Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Buna dragelor!

 

Am reusit si eu sa va vad in cele din urma si concluziile stau cam asa:

 

Carmen ai un curaj s-o lasi pe Vera sa danseze pe masa...crede-ma ca intindeam mainile spre ecran s-o prind cand o vedeam asa aproape de marginea mesii.

 

Emma a crescut si se transforma pe zi ce trece in surioara protectoare. Imi place tare mult cand stau ele pe scarile bucatariei (?).

 

 

Sssst! Sa nu te auda ca INCA nu stie ca tati-i scoate inghetata de acolo. Ca de usa frigiderului se agata mereu cand vrea mancare sau iaurt.

 

Lory fetele tale sunt din basme, dar din alea frumoase. Si e sunt de acceasi parere cu Carmen ca Ley s-a lungit. Si cum spune ea "puti" asa cu accent de moldovean! Si cand o vad cocotata peste tot mi se face inima cat un purice. Probabil ca asa-i la primul copil.

 

Crede-ma ca mai rau decat mine nu canti, oricat te-ai stradui.

 

Mai, dar peste voi n-au trecut deloc anii. Inafara de locatie, parul tau (care-mi place la nebunie, doar ca cu matura mea as arata ca o vrajitoare) si burtica iubiului tau nu s-a schimbat nimic.

 

Se vede clar ca fetele se bucura una de cealalta si voi va bucurati fiecare de existenta celuilalt.

 

M-am gandit si eu la "palaria" aia, dar cum nu suporta nimic pe cap cred ca ar fi mai rau decat acum. Cred ca de sampon se teme, nu de apa.

 

Flory sunteti superbi! Ar trebui sa incercati mai des sa va destindeti ca asa tare radiati...Filmuletul cand motaie-n scaun este tare haios, dar mie-mi place si cel in care ea se "balaceste" in piscina.

 

Noi suntem OK! Alex merge bine cu cresa, doar ca dimineata tot morocanos il las. Dupa ce-l iau facem o plimbare lunga-lunga pana ne ingheata nasurile.

 

Este tare delicios cand repeta sau spune singur unele cuvinte: mi mie (si mie), usu (Busu - ala de ne spune vremea), mami e (mamaie), ai dut (ai vazut)....

 

Imi mosteneste firea. Este incapatanat si perseverent si se enerveaza daca ceva nu-i iese exemplar. Ii vin tot felul de idei in cap pe care le testeaza. Ieri, spre exemplu, s-a gandit sa lege doua masinute pe care mai apoi le plimba zicand "tu tu" (adica le asimila cu tenul).

Nu are deloc rabdare daca-i fac ceva de mancare si iese un mare taraboi pana-i asez mancarea-n fata.

Daca as avea 3 maini ar fi perfect pentru ca este curios cand gatesc/spal vase etc. si vrea fix atunci in brate.

Cu somnul de noapte este bine in ultima vreme.

 

Si ca sa inchei ca de cateva zile tot imi propun sa va scriu asta...ma visez graviduta, dar de fiecare data se intampla cate ceva si nu ajung sa-mi tin puiul in brate. Intai am visat ca la 17 saptamani fatul a murit, apoi ca ajunsesem la travaliu si ceva s-a petrecut de iar l-am pierdut. Sa fie un semn? Inainte sa aflu ca sunt insarcinata tot visam ca am un baietel pe care-l tot pierdeam in vis. Plecam cu el in diferite locuri si fie eu ma rataceam de el, fie el de mine si ajungeam sa ma trezesc plangand.

 

Am fugit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fete,

 

Asa, ca de final de saptamana, sa semnez condica.

 

Carmenuuus ce dulcete de fete ai!!!! Ver este de senzatie [il] cum danseaza pe masa, printre farfurii....mai ceva ca la un greek party la voi. [:-)))] Iar Emma, Emma are o privire anume; va fi un copil cu totul si cu totul exceptional, are o profunzime in ochisori si o seninatate de poate sa schimbe orice tinichea in aur! [il] Doamne ce as mai fi cules si eu mere cu voi!

Maaai ce frumoase sunt la pian, ce apasa amandoua pe clape, perfect! Si ce seamana iubi-ul cu tatal lui, ca doua picaturi! Imi place enorm de socrii tai, au ceva aparte, princiar. Si multa iubire pt nepoate! Tu esti o mana de om dar cu un suflet care straluceste si se vede de departe! [il]

Mai si cat de frumos e imbracata Ver cu pelerina aia pe umeri, superba! Si cum dorm ele in masina, atata liniste, duiosie si caldura imi inspira poza aia! Fix cum sunteti voi ca familie! [il]  [il]  [il]

 

(esti tare, stii? colegii mei, printre altele, chiar Audrey ma striga. Plus, acum 3 ani, cand am avut un soi de teams building...ca eram mai multe 'echipe', am avut tema sa dam cate un quote despre fiecare coleg, ceva ce credem ca l-ar caracteriza cel mai bine. La mine, mai mult de 90% dintre ei au scris quote-ul cu Nothing is impossible, the word itself says 'I'm possible'! by A.H, pt ca asa cica mi se potriveste mie.A ramas o faza antologica, nimeni nu a mai intrunit asa o unanimitate. [:)]  Si mie imi place mult si ma identific cu ea in diverse. 

