Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Seara buna,

 

Asa pe repede inainte cat e placinta cu dovleac la cuptor, desertul Ioanei maine la gradi.

 

Ma chinuii sa descarc pozele de pe tel pe laptop de 3 zile...ceva se intampla de se blocheaza. Am reusit in seara asta. Banuii virus pe amandoua.

 

Am urcat ceva poze si filmulete.

 

Soparlici....Ioana si-a revenit, numai plange si la fel ca si tine eu scot copilul afara indiferent de vreme....bine nu cand ploua torential si mocaneste sau e mult prea inghet si nu e indicat in rest afara. Ma gandesc cu groaza la iarna ca mai mult o sa fim in casa sau prin casa altcuiva sau mall. Ea doarme la pranz cam de la 14-16 asa ca pe la 16.30 iesim cand inghetam bine si se intuneca intram in casa asta pe la 18.30.

 

Carmen...multumesc de aprecieri. Sanatate lui Em, e o dulce cum gandeste ea referitor atat la recomanarea dr cat si la "durerea de cap". Iar Ver...e delicioasa si da mie imi plac copii pusi pe sotii si nebunii, asta e copilaria alaturi de rasete si zambete cat cuprinde.

 

Lory....mie imi place filmuletul cu "purple"....da si eu cand o vad imi vine sa ii mananc limbuta. Iar pozele cu inghetata sunt bestiale. Voi toti frumosi, impliniti si fericiti. Va imbratisez.

 

Ioana este o mega vorbareata....si ne-a cam facut "capul mare" , cand invata un cuvant si si-l reaminteste mai tarziu il repeta pana la epuizare. In rest a inceput sa ne raspunda si chiar sa comunicam binisor in unele privinte ca si cu un om mare...in rest e un copil alintat.

Dimineata la trezire e cu vorba la ea si turuie ca o moara...acum de multe ori nu o intelegem dar o aprobam.

Vineri dupa amiaza am fost cu ea sa incheiem actele ptr masina nou ( o vinde sotul pe a lui, pastreaza el dusterul si eu am sa conduc noua achizitie ) de nu a vorbit cu vanzatoarea masinii de nu ii venea sa creada ca are 1a9l....m-a intrebat daca mai are pampers ca nu se observa prin imbracaminte, i-am zis ca da....ea a raspuns ca e bine...ca daca ii spuneam ca nu are si vorbeste cum vorbeste o declara copilul minune.

 

Este a mea...asa ca eu o vad cea mai cea...oricum este o minune mult asteptata. Minunea noastra.

 

Gata opresc cuptorul si ma bag la nani.

 

Va tuc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele,

 

Sa dau un semn la inceput de sapt, sa stiu ca v-am bifat [:)] , ca nu cred ca mai am vreme pana in weekend.

 

Soparlici ce-mi place de Alex, e un baietel hotarat si dulce si evolueaza foarte frumos![il]  Ai garat masini si trenuri weekendul asta? Sau ati mai scotocit voi cotloane de munte?

(Iubi avea casti wireless pe urechi si facea mamaliga, numai el e responsabil.[:)]  Castile le tin, el si marmota, pt ca seara se uita la cate un episod din serialele lor, in functie de cum apar: Avengers, Star wars, Super girl, blablabla si Ley si eu nu vrem sa fim deranjate[:)] . Plus, de vreo 2 luni a inceput cura de Stargate cu marmo, prima data Atlantis si acum SG-1, pt ca e fantastic de interesata de alte lumi, fantazeaza mult pe subiect, scrie nuvele, asa ca a fost vremea. Si cum pe ea desene si altceva nu o intereseaza...[:)] )

 

Carmenus ce fete frumoase!!! Verut are o mocuta de copil mereu pus pe sotii, cu coditele in vant si nasul carn. Ce dulci sunt la masa si ce mortala e cu pantoful de jucarie. Vai si cum danseaza, ce fustita mini are Ver si bulane mancabile[il] . Cat despre printesa ranita Em, mai, mie mi se pare normal, e doar o atitudine princiara...dar na, noi muritorii de rand nu avem cum intelege pe deplin[:-)))] . Scumpe tare![il] 

 

