Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Buna mamici frumoase!

Am intrat , v-am citit si am zis scriu un rand desi nu prea am timp de nimic. Vreau sa vad si eu poze cu voi ..poate reusesc sa pun cateva...sunt ultimele zile din concediul meu de crestere bb, la 1 sept incep munca! Sper sa reusesc sa scriu despre concediul nostru si ce mai facem zi de zi ca in fiecare zi face cate o boroboata! Sa aveti vacante placute si linistite cele care plecati!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dragelor,

Ne-am intors si noi cu bine acasa, dar extrem de obositi asa ca astăzi va las doar cateva vorbulite.

Totul a fost minunat, orașul mai frumos decat imi aminteam, turisti multi, vremea a fost superba. Am vizitat tot ce ne-am propus, mai puțin Tropicariumul pentru ca vazandu-i dimensiunile minuscule, am renuntat (dupa acvariul din Barcelona, sa vad un tunel mic cu un rechin ar fi fost de tot rasul).

O sa va povestesc pe indelete saptamana viitoare când revin la munca, acum fiind ocupata cu de-ale casei.

 

Acum va spun doar ca l-a strigat non-stop pe fratele meu care a fost cu noi "Babi" (Gabi). Uneori nimerea chiar cu G. Amuzant este ca asa spunea el când era mic ca-l cheama.

 

Dimineata am fost cu Alex la recoltat de analize pentru reintrarea in colectivitate. Maine merg cu masina din nou la service (schimbam saboți pe spate, cauza defectarii franei de mana), vineri merg la medic sa iau aviz si tot asa se duce repede saptamana.

 

Va pupacesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete dragi,

 

A trecut ceva timp de cand nu am mai intrat. Din pacate, nu mai reusesc. Sunt extrem de aglomerata la job. Desi in multe companii activitatea este redusa pe timpul verii, la noi este exact pe dos. Acum ies caietele de sarcini pentru proiectele cu atribuire in toamna. Si asta nu este valabil doar pentru RO, ci pentru multe dintre cele 12 tari din regiunea mea. Asa ca este o perioada de varf in business-ul nostru. Intalniri, deplasari, termene limita, provocari de tot felul , iar atunci cand sunt acasa, tot timpul meu este pentru baietii mei. Spun toate astea ca sa nu ma urecheati prea tare.

Am reusit sa va citesc si am trait cu voi acolo fiecare dintre momentele pe care le-ati povestit, dar va rog sa ma iertati ca nu va scriu fiecareia in parte. 

Stiu ca inainte sa dispar ne pregateam de vacanta la mare. Am fost si a fost foarte frumos, asa ca am decis sa revenim repede, repede, iar in august am mai dat o tura. Am fost si la munte cateva zile in 2 ture. La multe mergem acasa, astfel ca nu avem nevoie de aranjamente. Cand ne hotaram, ne urcam in masina si in 2 ore suntem la cealalta casa, la poalele Caraimanului.

 

Stefan creste, creste si ne uimeste mereu. Vorbeste foarte, foarte mult si foarte corect, incepe sa lege in propozitii, 2-3 cuvinte alaturate. Raspune cu "da" sau "nu" la intrebari de genul "vrei....?". Este in faza in care repeta foarte mult dupa noi si ii iese foarte bine. Ne spune tuturor (12 persoane) pe nume, ba chiar le spune pe nume si cateilor si pisicilor din familie :)  

Creste frumos si armonios, avea acum o luna 12 kg si 87 cm. In continuare ne tzitzilim cu drag si spor si nu avem nici cea mai mica intentie sa ne oprim. La olita nu face pentru ca nu are una :) Nu i-am cumparat inca, mai astept, nu e graba. Dar este simpatic caci de la o vreme dupa ce facenr. 2, zice "caca". Daca nu zice el din oficiu, atunci cand ii spunem noi "haide sa spalam fundul", zice si el "caca" :)

Oh, sunt atatea de povestit despre el si despre cum ne topeste sufletul in fiecare zi, ca o saptamana intreaga nu mi-ar ajunge ca sa povestesc totul. Are si perioade de revolta, de frustrare/suprastimulate/whatever is called, dar trec repede, sunt si ele parte din peisajul clasic care include un bebe baiat de 19 luni.

