Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Fetelor am intrat ca pleznesc de mandrie! Vera a facut no. 2 la olita! Azi dimineata cand s-a sculat tot spunea "puuuup, puuuuup" si arata spre scutec. Am crezut ca facuse caca si ii explicam ca e f bine, ca o schimb imediat si ii pun scutec curat. Dar cand desfac scutecul, surpriza nu avea nimic. Ea tot arata "puuuuup". Asa ca am asezat-o pe olita (olita o foloseste ea pe post de scaunel, cand se duce sora-sa la WC vrea si Veru sa stea pe olita, asa cu hainute pe ea cu tot). Cert e ca s-a asezat, a facut, a terminat, s-a ridicat triumfanta, mi-a spus "gaca" (adica gata) si a inceput sa se aplaude singurica. Va dati seama ca nu aveam cuvinte, fata mea care azi are fix 18 luni a facut pe olita!

 

Va pup, ma intorc la treburi.

 

PS - v-am pus desenul Emmei pe drive

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dragelor,

 

Lory asa de bine m-ai deconectat de toate, m-ai relaxat si amuzat incat am reusit sa-mi iau putina vacanta citindu-te. Multumesc! [pup]

 

Asa cum am scris si in mesajul anterior nu stiu ce-a fost in capul meu atunci. De obicei imi conserv singura fructele/legumele. Sau poate ca nici n-au fost ele cauza, ci doar factorul declansator. Dar a trecut, sper sa nu se mai repete.

 

Cu "vorbitul" la telefon (a se citi telocomanda - are una pe care nu o utilizam la niciun aparat si i-am lasat-o lui) ne delecteaza zilnic. Si ca sa fie de top, isi muta (cat poate) patutul catre centrul camerei dupa care vine si ne ia pe unul din noi sa i-l mutam astfel incat sa aiba loc sa se invarta dupa el in timpul convorbirii.

Si la cat de serios vorbeste ne amuzam zicand ca incheie afaceri.

 

La noi suzeta e inca prietena lui, iar daca o rataceste (sau o arunca intentionat) isi foloseste degetul mare de la mana stanga. Asa ca eu nu insist (INCA!) sa scape de ea, ca are degetul la purtator. Si da, si pe el il calmeaza mereu.

 

Carmen offff ce emotii si ce fete adorabile ai! Din pacate va trece o vreme pana cand fiecare din ele se va acomoda in noua postura. Dar va fi bine ca voi sunteti calzi si rabdatori si reusiti sa le canalizati energia pozitiva.

 

Sa duci fetele la locul de joaca de pe munte. Gasiti voi unul. [fiesta]

 

Eu sunt terminata si abia imi astept vacanta care parca nu mai vine. Dimineata m-am trezit ca raman cu maneta de la frana de mana in mana. Norocul meu este ca a ramas in modul decuplat, altfel m-as fi aruncat in Dambovita ca tot eram pe malul ei. [bang]

 

Simt ca problemele nostre nu se mai termina, ca pe zi ce trece apare alta, si alta, si alta...si peste tot trebuie sa platesti.

 

Ieri am fost la medic cu Alex pentru ca tuseste foarte tare si m-au mustruluit de la cresa. Nu are decat o rinita (ii curge si nasul) si mi-a dat sa-i dau un siropel de tuse. Azi o sa-l iau la pranz, iar maine si poimaine voi ramane cu el acasa.

 

Tot imi spun ca are scaune apoase, dar nu stiu ce inseamna in viziunea lor asta. Doctora a zis ca e posibil sa fie si de la caldura + apa + fructe + legume proaspete si sa-i dau un protector de stomacel (ii dadeam oricum de la episodul cu varsatul). Dimineata a avut insa scaun normal (adica moale, daca el face mai tare e semn ca are ceva sau s-a constipat de la ceva si se chinuie sa iasa afara si se munceste tot, plange, naduseste). Le-am spus deja la cresa de n ori ca asa face el, dar parca vorbesc la pereti.

 

Eu ma tin de multa vreme sa va intreb cum stati cu spalatul dintilor pentru ca Alex refuza sa fie spalat si "se spala" singur. Incerc sa-l iau cu mine la baie cand ma spal pe dinti sa vada miscarile si sa ma imite, dar el rade si isi continua spalatul adica suptul pastei si rosul periutei. Foarte rar il vad ca trece cu periuta si peste dinti/masele. Nu va mai povestesc ca face inventarul camerelor cu periuta dupa el si am pasta de dinti unde nici nu va ganditi. Deci ce este de facut?

