Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


Recommended Posts

Din punctul de vedere al unei societati democratice, valorile religioase nu au ce cauta in sfera publica. Sper ca ma fac inteleasa. Sincer nu mi se pare o idee nici complicata si nici noua. 

 

 

antmil, nu vreau sa ne contrazicem inutil.

Am intervenit la poastarea ta doar pentru ca asa cum o fac si altii amesteci termeni care contin cuvinte cheie. Adica societate, democratie, religie. Si le declari incompatibile, ca si cand asta ar fi de la sine inteles pentru civilizatia (generala!) a unora sau a unor tari.

Ai pomenit si de Sharia, dar vezi tu asta este o lege care se aplica de la politic pana la viata intima in sanul unei familii...nu este o valoare religioasa.

Eu am in cap multe valori religioase care isi au locul, chiar daca nu-s numite sau declarate asa, in sanul unei societati civilizate si profund democratice.

Mi-ar place sa vad ca valorile democratice la care aparent adera multa lume sunt respectate si in numele valorilor religioase...caci sincer, mie mi se pare tocmai pe dos, iar persoane ca michelle (imi cer scuze, ea era persoana pusa aici la colt, de aia o exemplific) traiesc intr-o tara pionier in democratie, si ea n-a dat dovada (din punctul meu de vedere) ca nu este de acord cu principiile democratice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

antmil, nu vreau sa ne contrazicem inutil.

Am intervenit la poastarea ta doar pentru ca asa cum o fac si altii amesteci termeni care contin cuvinte cheie. Adica societate, democratie, religie. Si le declari incompatibile, ca si cand asta ar fi de la sine inteles pentru civilizatia (generala!) a unora sau a unor tari.

Ai pomenit si de Sharia, dar vezi tu asta este o lege care se aplica de la politic pana la viata intima in sanul unei familii...nu este o valoare religioasa.

Eu am in cap multe valori religioase care isi au locul, chiar daca nu-s numite sau declarate asa, in sanul unei societati civilizate si profund democratice.

Mi-ar place sa vad ca valorile democratice la care aparent adera multa lume sunt respectate si in numele valorilor religioase...caci sincer, mie mi se pare tocmai pe dos, iar persoane ca michelle (imi cer scuze, ea era persoana pusa aici la colt, de aia o exemplific) traieste intr-o tara pionier in democratie si n-a dat dovada (din punctul meu de vedere) ca nu este de acord cu principiile democratice.

 

 

Atunci facem cum zice englezul: "we can agree to disagree"...ceea ce o societate democratica iti permite dar una propulsata religios, nu.

 

Eu sustin ca in sfera publica nu au ce cauta valori religioase: adica in scoli publice, in tribunale, in spitale, etc. Mai mult de atit nu cred ca necesita explicatie. 

 

Daca ai detalia ce valori religioase mai exact isi au locul in sfera publica (care trebuie sa fie un loc care sa respecte pe toti indiferent de sex, culoare, religie, etc) atunci putem dialoga mai cu usurinta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai detalia ce valori religioase mai exact isi au locul in sfera publica (care trebuie sa fie un loc care sa respecte pe toti indiferent de sex, culoare, religie, etc) atunci putem dialoga mai cu usurinta.

Ce-ai zice de cinste, dreptate, libertate, iubire, pace...sa continui?

Cred ca ai inteles ideea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai zice de cinste, dreptate, libertate, iubire, pace...sa continui?

Cred ca ai inteles ideea.

 

Pai ajungem fix la ideea de mai sus...facem confuzie intre moralitate si religie si panta e lunecoasa.

 

Poti fi moral (cinstit, drept, iubitor) fara sa fi religios. Crezi ca un ateu nu poate fi un om corect, iubitor, impaciuitor?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si de aceea nuantez in alt fel: de ce valorile religioase nu pot interactiona cu societatea? Care-i oprelistea?

Si ce-are a face cu democratia treaba asta?