 

Va imbratisez, mamici frumoase. Imi doresc sa mai vin. Si nu peste 2 luni :) Poate reusesc intr-o zi sa pun si niste pozici si sa le vad pe ale voastre.

Toate cele bune si pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Intru scurt asa, sa fac prezenta. Ne-am intors din Romania si am intrat direct in iures cu scoala, job, deplasari. Sanatosi sa fim!

 

Despre Ro o sa povestesc eu candva, cand o sa am si timp si dispozitia necesara. La fel cu pozele.

 

Bun revenit Soparlic si Andreea si spor in toate! Eyna, tie iti doresc un inceput lin, pt Gabriel si pt tine! Carmenus si Flory sunt inca in vacanta iar celelalte fete...probabil doar citesc, uneori e mai simplu...

 

Trebuie sa fug cu elefantul caninos la check-up-ul de 18 luni (la aproape 19)...sa vedem daca cei de aici lesina, ca in Ro toata lumea credea ca are minim un an in plus. Si cand i se mai adresau cu bebe L ea spunea raspicat: L nu e bebe. L  e opil. [:)]

 

Gata, wheels up!

 

Hugs! [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la mine fete dragi

 

Ne-am intors ieri din Ro si am zis sa intru repede sa va povestesc una-alta, sa va citesc sa vad ce minuni mai fac bulgarasii nostri dragi. 

 

Soparlici bine ai revenit, ma bucur ca v-a placut Budapesta, e un oras superb si noua ne place mult! Asa deci, "babi"? Sunt draguti tare cu inlocuitul literelor. Emma a spus mult timp T in loc de C si G. La fel si nepota-meu. Asa ca eu eram Tamen. si cel mai dragut era cand intr-o vacanta la ski nepota-meu voia sa alerge in patul meu, spunand "Vreau sa fu...t in pat la Tamen". Sa va fie lina reacomodarea la cresa draga mea. Te asteptam cu povesti si poze.

 

Flori, voi ati plecat in vacanta pana la urma nu? Te asteptam si pe tine cu povesti frumoase da? Sa va simtiti bine si sa va luati doza de liniste si energie. Mi-a parut bine sa citesc ca Ioana se acomodeaza din ce in ce mai bine la cresa. E semn bun, eu zic sa mergi inainte cu cresa si eventual cu program lung. De ce nu? Daca ei ii e bine, copii se dezvolta bine, frumos si armonios in comunitate, cel putin asa e fost cazul la noi.

 

Andreea te imbratisez si imi pare bine ca ai intrat sa ne mai povestesti cate ceva. Bine ati revenit din vacanta! Asteptam poze si povesti! Succes cu iuresul.

 

Lory, bine ai revenit draga mea! Te "citesc" dezamagita  [pup] . Asa de in ... "tenis" draga mea. Unii vin, altii pleaca, ficare isi stabileste prioritatile si face ce si cum poate. Dar te inteleg complet, desigur :). Punem mult suflet si timp in comunitatea asta, si cand se intrezareste asa sfarsitul ... e greu.  Mi-e tare dor si mie, de perioada in care scriam zilnic vreo 10-12 fete, in care ne povesteam de toate, toate progresele bulgarasilor, poznele fratiorilor mici/mari, in care ne sfatuiam una pe alta si stiam de aproape ce si cum facem. Daaar, a trecut...Sa incercam sa mai povestim ce si cum putem, cat putem. Tare mi-ar placea. Pup si imbratisez tare tatuata mea frumoasa si fetitele poznase. Si eu chiar sper sa intri si sa povestesti aventurile romanesti, da? Si poze frumoase.

 

Asaaaa, noi acum. Am fost 10 zile in Ro, nici nu stiu cand au trecut. A fost tare frumos, cu haosul de rigoare ca asa suntem noi cand mergem in Ro, tot pe drum pe drum pe drum. Am mers un weekend la Braila la tata, apoi ne-am intors in Bucuresti si am tot facut chestii frumoase, am mers la gradina zoologica (unde trebuie sa spun ca mi-a placut mult, e chiar frumos si nu mi-a mai lasat sentimentul ala de trisete de ultima data). Noi am mai fost acum vreo 10 ani si am plecat plangand de acolo, asa de trist mi s-a parut totul. Acum nu, chiar e frumos, o gradina zoologica micuta dar cocheta si curata, cu animale ingrijite, cu suficient spatiu de miscare, cu un oarecare habitat... da, mi-a placut. 