 

Cand suntem la plimbare se descalta si merge in picioarele goale si nu reusesc cu niciun chip sa-l incalt. Lumea se uita chioras la noi, dar deja nu ma mai afecteaza muterele alea de " ia uite ce mama nebuna lasa copilul descult". Am primit si reprosuri de cateva ori, numai un tataie m-a felicitat ca-l las asa si mi-a zis ca va fi un copil sanatos.

 

Dar peste toate, baietii mei imi ofera energia de a merge mai departe, de a trece peste, ma fac sa zambesc si chiar sa rad zgomotos, iar asta este de o valoare fara limite pentru mine si este cel mai important lucru.

 

Migrez sa va vad si sa va las doua-trei pozici noi. Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey....

 

Lory....ce ma bucur sa te "vad". Pot sa zic ca marmota are dreptate...girl power... Cred ca este foarte mandra de surioara ei si tu de ele...nu mai zic de tatal cu asa fete minunate. Pot sa zic ca am plans de fericire la ce frumos ai descris tu...un colt de rai.

Aaaa....ma bucur ca am trecut clasa. ;)

 

Carmen...pff..ce miroase....felicitari Veru si multe, multe luni sanatoase. Iar runda doi de plans a fost cand ai povestit tu despre fete cu acomodarea fiecareia si intalnirea lor...aici am plans de iubire. Un alt colt de rai.

 

Soparlici...uff...pai asa ghinion sa aveti cu masina? Cat priveste spalatul pe dinti noi i-am luat un inaltator se urca singura se spala pe maini pe fata inca mai are de invatat iar pe dinti tot baza la noi este ca si ea tot pasta o mananca de pe periuta si o roade. Eu am o pasta de dinti cu un degetar din silicon cu tepi de silicon ii pun ei asa infim pe periuta normala cat isi faca de treaba si eu cu degetarul spal...acum sunt dati cand nu ma lasa ca vrea numai ea, dar ii zic ca da si mama si da si fata si mai merge treaba. Acum o mai luam in brate cand ne spalam noi ca ii place sa se vada in oglinda si asa ne imita mai bine cu periuta asa ca incercam pe rand variantele. Cat priveste suzeta ce m-as mai fi bucurat daca Ioana o tinea, la ea e degetul dar de la mana dreapta...poate Alex e stangaci?!

 

Ca tot se vorbea de olita, daca inainte statea acum nu si pace. Incerc sa ii creez rutina macar inainte de baie sa stea dar sa si faca, dar nu prea ne iese ca la 2 secunde e sus si zice ca a facut zicand pff si dand cu mana pe la nas...si culmea ca ridica si capacul sa ne arate ca a facut dar olita e goala, eu tot zic ca nu e nimic sa se mai aseze si tot asa 2 sec si sus si din nou ritualul. Si in baie cand intra peste mine isi aduce si ea olita ma pune sa o asez zicandu-mi caca dar tot 2 sec si pa. Sau varianta doi dupa ce a facut zice caca vine cu ea si cand sa o pun vad ca e facuta in scutec...s-a mai intamplat ca ea sa se puna direct pe ea cu tot cu scutec. :))

 

Noi am fost sambata dupa ce a iesit sotul de la job sa ne sarbatorim la un film in 2...a fost chiar deconectant chiar daca a fost un film de actiune si am testat 4dx...care vorba sotului ar cam trebuii sa mai iesim ca mai invatam cate ceva si la 40de ani. ;). Apoi am luat masa drive si am recuperat copilul de la mama caci cam asta era timpul pana la baita si nani.

Apoi duminica am facut o iesire cu sora mea & co pana la salina la Slanic. Am vizitat am luat o masa la terasa si ne-am intors...a fost chiar f frumos ca in vremurile bune, mai putin ca Ioana nu a mancat mai nimic.