 

Pentru ca societatea, mai ales cea americana, este formata din subiecti cu valori religioase diferite.

Cred ca esti de acord cu mine ca musulmanii nu au aceleasi valori religioase ca si catolicii, ca si hindusii , ca si Sharia, ca mormonii ...etc. Nici macar crestinii intre ei, prin diviziunile religioase existente, nu imparatsesc in totalitate aceleasi valori.

 

De aceea, democratia, nu le interzice, dar se detaseaza de ele, le scoate din calcul cat poate de mult si incearca sa gaseasca niste reguli de convietuire care sa se aplice tuturor,  indiferent de ramura spirituala pe care o imbratiseaza, inclusiv celor fara nici un fel de creditza.

 

P.S. Ma scuzati daca s-a mai scris asta, eu aici sunt cu cititul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai zice de cinste, dreptate, libertate, iubire, pace...sa continui?

Cred ca ai inteles ideea.

 

Astea nu sunt valori religioase, sau nu sunt numai valori religioase ...sunt notiuni democratice, morale, care se pot aplica tuturor, chiar si ateilor.

 

Mai mult, din punct de vedere religios ... sunt chiar notiuni controversate - intr-un fel se defineste iubirea la musulmani (un barbat poate iubi mai multe femei, pe cand o femeie nu poate iubi decat un barbat), altfel la crestini (unde formula musulmanilor este tradusa prin adulter / pacat) si cu totul diferit la atei (care accepta pana si relatiile homosexuale, condamnat egrav de curentele religioase de mai sus)...

Despre libertate si pace nici nu mai vorbesc ...in contextul politic actual, in care unii isi cauta "libertatea" si "pacea" ducand un razboi cu conotatii religioase.

 

Nu mai bine am defini aceste notiuni, independent de valorile religioase, ci pur democratic, ca sa fie aceleasi pentru toata lumea ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, in posturile tale tot apare referirea la avorturi. Ca organizatia respectiva face avorturi.

SA inteleg ca tu esti impotriva avortului?

Eu zic, bine ca exista organizatia asta pentru avorturi!

da sunt impotriva avorturilor si nu mie absolut de loc rusine sa o spun...

nu inteleg cum poate cineva sa se numeasca crestin si sa fie pro avort.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci cursurile alea de care vorbiti nu sunt obligatorii?

Pai e ok...cam ca religia la noi. Nu vrei, nu faci.

Simplu.

 

Eu spun din experenta ..pana in clas a 5 a nici nu sunt "cursuri" ... in clasa a 4 a exista o ora la sfarsitul anului si in clasa a 5 a nimic deocamdata, dar mai sunt 3 saptamani de scoala.

 

Din ce spune Antmil, inteleg ca mai tarziu cursul se numeste "Health" si in programa lui, pe langa alte notiuni, se vorbeste si despre erectie, menstra, sex, placere, consimtamant, sarcina.

 

Nu vad de ce parintii trebuie sa aibe vreo contributie in programa unui curs. Ce la alte materii au ? Programa trebuie si sper ca este actualizata cu evolutia societatii - au aparut cuplurile de gay, atunci copiii trebuie sa stie despre ele ...este o noua forma legala de familie, de ce sa nu fie acceptata. Au aparut transgenderii, well, atunci mai bine sa afle la scoala, din punct de vedere stiintific ce inseamna asta, decat din gura in gura.

 

Ce trebuie inteles este ca programa din scolile publice trebuie sa se aplice tuturor categoriilor sociale si religioase si trebuie sa fie cat mai obiectiva - nu emite pareri, nu emite judecati ci doar expune fapte reale, care acopera diversitatea omenirii.

 

Pentru cine nu doreste sa isi creasca copilul numai intr-o singura directie, numai cu anumite valori (dictate de Biblie, de cultura locala, de obiceiurile din strabuni) tara asta ofera optiuni ...deci a milita dintr-o mentalitate, impotriva alteia si a incerca sa o schimbi, nu este nici constructiv si nici corect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...