Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


Recommended Posts

Eu n-as merge asa, cu ochii legati, sa definesc societatea asta moderna.

Pentru ca s-a schimbat si se schimba mereu notiunea.

Maine o societate moderna inseamna sa te casatoresti cu cainele, capra pe care o iubesti si te iubeste.

Si gata...ne largim notiunea de societate moderna.

Cred ca cu cat repeta cineva cat e de normala o chestie, unuia care nu vede asa, rezultatul (raspunsul) nu poate fi decat o respingere. Mai ales cand o face vehement si superior.

 

 

nu, tu doar ai merge cu ochii legati sa faci afirmatii pe care nu le poti sustine, dar ti-ai imaginat tu ceva in domeniul respectiv. (nu mai departe de doua pagini cu organizarile sociale)

 

modern, dupa dex, inseamna clar "care apartine epocii actuale"

 

iar epoca actuala, in coltul meu de lume e asa cum am descris-o.cu ochii larg deschisi.

 

lumea viitorului.... o fi si aia cumva. nu stiu de ce tii neaparat sa iti imaginezi nepotii si stranepotii casatorindu-se cu cainii, dar nah, fiecare cu vrabiile lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa spui ca este o "alegere" este din start o modalitate de blama persoana respectiva. Este o forma de excludere din societate...daca "si-o fac cu mina lor" este mult mai comod pentru restul societății sa arunce cu pietre in ei. Știința infirma încet-încet teoria asta. Sexualitatea este mult mai complexa decit credeam acum 50 de ani.

 

Nu prea...stiinta nu confirma si nu infirma nimic inca nu exista macar o inclinare de balanta...

Cum de esti tu asa sigura?

Pot intelege ca asa crezi tu, din tot ce ai vazut si auzit.

Dar sa fie si sigur adevarat...nope!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce spui ... asta inseamna ca valorile religioase au aparut dupa normele sociale, contrazicand astfel convingerile lui Rufus.

 

 

Nu contrazice nimic, buflea. N-a zis nimeni aici ca nu a existat nici un model de societate inaintea aparitiei oricarei convingeri religioase. Sau n-am vazut io...

 

nu, tu doar ai merge cu ochii legati sa faci afirmatii pe care nu le poti sustine, dar ti-ai imaginat tu ceva in domeniul respectiv. (nu mai departe de doua pagini cu organizarile sociale)

 

modern, dupa dex, inseamna clar "care apartine epocii actuale"

 

iar epoca actuala, in coltul meu de lume e asa cum am descris-o.cu ochii larg deschisi.

 

lumea viitorului.... o fi si aia cumva. nu stiu de ce tii neaparat sa iti imaginezi nepotii si stranepotii casatorindu-se cu cainii, dar nah, fiecare cu vrabiile lui.

 

Epoca actuala in coltul tau de lume nu este modelul universal. Este doar in coltul tau de lume si desigur in alte parti. In coltul meu de lume nu este asa, sau nu inca Eu, cu ochii legati vad si stiu cum este si mai ales cum a fost. Tu, cu ochii liberi nu vezi decat ce-i la tine, in coltul tau asa cum spui. Cat despre trecut...ti-a iesit complet din raza vizuala.

Da, nu stim cum va fi viitorul. Dar sa nu stim cum e prezentul si, mai ales sa uitam asa senin trecutul, nu vad cum poate insemna modern.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

why? adica o casnicie serveste la multe alte scopuri, nu doar reproductive.

 

taxe, benefits ..imi vin rapid in minte. persoanele homosexuale in cuplu care nu pot sa se casatoreasca sunt in anumite medii fiscale discriminate fatza de persoame heterosexuale care castiga anumite beneficii fiscale prin casatorie.

 

Categoric ...casatoria este o forma legala, umana, pamanteana, de a transmite niste drepturi economice. De ex asigurarea medicala aplicabila membrilor familiei, mosteniri, asigurari de viata, taxe ...etc. Nu vad de ce le-am interzice aceste drepturi economico-sociale pana la urma, celor care iubesc altfel decat noi ?

 

...unless privim casatoria numai din punct de vedere spiritual, dar desigur beneficiem de toate avantajele socio-economice pe care nu le atribuie statutul ei legal-uman-pamantean.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric ...casatoria este o forma legala, umana, pamanteana, de a transmite niste drepturi economice. De ex asigurarea medicala aplicabila membrilor familiei, mosteniri, asigurari de viata, taxe ...etc. Nu vad de ce le-am interzice aceste drepturi economico-sociale pana la urma, celor care iubesc altfel decat noi ?

 

 

 

Vreau sa-ti spun ca, casatoria a aparut mult mai demult decat asigurari medicale, asigurari de viata, taxe...nu de aia a luat nastere casatoria. Multe din cele enumerate de tine se pot legaliza si sub alte forme decat casatoria.

Nu vreau sa ma intelegi ca eu personal ma opun casatoriei intre persoane de acelasi sex, pentru ca chiar nu ma opun. Dar hai sa fim corecti cand definim termeni.