 

Am ajuns si la Edenland care mi-a placut mult mult mult. Zona de aventura, trasee, catarari e tare frumoasa (Lory, cred ca Marmo ar fi incantata aici). E in mijlocul padurii, si asa de aerisit si frumos. Em nu a vrut sa faca niciun traseu, nici macar cel mic, dar locul de joaca pentru copii e mare si foarte frumos. Ver a fost incantata, nu se mai satura sa se joace prin casutele alea, sa se dea in balansoar, tobogan, ce mai, a fost un real succes. 

 

Ver a facut progrese mari, vorbeste mult si bine, o imita pe Em in orice, o urmareste peste tot, se tine la propriu de fusta ei. O striga intr-una clar "Emmaaaaaa, du ie" (in olandeza, Emma, ce faci?). Mananca in continuare foarte bine (a mancat la carnati, sarmale si alte traditionalisme...). Aaa, si e indragostita de eugenii.  O sa va pun poze sa vedeti, le desface tacticos si linge crema, apoi mananca si biscuitele. A fost cocosul nostru in vacanta asta, s-a trezit in fiecare dimineata la 7 fara zece, indiferent de ora la care s-a culcat. Se ridica in patut si incepea sa ne strige pe rand. "Emmaaaaaa, gata!", apoi papaaaaa si mamaaaaaaaa! Noi in Ro dormim cam unii peste altii asa, Ver in patut,  si noi trei in patul mare, dar toti in aceeasi camera (avem doar in dormitor in apartamentul din Buc). Asa ca trebuia sa avem grija sa ne culcam devreme..... Danseaza intr-una, cu oricine, cum aude muzica lasa orice, se posteaza in fata muzicii si incepe sa danseze elegant cam ca un elefant asa  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] .

 

Intr-o zi era imbracata in pantaloni, sora-sa traditional in rochie. Si dansau, in fata radioului. La un moment dat Em, ca o sora mai mare ce e, incepe sa ii spuna ca ea e mai frumoasa, ca are rochie si poate dansa frumos, iar Ver in pantaloni nu e asa de frumoasa si nici nu poate dansa asa frumos. Ei si vine pitica mea la mine, strigand si trangandu-se de pantaloni, si aratandu-mi rochia Emmei. Si da-i plans...

 

E foarte incapatanata, daca nu vrea ceva atunci nu face nici cu cerul nici cu pamantul! Iar cand se supara, arunca tot, pleaca suparata si se intinde pe jos sa planga si sa urle. Si nu ii intra nimeni in voie! Cu nimic! Evident asta a generat o gramada de reactii in Ro, unde toata lumea avea cate un sfat pentru mine, ca sigur "plange de frig" (pai da doamna nu vedeti ce vant e afara, o tineti asa dezbracata"), de foame ("sa ii dau eu niste painica, ca sigur de foame plange"), de sete, etc. A plans in gradina zoologica de se ascunsesera si leii si tigrii  [batcap]  [batcap]  [batcap] . Acolo era obosita dar nu voia sa doarma si nu voia nimic nimic!

 

Poceste unele cuvinte rau de tot, asa ca nu reusim sa intelegem ce vrea, si cred ca d'aia se enerveaza!

 

Cam asta despre noi, intru sa va las si niste poze. Apoi fug la cumparaturi, tre sa bag niste rufe  la spalat (vreo 5 masini cred  [alcool]  [alcool] ), tre' sa si fac cate ceva de mancare pentru saptamana viitoare, chesii de casa asa.