 

La cresa ii este din ce in ce mai bine...nu mai plange deloc...asa dimi de alint cand zic eu pa...dar educatoarele au zis ca doar la mine ca saptamana trecuta cand a dus-o sotul nici nu a schitat vre-un regret. Asa ca este vorba de mine, pe mine ma exploateaza sentimental. E f vorbareata si acolo asa imi transmit, multe inca pe.limba ei netraduse nici de ele nici de mine. De luni sta si la masa de pranz...unde a inceput sa manance cate ceva, astazi chiar mi-au spus ca la supa facea " mmmm....o bunatate"....si am ras...nu am crezut ca o sa o aud candva asa...pentru ca acasa cand mancam cu ea din aceeasi farfurie eu exclamam la fiecare imbucatura " mmmm...ce bun e"....doar doar sa o tenteze sa ceara sa mance. 

Sa vedem acum cat o sa tina minunea.

Am si primele 2planse facute de ea....m-am topit nu alta.

 

Eu stau si ma crucesc cum de nici acum cu ea 4h la cresa nu reusesc sa ma mai deconectez si sa imi ajunga timpul....oare cand o sa incep munca o sa ma descurc? Nu mai zic de munca, ca ma gandesc cu mare groaza...acolo nu imi e de intors decat in cel din urma ceas....si de cautat altceva iar parca e bau bau. In fine om vedea.

Speram la sf de luna sa facem.o saptam de concediu...caci asa a calculat sotul. Nu stiu daca v-am spus ca in iarna a fost lovita masina lui de cineva si de abia acum ne-au despagubit caci soc de asig era in insolventa si spera sa repare masina cu bani mai putini sa ne ramana si de concediu.

 

V-am scris cat Ioana doarme eu am facut un pilaf si am la cuptor pulpele de pui si ciuperci umplute. ;)

 

Va pupicesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete,

Am mai citit, mi-am mai amintit una-alta, chestii.

 

Intreba Eyna de somn. L a trecut la un singur somn/zi in vacanta. Acum doarme 2-3 ore la pranz dar cel mai adesea 2. E ok asa.

 

Soparlic intreba de lasat fara scutec si facut de balta, e cu dus si intors si majoritatea au accidente. Acum, daca tot e lasat fara caldurosul scutec, macar sa poarte chilotel, ca sa si invete ceva, daca se simte ud.

 

Spalat pe dinti si L cam ca Ioana, ne spalam la doua maini, ne mai spala ea pe noi, noi pe ea, cumva reusim sa ii curatam acceptabil dintisorii.

 

Povestea Flory de hazlia Ioana care a varsat cafeaua si apoi se juca in baltoaca rezultata. La noi asta e la ordinea zilei, mereu ne varsa sticlele (de plastic), cafea/ceai jonglam de zici ca suntem circari. In vacanta mi-am lasat cafeaua pe masa de pe terasa; L manca un iaurt si era f ocupata. Am plecat doar sa aduc o crema si am auzit-o pe marmo tipand. Cand colo, L se suise pe masa (rotunda, de plastic), varsase cafeaua, pusese painea pt pasari in cafea si ea isi manca tacticoasa iaurtul in continuare. Stand pe marginea mesei!!!(ea este un elefant si masa aia de plastic). Mie mi-a stat inima, marmo ii facea poze :)))

 

Am citit de toate achizitiile bulgarasilor, cum se imbraca/dezbraca singurei; cum vorbesc; cum mananca singuri; cum sunt iubitori/santajisti/haiosi/parentofili/sorofili si mi-a crescut inima! 

Sunt bucuroasa pentru fiecare dintre ei, din 2 liniute pe un test de sarcina devin niste mini omuleti deliciosi si minunati! [il]

 

Soparlici sanatate multa Alexului! Cei de la cresa sunt mai catolici decat Papa. L-am vazut pe Alex tuuns si e fantastic de dulce!!! [il]  Cu mersul descult, i feel you sister, marmo era asa si asa a ramas si acum. Singurele probleme sunt cioburile si kk de caine/scuipatii...adicatelea tu trebe musai sa fii cu ochii in 16 sa nu calce. Altfel, vant in pupa!  [flo2]

Si ce bine ca sta in 'caruta' pt bicicleta, a mea n-ar sta. [:)]

 

Carmen la multi ani Verutei godziloase! Sa fie sanatoasa si magnifica mereu! Am vazut surioarele lipite la masuta, cu sortulet, pfff, m-au topit! Oricum mi-au dat lacrimile citind de cum isi duc dorul, sunt minunate! [il]  Si mai, eu vad un munte cu roz si niste balansoare...cred ca nu te uiti tu cum trebuie!:)))

