Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

     Si la noi smantana lichida se poate face frisca,dar se gaseste sub doua variante:dulce sau nedulce.

La noi e doar neindulcita(sau ma rog eu doar pe asta o cunoc)si poate fi folosita pentru frisca dar si pentru gatit.De asta si numele de frisca lichida... [batcap] [batcap]

 

edit Am folosit smintina asta si la supa crema de brocoli,la supa crema de cartofi,deci la supe creme in general si la toate am observat acelasi gust comun,dat de ea,care ma deranjeaza,nu-mi place.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Smantana normala de 12-20%grasime(asta e fermentata...dar nu scrie pe ea,scrie doar ca contine culturi lactice) sau iaurt gras.Dar pusa cand gatesti lasa un aspect zgrunturos ciorbei...si atunci pun numai cand o servim,daca am pretentiosi la masa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneatza, de luni  [|)]

 

Sambata am facut mazare si chiftele; ieri la pranz am avut supa de visine, pastrav cu mujdei si cartofi pai.; pt azi / maine am facut un sos ragu la care voi fierbe paste diseara; si am facut carne de vita cu ceapa la kukta, cartofi natur si salata de cruditati.

Desert: inghetata, fara numar ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu cine intreba, dar eu la mancare folosesc smantana pt gatit de la DORNA, exact asa scrie pt gatit. O folosesc ft mult la paste, si mi se pare ca sosul iese ft bun, fata de smantana obisnuit cum foloseam in trecut.

  Habar nu am daca este vreo legatura intre smantana de gatit si cea lichida.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...