Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Bun regasit dragele mele,

 

Nadia....am citit pe neresuflate, iti doresc putere, pozitivism si sanatate multa, multa. Pitica e o dulcica....si ca si consolare nici Ioana nu are nai mult de 10kg si 80cm.

 

Alinuta....mai esti in Bucuresti?! Spuneai de clinica Titan, eu ies prin parcul Titan asa ca daca este ne putem vedea oricand. Doar da un semn.

 

Eyna...esti simpatica foc in descrierea piticului. Si eu tind sa cred ceea ce zice Lory, desi si eu am experienta primului copil. Pai sa o vezi pe Ioana in magazine cum se manifesta...atunci sa cedezi nervos...nu vrea in carut, nici in brate ...deci nici unde decat pe jos ca sa faca ea nazbatii cu produsele de pe raft...si eu sau taicasu depinde cine e de serviciu suntem pazitori sefi....si daca nu o lasam pe jos face un scandal de ne stiu cel putin pe o raza de 2-3km. :)))

 

Soparlici....ufff....nu stiu ce sa te sfatuiesc cu somnul. Si eu cred ca important la un copil e rutina, programul format de ei. De exemplu Ioana adormea candva in bratele mele...a crescut si se tot frichinea asa am luat decizia ca e cazul sa adoarma in patut singura, asa pe viitor o sa fie usor si pentru noi si pentru cei din familie care ne vor ajuta. La inceput dura si 30 min pana adormea, desi repet era obosita si cerea clar somn. ( la noi degetul in gura ). Apoi se trezea plangand, asa am luat decizia sa aibe in patut niste plusuri si se trezea si vorbea cu ele nu mai plangea. Acum o obisnuiesc cu un plus anume la somn si sanul de seara, il luam mereu cu noi si ea cand il vede ii zice "nani, nani", asta m-am gandit sa fie mult mai usor cand o voi si intarca....sa aibe un reper si un refugiu daca pot zice asa.

 

Lory....sunteti niste parinti fenomenali. Cred ca marmota o sa tina minte o viata ziua asta de nastere. La multi ani sanatosi si frumosi. O zi relaxanta maine si rezistenta la ziua maraton.

 

Carmen...o saptamana usoara sa treaca repede....dar mult a fost putin a mai ramas. O sa intru sa vad si eu pozele pe drive.

 

La noi toate sunt vechi sau noi. E o mare vorbareata, dar ma enervez maxim ca nu inteleg tot ceea ce zice. Cred ca ii ies ceva masele caci e foarte lipita de mine, maraita cateodata si mancarea iar e asa cat sa nu zic ca nu a inghitit cate ceva...acum o fi coroborat si cu caldura habar nu am. Cert e ca nu mai stiu ce sa inventez sa ii fie pe plac sa manance cateva guri...si uite asa sfarsesc sa mananc eu si mare parte din portia ei...si o sa mai slabeac eu la sfantul asteapta.

O alta chestie care nu imi da pace e tot legata de mancare...ok mananca putin....dar de cele mai multe ori asteapta sa ii dau eu....due ca este ceva unde se foloseste lingurita fie ca sunt lucruri ce le poate gestiona in mana singura...ea imi cere diverse chestii sin jurul ei sa isi faca de lucru si asteapta sa ii dau eu...asa mananca cate ceva....altfel sta mancarea pe masa si ea nici nu in baga in seama. Offf si iar offf.

 

Va pupacesc si un sfarsit de saptamana minunat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dragelor,

 

Lory, inainte de cresa Alex avea initial doua reprize de somn. Una cam pe la 9.30-10 de 30-45 de minute si apoi alta pe la 2-3 de 1.5-2 ore. Ulterior a ramas numai cu una de aproximativ 2 ore undeva pe la 12.30-13.

Dupa ce a inceput sa mearga la cresa, in perioada cand il luam la pranz, dormea uneori si 3 ore, dupa ce ii dadeam sa manance (intai ciorbica/felul doi si apoi lapte).

La inceput, dupa ce l-am lasat la cresa pana la 4, a dormit la pranz. Mai greu, cu uitat spre usa, dar dormea. Acum...