Flory v-am vazut. Sa stii ca nu aveam indoieli ca ti-ar sta bine tunsa dar iti sta cu muuult mai bine decat mi-am imaginat. Zici ca esti o pustoaica, frumusica si luminoasa![il]  Despre Ioana ce pot sa zic, este extraordinara! [il] Vorbeste foarte frumos si clar, are o voce cristalina si o expresivitate aparte. Imi place cum numara in timp ce se invarte si ce mocute de soricel face. Si-mi place cand doarme cu piciorul pe marginea patului. E o super scumpa si ai dreptate sa fii asa de mandra de ea, chiar e o minunata![flo2] 

 

Alinuta? Andreea? Eyna?

 

Noi suntem bine, binisor, ma rog. Adica tot singure, tot in iures dar macar mai sanatoase, ne-au trecut nasparliile rele, le mai avem doar pe ale medii:). Fetele cresc, fac nazdravanii, fac echipa in toate cele si imi lumineaza mie sufletul si-mi dau putere, ori de cate ori simt ca nu mai pot.

Va povestesc faza cu Marmo la scoala, despre care mentionam acum ceva vreme...poate va inveselesc si apoi plec in treburile mele.

 

Am fost acum 3 sapt sa o iau de la playball si profesoara ei cu principal si secretara radeau de numa, cica trebuie sa-ti povestim ceva. 

Si-mi povestesc ca in clasa era o mare disputa intre baieti si fete, despre momentul cand se schimba pt orele extra de football, playball, etc si baietii erau suparati ca ei nu au atata intimitate si tot ii dadeau inainte cu fetele care le vad lor 'their privates'[:)] .

 

Si profa imi zice: mai, eram uimita ca Marmota nu zicea nimic, ea care e vocala clasei iar acum avea o fata plictisita si chiar enervata. Si deodata Marmo zice: 'Oh Giiz, what's so interesting about your privates? One dangly thing in the middle and 2 squashy things on the sides. Much ado for nothing!'[:-)))]  Profa cica si uite asa, again, a incheiat ea o discutie inflacarata, in hohote de ras.[:)]  Le-am explicat ca pe la noi pe acasa nu umbla nimeni cu dangly things la vedere dar atlasul cu human body...[:)]  

 

Acum va las. M-am trezit la 5 dimineata ca nu mai aveam rabdare, mi se descarcase The walking Dead si era musai sa-l vad. Si apoi am lucrat, pana mi-am trezit fetele...desi, boy, a fost greu sa ma mai concentrez dupa asa un episod....

 

Eu pozele si filmele le vad cu fetele langa mine, Ley imita ce vede pe la bulgarasi,

Marmo comenteaza despre orice, avand ea un ochi de soacra, cu care observa fiecare detaliu. Ei si astazi uitandu-se ea asa la toti bulgarasii, a concluzionat: Mami, L looks like piggy in the middle, she is just too big. Mnoh...

 

Gata, time's up. Poze si filme in weekend, probabil, cand vine iubi-ul acasa si am si eu o farama de timp.

 

 Sa aveti o saptamana fructuoasa! Pup![pup] 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gasit si de la mine!

 

Doua vorbulite printre stranuturi, dureri de cap, gat si toate cele.

 

Sotul a venit acasa c-o raceala/viroz/gripa sau ce-o mai fi de ne-a culcat pe toti trei. Initial, vineri seara a venit val-vartej acasa cu febra si durere mare de oase si cap. Sambata n-a mai fost in stare sa mearga nicaieri asa c-a bolit.

 

Sambata dimineata a vomat si Alex, iar sambata si duminica a fost molesit toooata ziulica. Sa mai spun ca iar tuseste si iar are muci? Nu mai are rost, nu mai este de actualitate (cum zicea si nasicu': mai numai o saptamana i-a tinut fara nimic). In plus, duminica a avut diaree de nu mai stiam cum sa-l dreg. Si abia a luat doua guri de lapte.

 

Ieri m-a luat pe mine de-am zis ca nu mai ajung acasa. Cu stare de voma, cu dureri groaznice de stomac. "Norocul" a fost sa n-am nici masina si uite asa ma rugam sa ajung macar pana la usa casei. Alex n-a vrut deloc sa mearga pe jos...In fine, cum am intrat, am incuiat usa si direct in baie am mers ca dadea sa iasa de peste tot.