Felicitari Verutei, e fetita mare mare!!! [il]

 

(stii unde sunt, la orice ora! daca pot ajuta cumva cu ceva...cu drag!!! [flo2] )

 

Flory ce ma bucur pt iesirile voastre, pt adaptarea Ioanei...sa stii ca se simte in tonul postarii tale ca te-ai mai linistit! Va doresc sa puteti avea saptamana de concediu si sa va fie bine!!! [flo2]

 

Marti cum ma asteptam, o zi de kko dar mi-a depasit asteptarile si a fost chiar de mega kko. Dimineata L se agata de mine si urla!(ea nu urla): nu nanny, mami me!; a plans si cand a plecat sora'sa, tragedie; apoi spre pranz, eram in mega masina de la job cu partenerul meu, eu la volan. La un stop, s-a oprit unu in 'fundul' meu.

Masinoaia noastra putin zgariata, a chinezului praf. Si eu chiar trebuia sa ajung la o intalnire la nivel inalt si vroiam sa fiu punctuala, ca si-asa ni s-a dus noua 

vorba ca suntem infatuati si nepunctuali..mnoh...Si cand povestesc si eu prietenei mele, ea imi zice: pai data viitoare fii si tu mai atenta! Moaaa ce mi s-a scurtat fitilul, adica bai ala intra in mine si tot eu sa fiu mai atenta? Ce sa fac data viitoare? Sa scot capul pe geam, cu genele falfaind in vintul irlandez si sa urlu: nea caisa, fii atent ca intr-un minut franez! Si tot ea s-a suparat, ca cica's sarcastica :)). No kidding?! [zirea]

 

Apoi pe seara mi-am dus rochia de seara (de nasa) la stramtat. Polonezul cu ochii cat cepele: da' asta e rochie de designer, sper sa reusesc. Mnoh, ce sa zic, si eu sper sa reuseasca. Un random polish dude are pe mana rochia mea de nasa. Daca o face praf, cunun in costum de baie, am anuntat finii. Cica daca putem sa ne si plimbam putin 'pi shentru', macar sa faca si ei un ban cinstit cu mine. [:-)))]

 

Altfel...L de 2 seri nu mai vrea in cada, se agata de mine si no way Jose. Sor'sa face valuri, ca sa semene cu Atlanticul cica dar nope. [:-)))]  Si tot de marti, se suie pe scara de la patul supraetajat. Ati vazut in poze, nu e deloc safe ba dimpotriva. Si se suie pana sus si ne blocheaza pe unul din noi langa ea, ca n-as vrea s-o vad zburand de acolo. E asa intr-o etapa in care kamikaze e numele ei, nici un strop de autoconservare nu are in ea, nu nene, in cap sa sara de oriunde.

 

Altfel e uimitoare...rade zgomotos, face puzzle-uri din lemn, recunoaste ceva litere, cifre, culori. E mortala cand face diverse si eu o intreb: Ce faci Ley? Si ea imi raspunde: bine!  [:-)))]

 

Aseara se bagase in spatele tv-ului, pe masuta de sticla, unde e si un router, ma rog, ma mir ca n-a crapat masuta aia. Si intreb eu asa retoric: ma Ley, de unde ti-or veni ideile astea?

Si ea, punandu-si un deget in bucle zice: capu! Adica din cap. Recunosc ca m-a dat pe spate. [:)]

 

Nu stiu daca v-am povestit cum adormea cu capul pe masa in vacanta (noi folosim carutul pe post de scaun de masa si ajungea fix cu capul pe masa, cand o lua somnul); sau cum fura din magazine diverse gume, jelly, ce gaseste pe la case. Uneori ma prind in timp util, alteori tre sa bat ditai drumul inapoi. In Tenerife un vinzator i-a lasat ei mentosanele si jellies ce le furase, pt ca m-am intors. Era f mandra sa le tina in manute.:)); sau ca le-a crescut amandurora piciorul cu un nr in vacanta si cum am aterizat am mers direct la crocs si magazinele sport, sa incaltam zapacitele. Marmo a decretat ca la ea e anul puma, pt ca ea e fan inrait usain bolt si deh :)).

