Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Coalitia pentru familie ?


redactor

Recommended Posts

 

 

Nu am semnat si nu voi semna niciodata asa ceva, desi am fost abordata.

 Semnez numai ce este in concordanta cu ideile mele si ce cred ca ma avantajeaza pe mine si comunitatea . 

 De ce nu a initiat nimeni o petitie in privinta copiilor , in mod normal oricine onpoate face , chiar si noi .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • Administrators

"Hai să analizăm şi partea grea, plumboasă, a iniţiativei lemnoase, care sună aşa: „Reprezentăm trei milioane de români care doresc ca familia să fie formată dintre un bărbat şi o femeie.“ … Am pus trei puncte ca să îmi trag sufletul de râs. Şi cine vă împiedică? A intrat cineva în căşile voastre şi v-a descleştat? V-a interzis vreun tâmpit mai grozav decât voi dreptul de a vă căsători, cununa şi… hm, tot ce urmează, după voia inimii?

 

Probleme, Gogule? Da, pentru că aceia care au semnat în cunoştinţă de cauză vor să intre cu forţa în casele, paturile şi orificiile celorlaţi, să-i controleze. Doar că această dorinţă pofticioasă vine într-o contradicţie flagrantă taman cu Constituţia: ARTICOLUL 16 (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări. (2) Nimeni nu este mai presus de lege. Ipocriţilor! Ce cereţi e imposibil, puteţi fi şi miliarde. Nimeni nu poate îndesa în teaca Constituţiei două articole care se neagă reciproc. Înapoi în bancă! Unu şi cu unu nu fac trei (milioane). Nota trei!"

 

De aici: Trei milioane de proşti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un text amestecat tip ciorbita de legume.  [:)]  

 

Articolul mentionat din Constitutie este foarte clar dar... nu are absolut nici o legatura cu subiectul. Asa cum spune, noi toti cetatenii romani sunt egali in fata legilor. Nimeni nu a contestat acest articol. 

 

Solicitarea semnatarilor in vederea unui Referendum se refera la specificarea in mod fara echivoc a sintagmei de familie in speta famila (legal discutand) sa fie formata din uniunea dintre o femeie si un barbat. Punct.

 

Nu are nici o legatura cu articolul mentionat din Constitutie de mai sus. Nu imi trag sufletul de ras dar zambesc .... ironic [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Practic eu nu inteleg ce se discuta aici: o inititiativa democratica (un referendum) trebuie sa aiba...limite?

Sau ne deranjeaza motivul pentru care se doreste referendumul?

Fara suparare, dar vad ca in numele unui concept s-ar dori incalcarea altuia...asta e calea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine, numarul imens al semnatarilor nu a fost nicio surpriza. Cred ca cei care sunt "pentru" sunt inca mult, mult mai multi - dar poate ca n-au ajuns voluntarii peste tot. Sau poate ca unii nu stiu sa scrie - si nu am nicio intentie sarcastica atunci cand afirm asta. 

Pe mine m-a indemnat sa semnez un coleg de serviciu. Un om drag mie, traditionalist pana in maduva oaselor. Faptul ca nu-i impartasesc convingerile nu l-a suparat. Nici pe mine. N-am semnat - i-am explicat, si el a inteles.

Cred, de fapt, ca tara asta e formata in proportie covarsitoare din oameni traditionali. Normali, cu sau fara ghilimele. Sunt oameni care isi doresc sa faca o afirmatie prin gestul lor, aceea ca isi doresc ca toti ceilalti oameni sa fie la  fel de normali ca si ei. Si din motive care tin de valori, educatie, mediu, cultura sau lipsa ei, frica sau bravada - orice, au simtit nevoia sa semneze impotriva a ceva ce eu nu stiu sa fi cerut cineva. Sa semneze doar, preventiv. To make a statement, cum ar spune americanii.

Cred ca mai exista o a doua categorie, una ambivalenta, a oamenilor care zic "eu n-am nimic cu homosexualii, dar sa nu se atinga de mine/familia mea/sa nu-mi fie vecini/sa nu-i vad tinandu-se de mana" si variatiuni pe aceeasi tema. Care simt ca lumea civilizata - puneti ghilimele daca asa doriti - nu vede cu ochi buni excluderea si intoleranta, si atunci gasesc declaratii de acest tip, care sa sune oarecum politically correct, dar care sa nu fie, totusi, in contradictie cu pareri adanc inradacinate.

Si, dupa mintea mea, mai este o categorie, a treia, a celor care cred cu toata convingerea ca toti oamenii sunt egali, ca ar trebui sa se bucure de aceleasi drepturi, aceleasi indatoriri si sa fie acceptati indiferent de ce optiuni ar avea ei. Gay si straight, blonzi si tigani, manelisti si abonati la concerte simfonice, martori ai lui Iehova si catolici practicanti. O categorie care n-are nicio asteptare cum ca celelalte categorii dominante si-ar putea schimba vreodata conceptia despre lume. O categorie resemnata in aceasta privinta.

Ei, cred ca sunt un om de categoria a treia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred, de fapt, ca tara asta e formata in proportie covarsitoare din oameni traditionali. Normali, cu sau fara ghilimele. Sunt oameni care isi doresc sa faca o afirmatie prin gestul lor, aceea ca isi doresc ca toti ceilalti oameni sa fie la  fel de normali ca si ei.

 

Este o afirmatie mult prea genereala si deci nu reprezinta, in opinia mea, o baza de discutie. Si am sa explic:

In primul rand orice tara are oameni traditionali in proportii covarsitoare. Depinde fiecare de traditia lui, orice ar insemna asta. In Romania, daca ne referim la biserica da, putem vorbi despre o traditie si un anumit comportament legat sau dictat de credinta. In alte tari sunt alte traditii si nu toate acestea sunt de bonton. Legat de problema homosexualilor, putem spune ca romanii merg pe traditional...insa in alte aspecte, la fel de importante sau actuale, romanii sunt foarte deschisi, iar cei din alte tari nu. Deci fiecare cu traditionalismul sau, dar oricum orice loc de pe pamantul asta este plin de oameni traditionali.

In al doilea rand, daca am o parere in problema homosexualilor, nu inseamna ca vreau ca acestia sa traiasca cum o fac eu. Nu, nu vreau asa ceva si in plus mai si stiu ca asta nu se poate. Nici nu vreau sa dispara, sa se ascunda, sa se bage sub pat sau sa "nu se atinga de familia mea"- orice o insemna asta, ca eu nu-mi dau seama.

Daca tot ne dam iubitori de democratie, nu vad de ce ar fi infierati oamenii care semneaza o petitie pentru ceva in societatea lor. Ca asta mi s-a parut a fi subiectul. Cand milioane de oameni in societate spun ca vor ceva, nu putem (zic eu) sa ne stergem la fund cu dorintele lor, doar pentru a promova alte lucruri pe care le gasim normale. Daca e sa ne gandim la un abuz, e gresit sa-l rezolvam cu alt abuz. Este o chestie demonstrata.

Despre normalitatea in cazul homosexualilor, intemeierii famiilor lor sau adoptiilor in aceste familii, putem vorbi pana ni se usuca gura, insa daca se vor striga in continuare- unii cu poponari si ceilalti cu incuiati traditionali, mi-e teama ca peste zeci de ani vom fi in acelasi loc. Normalul oriunde si pentru oricine nu se instaleaza nici peste noapte si nici cu forta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...