Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.96


Recommended Posts

zilele astea am facut ghiveci...nu mai facusem de ani de zile...ca ai mei daca vad numai vegetale in farfurie cred ca vine sfirsitul lumii.

 

a trebuit sa ma uit pe net dupa reteta nici nu mai stiam cum se face.

 

 

am facut o ciorba de miel asstazi...sa fie pt citeva zile...atita le-ar treb sa nu manince ca scot biciul.

 

miine niste peste prajit ...daca-l scot afara se face la soare....dar chiar cred ca il fac pe ochiul de la gril...ca sa nu fac fum in casa.

ii fac un sos de capers.

 

am facut zilele astea risotto. voi faceti? orez din ala lipicios, cu vin, ciuperci...eu am pus si asparagus si cu parmesan. e un deliciu!

 

in weekend facem shrimp cocktail...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 754
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Zilele trecute v-am descoperit... [batcap] Ce inseamna sa nu te uiti si-n alte curti vecine... [:D]

 

Eu in we, mai precis sambata, gatesc supa crema de legume, pulpe de pui dezosate la tigaie cu garnitura de sos de ciuperci, friptura din cotlet de porc cu sos de rosii cu garnitura de cartofi cu rozmarin. Pentru duminica am in plan ca fel II cate o portie de branza cu smantina si mamaliguta. Desert, la cererea familionului, o sa fac o prajitura cu visine (reteta Jamila).

 

Michelle, [flo2] ! Eu risotto il fac cu 1 l supa de legume (baza lichida pentru fiert), piept de pui, ardei gras rosu, vin alb si adaug parmezan ras la final. E cremos si gustos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am mai reusit sa fac nimic astazi,am ajuns torziu acasa,obosita ...am mincat ceva rapid si gata!

 

Mai tirziu a sa maninc niste pepene galben,cirese si ...a trecut ziua1 [:D]

 

Pentru miine facem hamburgheri,am luat tot ce-mi trebuie pentru zacusca,sa vada cum cind am timp sa coc vinetele si ardeii,ca nu stiu inca daca-s acasa duminica sau nu.

 

Pentru duminica am luat foi de tortilla,o s ale umplu cu piept d epui la grill ,cu salata si tzatziki,si cu carne tocata (la fel cu salata si tzatziki).

 

Am vrut sa iau ce-mi trebuie s afac o tarta cu praz luni,insa...am uitat reteta acasa [:-)))] [:-)))]

Asa ca probabil voi face salata de ton si o supa de rosii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zilele astea am facut ghiveci...nu mai facusem de ani de zile...ca ai mei daca vad numai vegetale in farfurie cred ca vine sfirsitul lumii.

 

a trebuit sa ma uit pe net dupa reteta nici nu mai stiam cum se face.

 

 

am facut o ciorba de miel asstazi...sa fie pt citeva zile...atita le-ar treb sa nu manince ca scot biciul.

 

miine niste peste prajit ...daca-l scot afara se face la soare....dar chiar cred ca il fac pe ochiul de la gril...ca sa nu fac fum in casa.

ii fac un sos de capers.

 

am facut zilele astea risotto. voi faceti? orez din ala lipicios, cu vin, ciuperci...eu am pus si asparagus si cu parmesan. e un deliciu!

 

in weekend facem shrimp cocktail...

 

 

Eu fac risotto cam o data pe saptamana , folosesc orez Arborio pentru risotto , cel mai bun imi iese cand am supa de pui . Vin nu pun decat rar . Fetei mele ii place Primavera , adaug mazare proaspata , un pic de turmeric pentru culoare si parmezan . Daca vrei sa ai o mancare completa il poti servi cu un ou poached deasupra .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi folositi röstzwiebelns-ar traduce ceapa prajita,insa eu stiu ca nu e ceapa noastra prajita ,e un fel de pane de ceapa prajita)?

 

Daca da,la ce?

 

Am s alas un link cu imagini despre produsul respectiv:

 

https://www.google.de/search?q=r%C3%B6stzwiebeln&biw=1536&bih=701&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwittNOeivbNAhVMCsAKHfK-CFMQsAQIVw&dpr=1.25

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Ceapa pane nu am mancat...nici nu stiu cu ce as putea sa o asezonez:(((.Dar mie imi plac rondelele de ceapa prajite preferabil in friteuza si le servesc cu cartofi natur.In Ungaria am papat prima oara si m-am indragostit...dar cum tin la stomacul si fierea mea,mananc rar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu fol ceapa pane prajita si nici nu am intentie....cea de cumparat are chemical in ea...iar ca sa o prajesc eu...nu as face miros in casa pt asta, sau sa adaug grasimi inutile...doar sa-i dea un pic gust la mincare.

 

 

stiu ca se pune deasupra la mincarici...tocanite...salate...

 

am mincat undeva la un restaurant, a comandat sotul meu ca avea pofta...erau rondele mari pane...mie mi s-au parut gretzoase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac risotto cam o data pe saptamana , folosesc orez Arborio pentru risotto , cel mai bun imi iese cand am supa de pui . Vin nu pun decat rar . Fetei mele ii place Primavera , adaug mazare proaspata , un pic de turmeric pentru culoare si parmezan . Daca vrei sa ai o mancare completa il poti servi cu un ou poached deasupra .

 

si eu pun supa de pui. mazare proaspata adaugi asa...congelata, nefiarta?

turmeric n-am incercat.

nu stiam de ou-ochi...mersi...la ai mei le-ar place.

 

cam cit parmesan pui la o 1cupa de orez? data trecuta am pus 1/2 cupa de parmesan la 1.5 cupe de orez si parca a avut gust prea puternic de brinza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Invatati-ma si pe mine cum sa fac sarmalute de post - umplute cu orez si ce o mai fi.

 

Ieri a fost prima tentativa si a esuat lamentabil.

Compozitia nu fost omogena/pastoasa ci a iesit imprastiata. Si dupa ce ca le-am rulat greu nici nu au tinut si s-au desfacut la fiert.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...