 Ah si mai, parul meu este chiar toate culorile...sus e roz si mov cu diverse nuante, un joc de la pale la strong si dedesubt este un joc intre albastru, aqua, green..eu si Raducioiu, ce romengleza.... [fri])

 

Soparlicul multumesc din inima. Vai deci artistul nostru stie de Busu, ce-am ras [:-)))] , baiat informat. Ar fi bun aici in Ire, unde principalul subiect este vremea, poate treceti Dub pe lista voastra de calatorii. [:)] Ma bucur ca se simte mai bine, este un baietel foarte puternic. Si, rogu-te, pune si pe drive filmuletul cu castile, sa vad si eu frumosul expresiv! [il] 

Sa stii ca m-ai distrat cu inghetata, stai pe pace ca nu raceste de la ea ci de la uratii de virusi. Dar sa stii ca pe aici chiar doctorii recomanda copiilor care au amigdalita sau afte in gura, chiar cui pe cui. [:)] 

Cu visul nu stiu sa spun, sper sa nu fie nimic, doar fricile si grijile tale, care isi gasesc refularea asa. Eu asaaaa v-as vedea si cu o fetitaaaaa [il] 

 

Ca tot vorbeam de inghetata, a mea face ca Veru, se duce la congelator si trage de el si in functie de cine e spune fie: chetzata in ro, fie aischimu in eng. Si noi ne facem ca nu pricepem, chiar radem cu Nanny, ca bietul copil se uita la noi cu o moaca de gen: eu pricep ca saracii de voi sunteti ingramaditi si amnezici dar chiar e acolo. Lu' nani ii spune sfatoasa asa: 'yes Nanny, aischimu hii-aaa (here)'. Si mananca zilnic  [:I] 

 

Alinush hai vino si spune ca totul e ok cu samburelul!!! Miha cum este luptatorul? Cum a fost la Buc? Andreea mai opreste putin caruselul si vino cu PovStefsti! Eyna cum sunteti cu adaptarea si ce minuni mai face duracell? Flory cum e cura, cum e soricel cea viteaza?

 

Noi suntem ok, intr-un iures de nedescris. Chiar le-am zis colegilor ca toti vor ceva de la mine, like there is no tomorrow. Si, colac peste pupaza, iubi a avut o saptamana infernala iar Nan a fost 'judecator' (asa e aici) si a trebuit sa asiste la procese timp de 3 zile. Drept urmare...sclava izLory to the rescue. M-au hamalit nene si fetele si extra activitatile si tot. 

Problema cu sapt cand voi fi complet singura, este ca am multe intalniri importante programate; sunt gazda unor colegi de peste ocean si etc. Si nu stiu ce sa fac cu Ley, caci acasa sau pe drumuri cu ele, este easy=peasy, problema e jobul. Eh, bucurosi le-om duce toate.

 

Ley e o haioasa si da, aveti dreptate, s-a mai subtiat, asta pt ca s-a inaltat si pt ca nu sta o clipa. E in perioada de 'obsesii'. Nu mai vrea decat un anumit hanorac si, culmea, ala nu are gluga...si au fost zile foarte reci si vantoase pe aici dar daca n-ai cu cine....; vrea sa se dezbrace absolut de toate hainele cand face la olita si, drept urmare, eu, ca o mama responsabila, ma fac ca ploua cand cere pipi/kk sau, mai rau, ii zic ca si scutecul e bun [:I]   [:-)))]...mnoh, sincer, chiar nu ma vad cu ea complet goala, in mijlocul parcului sau asa. Acasa nu e bai.; i s-a pus pata pe periuta de dinti electrica a lui taica'su. Peste tot o ia, e mereu cu periuta aia in mana, drept urmare ce sute de euro pe jucarii nene, 50e pe o periuta face copilul happy. [:)] 

 

Si e in perioada in care are grija de noi dar asaaa, aproape cu forta...ne da sa mancam, bem, uneori nici nu conteaza ca nu vrem. Plus ca ne spune foarte des: ai ghija, mami/tati! [:)]  Ah...si mananca tic-tac si mints, pt ca deh, eu am mereu cate o cutie in fiecare geanta/buzunar/masina. Stiu ca nu e chiar ideal dar incercam sa mentinem un balans. [:)] 

 

Marmota este o nebuna. Stiti ca e ea geniala si toate superlativele la un loc. Ei nene, dar devine din ce in ce mai zapacita si, pe alocuri, deloc diplomata...ea, mama diplomatilor.