Ritualul este de a-l aseza in pat sau in patut si a ma aseza langa el (da, cand il pun in patut ma lungesc pe parchet). El se foieste (mai mult sau mai putin) si se culca. Asa am facut mereu (nu vorbesc de inceputuri cand il culcam si pe burtica mea sa-l linistesc). Fara leganat, tinut in brate, leganat pe picioare (cum ma indemna o colega sa fac zilele trecute), cantat, scarpinat si altele. Ba are momente cand te trage de mana sa-l urci in pat sau in patut sa se culce si atunci adoarme aproape instantaneu.

Am incercat ca acasa sa-i tin pe cat posibil programul de la cresa (mesele, somnul).

Ieri spre exemplu, m-a tras de mana sa-l urc in patut. S-a foit putin, a stat linistit cateva minute (sa fi fost vreo 10), dar n-a dormit, dupa care a tasnit in picioare ca si cand cineva ii schimbase bateriile epuizate. A inceput sa zambeasca si sa vorbeasca ca si cand ar fi dormit 3 ceasuri.

In schimb, la cresa tot cu capul pe masuta a dormit.

 

Flory cu plusuri/jucarii la cresa nu are voie. Au incercat doamnele si varianta asta dandu-i jucarii de acolo de la ei. Au incercat inclusiv sa-i lase in patut sticla cu apa, sa-i schimbe patutul, sa-l tina in brate...Imi spun ca atunci cand e vorba sa-l puna la orizontala e jale.

 

Imi spunea mama ieri ca medicul la care ea lucreaza i-a zis ca e posibil sa fie prea cald. Ma gandesc si la asta avadnd in vedere ca in dormitor n-au aer conditionat ca in clasa.

 

Ehehe, tu vrei ca Ioana sa pape singurica, eu ca Alex sa n-o faca pentru ca numai cu joaca cu mancarea ramane si cu nimic in gura. Asa ca aleg varianta de mijloc: doua boluri cu mancare (in cel pe care i-l dau lui pun mai putina mancare) si doua lingurite/furculite. Vine si momentul in care cere sa facem schimb de ustensile, dar ii fac si lui poftele si il stiu si satul.

 

Cat despre cantitate...gandeste-te ca si noi adultii avem zile in care n-am manca nimic. Recupereaza ea. Eu asa am constatat (si mai ales ca si fetele ne-au recomandat tot asa). In zilele in care mananca indeasa tot, fara limite si fara noima (cere mereu), iar in cele in care nu vrea as face si plecaciuni sa inghita macar lapte.

 

Deci rabdare!

 

Noaptea trecuta a fost una rea. Ca a fost prea obosit, ca l-a durut burtica... N-a facut decat un graunte de kk ieri, iar dimineata in masina a facut putin, iar apoi cand sa-l schimb a erupt vulcanul de am zis ca ma umple de respect. A miorlait toata noaptea, s-a zvarcolit...Spre dimineata am renuntat, buimaci de somn, sa mai executam dus-adus Puturos.

 

Un sfarsit de saptamana frumos si de la mine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici frumoase !

Am intrat si eu sa va salut :)

O sa intru mai des si promit sa citesc din urma despre voi.Mi-a fost tare dor de voi si bulgarasi.

Mara mea e o mamaruta ce nu sta o secunda cuminte,mergem in picioruse de o luna,avem 9 kg si 80 cm,am progresat enorm de mult !

Am continuat kinetoterapia iar acum facem doar o data la 2 saptamani,suntem puternice si ambitioase.

Despre mine pot spune ca sunt cea mai fericita mamica si sotie acum,de cand nu v-am mai scris m-am casatorit si ne-am mutat impreuna toti 3 :).

Va las cateva poze ! Va pup si revin ! :*

post-131128-0-11871300-1467363078_thumb.jpg

post-131128-0-38334600-1467363233_thumb.jpg

post-131128-0-50971700-1467363245_thumb.jpg

post-131128-0-86326400-1467363338_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Lory, asa e ,e bunicel rezultatul. Am vorbit azi cu dr la tel si mi-azis si ea ca e ok ai m-a chemat luni la control sa vada cum se vindeca operatia si ce tratament imi da. Cand am vb cu ea mi-a zis ca imi va da ceva ovule si ceva prafuri pt a creste imunitatea ca sa lupte organismul sa elimine HPV-ul. O sa iti spun concret ce imi va da si pt ce.