 

Va imbratisez si mai trec, Aveti grija de voi si de bulgarasi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Multumesc fetelor pentru incurajari dar Gabriel e foarte relaxat si nu ii pasa ca plec ...plus ca am program mai scurt ..nu de 8 ore.  Pentru mine e mai dificil pana imi intru in ritm si pana trec de prima parte cu hartogaraia ! dar era timpul sa revin printre "oameni mari" :)

Carmen ma bucur ca ati avut vacanta frumoasa cat ati fost in Ro ! Asta cu oamenii care isi dau cu parerea e deja obisnuita pentru noi...aud destul de des ca ar trebui sa ii pun caciula ca bate vantul:) sau sa isi dea cu parerea ce sa fac cand copilul e furios ! Pe bune? Astia sunt si nu se pot abtine:)) 

Chiar zilele trecute o mamica cu doi copii care se comportau ca niste animale salbatice si la toti copiii le era frica de ei... imi dadea sfaturi :)) In fine cum spuneam nu se pot abtine:))

Lory o sa mai vb pe forum pana ramanem in 4 sau 3 sau 2 ... [pk]  Eu nu sunt prea vorbareata din fire si am mai avut si perioade mai dificile in care m-am izolat dar o sa imi dau cu silinta sa mai scriu ca intradevar e mai simplu sa intru sa va citesc dar daca toate intram sa citim....

Eu va las, o sa revin cu impresii despre munca si gabriel fara mama ca pana acum am avut doar sedinte si discutii despre ce o sa fac. Saptamana viitoare iar sedinte , facut hartoage si apoi incep lucru efectiv...va imbratisez fete dragi...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yuhuuuu

 

Ce fac mamicile mele frumoase si implinite? Dar pitici mai mici si mai mari?

 

Soparlici.....bine ai revenit. Ma bucur ca ati avut o vacanta placuta. Eu am spus ca Budapesta e frumoasa si e de suflet pentru noi ca acolo a fost conceputa Ioana. Deci concluzie.....esti la job ai timp si de forum, altfel piticot iti ocupa tot timpul.

 

Andreea....ma bucur sa te vad. Mi-ar fi placut sa te vad mai des.

 

Eyna....mai treci tu pe la noi , acum ca esti la job o sa iti gasesti tu timp de 10 min la cafea de dimi sa ne lasi cateva randuri. Hai cu noi...cand o sa ne vezi asa vorbarete sigur te atragem cumva si iti dai drumul la vorbe.

 

Carmenus....ce simpatici sunteti. Deci vacanta in Romania a fost plina si frumoasa si fetele delicioase. Asa ma bucur ca sunteti bine si de data asta fara peripetii, da?!

 

Lory....hai, nu te lasa tu asa. Asteptam povestiri marmotesti si nu numai. Asteptam poze cu nasica in rochia superba de designer. 

 

Noi mergem pe 19 in concediu timp de o saptamana si in Turcia-Antalya. Acum am ales ce s-a putut, adica nu Bulgaria pentru ca sotul nu avea cum sa isi ia concediu asa din pripa, plus ca colegul lui are nunta asa ca a cazut din cauza timpului care il puteam prinde ploios la sfarsit de septembrie. Grecia, off asa imi doresc sa ajung acolo eu am incercat dar nu s-a putut....preturile sunt destul de maricele in conditiile in care nu iti ofera decat cazare eventual un mic dejun asa ca a ramas Turcia. Imi e teama atat si de ceea ce se tot intampla prin tara, dar si ca zburam cu avionul cu Ioana, suntem oarecum legati fara mobilitate (adica fara masina) in resort, caci cared ca nu ne mai permitem financiar si alte excursii in afara lui. Am emotii cu dieta ei si a mea, in fine sper sa fie ok, noi si ea mai ales sanataosa si sa ne bucuram caci cred ca o sa fie o relaxare totala....eu nici nu stiu ce o sa fac o saptamana asa numai de plaja, somn si mancare, nu ma caracterizeaza.

 

Nu am intrat caci am fost intr-un iures, desi vad ca nu am avut mult de citit. A fost grea alegerea excursiei...stiti am cautat "frumoasa, desteapta si devreme acasa", acum sper sa nu fi dat gres. Apoi am umblat si am depus si scos actele pentru certificat de handicap Ioanei bazat pe alergie si birocratia in Romania te omoara...dar se pare ca suntem pe drumul cel "bun".

