Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Va mai aduceti aminte de tabara Navodari?


Recommended Posts

Eu am fost in multe tabere, mi-au placut toate (deh, in copilarie totul e frumos). Am fost in Cluj, Harghita, Suceava, Brasov si la Navodari (aici de vreo 5 ori). Nici macar drumul ala infernal cu trenul nu mi se parea nasol, cu intarzieri faceam si 17 ore  [:-)))]  dar a meritat de fiecare data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cum de va aduceti aminte ce mancati in tabere??? [:-)))]

N-am fost decat intr-o tabara, in clasa a 4-a, culmea chiar la Navodari. Amintirea e placuta, dar amanunte...ioc. Nu mai tin minte.

Am fost insa in zeci de cantonamente ca sportiv, existau si diferente intre ele, dar nimic spectaculos.

Eu am fost foarte multumit de modul in care am fost tratat ca si copil in acea perioada. Desi intelectuali, parintii mei nu-si permiteau cu salariile lor sa sustina activitatile la care participam, ca se numeau tabere, cantonamente, concursuri, "optionale" de tot felul (altele decat sport). In afara de tabara de care am spus (care a costat 415 lei/ 12 zile, venitul familiei mele fiind atunci de aproximativ 2500 lei), totul era absolut gratuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din clasa a II-a pana in clasa a XII-a, am fost constant in tabara de iarna si in cea de primvara sau vara. La mine nu a existat an fara tabara.

Nu am sa uit niciodata prima mea tabara, la Bilbor, cea in care m-au muscat plosnitele, tabara in care m-am pierdut in padure, tabara in care m-am indragostit, tabara in care m-am apucat de fumat, tabara in care am baut prima oara alcool, tabara in care am crescut 10 cm in inaltime, tabara in care am slabit 6 kg...

 

N-am sa uit nici mazarea cu mult sos si nici mancarea de cartofi cu carne grasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin minte grisul cu lapte, mereu ceream supliment cand aveam asta la cina.

Si dimineata era ceaiul de zahar ars si rom  [:D]

Painea se aducea in camera si se manca cu pateu, gemuri si ce se mai gasea prin genti.

La plecare faceam schimb de adrese cu lumea din alte judete :-)

Da, da

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in tabere, dar niciodata la mare. Am amintiri frumoase in general, na, si ceva peripetii si mai ales memoria unei bucurii speciale, de 'copil mare', fara mami, fara tati, doar cu prietenii si colegii. Cu mancarea retin trei chestii: in clasa a doua in tabara la Ocna Sibiului cumparam paine ca sa avem ce manca in camere seara, o paine mare, rotunda, cred ca avea 2-3kg sau asa mare o vedeam eu; in tabara la Ciresnaia intr-a opta am facut pantecarita vreo 20 de copii; intr-o excursie la Cheile Bicazului -plecata din tabara de la Piatra Neamt- ne-au dat pate, 1 cutie la 4 copii, cred ca ajungea de o felie si juma, cu indulgenta asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In prima tabara am fost cu mama, care era profesoara. Eu terminasem clasa intai [:)]  si da, imi amintesc chestii legate de mancare: "untul" care avea alt gust (era margarina, nu mancasem niciodata), gemul de trandafiri care nu mi-a placut, si laptele care, la fel, avea alt gust (adica era lapte adevarat, nu chestia aia diluata care se gasea la alimentara). Nici asta nu mi-a placut, ca nu eram obisnuita sa fie atat de gras [:-)))]

 

Restul se pare ca mi-a placut, ca n-am idee cu ce ne hraneau, da' era bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare placere imi amintesc de tabere, insa nu ma deranjau pe atunci nici conditiile precare, nici mancarea putina sau proasta, cum ziceti voi...in ochi de copil, totul se vedea perfect! Eu am doar amintiri frumoase din tabere, mai ales de la Navodari! Am vizitat tabara asta vara...au mai ramas usoare urme! :( Totul se darama, din pacate, probabil sunt interese prea mari pentru terenul ala cu iesire lina la mare si plaja lata. 

 

Doar cladirile care sunt in poze si hotelul Delfin au mai ramas, in rest totul se darama. Tabara cu casute Lebada a fost deja rasa, e teren viran plin de balarii. 

post-35667-0-73803300-1462435250_thumb.jpg

post-35667-0-09758800-1462435295_thumb.jpg

post-35667-0-84713400-1462435320_thumb.jpg

post-35667-0-41037300-1462435334_thumb.jpg

post-35667-0-47147600-1462435347_thumb.jpg

post-35667-0-15147000-1462435359_thumb.jpg

post-35667-0-01917200-1462435369_thumb.jpg

post-35667-0-43423600-1462435377_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost la Navodari, dar am fost la Eforie Sud si Nord de muuulte ori :)). M-am distrat extraordinar mereu, dar mancarea era nasoala rau, sau, na, nu pe gustul meu. Mereu veneam mai slaba din tabara de la mare si cu ceva otita :))

 

La munte cazarea execrabila, mancarea si mai proasta, dar amintirile de neuitat.

 

Ma gandesc si aici va intreb pe voi, tabere pentru adulti nu exista? (nu e gluma, chiar mi-as dori).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...