Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mie mi se pare ca babyblue a facut o sumarizare foarte buna. Poate ar mai trebui spus doar ca multi se casatoresc doar pentru ca "se poarta", ca asa au vazut si ei pe la prieteni sau cunostinte... Si cred ca mai e ceva, dupa nunta familia se simte mult mai indreptatita sa se bage intre cei doi decat inainte, si asa apar tensiunile. La urma urmei toate ne plangem de soacra dar nimeni nu se plange de "mama prietenului meu" ;) Nunta nu ar trebui sa schimbe nimic intre doi oameni, sau mai bine zis noi nu ar trebui sa ne casatorim in ideea ca lucruri care nu existau inainte de nunta intre noi vor aparea acolo in mod magic. Eu sunt probabil unul dintre mai rarele cazuri in ziua de azi care m-am maritat direct din casa alor mei, fara sa locuiesc impreuna cu sotzul meu inainte. Eram insa impreuna de vreo 5 ani si ne stiam cu bune si cu rele. Ma intreb daca de fapt in viata de zi cu zi nu ne omoara mai mult lucrurile marunte stil cine duce gunoiul, cine se trezeste mai devreme, decat marile probleme existentiale care par importante cand esti tanar. Pentru mine nunta a venit ca o incheiere, ca o confirmare si o asumare de responsabilitate fata de mine insami ca vreau intr-adevar sa impart viata cu omul de langa mine cate zile oi avea, si nu ceva de genul "hai ca ne-am luat ca trebuia sa o facem si pe asta, mai incolo om vedea cum ne-o fi norocul".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Irene, ai perfecta dreptate privitor la INTERVENTIA PARINTILOR! La mine asa se intampla: parintii mei sunt super-protectori si, cu cele mai bune intentii din lume (sunt 100% convinsa) ne pun presiune pe relatie, eu sunt la mijloc si incerc sa impac si capra si varza ceea ce, evident nu pot, si de aici nervi, certuri cand cu unii, cand cu altii....tot tacamul. Eu de la bun inceput am tinut mortis sa stam singuri si nu cu vreuna din perechile de parinti (bine, am fost norocosi ca am si putut si tot datorita parintilor mei) si totusi si asa au fost probleme....daca am fi stat cu ei nici nu vreau sa imi inchipui ce-ar fi fost. Intr-un cuplu, cei doi se cearta, trantesc usa, papucii etc...si apoi ei se impaca....si uita totul ca si cum nimic n-ar fi fost.....dar daca parintii vad asa ceva.....e jale. Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iepumic, dar de ce sa fii la mijloc, si nu ai o discutie serioasa cu parintii prin care sa le ceri, politicos, sa nu mai intervina, pentru ca nu este in beneficiul tau. Eu si sotul meu, dupa casatorie, cand au inceput "sfaturile necerute" din ambele parti (si ai mei si ai lui), le-am zis din capul locului ca de acum incolo noi vom lua hotararile, bune sau rele, si ca nu avem de gand sa dam socoteala nimanui pentru ce se intampla intre noi. Le-am amintit ca suntem casatoriti, deci nu mai sutem niste copii care nu stiu incotro sa o apuce. Si daca luam decizii gresite, ni le asumam si invatam din ele. Nu ne vor putea proteja toata viata ca atunci cand eram mici, suntem responsabili de vietile noastre (acum si de-ale copiilor). Asta nu inseamna ca i-am exclus din viata noastra, doar ca am trasat o linie, pe care, din fericire, toata lumea o respecta. Si am vaga impresie ca am crescut in ochii lor cu aceasta discutie prin care ne afirmam independenta. Numai bine! Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tisina
