Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


Recommended Posts

 

 

asa cum am mai spus la alte subiecte asemeanatoare, una e sa accept oamenii, ca ii accept pe toti, indifferent de culoare, virsta...gender/negender...si alta e sa accept comportamentul ori their belief . si prin accept inseamna ca aprob,sunt de accord cu...

 

Cum vine asta ?  Accepti oamenii dar nu aprobi, comportamentele, sau "theiir beleif" ?

 

Pana la urma, ce accepti la oamenii pe care ii accepti ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vroiam sa adaug inca un lucru...este perceput gresit ca se inflameaza o multime de parinti. In realitate, daca (si asta e un mare "daca") la clasele cu pricina sint retrasi unul sau maxim doi copii este mare mirare. Doar ca minoritatea respectiva este extrem de vocala in alte instante si insista cu mult zgomot.

 

Spun asta in calitate de parinte (un copil in facultate si un copil in liceu clasa X) care a trecut prin aproape tot sistemul scolar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici despre planned parenthood

Although a non-profit organization, Planned Parenthood reported an average annual surplus of over $40 million from the fiscal years ending in 2001 through 2006.[5] and had over $1 billion in revenue in 2006. Planned Parenthood had a surplus of nearly $115 million and received $336 million dollars from the government in order to carry out its operations, including almost 300,000 abortions that year.[6]

 

The organization boasts that it provides "sexual and reproductive health care", but this is rather transparent expression for abortion and contraception.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, Michelle dar denturezi si dezinformezi cu privire la Planned Parenthood. Este o interpretare voit rautacioasa si care nu reflecta realitatea.

 

Au avut 9 milioane de pacienti intr-un anumit an (in covirsitoare majoritate femei care sint la limita sau sub limita saraciei si nu au acces la servicii medicale in mod constant). Din 9 milioane, 300,000 au fost avorturi. Atita vreme cit este legal sa faci avort (si stiu ca majoritatea celor ca tine militeaza mai mult sau mai putin pasnic ca acest drept sa fie revocat), nu vad ce relevanta are acest detaliu. In termeni statistici asta se traduce ca 0.04% din toate procedurile medical au fost avorturi...dar cumva asta atrage cel mai mult oprobiu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum vine asta ?  Accepti oamenii dar nu aprobi, comportamentele, sau "theiir beleif" ?

 

Pana la urma, ce accepti la oamenii pe care ii accepti ?

 

 

buflea ce nu intelegi?

 

accept oamenii dar nu toate comportamentle le ccosider acceptabile.

 

despre homosexualitate, faimosul geneticcian Francis Collins -care nu e doar om de stiinta dar e si credincios crestin, spunea ca "homosexualitatea este o predisposition, nu o predetermination"...

predispozitii de diverse forme avem cu totii, dar asta nu ne obliga, determina sa le si urmam....faccem ca vrem, ca alegem ....so, it's a choice.

 

la fel si cu adulterul, violenta, bautura...etc...avem si self control , free choice...si in functie dde valorile personale, maturitatea personala...ne asumam sau nu consecintele.

 

idea e ca pt mine pot sa faca ce vor, sa se culce cu cine vor...dar sa nu ma oblige sa le accept acest comportament ca fiind ceva normal , firesc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu militez pentru educatia sexuala in scoli ...si ce am vazut pana acum, in scoala noastra americana, mi-a placut.

 

Militez tocmai pentru ca scoala, ca institutie nepartinitoare, introduce copiilor notiunile despre sex cat mai științific si natural. Tocmai pentru ca acasa, nu se stie ce familie au - mai religioasa, prea retrograda, super progresista, extrem de indiferenta ...etc.

 

Nu mi se pare nimic outrageous sa li se spuna copiilor ca penisul intra in vagin si asa se fac copii ...si nici ca organele sexuale, la atingere, devin sensibile. 7-8 ani mi se pare o varsta buna pentru introducerea acestor notiuni.

 

Mai sunt de acord cu expunerea optiunilor care exista in viata reala si nu in Biblia de acum 500 de ani - sex inainte de casatorie, avort daca trebuie, dragoste cu partener de acelasi sex daca asta simte.

 

Sunt informatii, incomode unora, controversate pentru altii ... pe care trebuie sa le stie, ca si injuraturile, credinta, nevoile, etc ... si rolul scolii este sa le expuna copiilor intr-o maniera stiintifica si conforma cu capabilitatea lor de intelegere si procesare.

 

De ce ar dori o asociatie sa faca profit din avorturi ? Si ce profit ? Costul avortului este acoperit de asigurarea de sănătate, si tratat ca orice alta interventie. Ce alte imense profituri se pot face din educatia sexuala in scoli ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca adulterul sau alcoolismul (care este o boala) se poate pune pe aceasi treapta cu homosexualitatea. Nu te trezesti de dimineata si iti propui la cafea ca de azi esti gay.

 

Asta este o modalitate facila de judeca niste oameni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

buflea ce nu intelegi? accept oamenii dar nu toate comportamentle le ccosider acceptabile. despre homosexualitate, faimosul geneticcian Francis Collins -care nu e doar om de stiinta dar e si credincios crestin, spunea ca "homosexualitatea este o predisposition, nu o predetermination"... predispozitii de diverse forme avem cu totii, dar asta nu ne obliga, determina sa le si urmam....faccem ca vrem, ca alegem ....so, it's a choice. la fel si cu adulterul, violenta, bautura...etc...avem si self control , free choice...si in functie dde valorile personale, maturitatea personala...ne asumam sau nu consecintele. idea e ca pt mine pot sa faca ce vor, sa se culce cu cine vor...dar sa nu ma oblige sa le accept acest comportament ca fiind ceva normal , firesc...

 

Daca este o predispoziție inseamna ca nu este un choice ...nu poti alege, vine natural, dintr-o predispoziție.

 

Da, nu inteleg ...cum ii accepti pe gay daca nu le accepti comportamentul ? Ce atunci accepti la ei ? Trasaturile fizice ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...