Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


Recommended Posts

religia si credinta in sine se bazeaza pe principia, pe ccind soccietatea se bazeaza pe preferinte.

 

acum, depinde de fiecare de ce se ghideaza in viata de rpincipii sau preferinte.

 

pt mine si pt multe alte familii, existenta ne este condusa de principia solide si pe care societatea asta flexibila nu are cum sa le clinteasca.

 

chiar daca acceptam lumea asa cum este corupta, stim adevarul etern, inca mai avem puterea de a distinge ce e bine si ce e rau pt ca aceste concepte care stau la baza credintei au ramas valabile sute de ani si fac sens.

 

 

da-mi voie sa te corectez:

 

religia si credinta in sine se bazeaza pe principii vechi si rigide, pe ccind soccietatea moderna se bazeaza pe preferinte.   incearca sa acomodeze progresul in gandirea si actiunea umana.

 

ca nu reuseste cu totul sa tina pasul, sau ca da rateuri, e altceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

dezpe homoseeaxualitate -asa ccum a spus Francis COllins, directorul lab de genetica , om de renume mondial, a spus clar ca tine in cea mai mare de preferinta, este o alegere. 

 

 

 

 

ca in orice arie stiintifica, controverse si interpretari exista si in domeniul asta. nimic nou sub soare. asta nu inseamna ca e si cel care detine adevarul.

 

e un om de stiinta care a luat niste facts si le priveste prin lentila personala.

 

si asta e stiut ca se intampla in comunitatea stiintifica.

 

tie iti convine fiindca sustine ideologia ta, atata tot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu care-i relevanta: eu spun ca cele religioase au fost primele.

Tu ma contrazici. Sau poate ca nu ai argumente?

Important este de ce si cu ce ma contrazici.

Dar, orice ar fi, eu stiu cine esti.

 

Unde ai vazut ca te contrazic ? Nici vorba ... Eu spun "nu stiu" si "nu e relevant" care au fost primele ... si iata argumentele mele : te-am intrebat, daca tu esti sigur ca religioasele au fost primele, ce crezi ca s-ar fi intamplat cu omenirea daca nu aparea Divinitatea sa-i organizeze si sa le explice ce e bine sau e rau ? Disparea, se alegea praful sau supravietuia ?

 

Cu alte cuvinte, cinstea, respectul, pacea, iubirea sunt valori universale, care cu sa fara religie, erau necesare pentru a trai in comun ...de aceea mi se pare irelevant cine le-a formulat primul - Divinitatea sau Inteleptii tribului. Notiunile apareau fara indoiala, din nevoia de supravietuire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu gresesti. Cine a zis ca gresesti?

Vreau doar sa te uiti la ceeea ce este la baza fiecarei religii. De ce valorile religioase sunt in contradictie cu societatea?

Mie mi se pare ca, in functie de societate, religia e omniprezenta.

Dar la baza, totul este la fel.

 

Nu, nu  ...Nu cred ca toate valorile religioase sunt in contradictie cu normele sociale. Acelea pe care le-ai enumerat tu, nu sunt ...

 

Dar inca o data, cred ca valorile religioase nu sunt universale, ci difera de la cultura la cultura, de la curent religios la altul. Discuti cu fiecare, fiecare din fiecare ramura spirituala spune ca Divinitatea lui detine adevarul absolut si solutiile universului.

 

Normele sociale sunt mai flexibile si incearca sa fie aplicabile tuturor membrilor unei societati, la un moment dat ...au si avantajul ca nu pun puterea intr-o singura "entitate", nevazuta-necunoscuta de nimeni, si nu isi extrag concluziile din niste scrieri interpretabile ....deci lasa loc de dialog, asigneaza responsabilitati, lasa loc de judecati si/sau recunoastere istorica. De aceea sunt si mai flexibile, pentru ca in functie de contextul socio-economic al comunitatii se adapteaza ...si mai ales, nu considera ca sunt universale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am spus ca e o tampenie.

Am spus ca mie mi se pare ca e o tampenie.  