Edit: dovada sta in faptul ca o gramada de lume nu alege sa se casatoreasca, desi convietuiesc de o viata, au copii si functioneaza ca o familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu contrazice nimic, buflea. N-a zis nimeni aici ca nu a existat nici un model de societate inaintea aparitiei oricarei convingeri religioase. Sau n-am vazut io...

 

 

Cum nu contrazice ?

 

Pai in modelele de societate anterioare organizarii religioase, crezi ca nu existau, valorile enumerate de tine ca fiind introduse prima data de religie - cinstea, iubirea, respectul, pacea ???

 

Si apoi, chiar Viviana spune ca in societatile anterioare religiei, homosexualitatea nu numai ca era acceptata dar era si apreciata ...

 

Deci ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-ti spun ca, casatoria a aparut mult mai demult decat asigurari medicale, asigurari de viata, taxe...nu de aia a luat nastere casatoria. Multe din cele enumerate de tine se pot legaliza si sub alte forme decat casatoria.

 

Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta ...

 

De acord ca a aparut mai demult ca enitate, dar legalizand-o a oferit drepturi economice membrilor ei.

 

Asigurarea medicala exista sub forma de "single" sau "Family" ... cum oferi dreptul de asigurat medical unei persoane care nu e parte din familia ta ?

 

Acelasi lucru pentru mosteniri ... succesiunea bunurilor se face automat membrilor familiei, pe baza unei casatorii legale ... de ce "unii" trebuie sa faca acte, donatii, pasi in plus pentru a-si imparti bunurile cu partenerul de o viata ? De ce numai unii, Rufus ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu contrazice nimic, buflea. N-a zis nimeni aici ca nu a existat nici un model de societate inaintea aparitiei oricarei convingeri religioase. Sau n-am vazut io...

 

 

Epoca actuala in coltul tau de lume nu este modelul universal. Este doar in coltul tau de lume si desigur in alte parti. In coltul meu de lume nu este asa, sau nu inca Eu, cu ochii legati vad si stiu cum este si mai ales cum a fost. Tu, cu ochii liberi nu vezi decat ce-i la tine, in coltul tau asa cum spui. Cat despre trecut...ti-a iesit complet din raza vizuala.

Da, nu stim cum va fi viitorul. Dar sa nu stim cum e prezentul si, mai ales sa uitam asa senin trecutul, nu vad cum poate insemna modern.

 

 

nu, evident ca nu e universal, e "doar" un etalon.

 

la urma urmei, canada e pe locul 6 in lume la social progress. si vad ca spre deosebire de tine, eu am si experienta locului 6 si a locului 50.

 

cum a fost, am vzut si eu. mai mult decat atat, se pare ca imi si amintesc lectiile de isorie si de limba romana de la scoala, de nu imi permit sa afirm ca religia a existat inaintea organizarii sociale. si ma mai si incapatanez sa folosesc cuvintele, in romana, cu sens corect.

 

______

 

stiti ceva? nu ma intereseaza abolut deloc ce valori si principii aveti tu sau michelle sau oricine altcineva de la subiectul asta sau altele. doar ca atata superioritate si intoleranta intru iubire crestina mi-a cam aplecat stomacul azi.

 

va doresc o dezbatere cat mai democratica si civilizata in continuare. spread the love, by all means.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

why? adica o casnicie serveste la multe alte scopuri, nu doar reproductive.

 

taxe, benefits ..imi vin rapid in minte. persoanele homosexuale in cuplu care nu pot sa se casatoreasca sunt in anumite medii fiscale discriminate fatza de persoame heterosexuale care castiga anumite beneficii fiscale prin casatorie.

 

why? adica o casnicie serveste la multe alte scopuri, nu doar reproductive.

 

taxe, benefits ..imi vin rapid in minte. persoanele homosexuale in cuplu care nu pot sa se casatoreasca sunt in anumite medii fiscale discriminate fatza de persoame heterosexuale care castiga anumite beneficii fiscale prin casatorie.

Nu trebuie sa imi aduci argumente. Le cunosc, nu sunt impotriva lor. Este doar o parerea a mea pe care doar am facut-o publica in acest context:

"Mie de exemplu mi se pare tampenie sa legalizezi casatoriile intre homosexuali, dar nici nu voi lupta impotriva acestui trend/politici pentru ca nu am de ce. Dreptul acestor persoane trebuie respectat.

Nu e vorba ca nu e sanatos din punct de vedere moral. Morala reprezinta niste reguli umane specifice unei anumite societati. "

 

Si apropo de morala. Morala are o proprietate empirica.  - exista atatea morale cate clime si epoci exista. Orice activitate are morala sa si de fapt nu este vorba decat sa distingem  ceea ce este permis de ceeea ce nu este permis - trasam  o granita dincolo de care nu trecem.  Sau trecem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai in modelele de societate anterioare organizarii religioase, crezi ca nu existau, valorile enumerate de tine ca fiind introduse prima data de religie - cinstea, iubirea, respectul, pacea ???

 

 

Nu prea, buflea.

Cam cum crezi ca arata societatea in Galileea, de exemplu, sub ocupatie romana? Numai cinste si respect era, nu? Ca de pace...era cu musai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...