Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


Recommended Posts

daca e sa vorbim de statistics, poate or fi 15 % care vor abstinence only to be taught in the class, dar homosexuali ...si trannsex..etcc...citi sunt? probabil mai mult mai putin de 7%...?

 

 

 

deci de ce aceasta minoritate are mai multe drepturi si pt ce atita promovare?

 

 

 

eu nu spun sa nu se vorbeascca in clasa de contraceptive, sau de homosexuali ( doar basic info...ca existenta...ca doar exista...nimeni nu contesta assta), dar cel mai importa e sa se prezinte cconsecintele ....

 

cit desprre avorturi e cu totul un topic f dificil si contestat....care cu greu poate fi acoperrit intr-o ora dde clasa....

 

 

 

tot ddespre avort mai vreau sa spun... ca nu arat cu degetul pe nimeni, ce face fiecare e intre el /ea si Dumnezeu...

 

 

 

pt cele ccare au un avort sau mai multe la acctiv...poate spunind sus si tare "sunt pro-avort" assigura un confort, un fel de confirmare a gestului facut...un fel de a se reassigura ca nu au gresit nicci fata de ei insisi nici fata de Dumnezeu(in care oriccum nu cred)...dar am intilnit si perrsoane care au fost profund afectate pt tot restul vietii si in toata sinceritatea au avut curajul de a admite si a regret gestul facut.

 

 

 

n-as dori nimanui sa duca pe umeri aceasta greutate...cu atit mai mult tinerilor ccare abia isi inccep viata....de aceea eu nu as recomada si nu sunt de accord cu promovarea avortului in clase sau prin clinicci in absenta parintilor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Buflea, sunt putin derutat de exemplele tale, la discutia iscata de mine. Cred ca stii (sigur stii) de unde se trage obiceiul musulman ca un barbat sa aiba mai multe neveste. Dintr-o data o traduci in iubire diferita la musulmani fata de crestini, care au (deci iubesc [:)] ) o singura femeie. Buflea, iubirea este una singura, intre femeie-barbat sau barbat-barbat sau femeie-femeie. E una singura. Si, daca vrei sa gandesti putin mai departe decat iubirea fizica, este iubirea de oameni, alta decat fizica...ce naiba, numai iubire + sex exista in lumea asta? Buflea, cand zic iubire, crezi nu crezi, eu nu ma gandesc in primul rand la iubirea aia de care vorbesti.

 

De data asta eu sunt in confuzie ... Da, iubirea e una singura dar se poate repeta vis-a-vis de 2-3 persoane, intr-o viata de om. Cultura musulmana a legalizat acest lucru in ceea ce ii privește pe bărbați. Le-a dat voie, legal, social, moral sa iubeasca deschis de cate ori le vine, cu conditia sa aibe grija material de fostele iubiri. Doar nu crezi ca in familiile poligame, numai una dintre neveste este iubirea absoluta (prima nu ?) si restul sunt doar partenere de sex ...nici vorba. Toate sunt iubiri ale unui barbat, in diferite momente din viata lui.

 

Divinitatea musulmana accepta si binecuvanteaza iubirea poligama, cu tot ceea ce tine de asta - casatorie, sex, copii, responsabilitati ...nu de acum, din totdeauna ... ceea ce in religia crestina se numeste adulter si este total condamnat, la fel, nu de acum, din totdeauna.

 

Nu vad unde gresesc cand spun ca valorile relugioase, nu de acum, din totdeauna ... nu sunt unice ci difera de la o cultura la alta.

 

In conditiile astea, imagineaza-ti ca toti acesti subiecti, care cred in aceste valori, traiesc in aceeasi societate - America ...si mai mult decat atat, interactioneaza zilnic,  la job, la scoala, isi ofera servicii unul altuia ...etc.

 

Trebuie cumva gasite niste norme sociale care se aplica tuturor, independent de valorile spirituale.

 

Daca ne punem problema cine a fost mai intai, oul sau gaina, valorile religioase sau normele sociale ? nu stiu, poate ai dreptate ...or fi fost cele religioase ...dar care este relevanța ? Tu chiar crezi ca daca nu ar fi aparut oranduirile religioase si educatia in numele Domnului, oamenii nu ar mai fi devenit cinstiti, nu ar mai fi iubit, nu si-ar mai fi dorit liniste, armonie si pace in viata lor ?

