Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

 

mai nou fac o reteta de rosii ca a lui Peppin.

rosii  si ceapa rosie taiate felii (eu am adaugat si ardei rosu, dar nu era in reteta originala), busuioc verde si brinza mozzarella fresh...piper, sare, olive oil...daca pana si lui W. ii place va imaginati minunea.

ii ramin veshnic recunoscatoare lui Peppin.

Da michelle,tare buna reteta asta(habar nu aveam a cui este),eu o fac foarte des,adaug un catsravete(de ala mic),nu pun insa ardei rosu ca am probleme de la el uneori si...adaug otet balsamic.Eu pun ceapa rosie in general! [;)]

 

Eu sunt mare mincatoare de ...oteturi [:-)))] [:-)))],asa ca la mine se mrege pe "nicio salata fara otet".

 

Cind nu eram la regim,faceam un sos vinegreta,cu miere de albine,ulei de masline (puneam si de floarea soarelui daca nu aveam) si otet balsamic,Ingredientele salatei le adaugam cumva pe rind,intii ceapa apoi rosiile si catsravetele si la urma restul(mai fac uneori cu brinza de vaca sua d eoaie,daca am vreun ou fiert il adaug si pe el sua pun masline)si amestecam bine.

 

Nu va pot spune cum e sosul asta cu bagheta proaspata!!! [pofticios] [flirty]

 

edit In salatele astea pun intotdeauna busuioc verde,am mai tot timpul un ghiveci mare in bucatarie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri am facut orez picant cu pui la cuptor. Mai am si pentru astazi. Coriandru verde are gust si miros mult mai puternic decat cel praf( boabe macinate). Mie cel verde nu imi place dar in schimb il ador pe cel uscat. Asa ca il folosesc la multe mancaruri pe cel praf,dar cand folosesc verde pun foarte putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru astazi am in plan chinezarii cu orez si pentru miine un pui pe sticla,cu ceva garnitura,probabil cartfi prajiti,poate cu mujdei de usturoi.Am sa ciugulesc si eu putin din cartofii prajiti atit d emult iubiti insa de care m-am despartit de vreo luna de zile!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Am luat niste sparanghel verde si alb,vreau s aincerc o supa de sparanghel cu somon afumat,e o noutate pentru mine,ca nu prea ma omor cu supa de sparanghel,insa am gasit o reteta destul de interesanta.

 

Pe saptamina ce vine nu am inca niciun plan...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru astazi am in plan chinezarii cu orez si pentru miine un pui pe sticla,cu ceva garnitura,probabil cartfi prajiti,poate cu mujdei de usturoi.Am sa ciugulesc si eu putin din cartofii prajiti atit d emult iubiti insa de care m-am despartit de vreo luna de zile!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Am luat niste sparanghel verde si alb,vreau s aincerc o supa de sparanghel cu somon afumat,e o noutate pentru mine,ca nu prea ma omor cu supa de sparanghel,insa am gasit o reteta destul de interesanta.

 

Pe saptamina ce vine nu am inca niciun plan...

 

Dana scrie-mi te rog cum faci puiul la sticla. Poate fac azi. Multu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ieri am facut orez picant cu pui la cuptor. Mai am si pentru astazi. Coriandru verde are gust si miros mult mai puternic decat cel praf( boabe macinate). Mie cel verde nu imi place dar in schimb il ador pe cel uscat. Asa ca il folosesc la multe mancaruri pe cel praf,dar cand folosesc verde pun foarte putin.

Tiny acel orezul picant  e acel Bryani? ??

Dacă da ...please îmi dai și mie reteta. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana scrie-mi te rog cum faci puiul la sticla. Poate fac azi. Multu.

Pai pun toate mirodeniile posibile(in general il condimentez cu o zi inainte,insa daca nu am timp,o fac si doar cu citeva ore inainte de a-l baga in cuptor)sare,piper,boia ,usturoi(pun praf ),cimbru...ma rog ,tot ce va place voua.Si pe interior si pe exterior il condimentez(in interior poti baga citiva catei de usturoi)

 

Intr-o sticla de sticla [:D] pun apa,bag puiul pe sticla respectiva(in gaura prin care au fost scoase organele si o scot pe orificiul de la git),sticla cu puiul o pun intr-o tava in care am pus apa si-l bag la cuptor pentru vroe ora,o or asi ceva,depinde de cum il vreti voi de uscat.

Eu il pun la 200°C pe aer cald si pielea devine crocanta,iar inauntru ramine suculent.

 

Sunt si dispozitive de pus puiul,exact cum am spus eu anterior,eu nu am din ala si nici n-o s aucmpar vreodata.Asa cum am scris eu,are cumva efect de rotisor.

 

Cind aveam mai mult timp,ungeam puiul cu margarina sau unt si apoi in condimentam,acum am renuntat la ...ungere! [:-)))] [:-)))]

 

Daca faci si niste cartofi prajiti linga si un usturoi(eu am mincat la sora mea un usturoi foarte bun,facut cu iaurt,nici nu ne-a terminat la stomac,nici apa nu am baut in disperare,nici nu ne-a, balonat [:-)))] [:-)))] si am si mincat mult)...se bat turcii la gura ta!!!! [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da,pun apa,am scri insa ai sarit probabil...

 

Nu stiu cu cuita de bere,oricum cutia e mica(ca inaltime)pentru pui...

 

Da,in sticla poti lasa niste vin,sa stii ca da o aroma deosbita.

Si eu tot miine,il pun din seara asta la marinat,sper s anu uit!!! [batcap] [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...