 

Dimineata la 6.30 s-a trezit si s-a suit cu totul pe mine si atata ma pupa si strangea in brate si 'mami me' ca m-a topit definitiv. Ii lipsesc tare dupa ce 3 sapt a fost lipita de mine. Apoi a readormit oftand, cu capul pe obrazul meu. Offf papusa dolofana a mamei. [il]

 

Marmota e bine, fericita la summer camp. Merg peste tot, fac de toate, mi-ar placea sa fiu copil asa ca ea, cu asa o viata! [:)]

 

Am reusit sa va pun poze pe drive. Sunt multe, le las o vreme si apoi le mai raresc, sa nu ocup eu tot spatiul.

 

Cam asta. Sper ca toata lumea e bine, sanatoasa.

 

Hugs. [flor]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna tuturor,

 

Loryyy....am ras cu lacrimi cand ai povestit despre prietena si tamponare....sincer si eu cred ca as fi reactionat ca si tine.

Mie in trafic intr-o zi mi s-a intamplat sa ma tot "sicaneze" un nene cu un bmw suv....mergea intre benzi, era si indecis apoi cand pe stanga cand pe dreapta a fost in fata mea apoi in spate din nou in fata si tot schimba benzile, l-am vazut eu ca parea grabit si indecis...insa calma cum mergeam eu in trafic nu stiu cum faceam de tot il ajungeam si uite asa era sa ma opresc in fundul lui cand s-a decis sa schimbe banda...fara semnal, nu l-a folosit nici cand de cand ma tot intersectam cu el....la un semafor l-am prins paralel cu mine si am deschis geamul si l-am intrebat daca nu cumva are nevoie sa il imprumut cu bani sa isi puna pe asa masina scumpa o "obtionala" pentru semnal, nu vrei sa pove ce a fost la gura lui...cum am indraznit domnule sa deranjez "maharul" si sa il jignesc pe el si masina. :)))

Am vazut si pozele....bai....eu nu imi pot lua ochii de la copii asa frumosi si veseli si li se citeste in ochii bucuria cand sunteti cu toti....iar tu....mai cred ca esti cat un "bulan" de al meu asa esti de slaba....da reteta si la mine. Aaa....si sunt topita dupa L dormind cu capul pe masa.

Sunt topita si dupa Veru care mananca ea asa frumos si tacticos....off ce fete dragalase are mama.

Noi suntem bine. Ioana s-a acomodat f bine la cresa, intr-o dimineata chiar s-a dus singurica la masa unde se servea micul dejun sau intr-o alta dimineata direct in clasa cu copii dupa ce am schimbat-o. La pranz o gasesc de fiecare data f vesele, iar bomba este ca mananca si la pranz, daca la felul doi mai face nazuri cica ciorbica/supica o mananca pe toata. Acum mie nu mi-a venit a crede vre-o 2 zile ca Ioana mananca....acum nici portiile nu stiu cat sunt de mari/mici, ca dupa ce o luam acasa mai cerea imediat cate ceva si nu mai zic de tatzi.

Insa ieri am avut o surpriza la soacra la taranoaia....a mancat ciorbica si aripioare la gratar....adica 2 feluri de mancare. Acum nu va inchipuiti ca f mult....dar pentru noi care refuza orice mancare lua o gurita sau doua apoi scuipa sau intorcea capul din prima fara sa guste a fost soc. Nici acum nu imi vine a crede. A mancat ieri cat pentru o saptamana intreaga de alta data. Si acum ma intreb cu ce traia ea cand manca asa putin.

Dimineata i-am facut o canuta de gris cu lapte de mei si a mancat tot, apoi a mai ros cu mine niste sticksuri, la pranz ciorba de perisoare, aripioare la gratar, rosie din salata si o felie de paine, seara inca ceva carnita de pe aripioare, niste fructe cu cereale si pepene de a zis sotul ca clar nu poate dormii peste noapte bine din cauza ca o sa fie prea plina si tatzi la culcare, dar a dormit beton.

E o alintata si o fricoasa....plange si daca o musca o urmareste, nu mai zic de caprele soacrei ca cum le-a vazut de la distanta s-a pus pe plans si facea cale intoarsa. Iar coreasa de pe tort este ca vorbeste in somn...da eu tot cedeam ca se trezeste cand o auzeam vorbind acasa, insa aseara am dormit toti 3in pat si surpriza, am putut sa o studiez si ea dormea si vorbea, apoi a ras in somn.

Ca sa concluzionez cu toti suntem bine.

Am lasat si eu niste pozici.

