Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidute FIV-oase (82)


Recommended Posts

Claudia [flor] Da...iti recomand sa stai singura in rezerva. Vei fi tu...cu bebelusul, cu cei apropiati tie, atunci cand vrei si simti nevoia. Treaba e ca dupa nastere simti asa...sa te imbratisezi pe tine si pe ai tai, sa va iubiti, sa va mangaiati, sa va alintati... Nu simti nevoia de persoane straine cu care sa faci conversatii. Zic eu... [:)]

Sarut-mana de urari, sa dea Dumnezeu Bunutul sa se implineasca. Eu acum am tot ce mi doresc si am primit muuult ca a fost Dumnezeu bun si mult milostiv. Si simt ca nu pot cere nimic in plus, pot doar sa ma bucur si sa multumesc pentru ce am.

 

Va pup, gravidutelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 633
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, vorbeati de primele miscari...Desi dr mi-a spus ca o sa fie ca zbaterea unei aripi de fluture, eu am perceput asta abia dupa ce la 17,3 sapt am simtit vreo doua zile cand si cand ca se intareste o zona mica ca si cand ar impinge, abia apoi am simtit fluturele, dar doar de vreo doua ori/zi.....as vrea mai mult, ca sa stiu ca este bine. 

Ieri nu am mai simtit "aripa de fluture", ci doar cum se intareste burta toata si chiar si deasupra ...o tensiune destul de mare ca ma gandeam sa dau fuga la eco...am luat 3 magne si 2 nospa si spre seara n-am mai simtit asa tare burta. Ma gandesc ca, se mareste burta si poate d-asta....sper ca samburelul este ok si nu il afecteaza starile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikos astept cu nerabdare macar aripioarele, marti facem 16 saptamani, din cate am vazut la inceput nu simti zilnic samburelul, cat despre intarirea burticii poate ar trebui sa suni medicul , mie mi s-a intamplat intr-o zi dupa ce mi-a fost frig si am stat cam multe ore pe scaun, am vb cu medicul si mi-a spus sa bag un supozitor de uscosin si sa iau no spa cateva zile, am adormit si a doua zi nu am mai avut nimic, de abia luni merg la eco.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ladies, hai sa va povestesc si eu putin despre miscarile bebelusului.

 

Eu mi-am simtit copilul tarziu, dupa 20 sapt, intr-un teambuilding ft solicitant  [:)] Insa ma asteptam ca l simt asa tarziu pentru ca am avut placenta anterioara si dr Bolintineanu imi explicase ca placenta pozitonata asa face sa simti putin mai tarziu pe bebe, abia atunci cand el loveste mai viguros. Explicatia e simpla: se formeaza ca un fel de sandwich; privit din interior ar fi asa: bebe - placenta -peretele abdominal. Practic placenta se interpune intre bebe si peretele abdominal si bebe desi loveste, la inceput nu are asa putere ca lovitura sa se propage si sa fie simtita/ vazuta de mami.

Deci fetelor, rabdare. Toate veti simti: fie ca o aripa de fluture, fie ca niste balonase care se umfla si se desumfla, fie ca un cioc-cioc [:)] . Oricum ar fi...e minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saramaria, ma bucur ca ai povestit despre miscari si ai explicat foarte bine si chestia cu placenta, iti multumesc, desi am doar 13 saptamani, abia asteptam sa trec de 16-17 saptamani sa incep sa simt si eu, dar si eu am placenta anterioara si probabil nu voi simti asa repede, dar macar voi sti de ce, altfel sigur as fi intrat in panica  [batcap] 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saramaria, la mine au inceput  miscarile samburelului cu balonase cum spui tu. La inceput mi-a fost teama, am crezut ca nu-i este bine samburelului, dar pe urma cand au aparut si acele zbateri de aripa, m-am linistit, mi-am zis ca este bine.

Pe eco scrie ca am placenta "perete anterior jos"...mi-a spus ca este ok. In schimb, ma ingrijoreaza fluxurile pe artera uterina....am 0,5 pe stanga si 0,6 pe dreapta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...