Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

 

 

Hai ca am lasat reteta neterminata [batcap] dupa ce calesti toate legumele( se fac ca un sos) le ladi sa fiarba putin( eventual sa scada daca au lasat multa zeama) si pui cam 2 cani se orez basmati si amesteci cu sosul format de legume cam 2-3 minute apoi adaugi apa sau supa de carne(peste) o cana si jumatate pentru fiecare cana de orez. Pe fierbe acoperit ,la foc foarte mic si nu se amesteca decat o data max de 2 ori. Pestele ,carnea sau puiul pe pun peste orezul asezat pe platou. Puteti servi cu salata de iaurt cu usturoi castraveti si menta.

Partea ăsta o știam de pe net și îmi spusese  și amica din România. 

Mulțumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fiumiu în Ro,avea o colega la gradi cu tati pakistanez. Am fost invitați la ziua copilei de naștere și am mâncat orezul ăsta pregătit de mamă copilei. A fost o nebunie pt toti invitați. Noua ne și place picant, așa ca de mult vroiam sa îl fc da nu știam cum sa încep. Am mai vb cu mamica la telefon ,mi.a explicat câte un pic. Sincer puteam poate sa îl mănânc la restaurant. ..dar nu prea adepta.

Edit.Nu ,nu avea carne afumata. ...avea cu pui și pește. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiumiu în Ro,avea o colega la gradi cu tati pakistanez. Am fost invitați la ziua copilei de naștere și am mâncat orezul ăsta pregătit de mamă copilei. A fost o nebunie pt toti invitați. Noua ne și place picant, așa ca de mult vroiam sa îl fc da nu știam cum sa încep. Am mai vb cu mamica la telefon ,mi.a explicat câte un pic. Sincer puteam poate sa îl mănânc la restaurant. ..dar nu prea adepta.

Edit.Nu ,nu avea carne afumata. ...avea cu pui și pește. 

De fapt nu se foloseste carne afumata(carne,pui sau peste) intreaga compozitie se afuma in timpul gatitului ...in orient mancarea asta se gateste in pamant ...este ca o gaura in pamant(dar amenajata special) si se pune totul intr-un vas inchis ermetic si se gateste in 2-3-4 ore ...ceva de genul ...dar este foarte gustos ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De fapt nu se foloseste carne afumata(carne,pui sau peste) intreaga compozitie se afuma in timpul gatitului ...in orient mancarea asta se gateste in pamant ...este ca o gaura in pamant(dar amenajata special) si se pune totul intr-un vas inchis ermetic si se gateste in 2-3-4 ore ...ceva de genul ...dar este foarte gustos ...

Varianta  adaptată. ...înțeleg!  [:)]

 

Eu am fc ieri ...a ieșit bunisor. 

 

Azi ciorba de linte, salata de conopidă și grătar. 

 

Diseară  orez cu lapte ,pt fiumiu fac și niște paste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...