Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidute FIV-oase (82)


Recommended Posts

Sa nu-ti fie teama, renunta progresiv la el, asa cum te-au invatat si cei de la clinica, pt ca dupa saptamana 12 placenta produce suficient progesteron pt sustinerea sarcinii. Unii medici chiar recomanda intreruperea brusc, nu treptat. Asa ca, dupa schema respectiva, tu vei continua sa iei si dupa saptamana 13.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 633
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iti dai seama ca nu s-ar fi riscat nici cei de la clinica sa-ti modifice schema aiurea; tocmai pt ca o vei face treptat, ar tb sa fii linistita, la orice semn care te ingrijoreaza ii anunti si gata. Bucura-te de al doilea trimestru, despre care toata lumea spune ca-i de miere, poate va fi si cazul tau, fii pozitiva! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca ar exista studii, nu stiu cat de adevarat este, pt ca nu am cercetat, care ar corela suplimentarea de progesteron in sarcina, dupa trim I, cu alergiile bebelusilor la vaccinari. Chiar nu ma pronunt legat de asta, dar nu cred ca suplimentarea de progesteron fara acordul medicului rezolva ceva, poate doar scaderea stresului. Prefer sa ascult de dr, mai ales daca as avea ca rezultat o burtica la purtator. Nu zic sa te increzi orbeste in dr, insa un deficit de progesteron are totusi semne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt raspunsuri si pt incurajari.Va dati seama ca la varsta asta eu suflu si in iaurt.Da, am reusit sa obtin reteta gratuita pt Clexane de la medicul de familie datorita voua. Medicul nu avea habar de aceasta posibilitate, era chiar putin sceptica. Pt 30 seringi Clexane 0,6 am platit 2 Ron. Totusi, daca a mai facut cineva Fiv cu embrioadoptie( sau donatoare) la Reprofit va rog sa imi spuneti ce doze de utrogestan folositi.Multumesc din nou si multa bafta fetelor care sunt acum ""in focuri""

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adinuta41, eu am avut doar vaginal 400-0-400 (ovo donate Reprofit). Pentru ca, la primul beta progesteronul mi-a iesit 12 ng am facut agolutin zilnic pana la 11 sapt desi ei au spus ca nu este nevoie. La 12 sapt mi-au spus sa scot de tot utrogestanul, dar nu am indraznit decat sa-l diminuez dupa 13 sapt la 200 – 0- 200.  Si dr de la Wellborn mi-a spus la 12 sapt sa scot de tot utrogestanul, insa miercuri cand am fost la eco i-am marturisit ca de teama, doar l-am diminuat. A spus ca, pana la urma este ok ca in felul asta evit contractiile si a continuat „singurul lucru care face utrogestanul in sarcina este ca fetita fiind, o sa aiba labiile maricele, dar dupa ce se naste se retrag”. Asta n-am mai auzit-o!….dar nici nu am stat sa ma mai documentez. Nu vreau sa risc din cauza eventualelor contractii sa se intample cine stie ce…

Si eu tot varsta imi da o gramada de temeri….am mai mult decat tine.

Cine ti-a recomandat clexane de 0,6? …ai si aspenter? Mie mi-a spus Usca sa cresc doza de clexane dar nu am indraznit, iar altii spun sa-l scot de tot….aceleasi mutatii le am si eu, toate hetero.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikos, multumesc pt raspuns. Sapt viitoare voi merge la control la medicul ginecolog si voi discuta problema progesteronului.Oricum,dna doctor zice  ca sa respect si recomandarea cehilor.Dar eu nu voi reduce atat de mult si atat de repede dozele. Referitor la Clexane de 0,6 eu am primit initial scrisoare medicala de la medicul cardiolog, am si HTA st ll ( i-au si Dopegit pt tensiune), si aveam si 80 kg.Pe baza acestei scrisori medicale( care atesta si faptul ca nu prezint contraindicatii pt o eventuala sarcina) dr Hana mi-a recomandat tot de 0,6.Acum am scrisoare medicala pt Clexane 0,6 si de la ginecolog.Nu mi-au recomandat Aspenter, in cazul meu( Factor V Leiden pozitiv) nu mi-ar fi de nici un ajutor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...