Azi ma doare capul, inca nu mi-a trecut stomacul, mi-a crapat si telefonul...Brrr!

 

Va povestesc o faza haioasa de sambata si promit sa revin cu pozici, filmulete si comentarii zilele urmatoare cand sper sa ma simt mai bine.

 

Statea sotul pe canapea cu starea lui de rau si Alex langa el. Ies din baie si-mi spune: mami tati - si se bate cu mainile pa cap in semn ca-l doare capul pe tati. Zambesc si apoi vazandu-l asa molesit il intreb: Alex dar pe tine ce te doare mami, te doare ceva? Iar el raspunde: DA! Ce te doare mami? Arata-i lui mami ce te doare. Se uita la mine fix si-mi spune CU-CU. Sigur te doare? Si el da din cap ca nu si se da jos din pat ranjind.

 

Sanatate multa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele,

 

Sper ca ma mai primiti pe aici si iertata sa imi foe absenta :*

 

In primul rand vrea sa o felicit pe Alinuta pentru sarcina. Sa ai sarcina usoara si sa creasca bebe in burtica sanatos. Va fi bine. M-a emotionat faza in care Celine a pus mana pe burtica si a zis ca e bebe acolo, e deja o legatura intre ei minunata. Si Sofia face la fel pune mana pe burta mea si zice bebe, dar la noi inca nu e bebe acolo ca inca nu am voie. Putere mami!

 

Lory, esti o wonder woman claaaar si clarVisatoare :). Sigur se va bucura Nany de surpriza pregatita, mai ales facuta cu atat suflet sigur va iesi ceva grozav acolo la casuta ei. Felicitari pentru cata putere si daruire ai sa le faci pe toate in acelasi timp si sa le faci si bine. Plecaciuni. Noi inca nu avem bebe 2 pe drum fiindca trebuie sa astept pana la inceputul lui decembrie sa refac testele, sa vedem ce si cum mai stau. Sanatosi sa fim!

 
Soparlica, sanatate voua sa va faceti bine cat mai curand si sa va reveniti in forma. Sunt "obraznici" virusii astia din prioada asta, stiu, pentru ca si Sofia a fost racita acu o saptana i-a trecut. Si vad si in parc majoritatea copiilor sunt cu mucii pana la genunchi. Sa stii ca si eu c Sofia stam pe afara in perioada asta in fiecare zi. Doar cand ploua tare stam in casa. Si atunci Sofia sta pe coltarul din bucatarie si se uita pe geam si zice "țeii" adica baieteii - copilasii ( asta pt ca din casa noi vedem parculetul din spatele blocului unde mergem mereu) si eu ii zic ploua mami si ea apoi suparata "poo"! 
 
Carmen, si tu esti o mama super bine organizata si te admir pt asta. Si noi suntem la faza cu olita, cand ii vine imi zice caca ori pipi si arata spre pampers si cand o pun tre sa stau cu ea acolo pana face. Le mai rateaza pe unele adica le face si apoi imi zice dar nah, suntem pe drumul cel bun 
 
Noi suntem in proces de intarcare, azi e a 12-a zi si suntem ok. Bine, am inceput de doua luni sa ii scot mesele de la san treptat si apoi pe 15 oct am oprit de tot. Sofia a inteles surprinzator de bine ca nu mai papam "titi" si nici nu a mai cerut. Suntem ambele impacate cu noua etapa. 
 
Ar sta toata ziua afara. Ne prinde si 8 seara afara acum cand deja e noapte pentru f greu o conving sa mergem acasa din parc. 
La fel cum ziceati si voi ca fac bulgarasii si ea isi scoate hainele de pe ea vrea doar in pampers sa stea. Noroc ca ne au dat caldura de curand :) 
 
Numai stiu ce mai voiam sa povestesc. 
Dar mai vin. Pun si poze mai tarziu
 
Va pup
 
 

 

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Mie mi-a fost ingrozitor de rau miercuri am decis sa stau ieri si azi acasa. Azi imi e mai bine.