Ioana este un copil minunat...eu sunt topita. E vorbareata, clar multe cuvinte f stalcite de nu reusim sa le identificam. La gradi e minunat, mananca bine atat acoo cat si acasa si nu credeam ca am sa o vad mancand singura mai devreme de 4 ani la cum era interesata de mancare, dar se pare ca m-am inselat. A luat si 500g in greutate, deci e alt copil si parca mai deschisa. E iubibila de toata lumea, este si cea mai mica dar stie sa se bage pe sub pielea ta. Pot spune ca olita nu a mai fost udata de mai bine de 2 luni, nu sta mai mult de 2 secunde si zice ca a facut, dar nu e nimic in ea. A inceput sa faca nazuri la imbracaminte (deja) refuza daca nu ii place, de dezbraca singura (bine mai ramane cu mainile blocate dar o ajutam) si se imbraca de ne bufneste rasul,(pe un crac de pantaloni amandoua picioarele) si s-a incatat o singura data singura...bine invers dar s-a incaltat. (erau sandale cu tot cu arici bine pus)

II place sa mearga cu noi amandoi de mana si se alinta maxim si vorbeste la telefon cu mana pusa la ureche: "alo, da, bine, pa" si da din cap la fiecare cuvant. Se lauda singura la fiecare chestie noua, zice bravo si se aplauda.

La gradi o las totusi pana la pranz atat cat voi fi acasa, e mai ok sa doarma acasa cat vrea de la 1.30h pana la 2.30h, plus ca ea adoarme mai devreme imediat dupa masa de pranz si dupa somn oricum trebuie sa o iau de acolo, deci timp folosit pentru ea si pentru ea acolo nu ii vad relevanta asa ca ramana tot pana dupa pranz acolo maxim ora 13, ca ea la 13.30 deja sforaie, de multe ori adoarme in masina desi drumul e de maxim 5 min. 

Eu m-am bagat la o dieta caci am ajuns la 68,7 caci de Craciun vreau macar sa am 60kg. Apoi daca am slabit ar trebuii sa ne pregatim sa luam "fratiorii si fratioarele" Ioanei din tabara de sky. Insa sanatosi sa fim.

 

Pana la sfarsit de saptamana sper sa urc si pozici noi.

 

Va pupicesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit si de la mine!

 

Gata si vacanta mea ce a trecut asa de repede incat parca n-a fost. Dar imi fac curaj ca pe 15 mai chiulim putin de la munci pentru o iesire scurta la Praid dupa care chiar or sa mi se lungeasca urechile si o sa-mi planga sufletul dupa o vacanta.

 

Eyna succes si spor la munca! Intr-adevar e multa hartogaraie la inceput, dar trece si perioada asta. Oricum nu scapam de hartii, cel putin eu una nu.

 

Ma bucur ca Gabriel se acomodeaza bine fara tine. Aveati nevoie amandoi de o pauza pe timpul zilei ca sa va bucurati de revederea de apoi.

 

Carmen si eu tot cu ceea ce ai descris tu ma "laud". Adica plans, tavalit, urlat. Si episoadele cele mai de soi le are fix cand este extrem de obosit si refuza sa doarma.

Din fericire noaptea doarme cu cel mult un trezit (pe la 5).

 

Andreea ma bucur ca sunteti bine, dar sa stii ca si mie imi este dor de Stef si de tine asa ca te roooooog sa ne mai dai macar din gand in gand cate un semn.

 

Flory nu te ingrijora. O sa fie totul bine atat cu zborul cat si in concediu. Colegii care au fost in vara asta in Turcia au spus ca in ciuda evenimentelor s-au purtat exemplar cu turistii. Ba am avut o colega plecata in concediu in Turcia exact in perioada aceea si n-a aflat de eveniment decat cand s-a intors in tara.

 

Ma bucur ca Ioana e bine, ca mananca si ca-i merge bine la cresa. Cu adormitul in masina stiu cum e. Alex adoarme fix cand mai avem mai putin de 300 m pana in parcare, iar daca-l trezesc nu se mai culca asa ca vreau sau nu trebuie sa stau cu el sa doarma in masina.

 

Lory pai cine ne mai face nou morala? Hai? E frumos? Nuuuuu! Eu plang de dorul tau.