Va pupicesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

 

Am revenit si noi la apel si cu forte proaspete (de asta ma cam indoiesc, dar dupa weekend n-ar trebui sa comentez, nu?).

 

Lory exact de ceea ce ai enumerat tu ma tem ca in rest...si eu m-as lafai cu turloaiele goale.

 

Sa stii ca Alex e certat cu baia de multa vreme asa ca dusul e de baza.

 

Lasa ca se vaicareste Alex si pentru ea. El plange si daca i se impiedica umbra. Sa nu mai zic ca se impiedica si se loveste si de aer.

 

Flory nu te mai mira, o sa vezi ca mancarea la gramada este cea mai buna. Felicitari si rabdare mamico ca or sa se aranjeze toate.

 

Tu intrebai de somnic?

Alex a trecut de la doua somnuri peste zi la unul inca de dinainte de a merge la cresa.

 

Iar mai nou doarme ziua cate 3 ore. Singur!

 

Noi am fost la salina la Slanic sambata. Am plecat destul de tarziu din Bucuresti, dar ne-am bucurat de sederea in salina (mai ales Alex pe care cu greu l-am mai urnit la suprafata desi era vremea inchiderii).

Maine va pun si poze ca azi nu mai am timp.

 

Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Lory, Flory v-am vazut ieri si m-am bucurat teribil sa va vad frumosi si relaxati cu totii.

 

Lory mi-a placut cel mai mult poza in care fetele sunt imbracate cu acelasi model de rochita. Mi-am amintit de faptul ca in copilarie mama ma imbraca la fel cu fratele meu mai mic (3 ani diferenta) si lumea o intreba daca suntem gemeni.

 

Flory are dreptate. Esti asa de slabaaaaa! Eu cu 50 de kg ale mele tot un dop de pluta indesat sunt :(

 

Flory m-a topit poza Ioanei in papucii aia "prea mici" pentru ea. Alex se incalta cu ai sotului si umbla uneori asa prin casa.

Mi-ati placut si pe vapor. Si acolo la salina nu reuseam nicicum sa asociez imaginea cu locul desi abia fusesem. Deh, cere si neuronul meu cel adormit vacanta.

 

Noi suntem bine. Azi, maine si poimaine il voi lua pe Alex la pranz de la cresa intrucat refuza sa doarma categoric (nici somnicul cu capul pe masa nu-l mai atrage). Probabil vrea si el vacanta.

 

Are si Alex doua expresii achizitionate. Hmmm, doua e mult spus! Zice "ai dut" adica "hai sa te ajut" si "mami dut" adica "mami ajuta-ma". Refuza sa spuna "tati" desi il repeta daca i-l spui asa ca ma astept ca in curand de la "mami" spus si lui mami si lui tati sa treaca la "tati" pentru amandoi.

 

Cu olita nu ne iese nimic. Nu stat asezat mai mult de cateva secunde dupa care o foloseste pe post de orice, inclusiv sa "gateasca" in ea si dupa ce invarte lingura de doua-trei ori ia si papa si zice "mmm".

Ma gandesc daca nu l-ar ajuta scutecele de trecere la olita, dar mai serios ma gandesc sa-l asez direct pe toaleta.

In fine, o sa vina si vremea sa scapam de scutec si se va intampla exact cand va fi el pregatit.

 

Carmen cum sunt fetele? S-au mai acomodat?

 

Andreea voi ce mai faceti? V-ati apucat de casa de nu mai dai niciun semn?

 

Tiii, nasicul nostru are o expresie: din 10 ca florile am ramas 3 ca ciorile. Fetelor haideti, dati macar un semn mic, mic de tot.

 

Va pupacesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Sa mai dau si eu un semn, ca vorba nasicului soparlicesc, am ramas 3 ciori :)).

 

Flory multumesc. Secret n-am decat ca asa mi-e soiul, singurele grasosenii au fost la cele 2 sarcini + ceva timp dupa (mai mult la a doua). Drept ca nici coloana nu-mi rezista la greutati mari si nici nu ma simt ok, nu ma vad grasa. Asa-s io, slaba, cu parul colorat, tatuata si vorbind si miscandu-ma continuu. (cand am fost bolnava tare, atunci cu 'uratenia', mi s-a zis ca eu sigur nu mor ca nu ma gaseste tanti cu coasa acasa, ca prea nu stau locului...asta ca o gluma nesarata :) )

 

Zic sa faci miscare, nu cred ca se poate altfel; mergi cateva statii pe jos, zilnic. Si lasa stiksurile, treci pe pepene/ananas/piersici/pere; multa apa, incearca sa te incadrezi in 1500 calorii/zilnic si sa nu mai mananci dupa ora 7-8 seara. O sa ai rezultate, cred.

