Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se numesc acei care cred doar in ....


redactor

Recommended Posts

Nu sarbatorim renasterea? De ce spui ca sarbatorim iertarea?

Luther (dupa apostolul Pavel) spune ca omul nu este mantuit de faptele sale, ci de credinta sa. Dumnezeu nu ne poate oferi mantuirea decat in mod gratuit ffara ca faptele noastre pamantesti sa-l influenteze.

Deci iertarea fiind un dar gratuit oferit de Dumnezeu noua, il obtinem prin credinta in Hristos caci prin jertfa lui devenim placuti inaintea Domnului. Ceva de genul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pentru mine pastele e un simbol. Sarbatoresc renasterea naturii si a tuturor fiintelor.

Ati vazut ce frumoasa e natura primavara? 

Eu am fost azi la o plimbare singura, in natura. M-am oprit si am mangaiat frunzele, am ascultat fluturii si am respirat miresmele naturii. Am simtit cum sufletul meu a renascut...

A fost minunat!

Si este minunat in fiecare primavara!

Asta e pastele meu... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce nu poti avea toate astea? Cine te impiedica?

Nimeni. Sunt mai mult framantari de ordin filosofic. Este vorba de traditia in care am fost crescuta si educata si care au dat nastere unui spirit complex care se manifesta pe mai multe niveluri:

- un sprit supus care adopta traditia in mod superificial.

- un spirit critic care o respinge

- un spirit religios si iscoditor (din punct de vedere intelectual) care regaseste traditia,  pentru a se reintoarce la spiritul critic.

 

Pentru ca uneori cred ca nicio doctrina religioasa nu a dovedit niciodata nimic in favoarea unei religii sau a alteia care ar putea sa ma indemne la credinta asa cum o definesc cei religiosi.

 

Si totusi cred. E un paradox. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si agnostici

"a person who believes that nothing is known or can be known of the existence or nature of God or of anything beyond material phenomena; a person who claims neither faith nor disbelief in God.

Dar ei sunt cumva nehotarati :)

 

 

Nu sunt nehotarati, ci nu stiu - exact cum scrie in prima propozitie. Un credincios stie ca exista Dumnezeu, un ateu stie ca nu exista Dumnezeu si un agnostic zice: nu am cum sa verific nici daca exista, nici daca nu exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   In cazul meu e destul de simplu. Cum nu am avut parte de educatie religioasa si am crescut spirit liber, cum nu am vazut/simtit nici un Dumnezeu... nu zic nici ca n-o fi pt nu am dovada ... probabil ca sunt agnostica. Nu ma framanta foarte tare chestia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai spus, traditia si educatia in care am fost crescuti!

Cand incepi sa-ti pui intrebari incepi  sa te si eliberezi de toata aceasta incarcatura, putin cate putin.

Ai facut un mic pas! [:)] 

Indrazneste! 

Eu incerc. De mut timp imi pun tot felul de intrebari, caut raspunsuri, dar prin definitie sunt o persoana care se dezvolta mai bine atunci cand este stimulata.

AM nevoie de un grup in care se discuta idei de genul asta, in care sa ma dezvolt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sa va fie inima. [flo2]

 

Va provoc la o discutie dilematica ...Subiectul ma pasioneaza si ma chinuie.

 

Sunt o persoana care crede in ceva superior. Ceva de sus. Ceva abstract si totusi atat de prezent in fiecare secunda pe care o traim. Imi place idee ca Dumnezeu este un mos simpatic si puternic ... care poate semana cu unul din picturile celebre medievale sau cu Morgan Freeman.

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gifdumnezeu.jpg

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gifDumnezeu-morgan.jpg

 

Cum se numesc cei care cred doar in Dumnezeu? 

 

Care i se adreseaza direct in rugaciuni? 

si mai am si alte intrebari - dar va rog sa imi dati atentia necesara :)

 

[flo]

persoane care cauta.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa discuti pe un forum despre Dumnezeu e destul de riscant. In general lumea e foarte sensibila la astfel de subiecte si se cenzureaza. Inclusiv eu o fac uneori, pentru a nu soca sau "oripila" cititorii cu teoriile mele.

Ma bag la astfel de subiecte doar in masura in care imi dau seama ca sunt cat de cat inteleasa, iar discutia se invarte in jurul a ceva cunoscut deja.

Concluzia, nu-l vei gasi pe Dumnezeul care-l cauti pe aici. Aici poti gasi eventual doar un punct de plecare.

Ti-l recomand, daca esti interesata pe prof. Dumitru Constantin Dulcan. Are cateva carti geniale, din punctul meu de vedere. Poate rezonezi cu ideile dumnealui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...