Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 6


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deocamdată tot refuza mâncarea gătită, nu de gust, pur și simplu are fixuri :)) ieri nu voia mămăliguță deloc , nici să nu vadă.... Până nu am pus deasupra cereale crocante, după care a mâncat aproape tot castronul... Ce sa mai înțeleg ?! Că face mofturi, nu că nu i place gustul....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Lapte o sa-i mai dau cat primeste ca sa zic asa. Are seri cand il bea pe tot, are seri cand mai lasa chiar si jumate in biberon.

Formula de la hipp e chiar f ok si chiar si cand a mai avut scaune moi i-am dat.

Si Iulia a primit biberonul de la 9 luni.

Daca va aduceti aminte si eu am incercat si alt lapte pana sa accepte. Asta i-a placut din prima.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai nou are alta mânie... Întinde mâncarea pe mâna și o linge de acolo... Vrea să mănânce singura, tipa să i dau lingura ei... Normal că ajunge cu ea goală la gură că o duce verticala :)) hai să zic că mai nimerește o gura, doua... Încă nu are o preferință anume pentru o textura, ba vrea crocant, ba foarte moale, ba cubulețe, ba bastonașe.. așa că încă mă bazez pe lapte, că altfel ar sta cu burta goala. Lumea din jur mă sfătuiește să o las nemancata, dar nici așa nu-mi vine, ne murdărit, ne mai certam, dar mi se pare o ocazie buna sa ne învățăm una cu alta, fiecare cu stilul ei, și să învățăm, mai ales eu, să ajungem la un compromis. Mi se pare un fel de examen pentru mine, că părinte, și nu as vrea sa renunț la a căuta idei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, sper sa nu te deranjeze ce o sa spun.

Mi se pare f ok ca experimentati, ca o lasi sa incerce dar parerea mea este ca butoanele sunt tot la tine. Adica o lasi pe ea, dar o ghidezi tu.

La varsta asta ei au nevoie de un model pe care sa-l urmeze. Ei incearca multe dar au nevoie oarecum de o confirmarea noastra.

Adica i se pare interesant ca mananca de pe manuta, va amuzati si apoi ii oferi lingura. Daca refuza, schimba lingura. 

Mie mi s-a intamplat sa refuze lingura, cand de fapt ea vroia alta lingura- pe a Ioanei:))

Nici eu nu sunt de acord cu lasatul nemancata.

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, nu mă deranjează deloc. Asta spun și eu. Vreau să descopăr butoanele, nu sa trec la forțare, că de foame oricine mănâncă și pietre, dar vreau sa ne înțelegem, cum sa zic, să ne simțim vibrațiile reciproc, să comunicăm și fără cuvinte sau ...  Mai rău ,pedepse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu.mi plac parintii autoritari...tatal meu a fost asa si nu mi.a placut, asa e si acum si ne contrazicem mereu.

 

Nu vreau sa fiu autoritara si apoi sa.mi reproseze mai tarziu, vreau sa.i fiu aproape si sa.aiba incredere in mine. Vreau sa.l las liber, sa nu.l ingradesc, vreau sa.i dau incredere in el...ok in limite...nu.l las sa mi se urce in cap [:-)))] 

 

vreau sa.l ajut sa creasca frumos, nu vreau sa devina rasfatat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...