Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

 

 

Dana, da si cu iaurt merge mujdeiul. Fac si eu. Ii mai ia din iuteala.

Da...eu nu am avut un iaurt gras ,insa data viitoare cu iart grecesc (gras)fac!

 

Cu rosii,incearca sa coci rosia (pe gratar ar fi ideal daca grataresti,sau in cuptor)e si mai buna ,in sosul de usturoi!!!! [pofticios] [flirty]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sint in facerea gainii infipta in cutia de bere la cuptor. La sfatul Elydei am pus si carofi in tava. Acusi e gata. Asa arata inainte de a o pune in cuptor. Daca nu se bat turcii la gurile noastre, pun si poza cu gaina gata.

 

Eu ridic si dau pe spate  jumatatea inferioara a aripilor puiului ca sa nu se usuce varfurile pe care imi place sa le ronțăi, cartofii ii fierb intregi si apoi ii tai cuburi mari ca sa se faca la cuptor odata cu puiul.La exterior fac o crusta crocanta si la interior raman moi.Printre cartofi pun bucati de ardei gras porrocalii si galbeni si capia  rosii  ca sa fie aromati si sa arate si bine.

 

 

Cand pisez usturoiul adaug patrunjel tocat marunt ca sa se piseze cu usturoiul si sa elimine aroma si amestec totul cu chefir sau iaurt grecesc.

Iese un sos de te lingi pe degete.

 

Astazi am facut cartofi noi la cuptor cu usturoi si mult marar,pulpe de pui la cuptor cu bere si  sos de rosii si mujdeiul de mai sus.

Nu pot sa pun poze decat cu tavile aproape goale.:))

 

Acum fiecare zacem:) prin cate un pat.

Vai de dieta mea.:)):))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ab de unde iei sarea aia? Buna idee. Categoric o adopt. Eu folosesc si paprika afumata, da un gust bun.

 

Voi marinati carnea pentru gratar cu BBQ sos? De care folositi? Nu vi se pare cam dulceag?

Waitrose sau Sainsbury. Si noi folosim paprika afumata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a inceput de astazi postul. Sunt invitata la masa si deci nu gatesc. In schimb am facut o prajitura cu visine si mi-am pus frunze de vita la congelator. Maine poate fac sarmalute in foi de vita. Sa vedem ce se voteaza. Trebuie sa fac si o ciorba de linte. 

Sa aveti o saptamana usoara [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu astazi incerc in premiera [:D]  supa de sparanghel ,cu somon afumat!

 

Nu sunt amatoare de supa de sparanghel,iar daca voi avea acelasi succes ca si supa de rosii,atunci sunt buna!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Am sa mai fac(pentru siguranta [:-)))] [:-)))] )si o omleta cu sparanghel.

 

Pentru miine as vrea s afac niste zuchinni prajiti,cu oua oachiuri si ceva cartofi prajiti si am s afac iar sosul de usturoi cu iaurt.

 

Mai departe...nu am niciun plan inca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...