 

Soparlica multumesc!!! Sanatatea e cea mai importanta. Referitor la somnicul lui Alex de la cresa , poate sa incercati sa il tineti acasa cateva zile , daca e posibil, ca sa ii refaceti rutina de la pranz. Asa face si Sofia cu mancarea arunca in toate directiile , numai la gurita ajunge putin.

 

Da, am fost ieri la pediatra si abia a atins si ea 9 kg !!!! In schimb a crescut in inaltime si are 80 cm.

 

Am cerut sa ii faca o hemoglobina pt ca simteam eu ca nemancatul ei nu e numai pe fondul caldurii si caninului ce sta sa iasa de doua luni , si a iesit mai mica 10 si ceva , adica anemie si ne a dat sa luam fier Hausman pt 6 saptamani.

 

Sper sa inceapa sa manance mai bine. Inafara de asta este totul in regula.

 

Ah ne-a mai dat si niste granule homeopate ce sunt pt pofta de mancare cica. Dar sotul e cam sceptic in privinta lor ca cica is " apa de ploaie". Voi ce parere aveti de homeopate???

 

Eu ieri si azi am niste dureri de cap ingrozitoare , nu trec cu paracetamol si pe langa asta mai avem si o galagie groaznica in bloc de la cei cu reabilitarea.:(

 

Va las o poza cu iubitii mei asteptand sa pun masa intr-o seara :)

 

Mai vin

 

Pupici

post-131528-274933_thumb.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANAA!! Bine ai revenit!! Chiar ma gandeam la un momentdat sa intreb ce se mai aude de voi! Ce miresica frumoasa! Casa de piatra! Sa fiti fericiti! Si Mara e adorabila! Ce mare s-a facut!

 

 

Lory! Iti multumesc ca esti mereu atenta!! [pup] si iti multumesc pentru urari!! [pup] ... sunt de inceput de iulie, deci inca mai am ft ft putin de asteptat :D, dar apreciez enorm!

Tot nu stiu cum poti sa ai atata energie si optimism... si, wow! La 5 dimineata cu muzica in urechi si alergat?? Esti eroina mea! [pup]

 

Nadia, DOAMNE AJUTA!! Imi dau seama ca jumatate din tine e fericita, in timp ce jumatate e ingrijorata... dar ai nadejde! Va fi bine... Cam in situatia ta este Ionut al meu... teoretic ce s-a operat la el e malign, dar trebuie supravegheat atent 3 ani. Jumatate din perioada s-a dus, si, ma rog la Dumnezeu, totul este bine. Iti doresc din suflet toata sanatatea din lume si sa scapi de orice buba...!

 

 

Spuneam de Ionut cu nemancatul...e o combinatie de caldura, dinti si...altele.

Acum ma surprinde ca nu suporta sa mai stea in fundulet in apa. Nici in piscina nu se mai pune in fundulet, nici in cada... el care era de-a dreptul fascinat de baita...acum vrea peste tot in picioare...si daca ma intind prea mult incepe "tata, tata" adica "gata, gata"...

 

Sper sa fie si asta o faza.

In rest cade...si numai in cap. E plin de cucuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele frumoase :)

 

Nadia, ma bucur ca rezultatul e ok! Sa dea Dumnezeu sa fie bine in continuare! Vai de frumoasa e poza cu iubitii asteptand mancarea. Piticuta voastra e asa de delicata, dulce si expresiva! Pe genul, hai mami ce tot faci acolo ca ne e foameeeee! Acum eu nu am experiente cu homeopate, asa ca nu pot sa ma pronunt, fina mea le tot foloseste si e tare incantata! Dar acum daca e placebo sau chiar functioneaza... nu prea pot sa spun! Acum ca ea e micuta si delicata asa, nici voi nu sunteti mari, cu cine sa semene copila? 

