Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici FIV-oase, dar nu fitzoase :)


Recommended Posts

Interesant arata Mimijumi... In Romania nu am vazut... Eu i-am luat biberoane Mr. Brown. Mi-a zis o pediatra ca sunt bune anticolici si ce-i drept nu inghite deloc aer cu ele. Am incercat si unul Avent si ragaia bietul copil cate 5 min dupa masa. Cu Mr Brown nu inghite aer aproape deloc. Al meu vad ca nu are nicio problema sa treaca de la san la biberon si invers... La noi problema e cu dormitul: deja s-a invatat sa adoarma in brate (mai ales seara) si cum il pun in patut urla. Principalul vinovat e tati care il ia in brate la primul sunet si il tine acolo lipit de el de drag iar micul santajist nu mai vrea singur in patut.... Reusesc cu greu sa il mut adormit in patut pe la 11-12 noaptea si doarme acolo pana pe la 4 dimineata cand ii e foame. Dupa asta, spre dimineata, cand are somnul mai usor si e mai marait nu mai reusesc sa il pun in patut ca plange la 30-40 min asa ca il iau cu mine in pat pana pe la 7-8 dimineata. Si uite asa isi face incet-incet loc la noi in pat ... :)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 279
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bogdana, esti sigura ca e invatat la voi in brate? Asa am crezut si noi, exact la fel facea, insa am aflat ca are reflux de fapt.  De cand tratam partea asta si doarme pe plan inclinat nu mai avem probleme cu transferul. Se mai trezeste ea, insa se culca imediat ce o luam de mânuță, ca sa stie ca suntem acolo.

A mea are o problema cu sanul, suge daca vrea, daca nu ii e foame, avem zile cand sta si o ora si chiar mănâncă. Numai sa nu ii fie foame, ca atunci nu are rabdare.

Hai ca vin cu intrebari:

1. Cum ii imbracati in functie de temperatura? Ieri a fost super cald la noi si eu nu am avut curaj sa o las in manica scurta sau picioruse goale.

2. Cum va descurcati cu sutienele de alaptare? Mie imi curg sânii  cand plange ea, deci stau mereu cu sutien si porcarie de aia absorbanta. Insa am nevoie sa fiu mai relaxata si nu reusesc far sa ma patez.

3. Voi faceti skin to skin cu bebelusii? Eu am o problema de intimitate...

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabyv eu il tin in body cu maneca lunga dar fara picioruse cand e cald, dar asta doar in casa....afara mi-e frica si cred ca exagerez, probabil il imbrac cam gros, mai trag si chestia aia impotriva vantului, pun si paturica....in fine, nu stiu cum o fi bine. 

Sanii imi curg si mie, pun tampoane pt san in sutien si nu ma patez....

Fetita ta doarme f bine noaptea. Noi am reusir deocamdata maxim 5 ore legate....perseveram [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cum ati tratat refluxul, Gaby? E posibil sa fie si asta pt ca regurgiteaza destul de des si ieri si azi a si vomat o cantitate mica de lapte digerat.

 

1. Si aici am prins zile calde (25 grade) dar l-am scos tot cu body cu maneca lunga si o paturica subtire pt ca era vant. Am inteles ca vantul e un factor care tb luat in seama pe langa temperatura. 

2. Sutienul de alaptare- eu port pt ca am inteles ca ajuta oarecum pt pastrarea formei sanilor ( mai ales cei fmari) insa mi se cam angrojeaza sanii de la presiune. Ai mei insa nu curg ca ii goleste fomistul toata ziua :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gaby, eu il imbrac in general in body lung , pantalonasi si fara ciorapei cand e f.cald. 

Mie sani nu imi mai curg, al meu mananca tot la 1,30h-2h .In general , stau lejer fara tampoane , sutien.Skin to skin am mai practicat cand plangea neconsolat ,de la colici ,si-l linistea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, am crezut ca sunt eu cu capul. Am fost sâmbătă afara, era cald, 25gr. Fata avea body cu manica lunga, leggings si șosete + o rochita fara mânică. In cap o fundita rosie, evident [il] . M-am tot uitat la alti bebei si erau super imbracati, unii inveliti cu patura pana sus, altii bagati în sac special de carut si am crezut ca sunt eu exagerata si ca moare fata de frig. Bogdana, fata mea nu regurgiteaza, insa am vazut-o de mai multe ori inghitind in sec si apoi tusind, câteodată facea ca si cand urma sa vomite. Am intrebat la farmacie si mi-a dat ceva, iar pediatrul a verificat si a zis ca descriu perfect refluxul. De la farmacie am luat Polysilane Upsa si dr mi-a dat Gaviscon pt sugari. Fata prefera polysilane pt ca e de capsuni, gaviscon e de menta. De cand ii dau plange mai putin.

 

LE: am cautat pe net Polysilane este de fapt ca si Espumisanul, aceasi substanta activa, insa e gel, asta e diferenta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, din ce stiu eu refluxul este o chestiune mai complexa. Se constata varsaturi abundente, nu regurgitari. Varsaturi in toata regula... Copilul nu poate/vrea sa suga pt ca aceste varsaturi ii cauzeaza arsuri pe tractul digestiv din pricina sucurilor gastrice. Stiu ca refluxul se verifica si ecografic el fiind basically pricinuit de o imaturitate a orificiului pilor care nu se inchide complet si lasa continutul stomacal sa se intoarca inapoi spre esofag.

Regurgitarea la sugari este ceva obisnuit si nu pune semne de intrebare. Varsaturile insa merita investigate.

 

Sa aveti o seara buna si bebei cuminti!

:-*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inseamna ca sunt nebuna de legat:))) eu am scos fata la 25 de grade in tricou si legginsi cu sosete pe la ora 13-17 apoi i-am pus o bluza cu maneca lunga sau ploverasul mai spre seara si am stat cam toata ziua afara.

Noi nu avem probleme cu refluxul dar o mai aud seara ca ramane fara aer cam 1 2 sec si scoate un sunet ciudat, e normal?

Am comandat si eu Bogdana Dr Brown la sfatul tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...