 

Saptamana asta abia o lasasem la calarie si ma suna una dintre patroane ca X i-a luat casca fiica-mii (a ei personala, cumparata de noi) si ca fii'mea nu vrea sa o puna pe cap dupa ce au luat-o de la fetita aia, pt ca a avut paduchi. Bai si le-a tinut o teorie cum ca, nu doar ca sunt niste creaturi odioase care iti dau mancarimi si te izoleaza social!!!! dar ea are o responsabilitate!!! fata de sora ei, care are parul cret.Si oricum e satula de X, care i-a rupt si vesta si pana acum nu ne-au zis nici macar scuze, nu sa ne mai dea si bani. Si ca ele ce sa faca? [:)]  Si le-am zis si eu ca ii pot da o casca noua, pe care o va plati mama fetitei aleia, in contul vestei si basta. PAi zau nene...chiar tre sa le rezolv eu problemele, pe timpul si banii mei..mnoh, am fost rea, poate dar aia e. Insa m-a amuzat Marmo, cum nu s-a lasat ea.

 

A mai facut si la scoala o faza care va ramane in istorie dar va povestesc altadata, Pana una-alta, a inceput sa ne piseze marunt ca ce fain ar fi sa-i luam pisicii un partener...fie tot o pisica, fie un catel. Si eu stiu ce inseamna sa-si puna ea ceva in cap, ne asteapta vremuri grele. [:-)))]

 

Altfel e fericita ca i-au sosit toate cartile Goosebumps si citeste zor nevoie mare. Si-i face liste peste liste lu' ta-su, cu ce cadouri sa-i aduca din California. [:)]

 

Ah, gata, intre timp m-am oprit la viitoarea gradinita a Leyului, m-am usurat de 600 e, deposit pt la anu. Sanatosi sa fim, sa o vedem si pe junioara gradinar.

 

Gata, acum inchei aici si fug spre casa. Ma asteapta grasii mei si dupa ce lasam marmota la gym, dam o fuga la pescarie, ca s-a votat seara de peste si fructe de mare astazi. Caci da, astazi am avut si eu jobul meu iar iubul fu babysitter, na, ca m-a capiat cu programul lui.

 

Sa aveti un weekend frumos si linistit!

 

Va pup [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Dragele...eu am.mai scris un roman cred ca miercuri, si pentru ca scriu de pe telefon am apasat nu stiu pe ce cu carnatii mei ( degetele mele ) si am pierdut tot. Asa nervoasa am fost ca nu m-am incumetat 2 zile sa citesc si nici sa scriu de ciuda.

Acum sa vad ce am mai retinut.

 

Lory...mai, nu stiu cum o sa scoti camasa singura fara tati si nany doar cu fetele....insa sigur stiu ca o sa fie bine. Marmota este deja fata mare mai ca se descurca singura in orice situatie. Iar L ii calca clar pe urme. Replicile Marmotei si comportamentul ei....este oau...mai ma lasi cu gura cascata de admiratie. Pai nici eu la varsta mea de baba nu imi trazneste mintea la cei ii trazneste ei. Bravo felicitari. Mie mi-ar fi placut maxim sa va am alaturi si fizic, nu numai asa "sufleteste" via forum...caci sunteti nuste oameni minunati de la care ai multe de invatat. Iar pe nany poate reusesti sa o clonezi si sa o trimiti o tura si pe la noi. Va tuc dulce.

 

Carmen...of, oameni calzi si blanzi. Nu am vazut pozele noi...dar doar din ce pove tu acolo eu sunt indragostita iremediabil de povestile tale cu zane. Da am impresia ca voi parca traiti intr-un basm. Va imbratisez.

 

Alinutza...imi pace optimismul tau si puterea de care dai dovata. Felicitari. Bafta in noua etapa ca mamica insarcinata cu prichindica prinsa in activitati. Asteptam vestile cele mai bune.