 

Noi suntem bine. L-am lasat pe Alex la cresa nu plangand, ci urland si tavalindu-se pe jos. A antrenat si restul clasei astfel incat pana i-am asezat incaltamintea si ghiozdanasul in dulap s-a afacut un cor de urlete. Dar n-am avut ce sa-i fac. A fost bine pana la clasa si...atat!

 

La Budapesta a fost superb. Alex s-a bucurat de tot ceea ce am vizitat.

Isi incepea dimineata in gradina hotelului unde avea un mic loc de joaca si o fantanita arteziana cu pietre la baza cu care se juca.

Somnul de pranz il facea in carucior, dar nu se culca pana nu era epuizat. Adica adormea in brate, intr-o zi chiar a adormit pe scaun in autobuz, ca un om mare.

Nu s-ar fi dat dus de nicaieri (de altfel nici ma-sa).

La zoo, de exemplu, am tras de el pentru ca se inchisese si trebuia sa plecam iar el inca avea treaba sa pupe caprele si sa le caute la fund. Tot aici a impartit frateste mancarea (bobitele de la automat) cu ratele si testoasele.

 

Cand il incanta ceva exclama "a-aa" si daca era in carut tragea de hamuri sa-l desfac ca sa coboare si repeta de zor "gaca-gaca".

 

Intr-una din seri am nimerit la un concert pe Podul Libertatii si nu a plecat de acolo pana nu s-a incheiat. La fiecare sfarsit de melodie el batea din plame si zicea "babo".

 

Era lesinat dupa scarile rulante de la metrou. Cum nu cand erau kilometrice?

 

Si desi miorlaia ca-l ustura a infulecat ardeii lor iuti si gulasul ardeiat de am zis ca o sa trebuiasca sa stau cu stingatorul la findul lui, dar n-au fost probleme.

 

Cand am fost la Bastionul Pescarilor s-a descaltat si nu stiu ce-a fost in mintea mea de i-am pus sandalele in cosul de la carucior. Cand a trebuit sa-l incaltam am gasit numai una si a trebuit sa fug sa-i iau ceva de incaltat ca sa nu ne introrcem la hotel sa mai pierdem vremea. Noroc ca ne asezasem la masa la un restaurant aproape de un H&M.

 

Acasa am constatat ca a disparut si un biberon. Pe care nici nu l-am scos sa-l folosesc. Banui ca ghidusul meu l-a scos din rucsac si l-a aruncat pe undeva prin camera de hotel, iar eu stiind ca n-am umblat cu el nu am avut grija sa caut pe sub paturi.

 

Eh, cam asta a fost vacanta noastra. Va las pozici ca ele descriu mai bine atmosfera.

Urmatoarea ne-am propus sa o facem la Viena (adica urcand pe cursul Dunarii, continuand astfel ceea ce am inceput anul trecut la Cazanele Dunarii).

 

Daca imi mai amintesc alte lucruri revin.

O saptamana usoara tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Sa mai dau si eu un semn. Sa aiba ce citi la cafea, lumea din umbra:) (daca 10% dintre vizualizari s-ar lasa si cu scris, am fi un club extrem de activ [:D] )

 

Carmenus m-ai simtit foarte bine. Probabil si pt ca, intr-un fel, ma simt vinovata ca poate uneori mi-am dat cu parerea prea mult si asta a deranjat; poate pt ca am un job cum f putina lume are, si 2 copii, sot, casa si totusi daca vrei, gasesti o farama de timp. De fapt, cred ca sunt dezamagita caci am realizat ca si clubul asta-i cam gata dar dragoste cu forta nu se poate. Scriem cat se poate si apoi..o sa stingem si lumina... [flo2]

 

Am citit aventurile din Ro si am vazut si pozele. Deci:) pozele cu eugenia sunt mortale!!!!! [:-)))] Vai si cea in care il lustruiesc pe tati! [:-)))] Ce mocuta de copil hotarat, zurliu si pus pe sotii are Ver! E incredibil de dulce si de frumoasa, are 

trasaturi fine si ochii jucausi, e miniona si dolofana si are o seninatate aparte! [il] Adorabila! Despre Emma ce sa mai zic? Categoric as spune ca are 4-5 anisori dupa profunzimea privirii; e eleganta, are 2 margelute in loc de ochisori si o intelepciune aparte. E diafana asa, e fetita prin fiecare por! [il]  Iar Pozele cu voi 4, oh, sunteti o familie asa de echilibrata si de frumoasa!!! 2 oameni frumosi, parintii a doua minunatii superbe! [il]