 

Alex este si el bine. Cu tusea si mucii din dotare. Nu l-am dus la cresa. Am stat impreuna.

Azi am vazut ca una din cele 4 masele ce mai trebuie sa apara este bine aparuta si inca doua stau sa sparga. Ne-am jucat la un moment dat si era cu gura pana la urechi asa ca am reusit sa ma holbez bine. Cu siguranta este unul din motivele starii lui actuale.

 

Merg sa-i pregatesc masa pentru cand se va trezi. Weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna de la mine dragele mele

 

Soparlici, esit mai bine, da? Sper ca i-ai dat de cap gripei nesuferite, si ca ai petrecut un weekend frumos cu dragii tai iubiti. Au iesit maselutele? V-ati jucat frumos si regulamentar cu masinutele in weekendul asta? Te imbratisez, sa va faceti bine. 

 

Nadia draga noastra, bine ai revenit! Succes cu intarcarea! E o perioada grea, dar daca e pregatita pentru asta o sa treaca bine! Asa deci, si ea tot doar pe afara si tot doar dezbracata ar vrea! Sunt deliciosi bebelusii nostri la varsta asta! Tu tot acasa cu ea esti nu? Nu ai inceput inca munca, sau incurc eu borcanele?

 

Lory, ce faci, a venit iubu de pe drumuri? Ati lucrat la surpriza pentru Nan? Creata mea frumoasa "purple" ce minuni a mai facut? Sa stii ca m-am tot uitat la pozele voastre cu fetele mele, iar Ver imi aduce uneori tableta si spune "Leyaaaaaa, leyaaaa" semn ca vrea sa o vada creata noastra! Iar Em, e la faza in care vrea sa viziteze pe toata lumea, asa ca de daca vede filmele sau pozele spune imediat ca vrea si ea sa mearga acolo!  Asa ca, pregatiti-va, venim ;)

 

Flory cea tunsa si frumoasa, voi ce faceti, cum v-a fost weekendul? Ce mai face minunea poznasa? Cum merge cu regimul draga mea, te tii tare pe pozitii? 

 

 

Noi suntem bine, am avut un weekend plin, cu ziua baietelului unor prieteni (a facut 4 ani si e "prietenul" Emmei - ca sa o citez pe ea "Eu am multe prietene dar un singur prieten"). Asa ca azi am fost la petrecere. Ver a reusit performanta de a nu dormi deloc azi in cursul zilei (e prima data cand se intampla asta) asa ca a adormit in drum spre casa in carucior (era vreo 4.15) si cred ca o sa doarma pana dimineata. Ca nu da niciun semn cum ca s-ar scula. 

Noi am vrea sa ne rearanjam casa si nu stim cum, asa ca suntem in cautari de sugestii si idei si alte alea, si probabil ca vom cauta si un ajutor specializat, sa ne dea idei, ca noi ne invartim intr-un cerc vicios. Asa ca dupa ce ca nu avem timp liber si ala putin de-l avem suntem in cautari, citiri, idei si de toate. 

 

Va imbratisez, mi-e dor de voi si va doresc o saptamana minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pam pam.....seara buna sa fie si o saptamana usoara. 

Eu la ceas de seara si sfarsit de sapatamana la raport.

 

Nadia...bun revenit. Sa ne scrii mai des. Sunteti niste draguti si simpatici. ;)

 

Soparlici....off....mai dar ce le mai trageti si voi. Cum se prezinta situatia?! Sanatate maxima. ( e bine ca gasesti intelegere la job si poti absenta asa des fie prin co sau cm )

 

Carmen...OAU...ce ma bucur ca ti-ai rupt putin din timp si ai mai intrat. Exclamatia vine de la faptul ca si pe mine ma bate gandul de o renovare radicala de ceva vreme, insa in ultima vreme parca situatia mi se pare f serioasa si mai ca ma apuc de treburi. La fel vreau sa cer parerea unui arhitect/proiectant pentru ca vreau sa fac din sufragerie, dormitor si bucataria cu hol intrare si un colt din sufragerie o bucatarie cu un mic living. ( avem ap 2 camere ). Mai mult din prizma ca vreau sa ne punem centrala proprie si faptul ca se modifica si structura ap si trebuie cred facut si ceva la primarie.

