Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tiny acel orezul picant  e acel Bryani? ??

Dacă da ...please îmi dai și mie reteta. ..

Nu ...nu stiu ce e Bryani... [ups]

la noi se numeste kapse..

4-5 rosii decojite taiate cubulete

2-3 ardei kapia(sau de care ai)

o ceapa mare taiata feliute

2-3 catei de usturoi 

1 leg de patrunjel tocat mai mare

se calesc toate in putina margarina vegetala apoi se adauga cuisoare,4-5 boabe de cardamon,2 foi de dafin,un ardei iute(depinde cat de iute mancati),un pumn de stafide,sare,piper,2 lingurite de " saudi kapsa masala"(condimentul specific ptr acest orez) cam asta pun eu ... Orez folosesc basmati ...trebuie sa folosesti un orez cu bob foarte subtire(ca niste ace). Se serveste cu peste,pui sau carne ...facute pe gratar sau la cuptor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint si cutii inalte de bere. Oricum fac un pui mic. Dar ca back up o sa am o sticla la indemina. Vad ce gasesc in oras. Buna idea cu vin in sticla.

Da,stu ca sunt si cutii mari,insa un pui e mai mare decit o cutie,chiar daca e mic la gramaj!Eu cumpar pui de 11oo maxim 12oo g ,sa nu fie grasi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tiny,saudi capsa masala e un anumit condiment din ce inteleg de la tine,despre garam masala ce poti sa-mi spui?

 

Eu nu ma pricep deloc la condimentele aste orientale si garam masala(de care am auzit in mai multe retete)se foloseste intr-o reteta (paste din orez cu carne tocata)si ma tot impoedic ca nu stiu ce gust are,cum si in ce fel se prezinta in mincaruri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tiny,saudi capsa masala e un anumit condiment din ce inteleg de la tine,despre garam masala ce poti sa-mi spui?

 

Eu nu ma pricep deloc la condimentele aste orientale si garam masala(de care am auzit in mai multe retete)se foloseste intr-o reteta (paste din orez cu carne tocata)si ma tot impoedic ca nu stiu ce gust are,cum si in ce fel se prezinta in mincaruri.

Nu stiu ce este ...noi nu folosim ... Poate ceva indian....

Dea cardamonul praf de obicei il pun cafea macinata foarte fin si foarte neagra...cam un sfert de lingurita la 250gr de cafea ...

la mancare nu cred ca e bine sa pui mai mult de un varf de cutit ...are o aroma foarte puternica(din acest motiv eu folosesc boabe)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu ...nu stiu ce e Bryani... [ups] la noi se numeste kapse.. 4-5 rosii decojite taiate cubulete 2-3 ardei kapia(sau de care ai) o ceapa mare taiata feliute 2-3 catei de usturoi 1 leg de patrunjel tocat mai mare se calesc toate in putina margarina vegetala apoi se adauga cuisoare,4-5 boabe de cardamon,2 foi de dafin,un ardei iute(depinde cat de iute mancati),un pumn de stafide,sare,piper,2 lingurite de " saudi kapsa masala"(condimentul specific ptr acest orez) cam asta pun eu ... Orez folosesc basmati ...trebuie sa folosesti un orez cu bob foarte subtire(ca niste ace). Se serveste cu peste,pui sau carne ...facute pe gratar sau la cuptor

Merci mult ..Ăsta e !

Sa mă duc în căutare de condimente acu. ..

A fost bun tare .Am mâncat la părinții unei colege de grădinițe a lu fiumiu în România ,extraordinar de bun. 

Mulțumesc !!! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am lasat reteta neterminata [batcap]

dupa ce calesti toate legumele( se fac ca un sos) le ladi sa fiarba putin( eventual sa scada daca au lasat multa zeama) si pui cam 2 cani se orez basmati si amesteci cu sosul format de legume cam 2-3 minute apoi adaugi apa sau supa de carne(peste) o cana si jumatate pentru fiecare cana de orez. Pe fierbe acoperit ,la foc foarte mic si nu se amesteca decat o data max de 2 ori. Pestele ,carnea sau puiul pe pun peste orezul asezat pe platou. Puteti servi cu salata de iaurt cu usturoi castraveti si menta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult ..Ăsta e !

Sa mă duc în căutare de condimente acu. ..

A fost bun tare .Am mâncat la părinții unei colege de grădinițe a lu fiumiu în România ,extraordinar de bun. 

Mulțumesc !!! [flo2]

Cu placere

daca esti din Bucuresti gasesti saudi kapsa masala la magazinele arabesti sau la macelariile arabesti ..ei mai aduc de obicei .in hipermarket nu am vazut 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...