 

 

Relevant mi se pare ca trebuie sa intelegem diferenta dintre valori spirituale si cele sociale si trebuie sa le respectam pe amandoua la nivel de individ, fara a incerca in a le impune grupului opus, prin proteste, prin filmulete negative exagerate, prin pancarde contra ...etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sigur ca rugaciunea e pe buzele tuturor credinciosilor nu numai pt familiile lor dar si pt societate., plus ca fiind un an f important de alegeri, vom avea grija cu cine vom vota pe cine vvom sustine sa ne reprezinte si care sutn cei mai aproape de valorile noasstre inca mai sunt oameni politici, care promit sa ne reprezinte si sa apere valorile traditionale, cum arr fi casatoria numai intre un barbat si femeie, etc...

 

Corect ...ai optiuni. 

 

Ce vreau sa iti semnalez este, ca daca cei ce iti reprezinta valorile vor pierde la alegeri, inseamna ca valorile tale sunt minoritare. Nu iti cere nimeni sa renunti la ele, dar trebuie sa realizezi ca sunt minoritare, le pastrezi, le dai mai departe familiei tale daca dorest, dar lumea nu o sa o schimbi.

 

La fel fac si eu cu valorile romanesti ...fac sarmale, imi învăț copiii limba romana desi nu o sa le foloseasca la nimic, tin martisorul, 8 Martie, 1 iunie, care stii bine ca aici nu exista ...sunt mentalitati minoritare, prețioase mie, familiei mele si diasporei in care ma invart. 

 

Pana acum cativa ani, homosexualitatea era ilegală, pentru ca asta era dorința majoritatii. Intre timp proportia s-a schimbat, fenomenul s-a studiat științific, social...s-a ajuns la concluzia ca nu e nimic rau in a fi homosexual, nu deranjezi pe nimeni, performezi in societate ca orice heterosexual, crestin, musulman, alb, negru, emigrant ...etc, in afara de biblie, nu s-a gasit un motiv rational de a nu-i trata la fel ...si notiunea a inceput sa se legalizeze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot da citat pe telefon dar vreau sa menționez ca homosexuali sau persoanele trans nu vor drepturi speciale si in plus fata de tine. Vor drepturi egale pentru ca sint oameni ca si tine si ca si mine. Drepturi egale...nimic mai mult.

 

Faptul ca ai gasit o credința si iti conduci viata conform credinței tale nu te face superioară in sensul in care toti trebuie sa ne conformam. Esti superioară tie însăți ca iti impui o conduita si te menții unde consideri tu...dar atunci cind treci granița si imi invadezi spațiul meu privat, nu mai este ok.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne punem problema cine a fost mai intai, oul sau gaina, valorile religioase sau normele sociale ? nu stiu, poate ai dreptate ...or fi fost cele religioase ...dar care este relevanța ?

 

Iti spun eu care-i relevanta: eu spun ca cele religioase au fost primele.

Tu ma contrazici. Sau poate ca nu ai argumente?

Important este de ce si cu ce ma contrazici.

Dar, orice ar fi, eu stiu cine esti.

 

Nu vad unde gresesc cand spun ca valorile relugioase, nu de acum, din totdeauna ... nu sunt unice ci difera de la o cultura la alta.

 

 

Pai nu gresesti. Cine a zis ca gresesti?

Vreau doar sa te uiti la ceeea ce este la baza fiecarei religii. De ce valorile religioase sunt in contradictie cu societatea?

Mie mi se pare ca, in functie de societate, religia e omniprezenta.

Dar la baza, totul este la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

religia si credinta in sine se bazeaza pe principia, pe ccind soccietatea se bazeaza pe preferinte.

 

acum, depinde de fiecare de ce se ghideaza in viata de rpincipii sau preferinte.

 

pt mine si pt multe alte familii, existenta ne este condusa de principia solide si pe care societatea asta flexibila nu are cum sa le clinteasca.

 

chiar daca acceptam lumea asa cum este corupta, stim adevarul etern, inca mai avem puterea de a distinge ce e bine si ce e rau pt ca aceste concepte care stau la baza credintei au ramas valabile sute de ani si fac sens.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect ...ai optiuni. 

 

Ce vreau sa iti semnalez este, ca daca cei ce iti reprezinta valorile vor pierde la alegeri, inseamna ca valorile tale sunt minoritare. Nu iti cere nimeni sa renunti la ele, dar trebuie sa realizezi ca sunt minoritare, le pastrezi, le dai mai departe familiei tale daca dorest, dar lumea nu o sa o schimbi.