 

Soparlici, of ce va chinuiti si voi cu somnicul! Si eu zic ca e prea devreme sa renunte la somnul de zi, odihna e tare importanta in perioada asta! Si noi am avut probleme cu Em la cresa, dormea intotdeauna mult mai putin la cresa decat acasa, dar de eliminat complet somnul la cresa - a facut-o pe la 2 ani si 7-8 luni. Dormea insa intotdeauna mult mai putin la cresa, si recupera apoi acasa. Zic si eu ca si fetele, incearca sa ii mentii o rutina, care sa fie apoi continuata la cresa pe cat posibil. E posibil sa fie si caldura, intr-adevar! Ooooof, greu!

 

Flory, bine ai revenit draga noastra! Hai nu te enerva cu intelesul, ca pana la urma o sa o intelegi tu! Nici eu nu inteleg tot ce spune, dar o intreb, ii repet, ii arat pana cand ajungem la consens...sau cel putin asa cred eu! Referitor la modul de a manca, vezi si tu ce functioneaza...unii copii incep sa manance singuri mai repede decat altii! Ce poti sa faci e sa ii pui in fata si sa o lasi sa manance singurica, si daca vezi ca nu mananca, atunci ii dai tu! Nu te stresa prea tare, ca nu e obligatoriu sa manance singura la varsta aceasta! Daca refuza sa manance ceva, asta e, poate o sa manance data viitoare! Se poate intampla ca anumite feluri de mancare uneori sa le manance alteori nu...e perioada in care i se formeaza gusturile, e important sa ii oferi de multe ori acelasi lucru, pana cand va manca. Rabdare (fara tutun) ;).

 

Eyna, ce bine ca ai revenit! Hai nu ne mai parasi, da? Tu chiar erai o prezenta constanta mai, stai aici si spune-ne ce te macina! M-a amuzat deschierea lui Gabriel! Copil cu personalitate, ce vrei? Sa nu ne mai parasesti, si sa ne mai pui si ceva poze, da?

 

Oana, ce bine ca ai revenit! Ma bucur mult ca ne-ai scris, si ca va este bine! Felicitari, casa de piatra! Tare frumoasa esti, si ti se citeste fericirea in ochi! Maruta e asa de dulce si delicata! Iti seamana bine! Sa fiti fericiti multi multi ani! Si sa ne mai povestesti despre voi!

 

Lorycicule, vai de mine ce m-au mai amuzat pozele voastre! Frumoase, frumoase frumoase! Marmota mandra foc, asa plezneste de bucurie copilul asta al vostru! Mandra de voi, ii licare ochii in continuu, se uita cu o admiratie amestecata cu iubire si mandrie la voi de mi-au dat lacrimile! Si e asa o nebuna curajoasa! Cum mah' sa se dea in rollercoaster la 8 ani! Si apoi bate high 5 cu tati si e incantata toata! Filmul cu caprele zapacite l-am invatat pe derost! si asta pentru ca e favoritul Emmei! A trebuit sa ii explic cine e in film, cine e marmo si cine e Leyu, si asa prin film Marmo' a dresat-o si pe Em, care aplauda, se aseaza, face tot ce face M cu Leyu! Aaaa, si a incercat sa faca si ea "twist & jump" cu sora-sa, dar  nu i-a iesit. M-a intrebat unde sunt fetele alea, ca vrea sa mearga la ele. Da vrea sa o ia si pe Ver cu ea... De grasuna voastra ce sa spun, e asa de bucuroasa! Si rade asa zgomotos si plin! E frumoasa si luminoasa si o bucurie de copil! Se vede ca v-a priit iesirea! Imi place mult mult poza in care Leyu mananca porumb si cea in care e cu ochelarii tai! Se uita asa cald si dulce in obiectiv! Emana multa caldura pozele astea doua!

Tie iti sta tare bine cu parul roz (nu credeam ca o sa ajung sa spun cuiva ca ii sta bine cu par roz, probabil ca deja ti-ai dat seama ca eu sunt genul traditional conservator ;)), esti frumoasa, cool, si fericita tare! Poza in care se vede ca ai plans mi-e si ea tare draga! Te imbratisez cu mult drag prietena mea sensibila, greu incercata si cu par roz. Si sper sa se intample Amsterdam in octombrie! Succes marmotului la competitii!

