Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

Ei nu mai spune! Eu nu am mincat niciodata carne de capra, sau ied. Am mincat brinza de capra care e foarte buna. 

 

 

 Da, ne-a placut ft mult, este mai suculent, nu are sau deloc si nu are miros (cum mi se parea ca are mielul). L-am pus la bait cu vin, usturoi, bucati de sunculita si condimente, si facut la cuptor la foc mic. L-au cumparat ai mei de la o ruda de la tara, ca ne era teama sa il luam din piata. Chiar recomand, nu are deloc miros si sau asa mult ca la miel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

N-am vazut pe aici. Numai miel si oaie. Chiar sint curioasa daca macelarul nostru ne poate aduce, ca la supermarket nici gind sa gasim.

 

 Letitia daca ai ocazia merita sa incerci, dar nu carne de capra, ied - cum ar veni "copilul caprei"; mie mielul mi se pare ca are mult sau (grasime) si un oaresece miros.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, mielul poate fi grasut, dar aici nu are miros. Chiar asa, cu ce se ingrasa mieii si oile in halul asta? [insomnia]

 

 Letitia habar nu am, dar ai mei care se pricep, is ft pretentiosi la carne si altele - incearca pe cat se poate sa cumpere de la persoane de incredere. Tot maica-mia imi zicea ca daca mielul e mai batran are miros, si pot confirma si eu. Probabil depinde de unde il achizitionezi.

 Daca ai ocazia, poti cumpara sa vezi, noi am luat un ied intreg - cam de 8 kg, carnea ft suculenta, moale si negrasa deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da. Depinde de cit e de batrin. Cu cit mai tinar, cu atit e fara miros. De aia zic, aici rar am avut cu miros, probabil cind scrie lamb pe eticheta, chiar aia e. In Romania tot timpul mirosea, de aia ani si ani de zile eu nu am mincat asa ceva. Aici am descoperit recent ca defapt se poate si fara miros. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da. Depinde de cit e de batrin. Cu cit mai tinar, cu atit e fara miros. De aia zic, aici rar am avut cu miros, probabil cind scrie lamb pe eticheta, chiar aia e. In Romania tot timpul mirosea, de aia ani si ani de zile eu nu am mincat asa ceva. Aici am descoperit recent ca defapt se poate si fara miros. 

 

 

UIte mie mi s epare invers :)) carne buna de miel ca in ro nu am mancat niciodata, si mi se pare ca aici are miros.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, poate ai tai aveau o sursa sigura de mielut si ai nimerit numai foarte tinar. Eu in romania nu mincam miel niciodata, Adica am gustat in copilarie, am concluzionat ca e oribil si cu asta basta. Aici recent am inceput sa maninc, dupa ce barbata-meu a comandat la restaurant. Nu mi=a venit sa cred ce bun e! Avea gust de porc fraged cu putina grasimioara!!! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, depinde de unde este luat. In strainatate nu am luat niciodata friptura de miel, asa ca nu stiu cum e. Cand eram la mama fata - undeva in provincie mama incerca sa cumpere doar de pe la tara - dar si acolo mai gaseai miel cu sau, in al -2 an de cand ma maritasem m-am hotarat sa fac friptura de miel de paste, mi-am trimis barbatu sa cumpere - a luat de la Auchan din Bucuresti in tipla, in exterior arata ok, dar pe partea cealalta avea un sau/grasime. Am incercat sa ii iau grasimea, l-am pus la bait, l-am facut la cuptor, nu s-a putut manca, asa ca cu parere de rau l-am cumparat.

 Ied este prima oara cand am mancat, ne-a placut la toti, la fel a fost cumparat de la tara de la rude.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...