iepumic, dar de ce sa fii la mijloc, si nu ai o discutie serioasa cu parintii prin care sa le ceri, politicos, sa nu mai intervina, pentru ca nu este in beneficiul tau. Eu si sotul meu, dupa casatorie, cand au inceput "sfaturile necerute" din ambele parti (si ai mei si ai lui), le-am zis din capul locului ca de acum incolo noi vom lua hotararile, bune sau rele, si ca nu avem de gand sa dam socoteala nimanui pentru ce se intampla intre noi. Le-am amintit ca suntem casatoriti, deci nu mai sutem niste copii care nu stiu incotro sa o apuce. Si daca luam decizii gresite, ni le asumam si invatam din ele. Nu ne vor putea proteja toata viata ca atunci cand eram mici, suntem responsabili de vietile noastre (acum si de-ale copiilor). Asta nu inseamna ca i-am exclus din viata noastra, doar ca am trasat o linie, pe care, din fericire, toata lumea o respecta. Si am vaga impresie ca am crescut in ochii lor cu aceasta discutie prin care ne afirmam independenta. Numai bine! Tisina
pentru ca, cu unii parinti mai rau pui paie pe foc dc rostesti anumite cuvinte. li se aprinde un bec in cap (cel gresit) si generezi furtuna orgoliilor/hiperprotectiei. ba dc doamne fereste, mai te "scapi" vreodata cu vreo plangere pe la mama/tata...imediat iti sare in cap: n-ai zis tu draga ca te descurci singura, eu ti-am zis ca nu e bun pt tine, ia uite ce iti face!!!! parintii mei castiga lejer concursul: hai sa ajutam copilul de 27 de ani, chiar si cand nu vrea, mai ales atunci!:)) desi oamenii m-au ajutat si ma ajuta f mult si au intetii bune 10000%...dar.... exemple simple: dc ma pune dracu sa ma scap acasa, ca vreunul cu care ies mi-a zis/mi-a facut ceva...maica-mea se transforma in arhanghelul gavril in lupta cu balaurul. e lupta ei, gata m-am pupat pe bot. bietul om e deja oaia neagra a familiei. eu intre timp ma impac cu el, uit sa-i zic maica-mii si primesc telefon: "ce mai face X (x fiind amicul inofensiv pe umerii caruia mi-am plans ultima cearta cu iubitul oficial), ce baiat buuun, mai bine te imprietenesti cu el!!!", dc ma combin cu x, nu mai e el bun, altul e cel mai bun.:))) si cum eu am stilul infect de a fi melodramatica, haotica si bezmetica, mama are impresia ca sunt complet neajutorata si ea trebuie sa ia masuri cu "nemernicii" din viata mea care "profita" de mine... eu fiind soiul rau in majoritatea cazurilor...:))))) _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tisina, ti-a raspuns babyblue pentru mine la perfectie! si ca sa intaresc ce-a spus ea: depinde din ce "stofa" sunt facuti parintii. Ai mei o iau personal, considera ca le refuz ajutorul ba mai mult, ca sunt nerecunoscatoare fata de eforturile lor si vai si-amar sa mai vin dupa aceea cu vreo rugaminte sau ceva ca ochii sunt scosi si trimisi direct in borcanul cu formol. babyblue, esti pe aceeasi lungime de unda cu mine [flo] Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am stat cu sotul inainte de nunta desi s-a rugat de mie foarte mult sa ma mut cu el insa stateam cu socrii si nu am vrut.Poate era mai bine vedeam totul de la inceput, interventia soacrei in relatia noastra si as fi pus punctul pe i de atunci.Dupa ce ne-am casatorit au inceput discutiile intre mama lui si noi, perioada acea urata de care v-am mai povestit si de aici mi se intarea convingerea ca trebuie sa ma despart de el.A fost o perioada urata de care nu vreau sa imi amintesc apoi s-au linistit toate, dar nu si interventia soacrei.Insa ma simt fericita pentru ca sotul este trup si suflet alaturi de mine si nu ii permite la soacra sa zica ceva rau de mine in fata lui.Insa ea nu se potoleste.Dupa perioada de acomodare la ei in casa pentru ca imi era foarte greu sa ma acomodez cu parintii lui mai ales ca mama lui facea istericale tot timpul si ne tinea cont la tot iar eu nu vazusem la ai mei asa ceva si nu eram obisnuita sa dau socoteala nimanui si dupa ce sotul meu a pus- o la punct si s-au linistit apele si cu iesirile lui de atunci de care am mai scris mi-am dat seama ca hartia aia nu schimbase nimic si relatia noastra era ca si inainte. Daca nu intervenea soacra poate inceputul casniciei noastre era altfel. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...