 

Asa, restul fetelor, ce faceti, cum sunteti? Andreiule pe unde mai motoresti? Mihu, la multi ani draga mea (eu ma bazez pe memoria Lomemory-cei noastre, asa ca sigur a fost ziua ta zilele astea)! 

 

Asa, acum sa va spun despre noi cate ceva, am terminat auditul, cu bine evident, dar m-a stors de energie saptamana asta! In fiecare zi trezit la 5.30, zici ca am facut armata! Bine ca s-a terminat, partea a doua in august!

 

Lory nu, nu mi-am deschis culoarea parului, cred ca de la soare din Portugalia ca am vazut si eu ca m-am blonzit! Io si cu fiica-mea cea mica, si ea tot balaioara e! De vopsit eu ma vopsesc saten deschis, asa relativ aproape de culoarea mea naturala, dar acum am vazut ca parca dau in blond! 

 

La noi e o vreme de noiembie tarziu, cu ploi serioase in fiecare zi, vant bun si continuu si temperaturi care daca ajung la 15-16 grade... Asa ca numa' atmosfera de vara nu e aici! 

 

Fetele bine, se alearga pe aici intruna, se joaca mult impreuna si imi place mult sa le vad, cum se joaca, se imbratiseaza, se tin de mana si merg impreuna la diferite chestii sa se joace. Em vorbeste numai in termeni de "noi" - adica ele, copiii si "voi" adica noi parintii! Ma amuza tare mult.

 

In weekend avem program de lenevit si organizatoric... intercom sa iesim la o plimbare in padure combinata cu strand, sa vedem daca ne si iese.

 

Va mai pun niste poze pe drive, va pup . Sa va fie bine, si sa aveti un weekend frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-s baba si uit! Soparlici am vazut pozele de la munte! Sunt tare frumoase, cine le-a facut se pricepe! Sunt poze profi, frumoase, cu culori minunate, lumini speciale si o familie tare fericita! E clar, e copilu' vostru, se simte pe munte ca pestele in apa ;). Pozele cu el in iarba cautand - ce-o cauta el acolo, rame, melci si alte alea, si cu batul in mana si suzi sunt asa de calde...Iar ultima poza, cea in care se vede urma de lapte pe nasuc,,,e de album! Pupici multi familie frumoasa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Azi va voi spune cum nu am ascultat eu de recomandarile unei pediatre, ci de instinctul de mama. Sper ca Puturosul sa doarma inca in scaunul de masina cat scriu.

 

M-au sunat vineri de la cresa ca are scaune diareice si sa merg sa il iau. In 15 min am fost acolo, nu ma intrebati cum.

Eram incantata ca doctora de familie tocmai a ajuns la cabinet (mi-am dat seama abia cand am parcat ca fusese dimineata).

Am intrebat la cresa cum s-a manifestat: pai cand am venit de afara a avut un scaun moale, iar acum cand v-am sunat unul apos rau. Febra? Nu. Voma? Nu. Altceva? Nimic.

Ajung la clinica, prind inca asistenta si ma trimite la pediatrie fuga ca vine ea cu biletul de trimitere.

Vine schimbul de dupa-amiaza, aceeasi doctora ce ne-a dat antibiotic data trecuta.

Ma intreaba una-alta, ce mananca (biscuiti cu crema, croissante, prajituri din comert - spun mereu nu si se uita chioras la mine in sensul de ce mama denaturata, infraneaza copilul de la bunatati) si ce bea (sucuri - ii spun ca numai lapte formula si apa).

Ii face repede internare in ambulator, il asculta la inima si plamani, il controleaza in gat, la urechi, ii ia sange si pana la rezultat ma mai intreaba una-alta (am si uitat ce) si imi tot repeta ca daca nu e infectios ii da doar simptomatice, altfel il trece pe antibiotic.

In fine, rezultatul a iesit cam asa: nr celule albe mai mare decat nr celule rosii, deci infectios, enterocolita de natura infectioasa.