 

Am vazut Ioana cea dulce si cu ochii ca murele. M-a topit cu papuceii mari si cum doarme cu degetul in gurita si ce mestereste. E dulce foc, e subtirica asa, mie mi se pare ca seamana cu tati la conformatie, nu o vad dolofana in viitor. Si tu esti frumoasa cand zambesti, sa zambesti des! Ma bucur ca s-a adaptat asa de frumos si ca mananca!!! You go girl! [pup]

 

Soparlic ce tare e Alexul tunsulici in cauciucurile alea, ca un boss! [pup]  Multumesc frumos, e mai greu cu imbracatul la fel din cauza diferentei de varsta dar, slava cerului, L e f mare pt varsta ei iar marmo e incantata sa poarte ce poarta sor'sa. Cat o mai fi...

 

Cu olita nu te impacienta, prezinta-i si olita si reductorul si, daca te hotarasti, lasa-l fara pampers si vezi tu cum se manifesta cand se simte ud, etc.

 

Cu absentele astea de fete, chiar ma gandeam...voi aveti fb-ul Andreei, nu puteti sa o contactati? Miha la fel e disparuta, Alinuta in vacanta, poate, dar oricum sunt trista ca a disparut iara; Nadia si ea. Despre fetele care dau atat de rar pe aici ce sa mai zic...

 

Eyna cum merg lucrarile la casa? Carmenus ce face scolarita Emma? Dar Godzi, s-a mai obisnuit fara ea? Miss you, Zus! [pup]

 

Noi ok dar alergati nene. Bai cate sunt de facut, decis, cumparat, aranjat pt o nunta...si suntem doar nasi. Fina suporta mistourile din partea noastra si a finului, ca ea-i de vina ca a vrut nunta 'cu traditii' in loc de beach wedding. Mnoh acuma, aia-i. Rochia a iesit ok, a fost bun polish dude-ul numai ca nu-mi mai place mie asa tare...parca e banala [:-)))]  Eu acum am 'donat' sange, m-au pus sa nu mananc 12 ore dar eu oricum nu am mancat vreo 16 ore si s-au gandit ca 7 eprubete mari ar fi sa ajunga. Asa cevaaaa.....Macar sa iasa ok de data asta.

 

Altfel Ley merge la gradinita, cum ar veni, astazi e a 5a zi. V-am povestit eu ca nanny e fosta profa dar din cauza bolii nemiloase cu care s-a luptat, nu a mai vrut ea sa revina in sistem. Insa oamenii nu au uitat-o, pt ca e asa de minunata si apeleaza la ea cand si cand. Acum au intrebat-o daca poate veni 2-3 sapt sa ajute cu summer camp-ul, la una dintre 'gradinite'. Si ea ar fi spus nu, desigur, ca o are pe L dar eu i-am propus sa incerce cu L dupa ea. S-a luminat toata. Asa ca L merge cu nanny la summer camp, este, evident, cea mai mica de acolo dar si ce daca.

 

A invatat o gramada de dracii de la copiii mai mari, e independenta nevoie mare, o veseloasa si o smecheroasa de numa. E la faza cand joaca jocuri imaginare...si ne aduce diverse 'chestii' care nu exista dar ea ne zice: look money, look apple, bla si musai sa zicem thks si sa ne prefacem ca folosim/mancam/purtam chestia, ca altfel sta langa noi pana facem ca ea.

 

E foarte autoritara cand vrea ceva, nu prea-ti lasa loc de gandit asa. Mai si spune: fas fas (adica fast). Cu alte cuvinte, am cam intrat la stapan. Acu 2 seri facusem dovlecei pane si o intreba mama la tel ce am gatit si ea: punee facut. Adica pane. [:)]

 

Mai vin eu pe la voi, nu stiu cand, ca treburi sunt gramada si la job si acasa si pregatiri si bagaje. Dar mai vin. Oricum, ma gandeam ca eu, Soparlici si Carmen plecam cam in aceeasi perioada...ce liniste se va asterne...sau, poate, ne-or suprinde fetele disparute...(visez si eu) [:)]

 

Cam asta. Fug in ploaie si cele 14 grade irlandeze, ca statul nu-i pt mine.

