Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidute FIV-oase (82)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 633
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Saramaria30, am monitorizat tensiunea si existenta proteinelor.…tensiunea o am 12/9. Am inteles ca riscul de preeclampie apare de la 14/9 + proteine in urina.

Ce analiza ar trebui sa fac pentru diabetul gestional.

Mclaudia, medrolul l-am scos din schema in data de 20 dec. Cand am facut sumarul de urina in nov, nu mi-a iesit glucoza in urina in conditiile in care luam medrolul din octombrie. Doar tgp/tgo erau peste limita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fac luni testul de toleranta la glucoza, hemoglobina glicozilata si glicemia.Am sa repet si sumarul de urina.

02.08.2016 Spitalul Matei Bals -  glucoza (biochimie) 98….interval de referinta 65 - 105

25.08.2016 Spitalul Militar – glicemie 78 (biochimie) … interval de referinta 79-115 si                sumar de urina glucoza negativ

28.11.2016 Fundeni glucoza (biochimie) 84,7….. interval de referinta 74-106

29.11.2016 Synevo glucoza serica (biochimie)  77 …. interval de referinta 60-99 normal si glucoza nedetectabila

29.11.2016 Synevo glucoza serica (biochimie)  81…. interval de referinta 60-99 normal si glucoza 300mg/dL

 

Am precizat biochimie ca nu mai stiu daca este acelasi lucru glucoza cu glicemia. Eu asa stiam…ca este acelasi lucru.

Acum am constatat ca, desi am aratat la Synevo recomandarea doctorului pe care scria glicemie, pe buletinul de rezultate apare glucoza serica – biochimie. La Spitalul Militar precizeaza glicemie. Este sau nu acelasi lucru?

 

Oare sa schimb laboratorul sa vad cum iese in alta parte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca n-o sa scapam de stres toata viata....cand eram in toiul procedurilor, stres daca vor creste sau nu foliculii, apoi daca se prinde sau nu embrionul, dupa ce s-a prins daca se opreste din evolutie ...apoi la FIV cu donate daca este donatoarea ok....daca, daca, daca ...apoi riscul de preeclampsie, acum riscul de diabet gestational...cam devreme, la o sarcina asa de mica 16,3 s.Incerc sa fiu calma, dar ma irita dr de la Filantropia ca nu raspunde la mesaje. I-am trimis analizele si pauza....

Aaaa...si stres ca nu stiu unde o fi mai bine sa nasc, dar sa ajungem acolo. Ieri ma uitam pe site-urile de la Medlife si Metropolitan din Buc...habar n-am unde ar fi mai bine. Nu ma gandesc neaparat la conditii de cazare, ci vreau in special sa am servicii medicale de calitate pentru samburel in primul rand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, pana la urma i-am scris si lui Moise de la Wellborn si ea m-a trimis sa fac acum testul de toleranta la glucoza precizand "ca sa stim din timp cum stam".

Il voi repeta oricum si in perioada aceea.

Dr de la Filantropia nu mi-a raspuns nici acum si nu cred ca-mi va raspunde (imi vine sa renunt la el), dar am facut rost de nr de tel al sefului sectiei de la "interne" de la Spitalul Militar si mi-a spus la fel ca monica41, daca glucoza serica (mi-a confirmat ca este acelasi lucru cu glicemia, ca ma zapacisem pt ca Moise avea pe raportul pe care i l-am trimis glucoza si ma intreba cat este glicemia si mi-am zis ca poate or fi chestii diferite) este 81, sa nu-mi fac griji, dar sa repet preventiv saptamanal sumarul de urina. A spus ca glucoza in urina este o situatie obisnuita in sarcina si sa nu ma panichez. O fi obisnuita, dar mai bine lipsa....Am intrebat daca trebuie sa tin cat de cat un regim si a spus ca nu este nevoie. De sarbatori am mancat ceva mai multe prajituri, dar nu am exagerat... dupa sarbatori am mancat doar cateo bomboana de cioco. Mananc zilnic fructe, ceea ce nu faceam cu vreun an in urma....si astea au zahar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...