 

Soparlici...ce vise ciudate mai ai si tu. Eu de exemplu nu m-am visat niciodata gravida sau cu copil...nici gravida nu m-am putut inchipuii....a trebuit sa vad ca sa cred...si nici asa nu realizam de multe ori. In schimb am visat un baiat, frumusel si de aia am si crezut mult timp ca am sa fiu mama de baiat...caci si numele il visasem si acela o sa fie daca o sa mai avem un baiat, conceput pe cale normala, artificiala sau prin adoptie. Curaj ai avut de l-ai luat cu tine la job. Eu nici acasa nu pot face nimi fara ca ea sa fie lipita efectiv de piciorul meu sau sa ma strige si sa ma traga sa ma joc cu ea. Nu se joaca singura deloc. Plange sau e calare in bratele meu daca refuz...nu stiu ce sa fac...am crezut ca colectivitatea o sa ajute in sensul asta sau eno perioada de dinti ca este si f maraita si nu ii convine mai nimic. E geloasa si daca vorbesc 2 min la tel, ca nu am nici o sansa mai mult de atat...nu zic ca daca nu ii convine ma ridica si de pe wc...

 

Eu dupa o.luna am 4kg date jos....deci ca la carte. Stiu ca de acum inainte o sa imi fie mai greu caci mult timp am avut kg astea si corpul are memoria kg...dar nu ma las....pana in primavara adica in martie sunt prinsa in vartejul asta....si daca am rezistat tentatiei concediu apoi nimic nu ar trebuii sa ma opreasca.

Vineri am depus penultimile acte legate de certificatul Ioanei, mai astept decizia de prelungire de la job sa pot depune si oe ea si practic mai stau acasa pana la sfarsitul lui august. Acum om vedea, caci vreau sa ma mai angajez undeva poate si part time daca imi iese si nu se leaga de varsta mea. Caci nasica Ioanei a lasat un cv la ea la job si a zis ca sunt ceea ce cauta ei...dar pacat ca am peste 35 de ani. Deci am si patalama de baba. Mai ca am avut un atac de panica...caci la asta nu ma gandisem, deci dupa ce ca o sa imi fie greu la revenire in campul.muncii....mai sunt si refuzata le motiv de varsta.

 

Ioana asa cum am zis e timbru de mine...saptamana asta nu a fost asa entuziasmata de dusul la gradi, eu o pregateam sotul o ducea si o lua.( a fost saptamana lui ). Marti am plecat cu toti dimineata si am lasat-o eu si nu se mai desprindea din bratele mele. In rest la sosire este numai un zambet si energie si ne cam rugam de ea cu somnul. A inceput sa si raspunda....adica daca vrem sa plecam de undeva unde ii place imi zice "nu", daca ii zic ca e timpul sa mergem la nani-nani si ea are chef de joaca imi zice "nu", iar daca o iau si duc la somn incepe cu diverse pretexte...imi cere apa, imi cere sa faca caca ( unde in mod normal mai mult de 2 s pe olita nu sta ) si nu se ridica de pe olita si nici nu face, cere papa....orice numai sa nu doarma. Se alinta si cand ma mai prefac suparata pe ea ca nu ma asculta vine la.mine "ami"-mami si deschide gurita si ma trage...sa ma.pupe....asa pupa ea cu gura deschisa. :)))

 

Nu reusesc sa o fac sa zica si pe nume anumitor lucruri deja invatate si stiute...gen eu am invatat-o rata face mac...cum vede un lac mai mare cum imi arata cu degetul ca trebuie sa fie "un mac"...eu repet rata ea tot mac zice. In schimb la pisica ii zice pe nume si cum face la fel si la cal. A venit ieri o.prietena care nu o.mai vazuse decat la botez si a ramas uimita de ce face la varsta ei....a zis ca la 3 ani o dau la scoala. Mie nu mi se pare ca ar sta lucrurile chiar asa...insa Ioana s-a dat in spectacol si s-a alintat si a dat tot ce e mai bun...mai sa zica " uite ce fata are mama".

 

Saptamana viitoare mergem.la o nunta la cort undeva la.munte si o sa facem turturi cred...asa ca in dupa amiaza asta cum ajunge sotul acasa la cumparaturi de tinute.

 

Poze noi nu prea mai am caci nici nu sta si nici nu am mai avut ocazia, dar revenim noi in forta.

 

Daca am uitat ceva sa imi fie cu iertare si va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase legate de poze si impresiile de concediu.

 

Week-end placut.

 

PS familia ramane momentan  romano-ungara....fara turca. :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am reusit sa intru sa pun poze si sa vad niste bulgarasi minunati!

Lory imi place parul si bretonul!si fetele sunt super!carliontii sunt deliciosi avea dreptate sury sa nu ii infesteze:)) si are dreptate sa ia atitudine daca astepti ca ceilalti sa fie corecti ramai dezamagit si se acumuleaza...