 

Hugs! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola....

Dragele mele multumesc de incurajari.

Am inteles ca are zile si zile...nu o pot obliga...mananca asta e important ca ajunsesem sa o suspectez de 1000 de lucruri si imi faceam griji ca copilul meu ar putea avea ceva si nu imi poate spune si eu ca mama nu descopar si nu inteleg mesajele. Cert este ca acum nu mai este nimic preferat...doar fructe in special banana. Important este ca la gradi mananca cel putin un fel sau gusta din amandoua. Eu acasa mai am un fel...daca e pe plac sau vrea mananca daca nu...fructe care sunt nelipsite. Nu pot sta si face feluri gramada, ajung sa mananc eu sau sa le arunc si nu mai zic de faptul ca ma macina refuzul ei....asa ca incerc mai relax.

Ma gandesc sa o intarc....dar intrevad un proces greu, e f dependenta, cel putin cand e neodihnita sau suferinda sau pur si simplu plictisita ma excaladeaza, trage de bluza si striga "titzi"....ori ii ies masele si dinti fara oprire....nu stiu. Incerc sa vedem cu ce tip de lapte praf se intelege strict in problema noastra ca sa il am pentru seara la culcare, in rest vom folosi cel vegetal de mei, ovaz, migdale, cocos etc.

Daca initial am zis sa o dam la cresa doar pe perioada verii cat sunt copii putini si se poate adapta si cei de acolo pot fi atenti cu ea si se da pe brazda cu mancarea ( asta era ultima mea solutie privind acceptul mancarii ), am zis ca vom continua cel putin pana in iarna cu programul pana dupa pranz, sa isi faca somnul acasa. Indiferent cum o sa fie cu reintoarcerea la job si mama ar fi putut sta cu ea, acolo interactioneaza cu copii se joaca cand o sa fie vremea urata sa nu stea numai in casa si mama o sa mai aibe si ea ceva timp liber daca nepoatele sunt la cresa si gradi. Avantajul cresei este ca e aproape de noi si f aproape de unde sta mama ( la o strada distanta de mama ) dezavantaj este ca nu au o curte mare pentru ei atunci cand vremea permite petrecerea timpului afara.

 

Lory....e asa greu cu greutatea. O viata iti zic sincer ca m-am luptat cu kg. La 14 ani eu si colega mea de banca eram cele mai inalte din clasa...eu si corpolenta. Aveam atunci 1,65 si 63kg. Acum aceeasi inaltime si 68kg. Mereu am incercat sa slabesc sau sa ma mentin....cea mai slaba am fost la 58kg de 2ori in viata, prima dupa despartirea de primul iubit, a doua la nunta noastra. Apoi am oscilat 60-65kg. Am depasit de 2ori cele 65 am ajuns si la 70....prima data am dat jos la nutritionist apoi cu dunkan cand in Romania nici nu se stia de dieta, de la dunkan m-am mentinut mult timp...apoi fiv-urile si hormonii gramada si-au spus cuvantul....oricum in sarcina am plecat de la 63 am ajuns la 80....dar acum nu reusesc neam sa mai ajung la 65 macar. La mine nu prea se vede cu restrictii alimemtare ci cu multa, multa miscare ca mersul pe jos pe distante mari practic de la 20 ani. Deci stiu clar ca la mine functioneaza un regim drasic de mancare fara pic de dulce si mult sport. Am sa reincep acasa sport, dulciurile am sa le restrictionez doar in week-end si f putin si am sa ma bag la o disciplina cu mancatul acum ca sunt putin mai "alergata". Am avut o tentativa de alergat acum cand o lasam si o luam de la cresa dar greu....asa ca incep usurel.

 

Noi avem in plan o plimbare duminica la bunica mea....deci strabunica Ioanei si luni poate o fuga pana la Comana ca tot e zi libera si suntem toti acasa.

 

Va pupicesc si pe curand.

 

PS. Marti pe 23 este gata pasaportul Ioanei asa ca va intreb Turcia, Grecia sau Bulgaria?! Si o recomandare de cazare ceva ok?! Asta daca se aliniaza astrele bine si pentru noi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...