumesc frumos [flo2] !!! Tinem pumnii sa fie embrionul puternic si lipicios [pk]

 

Camibebe, multumesc mult!!! Si mie imi rade sufletul cand citesc despre reusite, asta nr da putere sa luptam cu toate forțele vizibile si invizibile  [:)]

 

Ariana, si eu am facut acupunctura aprox 5 luni inainte de fiv pana la începutul stimularii, ultimile 2 ședințe au fost cele mai relaxante ever, mi le-a facut chiar mami Qiao [il]  

 

Nicol,  sa vezi cele mai frumoase II liniuțe, asteptam vesti bune [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicol: La mine s-a pozitivat testul inca din ziua 6 de la ET cu blastocisti;cred ca poti incerca inca din ziua 9 -10, daca ziua ET-ului o consideri ziua 0.

Noi ieri am fost la echo, 6 saptamani....am vazut si activitate cardiaca.....am plecat de acolo asa emotionata....era si cel de-al 2-lea sac, dar mult mai mic si fara activitate...

Noi inca nu putem sa ne bucuram pe deplin, stam cu teama.....marti am avut o sangerare si nici acum nu am gasit sursa.....dr spune ca nu putea fi eliminare pe cale vaginala fara sa am si ceva urme dupa aceea.....ca ar putea fi hemoroizi ( desi nu am avut niciodata nici o problema)...am facut sumar de urina, urocultura, hemoragii oculte....toate in regula; ce ar trebui sa mai investighez?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-am apropiat si eu de linia de start…in mai voi face stimularea (incepand cu z2 CM) si sper sa am ce transfera.

M-a surprins schema de stimulare pe care mi-au dat-o si anume:

-         20 fiole de menopur 75 UI, cate 4 fiole/zi timp de 5 zile (cred ca pot prepara 2 doze intr-o fiola)

-         10 fiole de diphereline de 0,1

-         gonal F 900 IUI incepand cu a 5-a sau a 6-a zi de stimulare (imi va spune exact dupa prima monitorizare, probabil)

 

Le-am spus ca, in ianuarie am avut stimulare cu closty si menopur, stimulare care a fost dezastruoasa: nici un folicul si endo zero  in z10 !!! Au spus ca, vor sa puna accent pe receptivitatea endometrului, etc. si si-a mentinut pozitia pentru schema asta de tratament. In martie endo si-a revenit...a fost de 9,2 mm si am avut si un folicul de 17 mm in z10.

Imi este teama de schema asta....si ma deruteaza si mai mult pentru ca dr spune ca vor sa creasca LH-ul. Pai menopur contine ambii hormoni...LH si FSH, asa ca nu m-a convins..

 

Am gasit si intralipid ….am luat cu concentratie de 20% si vreau sa fac o doza cu vreo 2-3 saptamani inainte de transfer, o doza la transfer si alta la beta pozitiv. Dr a fost de acord cu administrarea intralipidului, dar de bine ce eu spusesem 100 ml, el mi-a spus sa merg pe 150 ml. Pe forum am vazut ca maxim 100 ml s-a folosit per doza.

 

Ieri am primit si rezultatele la imunofenotiparea limfocitara. Nk—urile sunt 8% si respectiv 202 in valoare absoluta. Nivelul ar fi ok, insa dupa ce am recoltat proba pentru analizele astea, am realizat ca am facut o greseala….luasem azytrox si valtrex!!!! Pot fi influentate mult analizele de antibiotic….ufff…am scapat lucrul asta din vedere. Tipele care au recoltat nu m-au intrebat daca am luat ceva medicamente si eu am uitat cu desavarsire, stresata de atatea framantari si intrebari fara raspuns.

Vroiam sa atasez analiza, dar nu reusesc...

 

 

Trebuie sa recunosc ca, imi este de-a dreptul frica de FIV-ul asta…la cum a mers pana acum….dar trebuie sa sper in continuare.

 

Bafta tuturor !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...