Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

Ieri am facut muffins de ciocolata si azi fac paste cu sos rosu. Secretul verzei calite e sa fie frecata cu sare inainte si apoi la foc mic, sa aiba timp sa - si lasa ea apa in timp ce se face. Pt varianta rapida : se ia varza gata taiata, se pune sare  , se lasa sa iasa apa~ 15 minute , se pune in vasul fierbinte cu putin ulei si apoi se da focul mic. O acoperi si invarti la cateva minute. Cand incepe sa se inmoaie , pui suc de rosii si o bagi la cuptor . La servire pui ce verdeata vrei! Conteaza mult si ce soi de varza e, daca e de aia olandeza, adio! Eu folosesc numai alt soi pt gatit, cu foaia mai moale. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tocăniță de cartofi cu cârnăciori(pun mărar și pătrunjel și foi de dafin ) cu ardei copți ,șnițele cu salata de roșii și brânză(telemea),chifteluțe și humus.

Am mai avut ciorbita și pizza.

Restu ...Am mâncat pe afara.

Azi cred ca paste cu pesto.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am s afac pentru mine o salata de rosii cu brinza si masline pentru diseara,iar miine am sa fac un orez cu legume (si carne d epui),pentru toata familia.

 

Vineri cred ca o sa-mi fac niste peste-lachs,peste care am sa pun ulei de masline si busuioc(sare,piper),am sa-l las la marinat in combinatia asta,am sa vad cu ce linga el,iar baietii trebuie sa spuna ce vor.

 

Apoi sa ma gindesc la we...as vrea si eu niste varza cu carne(jenn eu eu varza de aia chinezeasca si e aproape la fel ca a noastra sau varza ascutita ca forma-spitznkohl ii zice in germana,poate te prinzo d ecare spun ca unele cuvinte sunt asemanatoare in olandeza)insa s avad ce gasesc.Pentru we ramine deschis meniul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc si la salata chinakohl

De mult vreau sa incerc si eu chestia asta dar n-am indraznit  [:)]

Ce gust are asa cruda in salata? Am vazut ca de obicei se gateste pe foc.

Pui si partea alba si partea verde?

 

Mie mi-au trebuit cativa ani sa-mi dau seama care varza si de unde e ca cea din Romania. De cand am descoperit-o pe cea tuguiata, doar de asta folosesc. Este doar la Lidl.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De mult vreau sa incerc si eu chestia asta dar n-am indraznit  [:)]

Ce gust are asa cruda in salata? Am vazut ca de obicei se gateste pe foc.

Pui si partea alba si partea verde?

 

 

Da,eu pun si partea alba,mai exact tau vreun cm jumatate de la baza si restul pun tot!

 

In magazin eu cumpar mai galbena,mai coapta,asa verde parca nu am vazut.

 

Mie gustul imi pare mai "domol"decit al verzii romanesti.Dar tot varza este.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...