Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

   O chestie ca sa nu miroasa mielul si daca e mai mare e sa fie miel-femela,daca e berbecut are un miros mai pregnant.Asta se aplica cand il puteti comanda direct de la cioban,cand e taiat va poate vinde orice ca dupa transare nu se va mai stii ce a fost.

    Eu ador orice ovina,am invatat sa-l prepar ca sa nu se simta ce a fost...pt necunoscatori spun ca e purcel(miel) sau vitel(ied) si gata si nu am avut reclamatii [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

    Eu ador orice ovina,am invatat sa-l prepar ca sa nu se simta ce a fost...pt necunoscatori spun ca e purcel(miel) sau vitel(ied) si gata si nu am avut reclamatii [:-)))] .

Tata face o friptura de oaie foarte,foarte buna la oala de presiune,efectiv se topeste in gura!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Pai acum de Paste am avut un tap-salbatic...nici nu va puteti imagina cum miroase cand e crud si cat de mult dureaza gatirea.Am facut cotletul cu tot cu os,dar a stat 12h numai in apa,apoi inca 24h in bait iar in cuptor vreo 4-5h.Finalul a fost super,era fraged ca un vitel de lapte si nici un miros dubios...pt mofturosi a fost vitel.L-am servit cu hrean si salata de sfecla rosie. 

   Eu nu am oala sub presiune [batcap] ...dar ma descurc si fara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ne-am regasit in bucatarie  [:-)))]

eu astazi am facut peste ton cu cartofi natur...

iedul este mult mai fraged decat mielul,nu are miros deloc si are carnea slaba ...il recomand.

noi,atunci cand luam miel,trebuie sa fie de max 7-8 kg,sa fie mascul( nu femela). Eu stiu ca oaia( femela) are miros mult mai puternic decat berbecu( masculul ). Exista si o rasa de oaie care aduna toata grasimea la coada si formeaza ca o punga de grasime...rasa asta nu are miros deloc indiferent de sex ( oaie sau berbec)... Din pacate nu stiu cum se numeste rasa asta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi cumparam aproape saptamanal miel.

e delicious pe bbq , fraged si are gust chiar de miel...care ne place.

am mai lut de la Costco -miel din Australia...dar parca nu are gust.

 

am cumparat si ied de la un macelar indian(ca o fi pakistanez ori alt neam...nu stiu...eu ii bag pe toti intr-o galeata si le zic"indieni")

tot de la el mai cumparam un miel intreg 1-2xpe an.

 

carnea de ied mi s-a parut frageda si tare buna...de fapt sincer...eu nu prea fac diferentele la gust intre ied si miel. mielul doar mi se pare un pic mai gras.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Tiny sa te interesezi te rog care e rasa la care e invers mirosul.Ciobanii de aici vad ca s-au dotat cu sortimente noi de oi si sa stiu la ce sa ma astept cand iau miel.La noi circula pana acum oaia aia alba latoasa,dar nu cunosc denumirea exacta(cu ocazia asta chiar voi cauta ce rasa e).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mielul il condimentez cu o zi inainte  cu toate ierburile (rozmarin, cimbru , leustean ), usturoiul, paprika, ulei de masline si vin alb toate blenduite si il ung bine,bine ; il bag in punga sau caseruola cu capac si il las la frigider.Eu nu simt gust sau miros exagerat , ca nici fad nu poate fi.

No, sa trecem la ce facem de mancare :

ieri macaroane cu branza sarata si slanina afumata fripta...yummy ...cu putina smantana de-asupra...

azi : pizza cred ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi pilaf( cu ceapa morcov ardei kapia si ciuperci) si ciorba de vacuta cu smantana si ardei iute ...cu deserturile o lasam mai moale ...asa ca o consumam multe fructe.

dea,in legatura cu rasa ...o sa ma interesez si te tin la curent [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...