 

Ma bucur ca v-a priit Ro si ca ati vazut the bright side! Asa sa fie mereu! Mi-e tare dor de tine! [pup]

 

Soparlicul unguresc :), am citit cu placere despre vacanta voastra si am vazut pozeeeee. Mai, are Alex al vostru niste ochi si un fel de a te 'vinde' in 2 timpi! Este atat de expresiv si de curios, asa de baietel si de mamos/tatos, mereu in brate la voi, mereu cu zambetul pe buze. [il]  E tare dulce. Imi place la nebunie poza cand doarme in fund, cu mana la cap, ca oamenii mari si obositi!!!

Si ce-i mai place sa caute caprele de toate alea :)). Si ce dulce e cum doarme in toate pozitiile! Si ce frumosi si fericiti sunteti cu totii! [il]  O super vacanta! Sper ca astazi a intrat fara plans la cresa!

 

Eyna draga mea, succes cu hartogaraia specific nationala:)). Asa birocratie ca-n tara aia, mai rar. Ma bucur ca Gabriel nu are vreo treaba, e baietel mare si independent! Sa ne povestesti si despre el si despre concediu! Orice! [flo2]

 

Flory, ma bucur sa aud de o adaptare asa frumoasa a Ioanei. Drept sa spun, nici nu ma gandeam altfel, mi-a parut mereu o fetita extrem de hotarata si de adaptabila [il] ! Nu-ti face griji cu zborul sau mancarea, va veti descurca foarte bine. Ati fost curajosi cu destinatia si eu va doresc sa va relaxati, sa fie bine si liniste si sa va bucurati de minunea voastra. Succes cu slabitul, sa ajungi fotomodel, ca sa poti acomoda fratiorii ce asteapta! [il]

 

Despre noi..uff, asa multe sunt de spus, incat sigur nu le cuprind pe toate. Am fost in Ro, dupa cum stiti. Am fost nasi de cununie. Eiii dar nu se putea sa nu fie evenimente de tot soiul, ca asa-i la noi.

In sapt dinaintea plecarii aflu ca mi-a murit unchiul cel mai in varsta. Apoi vineri, cand am decolat, am simtit-o pe mama ciudata dar am zis ca o avea emotii ca venim. Ei, am ajuns la socrii  si m-a sunat mama sa-mi spuna ca un alt unchi (foarte drag mie) a murit, a fost ceva socant pt intreaga familie, infarct si..(era inca la tara, sa o ajute pe matusa ramasa vaduva cand i s-a facut rau si...Dumnezeu l-a vrut si pe el). Asa ca am facut tur de forta, ca sa ajungem si la inmormantare si sa le putem aranja pe toate. M-au invatat femeile batrane ca atunci cand voi incepe sa dansez, nasa fiind, sa arunc banuti pe jos...daca tot eram in doliu. Ma rog, le-am ascultat. 

 

Inainte de nunta am reusit sa fugim 2 zile la Murighiol, sa se balaceasca fetele si sa facem o 'cura' de peste. A fost foarte frumos, marmota nu iesea decat rar din piscina iar Ley se baga pana la gat si dansa, radea, tipa, de ajunsese vedeta locului. [:)]

 

La nunta a fost frumos desi aveam 2 fini terorizati si mega stresati inainte. Fotografii ne faceau semne in biserica, sa le dam coate, poate zambesc. Si pe noi ne-au laudat toti pt ca am ras continuu, am vb cu toata lumea, am dansat (inclusiv iubi, care e un anti talent). Iar eu am revolutionat clar viziunile oamenilor cu parul meu rooooz, blue, green, purple, cu tatuaje, cu cele 45 kg [:-)))] . Unul dintre preoti, la final, 

cand le vorbea mirilor, a spus: va doresc sa preluati ceva din imensa energie a nasei voastre si din larghetea sufletului ei. Pfoaa, cra-cra, m-am simtit asa importanta [:-)))] Acum (ma rog, nu chiar acum :)), in 1-2 ani), astept sa botez o fetita, sper eu, caci finuti avem 2 deja.