Buimaca si zapacita am crezut si nici prin cap nu mi-a trecut sa ii spun ca a fost racit. Dar totusi inrebam obsesiv daca nu mai face niciun scaun diareic si e bine... Iar ea imi raspundea mereu ca nu are cum sa fie.

Imi scrie un bilet pentru test rapid de rotavirus si in timp ce ieseam ma indemna sa ma rog sa iasa negativ.

In drum spre casa cumpar medicamentele prescrise (sumetrolin la 12 ore si hidrasec 2 plicuri pe zi, ceaiuri (menta si anticolici), niste protectis (asta luat de la mine putere), lapte fara lactoza(pe care eram constienta ca nu il va manca necombinat cu lapte de care bea mereu), niste banane (sa fie ca oricum nu se atige de ele decat sa le striveasca), noste radacinoase de supa ca nu stiam ce mai e prin frigider.

Se facuse deja 5.30 cand am ajuns acasa, in scurt timp a venit si sotul, am pus de supa, m-am holbat si pe prospecte si tot verificam scutecul sa vad daca apare ceva. Ma intreaba sotul daca chiar are ceva sau ii dam iar antibiotic degeaba. Ma uit si eu le el, ridic din umeri, ce sa zic?

Pana sa intru in casa imi spusese vecina care il are si ea pe al ei la cresa ca mai exagereaza si doamnele, dar imi revenise in minte si rugamintea doamnelor sa-l tina acasa cateva zile ca se fac lucrari si comaseaza doua grupe.

Iau deci decizia sa nu ii dau niciun medicament, iar pentru urgenta aveam medicatia cumparata si i-o puteam da oricand.

I-am tinut putin regim alimentar (numai pana aseara cand a scapat in nectarine), sambata i-am dus proba pentru rotavirus (platita degeaba, dar nu mai conteaza). 

Ceva la burtica e posibil sa-l fi deranjat ca a avut 4 scaune destul de moi sambata, dar niciun caz diareice.

Am primit liniste si de la nasica noastra care a trecut cu micuta vara trecuta prin rotavirus, dar si de la laboratorul unde am dus proba.

Am sunat la cresa dimineata sa anunt ca ramane acasa saptamana asta si m-au intrebat de ce, le-am spus ca am medical dupa episodul de vineri si mi-au spus (cred ca era chiar dorectoarea care a raspuns) ca la grupa lor au fost copii cu boala "gura, mana picior". 

Maine avem programare la medicul de familie si la pediatra (sa-l vada iar), iar intre timp m-am oprit de 3 ori sin scris ca s-a trezit, am ajuns acasa, s-a culcat iar, a mai marait o data...

Va las acum, sper sa intru curand sa va raspund si punctiform si mai sper sa nu prea rau urecheata daca saptamana asta nu mai reusesc sa intru.

Alex e bine, fara scaune diareice, mananca, e activ cat 10 si harnic cat 20.

A avut doua nopti urate si agitate la somn presupun ca din cauza "smotocelii" uracioase de la medic, iar eu va las ca daca raman fara baterie am scris degeaba.

Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Pe fuga.

 

Soparlic multa, multa sanatate!!! Nu-s acum nici in 'mana' pt combatut, nici timp nu am dar asaaaa as zice ce parere am eu despre profesionalismul celor de la cresa si despre pediatra...Dar...Sanatate multa, Alexului, hidratare maxima (daca are multe scaune sau doamne fereste, vomita, urmareste-i si fontanela, iti va da starea hidratarii), odihna, joaca multa cu mami si tati si o sa fie bine! [flo2]  [pup]

 

Nadia eu nu am auzit de 'eliminat hpv-ul' dar ovulele si prafurile, banuiesc ca rau nu au ce-ti face. Oricum nu au nimic cu alaptarea, asa ca bucura-te ca iti poti tine minunea la san! Sunt foarte haiosi iubitii tai, parca spun sa te grabesti ca le e foame! Dulce foc Sofia! [pup]

 

Oana bun revenit. Esti tinara si frumoasa iar Mara, care este si ea o frumoasa, iti seamana foarte bine! Va doresc sa va fie mereu asa de bine ca acum! [flo2]

 

