Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 6


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, cu degetele in urechi dorea să facă cu coatele ce face de obicei. Bunăoară că să -i pun sticla de apa intre coate să bea singura, să deschidă ușa, s ia o carte... :)) Normal că nu-i reușea, dar ambițioasă :)

În seara asta mai sa l ia la bătaie pe verișorul, de la o jucărie, normal, luase un ciocan de plastic și în fracțiune de secundă s-a răzgândit și a lovit in perete, că erabtat su acolo și a pus mana sa apere băiatul. I-am lăsat și noi să se ciondaneasca, să învețe că alți copii au și ei dreptul la jucăriile lor, că și ea. Și că dacă mami și tati nu ii refuza nimic, alții din jur sunt diferiți. O fi bine, n-o fi, asta am simțit sa fac, să o las să -si rezolve conflictele și să învețe să facă față și la frustrare. Că pe verișor l-am încurajat să îi dea jucăria lui doar daca vrea el, nu obligat de nimeni. Tendința generală e las-o că e mai mică, dar și el e iubitul meu și nu vreau să-l frustram pe el sa renunțe la orice in favoarea ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și mai nou poc poc! Ne trezim cu câte o palma in cap, și nici măcar nu ne așteptam, că da și de drag și de supărare, și nu mereu, și nu știm cum să evităm :)) azi exersa refuzatul și aparatul de mana mea, mă lasă să mă apropii de nas cu fitil , doar că sa îmi pareze mână și să zică "sai" (stai). Dar era evident că exersează, că atunci când nu vrea își acoperă nasul cu palma și mă anunță nu nu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Anda sa stii ca si noi ii lasam sa se descurce(ma refer in special la Iulica si nepotel pentru ca sunt de varste apropiate). Lui tati nu prea ii convine ca deh, mai sufera si printesa lui [il] , si asa ca atunci cand se isca vreun conflict de genul prefera sa plece de acolo. Se implica emotional [:-)))]

Eu sunt pro astfel de atitudine si nu intervin decat atunci cand treaba poate deveni periculoasa, Am observat de-a lungul vremii ca, copiii se cearta si se impaca f repede, iar interventia adultului nu e foarte benefica.

Asa ca stau in umbra observ si ma amuz. O cred eu mica, dar e cam infipta domnisoara, total opusul Ioanei.

Duminica am fost intr-o vizita si la intrarea in bloc era o pisica.....

Ioana- AAAAAAA o pisica, mami ia-ma de mana

Iulia- pisi [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...