Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se numesc acei care cred doar in ....


redactor

Recommended Posts

Si inca ceva: pacatul originar a fost faptul ca animalele au fost omorate pt imbracaminte? Adica daca teseau ne din plante nu ar mai fi fost ?

 

Neascultarea, a fost pacatul originar (l) a fost primul pacat savirsit de omenire prin Adam.

 

hainele tesute de ei (din Frunze de smochin) au fost inlocuite cu haine din piele (s-a jertfit un animal pt asta)....si care au fost date de Dumnezeu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai parca ai zis ca au pacatuit omorand animalele?

 

am zis ca: "Adam si eva dupa ce au pacatuit, au fost imbracat in piele de animal.ilustrind de fapt primul sacrifice al animalelor. ...

 

apoi se vede chiar cu cain si abel...ca omul in loc sa respecte sacrificul instaurat de Dumnezeu prin singe...si a adus altfel de sacrifice....de asta nu i-a placut Domnului....pt ca numai prin sange se pot spala pacatele."

 

adica dupa ce au pacatuit (neascultare sa nu manince din acel copac), apoi au fost imbracati de Dumnezeu.

 

 Dumenzeu a facut pt ei primul sacrificiu de animale...ca sa-le acopere trupurile cu haine si sa le spele pacatul facut.

 

dar pacatele chiar daca sutn "spalate/sterse" pot duce totusi la consecinte...cum a fost cel de fatza...alungarea din gradina, relatia rupta dintre ei si Dumnezeu.

 

poate am scris prea repede si nu am fost destul de clara. scuze.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca noi nu putem (din foarte multe motive) rascumpara, repara, platii pt pacatele facute.

daca nu credem in Dumnezeu pt ce am face asta?

de fapt daca nu credem in Dumnezeu , nu credem nici in pacat, nu?

Rationamentul tau este gresit.

Eu cred in Dumnezeu dar nu cred in pacat, cum de altfel, nu cred nici in iad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sper sa vina patou sa clarifice ata...daca nu , poate adaug eu ceva , mine.

 

michelle chiar te rog  [flo2] (nici nu am timp acum si nici nu ma pricep sa explic detaliile tehnice - din punctul meu de vedere din ce am scris s-ar fi putut deduce daca explicatia e logica sau nu si discutia s-ar fi putut continua altfel)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rationamentul tau este gresit.

Eu cred in Dumnezeu dar nu cred in pacat, cum de altfel, nu cred nici in iad.

 

 

 

si ce fel/care/cum e Dumnezeul tau?

 

si deci tu crezi ca nu exista pacat, nu exista nimic rau...toti suntem buni...ori what? sunt curioasa...nu vorbesc cu sarcasm.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul pe care l-am gasit eu si care ar putea fi un punct de plecare.

 

Vechiul Testament vorbeste de persoane (care trebuiau sa faca parte din familie) care aveau drept de rascumparare asupra altora. Acele persoane nu puteau sa se elibereze singure din diferite situatii si atunci exista acest "artificiu" daca-i pot zice asa. 

 

La fel e si cu rascumpararea noastra. Doar Isus a  putut s-o faca pentru ca e din familie (s-a facut om asemenea noua), pentru ca e Dumnezeu (adica fara pacat) si astfel este singurul care are legal drept de rascumparare asupra noastra. 

 

Noi nu putem s-o facem singuri si nici alti oameni nu pot s-o faca pentru noi pentru ca nimeni in afara de El nu indeplineste conditiile necesare rascumpararii.

 

 

 

 

CLarfica, te rog, dreptul asta de rascumparare asupra altora (oameni asupra oameni, nu isus) ca nu imi e clar

 

 

asa patou...da-mi de lucru... [:)]

 

patou se refera la "kinsman redeemer"....cred ca se traduce rascumparatorul

 

la evrei era o legea rascumpararii prin plata, in care o ruda de singe are drept de a se ocupa , rascumpara datoriile unui alt membru de familie.

(exemplu Boaz si Ruth)

 

de exemplu daca cineva pierdea un teren/proprietate, doar altcineva -parte din familie ruda de singe putea sa cumpere terenul cu un anumit pret si sa I-l dea inapoi .

 

Domnul Isus pt noi este un fel de kinsman redeemer/rascumparator, in care El plateste pt datoriile/pacatele noastre oferindu-ne mintuirea, eliberindu-ne de greutatea pacatelor.

 

dar ca aceasta plata sa intre in effect trebuia;

-cumparatorul sa fie din acelsi neam de singe

-sa isi permita sa faca plata

-sa fie fie pe masura datoriei

-sa fie acceptata

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca noi nu putem (din foarte multe motive) rascumpara, repara, platii pt pacatele facute.

daca nu credem in Dumnezeu pt ce am face asta?

de fapt daca nu credem in Dumnezeu , nu credem nici in pacat, nu?

asa cum spuena si patou , rascumpararea , plata pt pacate e direct stabilita de Dumnezeu si nu se face dupa bunul nostrum plac.

are anumite criterii care treb sa fie indeplinite...si ep care noi nu suntem calificati, indreptatiti sa o facem..

 

 

eu cred ca biserica-ca institutie, nu are legatura cu salvarea.

 

 

Pentru ca ne dam seama ca fapta a fost gresita. Asta se poate intampla oricand si oriunde,  mie nu mi se pare ca tine de credinta.

 

si daca iti dai seama ca ai gresit cuiva si vrei sa indrepti greseala, o faci. Si cumva e un proces lung sa zic pana iti recastigi increderea, apoi iertarea... Poate nu le castigi niciodata de la persoana careia i-ai gresit, dar asta nu trebuie sa te opreasca. 

 

"Pacat" dupa mne e un sinonim pt greseli mari. Nu e neaparat biblic in mintea mea, pt ca exista in lume si fapte extreme care nu ar trebui sa aiba loc niciodata, dar nu sunt recunoscute in biblie... Dar fiind de aceeasi gravitate cel putin ca si cele din biblie, tot pacate sunt oarecum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

  

asa patou...da-mi de lucru... [:)]

 

patou se refera la "kinsman redeemer"....cred ca se traduce rascumparatorul

 

la evrei era o legea rascumpararii prin plata, in care o ruda de singe are drept de a se ocupa , rascumpara datoriile unui alt membru de familie.

(exemplu Boaz si Ruth)

 

de exemplu daca cineva pierdea un teren/proprietate, doar altcineva -parte din familie ruda de singe putea sa cumpere terenul cu un anumit pret si sa I-l dea inapoi .

 

Domnul Isus pt noi este un fel de kinsman redeemer/rascumparator, in care El plateste pt datoriile/pacatele noastre oferindu-ne mintuirea, eliberindu-ne de greutatea pacatelor.

 

dar ca aceasta plata sa intre in effect trebuia;

-cumparatorul sa fie din acelsi neam de singe

-sa isi permita sa faca plata

-sa fie fie pe masura datoriei

-sa fie acceptata

 

 

In ordinea lucrurilor, de ce e nevoie de un kinsman? Ce il face necesar intr-o societate?

 

si doi, care e momentul biblic in care dumnezeu a " instaurat" modelul cu kinsman?

 

----

 

nu luati intrebarile mele ca fiind ironice, nu sunt. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...