Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

mie imi plac bine facute, nu suport sa miste sau sa imi bleed in farfurie:) si cred ca depunde si ce temperatura pui la cuptor si cat de gros sunt taiate cotletele. eu incep cu 30 min si apoi le verific din 10 in 10 min.

 

 

DAR cotletele sunt carne fara grasime sau cu foarte putina, de aceea parerea mea e ca in general se usca in cuptor. la cuptor merge mai bine ceafa. cotletele (cel putin la mine) merg mai bine in tigaie sau pe grill.

 

PS: nu stii expresia sa iti faci cu branza? asa zicea mama mea. daca nu ne placea mancarea "sa-ti faci cu branza" un fel de: ghinion, ciocul mic si data viitoare iti faci singur :)))))

Bai nu mai veniti cu regionalisme de astea, va rog eu frumos, ca ne confuzati de tot! Michelle cu ciotoiasele, tu acu cu brinza! Zau asa! [:)]  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La abur. Alaturi de cartofi natur, ou fiert si putina sunca ( gen sunca de Praga) plus sos olandez se serveste aici.  Sau fiert putin in apa cu sare si putina zeama de lamaie( sau vin sec alb) .apoi se scoate si se pune in nitel unt si se rumeneste un pic. Alaturi de piept de pui marinat in ulei, salvie, usturoi, apoi la gratar. Miam! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum se face sparanghelul? E verde si crud. Nu am facut niciodata. Dar imi place.

 

 

spanrachelul inseamna asparagus, nu?

 

eu il pun pt 1-2 min in apa fiarta ...depinde cit e de gros (treb sa ramana un pic tare)

apoi intr-o tigaie, pun unt, /ulei masline, usturoi, ardei taiat feliutze...si cand astea sunt aproape facute adaug asparagusul, sare, piper... si le prajesc toate pt 2 min.

cind bagi furculita in el sa nu fie moale...sa fie un pic tare....mie asa imi place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru noua " bucatarie" sa fie plina cu retete delicioase...

eu astazi fac cotlete de vitel si cartofi cu usturoi si rozmarin la cuptor si o ciorba de fasole uscata ...

de Paste nu stiu ce sa fac ... probabil pulpa de miel la cuptor,as manca niste sarmale ( nu am mai facut de la craciun) si oua umplute ...desert ..cred ca o sa cumpar cozonac si pasca. O sa gatesc vineri sau sambata ...asa ca se vor manca pana duminica,cand,daca e frumos,probabil o sa facem gratar  [batcap]

 

 

tiny, tu ma intrebai la capitolul trecut , cum am primit pachet de la tata. nu am putut sa-ti raspund, ca s-a inchis capitolul.

 

tata mi-a trimis normal prin posta :ceai de tei .de menta (de la tarani, nu pliculete) niste plicuri cu condiment, miroase de cirntati, medicamente antibiotic ospen, si leustean si cimbru, ba a trimis si o sticla de tuica lui barbate-miu....in acelasi apchet.

se pare ca e legal.pachetul la facut in fata doamnei de la posta.aici nu-l desface nimeni. probabil il scaneaza sa nu fie alte prostii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum se face sparanghelul? E verde si crud. Nu am facut niciodata. Dar imi place.

Eu daca este din cel gros tai partea mai 'lemnoasa' si curat un pic partea de jos cu chestia aia de curatat legume.

Eu il calesc numai in unt si adaug si samphire care este ceva asamanator numai ca e sarat  - mie imi place ca garnitura la peste.

Ce m-am mirat eu prima data ca dupa ce am  manincat sparanghel, nu am stiut ca iti miroase urina foarte urit  [:-)))] acum nu ma mai sperii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...