Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

cum ies, michelle :) cateofata mai overcooked asa, dar cui nu-i place poate sa-si faca cu branza.

 

in general tai cartofii in 4 si cotletele pe pun peste cartofi in tava. 

 

pentru copii mai fac o tava de cartofi copti separat, cartofi cu coaja taiati in 2, sprayed cu ulei de masline si apoi sare piper boia si depinde ce ierburi am prin casa. ii mananca de rup.

 

 

cotlete cu brinza?

 

cartofii la cuptor, pui un pic de apa, sau ii acoperi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

nu, nici o branza. simple, sare piper.

 

cand fac cartofi cu cotlete, pun un pic de ulei in tava. apoi cartofi cu care piper apoi cotletele cu condimentelele lor.

 

cand fac doar cartofi, pun doar a baking sheet in tava siapoi cum am spus cu ulei de maslien si tot restul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu cam cit tii cotletele la cuptor?

 

tocmai ma uitam la retete pe net...unii zic 1-2 ore...altii 40 min...eu data trecuta le-am tinut 25 min si erau talpa.

 

 

mie imi plac bine facute, nu suport sa miste sau sa imi bleed in farfurie:) si cred ca depunde si ce temperatura pui la cuptor si cat de gros sunt taiate cotletele. eu incep cu 30 min si apoi le verific din 10 in 10 min.

 

 

DAR cotletele sunt carne fara grasime sau cu foarte putina, de aceea parerea mea e ca in general se usca in cuptor. la cuptor merge mai bine ceafa. cotletele (cel putin la mine) merg mai bine in tigaie sau pe grill.

 

PS: nu stii expresia sa iti faci cu branza? asa zicea mama mea. daca nu ne placea mancarea "sa-ti faci cu branza" un fel de: ghinion, ciocul mic si data viitoare iti faci singur :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru noua " bucatarie" sa fie plina cu retete delicioase...

eu astazi fac cotlete de vitel si cartofi cu usturoi si rozmarin la cuptor si o ciorba de fasole uscata ...

de Paste nu stiu ce sa fac ... probabil pulpa de miel la cuptor,as manca niste sarmale ( nu am mai facut de la craciun) si oua umplute ...desert ..cred ca o sa cumpar cozonac si pasca. O sa gatesc vineri sau sambata ...asa ca se vor manca pana duminica,cand,daca e frumos,probabil o sa facem gratar  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Multumim de casuta noua cu aroma de flori de cais(cel putin asa pare)!

   Si tks de "citat" Dana,ca altfel era greoi sa urmaresc aseara aici de pe tel:)))

   Am luat ieri ciuperci si varza fresh,azi mai am fasole,dar maine vad ce se voteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vorbit cu tata.ne-am prapadit de ris la telefon ...cu toate regionalismele astea.

 

mi-a confirmat ca, nu am inventat eu cuvintul, in valcea la pulpite (partea de jos/inferioara)de pui...se zice ciotoiase.

miine chiar zicea ca se duce la magazine sa vada etichetele daca nu cumva scrie si pe ele.

Spune-i sa faca o poza cu telefonul, sa vedem si noi dovada!!! [:-)))]

 

Doamne ce am mai ris cu barbatu in seara aia, cind i-am spus de ciotoiase!!! Nici acum nu mai pot abtine si sint la munculita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...