 

La fel fac si eu cu valorile romanesti ...fac sarmale, imi învăț copiii limba romana desi nu o sa le foloseasca la nimic, tin martisorul, 8 Martie, 1 iunie, care stii bine ca aici nu exista ...sunt mentalitati minoritare, prețioase mie, familiei mele si diasporei in care ma invart. 

 

Pana acum cativa ani, homosexualitatea era ilegală, pentru ca asta era dorința majoritatii. Intre timp proportia s-a schimbat, fenomenul s-a studiat științific, social...s-a ajuns la concluzia ca nu e nimic rau in a fi homosexual, nu deranjezi pe nimeni, performezi in societate ca orice heterosexual, crestin, musulman, alb, negru, emigrant ...etc, in afara de biblie, nu s-a gasit un motiv rational de a nu-i trata la fel ...si notiunea a inceput sa se legalizeze.

 

 

buflea, ce spui tu aici ca ai luat din cultura rom sunt preferinte...nicidecum principii de viata.

ai luat doar ce ti-a placut, pe cand principiile de viata date de Dumnezeu nu sunt preferentiable.

 

dezpe homoseeaxualitate -asa ccum a spus Francis COllins, directorul lab de genetica , om de renume mondial, a spus clar ca tine in cea mai mare de preferinta, este o alegere. Exista in tr-o foarte mica proportie, ca multe alte o predeterminare din nasstere, dar restul e influentat de societate si de simpla alegere a individului.

 

nu spun ca personal ma deranjeaza indivizii, desi sunt multi care ma deranjeaza prin expunearea exagerata, dar e vorba ca alegerea le apartine si cum nu toate alegerile sunt sanatoaase din punct de vedere moral ... pt toti membrii societatii, inca nu am cum si nu voi avea vreodata mandria sa spun ca stiu mai bine decit Dumnezeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect ...ai optiuni. 

 

Ce vreau sa iti semnalez este, ca daca cei ce iti reprezinta valorile vor pierde la alegeri, inseamna ca valorile tale sunt minoritare. Nu iti cere nimeni sa renunti la ele, dar trebuie sa realizezi ca sunt minoritare, le pastrezi, le dai mai departe familiei tale daca dorest, dar lumea nu o sa o schimbi.

 

La fel fac si eu cu valorile romanesti ...fac sarmale, imi învăț copiii limba romana desi nu o sa le foloseasca la nimic, tin martisorul, 8 Martie, 1 iunie, care stii bine ca aici nu exista ...sunt mentalitati minoritare, prețioase mie, familiei mele si diasporei in care ma invart. 

 

Pana acum cativa ani, homosexualitatea era ilegală, pentru ca asta era dorința majoritatii. Intre timp proportia s-a schimbat, fenomenul s-a studiat științific, social...s-a ajuns la concluzia ca nu e nimic rau in a fi homosexual, nu deranjezi pe nimeni, performezi in societate ca orice heterosexual, crestin, musulman, alb, negru, emigrant ...etc, in afara de biblie, nu s-a gasit un motiv rational de a nu-i trata la fel ...si notiunea a inceput sa se legalizeze.

 

 

 

Homosexualitatea nu mai e ilegala de prin anii 40-50-60. Si pana atunci  nu era considerata ilegala decat in anumite parti ale globului, in special in cele care adoptasera modelul englez al legislatiei care pedepsea sodomia cu moartea. Cei care foloseau modelul francez de legislatie nu aveau norme specifice pentru hommosexualitate.

Miscarea pentru diversitate a inceput in secolul 19.

 

In antichitate de exemplu relatiile homosexuale erau admirate si acceptate. In grecia antica de unde deriva termenul de "pederastie" in Italia in timpul Renasterii, in Japonia, de Turcia nu mai zic.

 

A inceput sa fie blamata  dupa aparitia religiilor.

 

Azi se lupta pentru legalitatea casatoriilor intre homosexuali,  nu pentru acceptarea notiunii. 

 

Si se face asta nu datorita societatii si a schimbarii in gandire ci datorita faptului ca comunitatea homosexuala reprezinta o tinta importanta pentru politicieni. Asa a inceput si apoi continuarea luptei a fost lasata in mainile comunitatilor.

 

====

 

Michelle, valorile romanesti - cultura romaneasca -  sunt un ansamblu de valori materiale si sprituale proprii noua.

Aici intra: traditiile, folclorul, mitologia, religia si bucataria traditionala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...