Carmen ti am admirat printesele si ma gandeam ca nu prea ma vad cu inca un copil...mereu am gandit ca vreau 2 dar acum ma simt depasita de unul :)

Offf...m-a tot intrerupt de la scris incat am uitat ce mai vroiam sa scriu despre poze...dar v am admirat pe toti :))

Tot intru si ma apuc sa scriu si nu reusesc sa povestesc nimic pe indelete , ca sa nu mai zic ca uit ce vroiam sa mai scriu imi hiberneaza neuronii:))

Desre noi: la mine nu se termina cu "surprizele" adica in fiecare saptamana apar sedinte neprev azute si diverse hartii dupa care trebuie sa merg la sediu.

Dar m am calmat si mi am schimbat atitudinea:)) totul se re olva cu calm:)

Gabriel e un mancacios , mananca de ma sperie:) de acolo isi ia energia ca nu are stare o secunda, singurul moment in care sta linistit e cand face nr 2:)

Stie tot ce e bine si ce nu dar face ce vrea:) astazi umbla prin cosul de gunoi si se uita la mine imi arata cu degetul nu, nu si zicea ca e cah dar continua sa umble apoi iar imi zicea nu, nu e cah si tot asa pana l-am luat de la cos.

Nu a mai pronuntat nici un cuvant nou si este foarte nervos ca nu il intelegem adica asa am dedus eu ca el vrea anumite lucruri sau sa faca ceva eu nu inteleg ce anume vrea si vine ma plesneste sau sa tavale pe jos. Tipa si se agita si daca ghicesc totusi ce vrea e in culmea fericirii instant:))

Nu l am mai cantarit si masurat de luni intregi dar vad ca ii raman toate hainele mici. E lung si slab la cat mananca , asa ca sa aveti o idee :mananca bol de supa la fel de mare cat mananc eu la o masa. Dar nu ma plang:)) decat sa nu manance...Se mira si buni a lui si ei ii place sa il indoape:)) dar cred ca e o perioda ca si eu am mancat in ultima saptamana exagerat. Cred ca e astenia de toamna ca sunt obosita si nervoasa fara motiv.

Lory tu ziceai ca toti vor cate ceva de la tine , de la mine toata lumea asteapta imposibilul:) adica lucrez de 3 saptamani cu copiii efectiv si vor sa si sa ...nu stiu cate ...stiu ei ca lucrau copii cu mine si aveau progrese:) dar au rabdare cat are Gabriel cand vede un Kinder:)))

Hai ca acum chiar m am intins ...va pup si o sa revin curand sper daca nu ma ingrop in hartii:))

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele,

 

Noi am ajuns IAR!!! de unde am plecat. Adica tusea uscata si rea, mai ales pe timpul noptii. A fost bine 2-3 zile dupa ce i-am oprit medicatia prescrisa de medic.

Noaptea trecuta s-a trezit pe la 3 si a tinut-o intr-o behaiala continuua drept pentru care am sunat-o pe socrela sa vina sa stea cu el.

I-am pus aseara un recipient cu apa si cateva picaturi de ulei de menta pe calorifer, iar azi intentionez sa-i fac siropul ala din ridiche neagra si miere. I-as face si ceai de cimbru, dar nu pune gura deloc pe ceai asa ca...

 

Altfel, este vesel, jucaus, mancacios si normal. Se alinta de zor, iar mai nou, seara la culcare e musai sa ne tinem de mana toti trei.

 

Flory dar nu ceri prea multe de la ea? Intreb si eu din postura de om al carui copil nu face atat de multe comparativ cu alti copii de varsta lui. Poate fi si o etapa prin care trec si eu tind mai mult catre aceasta explicatie. Altfel nu-mi explic de ce Alex, de vineri de cand a rostit prima data "cucugan" (tobogan) spune asa la tot, inclusiv ca asa il cheama.

 

Cu varsta nu cred ca ai dreptate. Daca ai 20 esti incepator si nu stii, dar daca ai fi avut 50 ce-ar fi fost? Daca ei asa considera insemna ca ei nu sunt indeajuns de buni pentru tine. Linisteste-te si o sa vezi ca iti vei gasi si tu locul.

 

Sa vii sa ne spui ce tinute v-ati ales. Si sa stii ca exista si corturi incalzite. Sau poate pana atunci se va mai indrepta vremea.

 

Eyna draga mea, intelegem noi ce scrii. Important este s-o faci. Dupa cum ai vazut, si noua celorlalte, ne mai scapa una-alta din varii motive. La mine momentan asa prost merge site-ul bilgarasilor incat vad dupa cateva secunde ce am scris.

 

Ma bucur ca este bine Gabriel si ca se dezvolta frumos si armonios.