 

Lory....cum stau lucrurile?! Mai eu la cate te vad ancorata si singura cu fetele si job si surprize oamenilor dragi sper ca nu ajungi sa cantaresti 40kg ca nu e bine nici asa. Ai te rog grija si de trup, pentru ca sufletul este minunat.

 

Bun....deci v-am zis de faptul ca ne bate gandul de o renovare majora. Dupa sarbatori sa cerem sfatul si sa vedem ce costuri implica. Prinde tot mai real contur, pentru ca tot stau acasa pana in vara si vad ca nu reusesc sa ingropesc nimic pana atunci am zis sa profitam. Cu partea financiara e dificil, dar cred ca ne vom ancora intr-un credit. Nu de alta dar asa cred ca intram si noi in randul lumii.

 

Vanzatorul masinii, care e o dna destul de ocupata ne cam da batai de cap si bete in roate. Nu gaseste cartea masinii si noi stam astfel oe loc cu toate demersurile. Partea proasta e ca nu isi face timp sa obtina un duplicat asa ca am pus ultimatum, fie ma imputerniceste si umblu sa rezolv si partea ei fie facem sin nou schimbul...noi bani ea masina. ( ideea e ca e o masina noua, f buna si pretul super ok si sotul inceraca sa fie a noastra )

 

In week-end am fost la soacra ca a venit cumnata in vizita din strainezia.

Ioana e intr-o continua miscare. I-au iesit si coltii caninilor si sus si jos....deci o sa mai avem de tras pana ies de tot.

A intrat din nou in era in care imi cere papa non stop. Nu mai vorbeste si/sau se uita la titzi ca un catelus care vrea mancare, ci pur si simplu le baga in seama si le numeste ca si cand ar zice o alta parte a corpului.

Repeta tot, dar tot, iar cand e lumea mai draga tranteste ceva.

Astazi a injurat sotul pe catea "ceapa masii" si la ceva timp o auzim si pe ea. Asa ca trebuie sa avem grija la limbaj.

La gradi e ok, a avut party vineri de halloween si am intrebat si cum mai se poarta ce mai face ca un raport asa de sfarsit de saptamana si dna ei mi-a zis " E o nazbatioasa, face numai prostioare si e pusa pe sotii, asta pentru ca ne este asa draga si nici nu am cum sa ma supar pe ea pentru ca e mult prea inteligenta pentru varsta ei ". Pff...a crescut pipota in mine, daca mai.imi zice cineva chiar ca imi iau lumea in cap si devin o inganfata. :))))

 

Am -5kg in aproape 2 luni de dieta si se vede si in cm. Marti am zi de apa, a 2-a din astea 2 luni. Eu sunt f mandra de mine ca am rezista si am.putut si pot si vreau sa fac ceva.

Ieri am incercat o pereche de pantaloni care imi veneau fix in urma cu 3 ani si am ramas surprinsa sa vad ca ma incap si ii port cu placere. ( desi sunt cam jerpeliti ei, dar asa am constientizat ca schimbarea s-a produs )

In cursul saptamanii poate am timp si urc ceva poze de vineri de la party.

 

Va imbratisez tare tare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello....din nou, ;)

 

Am urcat foto de la party de la gradi.

 

Am uitat sa va cer un sfat.

Ce si cum faceti cand aveti un drum mai lung de facut cu masina?!

Ioana se plictiseste in scaun f repede. De la noi din fata bl pana la soacra in poarta facem 2h si daca nu e ora de somn e chin. Sta ce sta, apoi cantam, ne mai jucam cu ce mai avem prin masina, ne conversam ce vedem pe geam....dar la final se plictiseste, vrea in brate si ajungem sa ii punem pe youtube cantece de copii. ( nu prea imi place chestia asta ) Ma gandesc daca sunt in postura de a merge fara insotitor sau "sofer", doar noi 2 un drum de 2h ce pot face?! Ea plange, se zbate.

 

Va pup.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele,

Eu am revenit astazi la munca, iar Alex la cresa. Nu sunt refacuta in totalitate, dar nu mai sunt deloc cum am fost.