 

Pozele oficiale dureaza 2-3 luni!!! cica si cand am facut si eu ochii mari si mistouri gramada, cum ca le-ar picta una cate una si apoi le descanta, tot one by one, mi s-a raspuns ca probabil am uitat ca suntem in Romania. Mnoh...Ni le-o pune mos Nicolae in cizmute, ce sa zic.

 

Fetele sunt minunate. La intoarcere am bifat zborul cu nr-ul 30 pt Ley si cel cu nr-ul 206! pt marmot. [:)] . Altfel, marmot la scoala, anul 4; magnifica, toata numai un suflet; cu gura la fel de mare, e toata ziua un but why?/how? etc, de cred ca ii face creierii pilaf si profei asteia; a renuntat la balet si va face gymnastics; continua inotul de performanta; vrea violin si playball si din astea. 

E un privilegiu sa fim parintii unui copil fenomen ca ea! [il]

 

Ley creste foarte frumos si foarte rapid. Este o minunatie! [il]  In Ro toti, familie, prieteni, necunoscuti, au ramas uimiti de parul ei, de cat de mare este si de cat de bine vorbeste. E fata mea, clar, cand o enervau cu 'leya dar cum face vaca?', ea le raspundea: fa tu!  [:-)))]

Altfel ii place sa danseze, are niste scheme de rapperita; ii place sa cante si stie multe nursery rhymes, preferatele ei sunt cele cu head, shoulders, knees and toes si if you're happy and you know it; ii place sa-i citim povesti, vine cu cartile si ne spune imperativ: iid (read, cu un r surd). Preferata ei este o poveste 'Blondie, the little pony with the big dream', e obsesie deja, o stie pe de rost si tot o cere pe 'bondi' [:)]

 

Ah si noua gaselnita e ca merge cu spatele dar distante mari, nu asa de forma. Si nu doar atat ci urca si coboara! scarile cu spatele, ceea ce imi cam da palpitatii, desi ea este f sigura pe ea si cand le urca sau coboara normal, are chiar viteza si nu a cazut vreodata. Ehh, copilarii. Ieri i-au venit biroul, scaunul, covorul de la ikea, pt marmota. Si cat montau ei, L s-a bagat in birou si apoi vroia sa iasa cu spatele (dar era blocat) si tipa: tati meu heelp :)))). Si are un tignal!

 

Stiti ca va ziceam ca mergem la controlul de 18 luni, la aproape 19. Ei si acolo erau copilasi programati pt check-up de 18 months, 2 years si 3 years. Si vine tipa aia, zice numele, eu cu L mergem spre ea si ea, neuitandu-se pe foaie zice: aa, pt 3 ani, da? Si eu suav, cu voce pierduta: nu, 18 luni. De i-as fi inregistrat figura asistentei aleia...priceless:)))

Inauntru nu a mai comentat nici dr. E foarte mare, e pe dimensiuni de 3 ani la greutate si de 2 la inaltime dar creste constant la ambele, este extrem dar extrem de energica, e foarte avansata si cognitiv, asa ca ne-au dat pace. Ma rog, a pus notite acolo, ca e iesita din grafic dar fara sa lesine de indignare ca data trecuta. Are 15kg si 90 cm.

 

Acum sunt acasa, a trebuit sa vin (degeaba) sa vorbesc pt schimbarea locului de parcare. Specia asta nu de razboi sau molime o sa piara ci de prostie, de urmat regula fara un minim efort de a gandi si de politically correct. [:-@]

Daca tot sunt acasa, ma apuc sa fac churros, caci marmota mi-a dat comanda, cu zahar si muuulta scortisoara cica.

 

Hai ca am scris eu pt toate fetele absente. Toata pagina numai a mea sa fie:))). Poze pun eu sapt asta, nu am avut vreme si pt asa ceva.

 

Sa vedem daca acum, post cra-cra lauda, se transforma in niste impielitzate, ca parca citesc pe forum si asa fac de regula [:D]

 

Hugs! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...