 

Cu privire la job-ul tau sunt de parere ca majoritatea care apeleaza la tine vin prin recomandari (sau gresesc?) si atunci daca X i-a spus ca a mers bine si repede atunci Y vrea sa se intample si mai repede (daca ar fi posibil chiar ieri!). Sa ai rabdare. Gandeste-te ce mogaldeata superba ai tu acasa si vei vedea ca toate vor decurge mai usor.

 

Apropos de gunoi. Noi langa cos avem depozitate si sticlele de apa goale si cand si cand vrea sa se joace cu ele. Si bineinteles ca daca ii sare lui ceva interesant in ochi, in cos fiind, apeleaza la el. Asa ca sunt cu ochii pe el si-l gonesc cand vad ca devine ursuletul gunoier.

 

Lory iti pun filmuletul cu castile si inca unul, plus cateva pozici recente.

 

Tare rau Marmotica ta. Eu una ii dau dreptate. Si eu sunt ferma cu unele obiecte personale. Daca, de exemplu cineva s-a periat cu peria mea de par atunci o arunc imediat si fac ca trenu'. Am avut-o pe cumnata-mea care nevinovata a intrebat "dar ce-are?". Pai na, nici mama nu o foloseste.

 

Cu jucariile ai MAAAAAAREEE dreptate! Dar se fac ei mari si cine stie ce or sa-si doreasca sa aibe.

 

Va las, intru repede sa va pun ce-am promis si ma reintorc la lucru. Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa mi-am adus aminte ceva legat de haine. Si la noi ar fi ideal sa stea dezbracat. Si eventual sa se spele cu apa rece, dar inca "il mai fraieresc" sa stea imbracat.

Cu fesu' am facut asa: i-am cumparat vineri unul nou cu "urechi de soricel" si un tigrut desenat pe ea. Am scos-o, si ca sa pot sa i-o probez i-am zis: ia uite Alex ce caciulita frumoasa ti-a luat mami. Cu pisic. Si el a zis "mau" si m-a lasat sa i-o probez, ba n-a mai vrut sa si-o scoata. Si statea vineri seara-n casa in maneca scurta si cu fes.

 

Alteori, cand este mai innorat ii spun ca ploua afara. Si el repeta "po-o" si-si loveste crestetul capului cu mana si atunci exista sanse sa-i pun fes. Altfel...

 

Acum chiar fug!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai buna,

 

Eyna ia sa nu mai tii ascuns baiatul blondut, inalt si subtire! Este tare dulce si are o privire hotarata si isteata! [il] Tu ai slabiiit dar, ca si Flory, trebuie sa zambesti mai des, esti tinara, frumoasa, ai o familie reusita, deci motive multe! Succes cu facutul de magic! [flo2]

 

Carmenus tot ocupata? Mai plecati la NY 'en-amoureux'? Pt schimbatul tau de prefix din ianuarie este? [il]

 

Alinuta ma ingrijorezi deja. Spune ceva, pls! Miha, te-am vazut pe forum. Hai, treci si pe la noi, cu ceva randuri despre luptator si mamica lui puternica! [flo2]

 

Flory succes cu tot ce ai de rezolvat si fruntea sus! [flo2]  Toate au o solutie. DEspre varsta ce sa zic, sigur, domenii si domenii, mentalitati si mentalitati; pe aici, prin vestul salbatic, oamenii se specializeaza si respecializeaza la orice varsta, daca asta le este interesul. Mie Ioana mi se pare foarte precoce dar si foarte incapatanata, asa ca, alege-ti luptele cu grija (ce conteaza ca zice mac? e clar ca stie cine cum face dar de nominalizat, o va face fix cand vrea ea, indiferent cat te strofoci tu).

 

Soparlicul ce frumos e Alex! [il]  Are trasaturi asa de bine conturate si este tare expresiv. Si vad ca-i place porumbul oricum, fiert, popcorn. [:)]  Ce m-a distrat cum trage firul dupa el, sunt asa de puri copiii astia!

 

Ah cu fesul, la noi nu au fost sub 10 grade ziua (adica nu cand se plimba ea), iar la 10-13 grade chiar nu exista notiunea de fes. Ziceam de hanorac cu gluga, pt ca au fost zile vantoase tare si pt ca noi oricum suntem genul dezbracat (ea sta in casa in body maneca scurta+pantaloni, fara sosete; cand ieseam afara puneam sosete+incaltari si peste body puneam hanorac gros sau o geaca. )Acum cu hanoracul subtire si fara gluga, a fost interesant dar a functionat instinctul meu si de data asta. Nu ar fi fost o lupta de purtat. In general eu nu le-am 'fraierit, aburit', nu intra in stilul meu de parenting si nici in felul meu de a fi.