 

 

why? adica o casnicie serveste la multe alte scopuri, nu doar reproductive.

 

taxe, benefits ..imi vin rapid in minte. persoanele homosexuale in cuplu care nu pot sa se casatoreasca sunt in anumite medii fiscale discriminate fatza de persoame heterosexuale care castiga anumite beneficii fiscale prin casatorie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

- te-am intrebat, daca tu esti sigur ca religioasele au fost primele, ce crezi ca s-ar fi intamplat cu omenirea daca nu aparea Divinitatea sa-i organizeze si sa le explice ce e bine sau e rau ? Disparea, se alegea praful sau supravietuia ?

 

 

Pai asta chiar nu stiu sa-ti spun...

Stiu doar in ce "norme morale" se traia prin tinuturile unde supravietuirea insemna ca cel puternic are intotdeauna dreptate.

Era organizare sociala? O fi fost...pestele mare inghite pe cel mic.

Si asta este o oranduire...in apele marilor.

Buflea, ma indoiesc ca cineva avea timp sa se gandeasca la valori universale, asa cum le percepem noi astazi, cand singura grija era supravietuirea si hrana de a doua zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pt cele ccare au un avort sau mai multe la acctiv...poate spunind sus si tare "sunt pro-avort" assigura un confort, un fel de confirmare a gestului facut...un fel de a se reassigura ca nu au gresit nicci fata de ei insisi nici fata de Dumnezeu(in care oriccum nu cred)...dar am intilnit si perrsoane care au fost profund afectate pt tot restul vietii si in toata sinceritatea au avut curajul de a admite si a regret gestul facut.

 

 

 

sau poate e mai crestineste sa aratam intelegere tacand cand habar nu avem despre ce vorbim.

 

precum spui, ori de cate ori o persoana intreprinde actiuni dincolo de "limita", consecintele morale si spirituale apartin exclusiv persoanei respective. a emite opinii "intelegatoare" e condescendent in forma inalta iar a aprecia "curajul marturisirilor publice" inseamna a-ti valida, cu satisfactie, tot credintele personale.

 

iaca, ce principii sanatoase si puternice am, pana si pacatosii le recunosc, chair daca after the fact. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crestinismul identificand homosexualitatea ca un pacat, este in contradictie cu valorile unei societati moderne care cere recunoasterea drepturilor tuturor persoanelor.

 

 

Eu n-as merge asa, cu ochii legati, sa definesc societatea asta moderna.

Pentru ca s-a schimbat si se schimba mereu notiunea.

Maine o societate moderna inseamna sa te casatoresti cu cainele, capra pe care o iubesti si te iubeste.

Si gata...ne largim notiunea de societate moderna.

Cred ca cu cat repeta cineva cat e de normala o chestie, unuia care nu vede asa, rezultatul (raspunsul) nu poate fi decat o respingere. Mai ales cand o face vehement si superior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Homosexualitatea nu mai e ilegala de prin anii 40-50-60. Si pana atunci  nu era considerata ilegala decat in anumite parti ale globului, in special in cele care adoptasera modelul englez al legislatiei care pedepsea sodomia cu moartea. Cei care foloseau modelul francez de legislatie nu aveau norme specifice pentru hommosexualitate.

Miscarea pentru diversitate a inceput in secolul 19.

 

In antichitate de exemplu relatiile homosexuale erau admirate si acceptate. In grecia antica de unde deriva termenul de "pederastie" in Italia in timpul Renasterii, in Japonia, de Turcia nu mai zic.

 

A inceput sa fie blamata  dupa aparitia religiilor.

 

Azi se lupta pentru legalitatea casatoriilor intre homosexuali,  nu pentru acceptarea notiunii. 

 

 

Interesant ce spui ... asta inseamna ca valorile religioase au aparut dupa normele sociale, contrazicand astfel convingerile lui Rufus.

 

In normele sociale ale civilizatiilor antice homosexualitatea era acceptata si inteleg ca uneori admirata, pana cand au aparut valorile religioase ca sa o conteste.

 

Q.E.D.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...