Din pacate trebuie sa recuperez asa ca ma limitez astazi doar la a va povesti cate ceva despre noi.

 

Flory la noi exista mare ingaduinta din partea colegilor/sefilor avand in vedere ca nu avem norma de lucru, ci suntem evaluati dupa performanta. Asa ca, daca ne mentinem statutul de institut de excelenta nu se supara nimeni, ba chiar sefii ne trimit acasa cand suntem bolnavi (si la randul lor ne anunta daca au probleme de sanatate). Eu zic ca-i decent asa.

 

Ma intreba si pe mine azi o colega daca serbam Halloween-ul si i-am zis ca la noi nu se practica.

 

Cu drumul nu stiu, asa scurte n-am avut probleme (luand in calcul ca facem zilnic 40 min - o ora amandoi de la/la cresa). La drum lung facem pauze dese cand da semne de plictiseala/oboseala.

 

Felicitari pentru kilogramele pierdute. Tu le dai jos, eu le pun (sau asa am senzatia). Si pentru noul "tutu". Sa-l conduci fara evenimente!

 

Carmen weekend-ul asta...aproape nici nu-mi mai amintesc ce-am facut. Asa de repede a trecut.

Cate ceva de mancare, am calcat, cateva cumparaturi, curatenie, plimbarelile pe afara (singurei ca tati a avut de recuperat cu mobila lui), intrecere cu masini, plimbari luuuungi cu TALUL (calul), gadilit, prostit, iubit, pupat, alintat...

 

Eu va primesc cu drag!

 

Hmmm vad ca tuturor ne umbla gandul la renovari. Si sotul meu a inceput sa lucreze la mobilierul din camera lui Alex. Momentan se ocupa de pat. Le luam incet, nu ne grabim si inca n-am definitivat proiectul, dar daca-i raman materiale de la clienti atunci nu le risipeste.

La noi in dormitor vroiam sa placam cu piatra de rau, in living sa punem niste fototapet, dar pana la urma am decis ca inafara de a da cu lavabila si a ne face mobila pentru ambele dormitoare nu mai facem nimic. Ne vom face la casa, deci pastram banii. Acum nu avem decat dormitorul pe care l-am avut la garsoniera impartit in doua: sifonierele la Alex in camera si patul cu noptierele la noi.

 

Nadia bine ai revenit. Poate ne scrii mai des.

 

Lory ce minuni au mai facut minunile tale?

 

Dar la tine cat dureaza o zi? Are cumva 48 h? Ma mut si eu atunci in Irlanda. Tu cand mai dormi?

 

Nu stiu, dar eu in ultima vreme nici sa ma pensez nu mai reusesc. Nu mai zic ca n-am mai ajuns la o cosmetica din septembrie si mereu ma frechezuiesc pe fuga (si ca trebuie ca altfel as fi omul de neanderthal) si asa tanjesc si eu dupa un rasfat la un salon...

 

Sa-mi fie cu iertare daca am uitat pe careva, dar neuronul meu inghetat atat isi aminteste.

 

Bun, sa va zic ceea ce va eram datoare.

Alex si-a dorit foarte mult o masina de politie/pompieri/salvare (o TITA cum ii zice el) care sa imite real sunetul asa ca am tot spus in stanga si-n dreapta daca gaseste careva sa-i cumpere.

Sambata trecuta (22 oct) i-a adus Babi una de politie care merge singura. S-a bucurat tare mult, dar inainte s-a speriat de ea. Toata ziulica si noaptea TITA-n sus si TITA-n jos. Si la toata lumea a povestit de masina lui de la Gabi.

 

Desi era cam molesit si tati bolnavior ne-am dus la Gala Folk You, dar n-am rezistat decat o ora si jumatate.

 

Duminica (23 oct) au venit la noi socreii si i-au adus o basculanta (ideala pentru nisip) destul de maricica, dar suficient de mica sa se suie in ea. Va inchipuiti ca prima data a vrut sa i se urce-n bascula, iar daca noi nu l-am lasat a gasit alta solutie: ridica bascula si se aseaza in locul ramas liber dand apoi din picioare ca sa inainteze.