Consider ca sunt momente cand negociem; sunt momente cand asta e, e total in nesiguranta, asa ca ne asumam plansul si o luam pe sus si sunt momente cand facem ca ea/ele si, fara sa existe impuneri de orice fel, ajung singure la concluzia noastra. Imbracatul intra aici, e o lupta pe care nu vreau sa o port, nu vad de ce as aburi-o sau forta-o. Iau un fes cu mine, un alt hanorac, o paturica pt cazul ca avem carutul si aia e, le accepta bine, nu le accepta, inseamna ca e ok asa. [:)] (iubi zice ca are suficiente kg, sa-i tina de cald [:D] )

 

Bine ca nu locuiti in Ire, ca aici e innorat 300 de zile/an [:)] . Glumesc si eu, stiu ca ai inteles, suntem diferite si avem metode diferite. Important este sa crestem adulti intregi, care sa creada in ei dar si in noi si cu toata paleta de alegeri la indemana lor. [flo2]

 

Noi suntem ok. Intr-un iures de numa. Si pana in dec, nu cred sa se opreasca. Fetele sunt bine, sanatoase.

Sambata, dupa inot, am fost intr-un super parc si au alergat de erau rosiiiiiii. Apoi am mers la un polish market si am laut vinete, pe care le-am copt in cuptor, vreo 2 ore numai asta am facut dar la iarnaaa. [:)]  Marmo a declarat ca arata ca un caca de vaca, mnooh [soricel] . Pe seara grasii i-am lasat acasa sa se joace iar eu cu Marmo am mers la biserica, pt ca toti colegii ei, care anul asta vor avea first holy communion, au avut enrolment. Si asaaa ce imi plac slujbele lor si cum cantam toti si etc, de-mi vine sa ma fac si eu catolica. [:)]

 

Marmo e foarte mandra caci in mai, cand va fi evenimentul, ea (pt ca e ortodoxa si l-a avut deja dar este f catolica in simtire) va canta This is the day, singura, sus pe scena bisericii si corul in spatele ei. [:)]  Father J mi-a spus ca e impresionat ca un copil care nu e catolic, este atat de implicat in tot ce tine de modul lor de a-si manifesta credinta.

Dupa slujba, O. colega,prietena si vecina marmotei, a zis ca ea vrea sa vina la sleepover. Ok, fericire mare pe parintii ei (polonezi), ca cea mica(2 ani luna viitoare) sta acasa cu matusa si asta mare vine la noi, asa ca ei pot sa bata pub-urile. [:)]  

Ei si au adormit pe la 10, ceea ce pt marmo este urias de tarziu, ea este groghi daca e 9, apai la 10. In fine, noi ne-am uitat la filme, apoi am citit si pe la 0.30 am stins luminile.

 

La 00.50 vine marmo la noi in dormitor, ca O. plange ca vrea acasa. Na, sun-o pe maica-sa, ei erau in oras; roag-o sa sune ea la sora'sa acasa, sa nu se sperie femeia cand vin cu O.; si iaca, pune-ti Lory geaca peste pijamale si o pereche de runersi si du-te cu copkila plansa si impiedicata, prin parcare, sa o livrezi acasa. Poate a 5a oara e cu noroc si reuseste sa doarma la noi pana dimineata. [:)]

 

Duminica am urmarit cand e low tide, pt ca vroiam sa mergem la una dintre plajele mele favorite, la 45km de noi. Era si o zi superba de toamna, dupa standardele oirish, 14-15 grade, soare, vantul jos. Am mers, asadar. Ne-am cocotat pe stanci, care altadata sunt sub ape; marmo a gasit un arici de mare, pe care l-a carat in galetusa, l-a botezat, pupat, mangaiat, ma rog, marmotisme. [:)]  Ley a alergat pescarusii, a mancat nisip, cu pofta, s-a tavalit in nisipul ud; noi astia mari ne-am bucurat de mare, de soare, am baut cafea, am ras, ne-am maimutarit, am facut poze, am urmarit avioane cu aplicatiile de pe tel (unde zboara, ce tip de aeronava, de altitudine, bla). Marmo a conchis: altii urmaresc pokemoni, voi urmariti avioane. [:D]

Seara am facut poze in 4, cum  le zice iubi razand 'traditionalele poze aniversare', ca sa marcam 5 ani de oirish.