Miha aha, deci baba a retinut ceva dar nu chiar cum trebuie, asa-i la 36 de ani, ma ierti tu. [:)]  La multi ani frumosi, sanatosi si minunati, alaturi de luptatorul pretios! Te simt cumva asa...retinuta. Si mi-e dor sa citesc despre Ioan si toata nazdravaniile pe care le face! [pup]

 

Carmenus ce frumoase sunt fetele astea ale voastre!!! Si doamne, ador spiritul liber al Emmei, cum sta ea intinsa pe spatarul canapelei la cafenea  [:D] . Si ce frumoasa este poza cu tati si fetele lui, minunata! Sunt frumoase frumoase, seamana foarte bine intre ele si-s senine ca o dimineata perfecta! [il]  [pup]

 

Iti multumesc pt cuvinte...ca intotdeauna, draga mea prietena! [il]  (pai stii tu cu opusii care se atrag, asa si noi doua: tu femeie normala, conservatoare sau nu, cu par frumos, cu imbracaminte frumoasa; eu cu parul roz/albastru/violet, pantaloni rupti, tatuaje. Suntem ca o balanta. Si daaaa si eu speeeer sa vin la Amsterdam).

 

Flory nu mai scriu si eu, ti-a scris Carmen foarte frumos si complet. Calm, draga mea, ofera-i mancare cat mai variata, care eventual se poate manca si fara tacamuri (desi lor le place sa manuiasca furculitele, de ex): chiftelute, fasole verde/galbena; cartofi la cuptor; cartof dulce; buchetele de brocoli/conopida, etc, ai inteles ideea. La ciorba/supa, recomand metoda Soparlicai, cu 2 boluri si mai recomand ca bolul Ioanei sa fie din cel cu ventuza, care se lipeste de masa. Cresc, isi vor schimba gusturile de cateva ori, deruteaza parintii ca ieri iubeau rosia si astazi sa nu o vada si alte asemeni. Importanta e constantza, oferitul de chestii sanatoase, calmul si privitul mesei ca pe ceva absolut natural si nu ca o lupta! [pup]

 

Gabriela, daca tin minte bine (ca vad ca o cam zbarcesc) ieri l-ati aniversat pe Andrei. Am retinut asa, pt ca si in familia noastra 3 iulie reprezinta un inceput, asa cum si pt voi 2 reprezinta inceputul calitatii de parinti. Ii doresc sa creasca mare, sanatos, fericit si norocos, alaturi de frumoasele surioare! [pup]

 

Noi ok. Am avut un weekend plin si extrem de emotionant. Sambata marmota a luat medalia de aur pe linie, la toate stilurile de inot. Clubul a iesit pe locul 2 in competitie. Ne uimeste si suntem foarte mandri de ea. Duminica avea show-ul de calarie dar pt ca Merlin (calul ei) este accidentat, ea nu a vrut sa calareasca altul. Asa ca a renuntat (aleeeeluia, nu credeam sa apuc ziua cand renunta si ea la ceva competitie!). 

 

Drept urmare am fost plecati in partea cealalta a tarii, am facut ieri 700 de km dar am avut o vreme superba si am vazut locuri minunate. Daca ajungeti in Ire, va recomand sa nu ratati Cliffs of Moher, le-am vazut noi ieri si sunt spectaculoaseee. Am vizitat si Galway, un superb oras port, in vestul Ire. Marmota vorbea cu oceanul atlantic (in Dublin avem Irish Sea) si ii spunea ca se vor revedea zilele urmatoare. [surf]

L este bine, vorbeste in propozitii din 2-3 cuvinte si este uimitoare, uimitoare tare! Si dintuleste de zor.

 

V-am mai lasat niste poze pe drive, nu ca le-ati fi vazut pe celelalte dar sa fie acolo. [:D]

 

Acum plecam la bbq, cu 'ocazia prilejului'. [usa]

 

Pt mine urmeaza zile plineeee, plineeee ochi, nu stiu pe unde scot camasa. Nu stiu daca mai am vreme sa dau cu pixul pe forum dar, sper eu, din vacanta, sa va citesc.

 

Va pup si va doresc sa va bucurati de vara, alaturi de copiii vostri fantastici! [flor]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...