Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

Ce-s alea morci?

 

 

Morcovi... [:-)))] [:-)))] [batcap] [batcap]

 

Eu comand doua piini mari(nu stiu exact cit au 1,5 kg???)si pina consuma una cealalat s-ar invechi(eventual mucegai de la umezeala )asa o bag in congi si am scapat de-o grija!!

 

Ia s ama duc sa bag piinea in congelator... [:-)))] [:-)))]

 

PS Citoiasele la punga aia magica au ieist foarte,foarte bune!!! [pk] [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Morcovi... [:-)))] [:-)))] [batcap] [batcap]

 

Eu comand doua piini mari(nu stiu exact cit au 1,5 kg???)si pina consuma una cealalat s-ar invechi(eventual mucegai de la umezeala )asa o bag in congi si am scapat de-o grija!!

 

Ia s ama duc sa bag piinea in congelator... [:-)))] [:-)))]

 

PS Citoiasele la punga aia magica au ieist foarte,foarte bune!!! [pk] [pk]

Pai de ce comanzi 2 daca iti trebuie doar una? E asa de departe magazinul de voi? Eu prefer sa iau mai putin si mai des.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am gatit pe 2 zile: eggplant caponata (de mancat pe bagheta), sukiyaki si cartofi la cuptor dati cu sos de diverse.

Si am facut si gem de caise.

Si paine fara gluten la masina. Totul a iesit bine, dar sunt rupta, ma doare si spatele rau, ca doar am si muncit azi, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Leti,la mine se mai intampla sa crap cate un ou,daca consider ca nu-l folosesc azi-maine il sparg mai bine si-l bag in congelator.Sau daca plec fara a-mi planifica si am cofragul plin si consider ca nu vor mai fii bune la intoarcere tot asa fac.

    Sa revin la ce am mai gatit:salata de fasole boabe,ciorba radauteana,ciorbita de cartofi cu pasare,ciorbita de dovlecel,friptura de porc,melci cu nuca,negresa cu visine.

    Azi si maine am papa ca am facut ca Pacala,mai departe nu am planuri.Va reveni canicula de maine cica,asa ca intram iar la limonade:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspunsuri! Si cand e sa folositi oua din congelator le dezghetati in frigi intai ? Ca asa cred ca as face eu. Letitia, cred ca e o chestie specifica Olandei/  poate si Germaniei, congelatul painii. Multi ani magazinele alimentare erau inchise duminica, sambata program scurt si daca te duci seara dupa serviciu nu  prea mai gasesti paine pe alese.  Daca vrei ceva anume sa gasesti sigur , comanzi. La mine  a fost sotul singur la cumparaturi de cateva ori si asa ne- am pricopsit cu oua multe. Pe care le- a pus bine in frigi, asa de bine ca le- am gasit cu cateva zile inainte  sa expire. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, da uite la asta nu m-am gindit. Mi s=a intimplat sa plec in concediu si sa am oua in frigider, pe care le aruncam, insa nu e o idee rea sa le congelez pe viitor.

 

Jenn, ai dreptate, am uitat ca in Germania e program scurt in weekend. La noi e deschis non stop.

 

Noi azi si miine o tragem cu varza a la cluj, care a fost foarte apreciata. Plodul pizza azi. Miine comand ceva la tailandezi pentru el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat planul ca am ramas acasa dupa masa,asa ca sotul a mincat niste ciotoiase cu moci [:-)))] [:-)))]  iar eu mi.am facut o salata mare(rosii,brinza,castraveti,am facut un sos cu un pic de miere de alnine,ulei de masline si otet baslamic,in care am pus patrunjel verde si busuioc verde).Fii mio maninca in deplasare.

 

Deci o s afacem miine chinezariile,vineri cred ca pizza (eu am sa maninc 2 felii si am sa completez cu uh iaurt cu müslli probabil).Pentru we nu stiu exact insa am gasit o reteta de  tarta cu praz ce suna tare bine si m-ar incinta foarte tare s-o fac.

 

Am mai gasit o reteta de piine fara framintat,a facut cineva,merita sa incerc?(eu cred ca iese asa ca ciabatta si atunci mi.ar place tare de tot ,tot cochetez cu ideea de a face niste zacusca cu ciabatta...hmmmm [pofticios] [pofticios]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...