 

Ley e bine, e o bestie [:D]  zapacita tare. Se impopotoneaza cu haine de ale noastre, sepci, ochelari de soare si merge asa prin casa. Ieri isi pusese halatul sora'sii de baie si noi ii ziceam master Yoda; mai deunazi isi pusese un prosop din ala de bebe, cu gluga si mergea plina de importanta. Isi pune bentita nu pe cap ci pe ochi (are gaurele bentita aia) si ii zicem Geordi La Forge [:D] ; mananca numai din 2 recipiente (musai sa aiba doua iaurturi, doua castronele cu mancare, etc....si doamne ce-i place sa manance mazare/fasole dar nu oricum ci boaba cu boaba, ca un chinez..gras [:D] )

 

Cam asa. Mai am multe de povestit dar timpul, bata-l vina. O sa sui poze, ceva filmulete. Am prins-o pe L cand reuseste, in sfarsit, sa spuna corect, cu r si accent irish: purple si repeta razand, pana cand i se incurca limba. Dar nu astazi, nu-mi ajunge timpul.

 

Pentru ca maine am o zi ultra incarcata, vreau sa fac de acum o urare speciala.

 

Draga Luca, copilas cu parul balai, la multi ani! [deziuata] Sa fii sanatos, sa ai o copilarie fericita, sa ai soarele, norocul si sansa in viata ta si sa ajungi un om frumos, echilibrat si autonom.

Iuli, sa va traiasca baietelul de 4 ani si sa va bucurati de minunile voastre! [pup] [pup] (te asteptam cu vesti, o felie de tort, o maslina, o poza [:)] )

 

Gata. Time's up.

 

Va pup, sa fiti bine! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

La multi ani si de la mine Luca! Sa fii sanatos si sa-ti bucuri parintii o mie de ani!

 

Lory m-am distrat la culme cand am citit reactia Marmotei. Cam are dreptate. Multi ani dublinezi si voua!

 

Mai eu cred c-am epuizat toate variantele de plimbare prin Bucuresti, iar cu asa o vreme...chiar n-am de unde alege.

Marti, pentru ca nu incepuse inca potopul, am zis sa iesim sa luam paine si sa platim intretinerea, dar Alex o tinea una si buna: tutu maae! Ma gandesc, razgandesc si zic: vine ploaia unde vrei sa mergem? El tot "tutu maae". Ce sa fac? Plecam cu soacra din casa (ea revoltata tare ca e frig afara si ploua, copilul behaie de zor si eu il iau la plimbare). Ne oprim la adiministratie si apoi o luam catre statia de autobuz. Numai bine ca nu venise nici unul si socrela era in statie. Face o fata cand ne vede si imi zice: mergeti o statie si va intoarceti, nu? Pai, taxez bilet doar pentru o statie? Mergem pana la Unirii, dam o tura-n parcul de acolo si ne intoarcem. Pana am ajuns noi a inceput si ploaia. Nu aveam nici sistemul, el vroia in brate, dai si cu umbrela...eram cam caraghioasa, dar ce sa-i faci? Mergem pana la Biserica Sf. Anton, stam putin acolo si ne intoarcem sa luam autobuzul catre casa ca nu exista nicio sansa sa stea ploaia.

 

Pentru weekend ne planificasem o excursie la Comana sau Mogosoaia, dar cum anunta astia iar vreme rea...

 

Alex tuseste inca, umed, dar asta nu inseamna ca nu e mereu pus pe ghidusii. Mai nou cand aude ca incepe vremea se suie in canapea, culca una din perne si se ascunde dupa ea dupa care zice "Usu bau!". Aseara i-a facut si "la revedere", iar sotul i-a zis ca nu-l vede si nu-l aude ca-i in televizor. I-am zis sa nu-i mai zica asa ca ne trezim ca vrea sa intre in el.

 

Vorbeste cat e ziua de lunga (pe limba lui) de ne intrebam ce vom face cu el daca va vorbi si pe limba noastra tot asa mult.

Insista sa vorbeasca cu bunicile la telefon asa ca in fiecare seara vorbeste cu cate una: ao mami-e....bla, bla, bla ca nu mai intelegem ce bombane el. Dar e haios tare ca si gesticuleaza.

 

L-am dus de ieri la cresa. Ieri a refuzat sa manance si sa doarma. O sa vad azi ce va mai fi.

 

Eu sunt picata momentan intr-o pasa proasta ca am tot felul de vise ciudate si in plus ma doare burta ca la menstruatie, dar asa ciudat cum ma durea cand eram la inceputul sarcinii cu Alex. Nu stiu ce sa cred, care ar fi problema, am facut dimineata si un test de sarcina (a iesit negativ). Ma simt si umflata, balonata, dar oricat ma gandesc nu gasesc vreun aliment ingerat recent care sa-mi provoace starea asta. Pana la urmatoarea menstruatie mai sunt 1.5 saptamani (caci da, dupa nastere vine la secunda). Nici nu stiu ce sa vreau. Ma simt inca neputincioasa sa am un bebe mic si pe Alex pe langa. Dar daca Dumnezeu ne va mai da un copilas ne vom bucura de el.

 

Va las, sa ne auzim cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...