 

Tot din weekendul ala spune "uta" (usa) la geam/fereastra, usa si sertar. Si cum vede o usa sau vreaun sertar/geam deschis se agita cu "uta, uta" pana inchizi lucrul respectiv.

 

Saptamana asta a descoperit el ca eu am "ţeţei" in urechi si si-a dat seama ca el n-are si cere mereu sa-i pun si lui. Asa ca i-am spus ca intr-o zi vom merge sa-si puna si el cercei.

Recunoaste si cere "coco" (morcov); stie ca punem "ţeţele" (sosetele) in picioare - si sa te fereasca sfantu' sa n-ai ca iti aduce un sertar intreg; il striga pe catelul lui de plus "Tuto" (Pluto); "ine" este paine si prima oara cand iesim afara mergem la magazin sa cumparam o paine si un covrig.

 

Pentru moment atat. Va las si cateva poze si filmulete, dar de vazut n-am reusit. In plus, filmul cu masinuta (basculanta) nu-l pot pune asa ca iar raman datoare.

Va las cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la ceas de seara.

 

Carmen, da eu inca stau acasa cu ea, in decembrie ar trebui sa ma intorc la munca. Dar inca nici nu ne-am gandit ce vom face in sensul sa ne interesam de cresa sau alta solutie. Mai da chiar toata lumea e cu ideea reamenajarii casei!! Si noi amenajam sufrageria in perioada asta :)

 

Floryma, felicitari pentru perseverenta in lupta cu kg si sa ai putere sa ajungi la rezultatele dorite.

Cat despre drumul cu masina, eu nu merg distante mai mari de o aprox o ora, dar dupa un episod in care Sofia a facut o criza de plans groaznica pt ca plecasem cu ea in jurul pranzului, deci era obosita, nu mai plec singura cu ea decat cand stiu ca e odihnita si astfel nu avem probleme.

La drumuri lungi singura cu ea nu am pornit inca.

 

Soparlica, ma bucur ca v-ati pus pe picioare si ati revenit fiecare la activitatile lui( cresa, serviciu). Ce descurcaret a fost Alex, a gasit el cum sa urce pe basvulanta pana la urma.

 

Noi, am avut un weekend linistit. Cu muncile casei, gatit, spalat, acompaniate toate de joaca si dragostea Sofiei.

 

Cand fac ceva mancare in bucatarie si ea se joaca prin casa, joaca insemnand ca isi cara toti ursii dintr-o camera in alta si ii aliniaza si apoi le da la fiecare apa si face si ea din gurita asa un fel de "țoc-țoc" chipurile aia beau.

 

Mai vine la mine si imi da pupici-bezele asa cu manuta. Este o dulce Foc cand asta, iar eu nu pot face altceva decat sa las tot si sa o iau sa o pupacesc.

 

La capitolul cuvinte stam cam asa : anane( banane), apa, papa, caca, pipi, țel( iaurtel) țoțete( sosete), ața( rața), nanu ( nanul ei de botez), nani, acanane ( macaroane). Cam atat imi amintesc acum. Ah mai intreaba toata ziua " ti ata( ce-i asta?)

 

Pe etajul nostru avem un baietel cu 3 luni mai mic ca ea si de fiecare data cand iesim afara striga bebe Daliiiii. :))))

 

Ieri seara am fost la un mall, ne-am plombat, am mancat si cand sa plecam am trecut printr-o zona in care era un spectacol party de halloween cu o multime de copii mai mari si mai mici dansand, cantand. Ei, cand a vazut a incrput sa se zbata in carut ca vrea jos si cand s-a vazut jos a tulit-o direct printre ei acolo si a dansat si ea. Imita niste fetite mai mari pe acolo, se uita cam mirata la ele ca erau vopsite pe fata care mai de care , si le facea "măi-măi" pe rochite :)))). La final s-au impartit si cadouri :)

 

Cum ziceam, am inceput sa ne amenajam si noi sufrageria py ca pana acum a fost goala ( plica cu jucarii doar).

 

Am pus zilele trecute poze. Poate reusesc sa pun si un filmulet cu ea dansand aseara.

 

Va pup

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...