Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidute FIV-oase (82)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 633
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare fetelor [flo2] mi-am facut curaj sa scriu si eu aici,dupa vreo 4 ani de așteptare in sf Dumnezeu ne-a trimis 2 bebeii,deocamdată suntem la început 6s si 4z dar suntem f fericiti.

Daca aveți vreun sfat pt mn graviduță cu gemenii pt prima oară  le primesc cu plăcere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bună fetelor! Pt cele care nu imi cunosc povestea, după fiv1 nereusit si fet cu sarcina biochimica, am reușit sa raman natural. Acum avem 8 săptămâni, dar am racit f tare. Am si temperatura 38,1. Dr a zis sa iau paracetamol, ampicilina, vitamina c cu propolis si ceaiuri calde. Aici am citit ca majoritatea ati luat stodal si oscilococcinum asa ca mi-am cumpărat si de astea, dar pana acum am luat doar o lingurita de stodal si un paracetamol si mi-am înfășurat încheieturile in apa cu oțet (asa imi facea mama cand aveam temperatura). Mi-e cam frica sa iau ceva, mai ales antibiotice, dar m-a prins destul de tare si nu cred ca trece doar cu ceaiuri. Voi ce părere aveți? Cum ati luat stodalul si oscilococcinum si pe ce perioada?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, am racit si eu in primul trimestru de sarcina si am luat vit c cu zinc, oscilloccoccinum si paracetamol. Nu stiu de ce ti-a dat dr tau si antibiotic. Asta e de evitat in trim I dar poate a avut el motiv sa banuiasca o infectie bacteriana (ca daca e virala iei antibioticul degeaba). Atentie la febra ca nu e buna deloc. Ai voie pana la 3-4 pastile de paracetamol in 24h. Face mai mult rau febra in sarcina decat paracetamolul. Daca iti consumi diza maxima de paracetamol pe zi si tot faci febra apelezi la metode babesti ( impachetari reci, otet cum bine si zis) dar nu stai cu febra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, am racit si eu in primul trimestru de sarcina si am luat vit c cu zinc, oscilloccoccinum si paracetamol. Nu stiu de ce ti-a dat dr tau si antibiotic. Asta e de evitat in trim I dar poate a avut el motiv sa banuiasca o infectie bacteriana (ca daca e virala iei antibioticul degeaba). Atentie la febra ca nu e buna deloc. Ai voie pana la 3-4 pastile de paracetamol in 24h. Face mai mult rau febra in sarcina decat paracetamolul. Daca iti consumi diza maxima de paracetamol pe zi si tot faci febra apelezi la metode babesti ( impachetari reci, otet cum bine si zis) dar nu stai cu febra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ana...iti cunosc povestea de pe celelalte topicuri.

Eu am luat oscillococcinum timp de trei zile, cate doua doua doze pe zi, dim si seara cand am vazut ca nu mai trec starile febrile si intrasem in panica sa nu pateasca samburelul ceva. Dr meu mi-a spus sa iau paracetamol sau nurofen daca trec de 38 gr, iar pentru tuse tantum verde, dar nu am indraznit.

Eu m-am dadacit astfel, ca ma si oboseau operatiunile astea, mai ales ca ma simteau extrem de rau... bai calde cu sare grunjoasa de 3-4 ori/zi si te bagi repede in pat si bei si un ceai de lamaie cu miere. In felul asta o sa transpiri, te schimbi des,...capul mi l-am infasurat in prosop de baie incalzit pe calorifer, de fapt si pijamalele la fel. Seara, pe langa tot ce am scris, pui niste sosete imbibate in otet, iar peste unele mai groase.

 

Sa bei lichide multe, ceaiuri, supe calde.....Mi-am mai facut sirop din ridiche neagra...o speli bine, ii tai capac, o scobestt atat cat sa pui o lingurita de miere si o lasi la macerat intr-un castron mititel sa nu se rastoarne, eventual langa o sursa de caldura. Bei siropul de 3-4 ori/zi....pe masura ce folosesti siropul, mai adaugi miere. Cateo ridiche pe zi o folosesti in felul asta.

Pentru tuse (tuseam ca un magar si ma zguduiam toata), am facut pana la urma (m-am lasat greu ca ma inebuneste mirosul de ceapa cand fierbe....este groaznic), sirop din foi de ceapa. Pui vreo 400 ml de apa intr-un vas si o ceapa maricica zdrobita, pe care apoi o desfaci foite. O lasi sa fiarba pana se injumatateste lichidul. Pui lichidul intr-o cana si dupa ce se racoreste  adaugi miere si il bei cam in trei reprize/zi. Miroase groaznic cat o fierbi, dar la gust este cat de cat ok...se poate bea.

Sanatate !!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pt sfaturi fetelor, de aproape o ora am luat si o ampicilina in cele din urmă, iar acum am mai luat si un paracetamol si desi imi schimb f des compresele, temperatura a urcat la 38,9. Tusesc si eu f tare si stranut destul de des, dar cel mai tare ma sperie temperatura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ana, si eu am fost ft racita in primele saptamani dupa FIV. Luam Paracetamol pentru febra pentru ca asa cum a zis BCO  [flo2] e important sa scapi de de ea; mai rau face febra decat paracetamolul. Poti alterna paracetamol cu nurofen astfel incat sa tii temperatura  la un nivel normal sau apropiat de normal.

 

Nu inteleg de ce iei antibiotic... Am luat si eu in sarcina Augmentin (este safe in sarcina) la recomandarea medicului dar dupa analize de sange care au dovedit o infectie bacteriana a cailor respiratorii. Parerea mea este ca ai putea sa faci o HLG cu formula leucocitara o proteina C reactiva si asa se vede daca ai avea nevoie sau nu de antibiotic. Sigur, un medic o sa ti interpreteze rezultatele.

 

Multa sanatate si sarcina usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saramaria, nu știu de ce mi-a recomandat antibiotic, l-am întrebat daca e ok sa il iau in sarcina si a spus ca da. Din disperare, cand am văzut ca temperatura creste chiar si dupa paracetamol, am luat si ampicilina, m-am gândit ca pana la urma e medic si stie ce zice. Sper sa fie ok.

La voi pana la cat a ajuns temperatura?

Am tot citit pe net ca o temperatura peste 38,5-39 poate fi letala pt bebe sau il poate afecta in alte feluri. La mine aseară a ajuns pana la 38,9

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...