Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Seara buna,

 

Soparlici ce baiat sugubat ai. Multumesc de ajutor. Da ii gatesc ca pentru noi...adica desi e controversata chestia cu sare si zahar eu de pe la 8-9 luni cand am vazut ca refuza mancarea i-am pus putina sare si condimente. Cat despre zahar, daca fac un dulce in casa il fac cu banane bine coapte sa aibe aroma si dulceata sau dolosesc pasta curmale, daca e un biscuite de cumparat asta e, e cu zahar, dar nu mananca zilnic.

 

Alina....ce ma bucur ca ai mai scris cate ceva. Sanatate si stiu cum e cu inecatul tocmai am avut si noi in urma cu ceva timp genul asta de peripetii.

 

Nadia....ma bucur ca est bine ca piticuta mananca...acum ca zici de fier noi l-am oprit in urma cu 2 saptamani si s-a suprapus si maselele si cred ca de aici apetitul redus pana la refuz.Am sa il reiau oricum vedem acum ce Zic si analizele, avem rezultatul peste o saptamana.

 

Lory...esti fenomenala, am mai spus si sustin. Cum esti tu ocupata si totusi iti faci timp de noi...si doamne ce frumos povestesti despre L si pisica...e ceva de vis. Acum sunt la soacra, dar cum ajung acasa duminica ma conectez sa vad si eu pozele si poate pe saptamana viitoare reusesc sa mai urc si eu. Ai citit-o bine pe Ioana...da si eu m-am gandit ca e ceva legat de mine, chiar cochetez cu ideea de a isi lua sotul cateva zile de concediu ca sa stea numai ei la orele de masa sa nu ma mai vada si poate reuseste ceva magic sa pot aplica si eu dupa. Multam de recomandari am sa fac niste cercetari despre ei.

 

Eu in numai 2 zile am avut 2 patanii foarte haioase.

Prima e legata de faptul ca am fost sa recoltam analize la recomanare alergolog dupa tratament si regim de mai bine de 5luni si desi e ceva neplacut pentru mine si Ioana, caci plange instant cand vede halat alb a invatat totusi ceva nou si anume "buba". De "vina" e mamaie (mama mea), de la care am observat ca receptioneaza cel mai bine cuvinte noi. ( tot ea ii zice sa imi zica mami si ea ma striga ami). Dupa ce a recoltat si i-a pus un plasture, mamaie a zis sa pupe si sufle ca o sa treaca buba numai sa se linisteasca sa nu mai planga si ea a aaociat si zis imediat. Apoi mai tarziu dupa ce i-am dezlipit plasturele si a intrebat-o cumnatul unde are buba a aratat a suflat si l-a pus sa o pupe in locul respectiv, ca apoi sa mimeze ca e dureros. A fost ceva de ne-am prapadit de ras. Apoi zicea buba si arata la toate zgaraieturile si brobonitele de pe ea.

Cea de-a doua a fost o chestie care m-a lovit tare....adica cum refuza sa manance dar din troaca cainelui, ba. Astazi dimineata i-am dat un biscu de cocos facut de mine a luat 2 guri din el si l-a scapat pe jos. Cum la soacra in casa traieste si un caine, ea obisnuita ca la noi l-a luat de jos sa il manance insa eu i-am zis ca e caca si sa il punem in castronul catelului sa manance si el. Bun, un alt biscuite nu a mai vrut si a trecut timpul, ora de somn apoi trezirea. Cand s-a trezit sa oregatesc ceva sa mancam la un moment dat o scap putin din ochi si cand ma uit ea manca ceva...ma duc eu sa vad ce baga la gura...cand colo buscuitele lupsea din troaca cainelui si ea manca de zor. Pai bine mai fata...eu ma rog sa mananci si tu mananci dar de unde si ce apuci. :)))

 

Cam atat despre noi.

Va pupicesc si un sfarsit de saptamana placut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dragele mele!

 

Alinutza nu stu ce sa te sfatuiesc. Inafara de a o aseza pe Celine pe un plan inclinat nu imi mai vine nimic in minte.

Sanatate multa, multa va doresc!

 

Flory am trecut si noi ieri prin faza cu "buba" si a fost asa de haios. Eram la nasici cand a fugit catre leagan (si el si nasica mica vaneaza leaganul liber si e o competitie intre ei care sa-l ia primul). In fuga s-a impiedicat de o buruiana si a cazut, iar dupa ce s-a facut una cu pamantul a rostit printre lacrimi "buba".

 

Ia-i fetii o troaca de catel daca de acolo preferea sa manance. Ce nu facem noi sa-i vedem mancand?

 

Alex este bine. Merge la cresa in continuare. Ieri a dormit numai jumatate de ora (dupa ce a fost leganat de una dintre doamne). Acasa in schimb a dormit bine in weekend (sambata 2.5 ore si duminica 3 ore) pus direct in patut.

Aseara facea mofturi la culcare. De obicei seara ii fac baie, il echipez de culcare si ii dau un biberon de lapte dupa care el se culca, noi sezand langa el in pat. Aseara in schimb facea oricea latceva inafara de somn: canta, bombanea, se ridica, alerga in pat. Asa ca l-am pus in patut unde s-a foit o vreme, a mai vorbit putin si a adormit.

 

Va las, pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,

 

Se vede ca este perioada concediilor caci este cam liniste sau cum are si Lory ceva treaba si nu mai poate intra asa des sa "traga" pe fiecare de urechii.

 

Soparlici....pff...i-as lua si 1000de troace numai sa manance, dar ca orice minune nu tine mai mult de 3 zile. :))) De-a lungul timpului am tot incercat asa zise pacaleli....fie puneam mancarea intr-un ambalaj atragator, in caserole....in staniol si desfaceam ca o surpriza...im punga chiar din oala sau tava direct...nu a functionat de multe ori...adica maxim 2 ori. Acum iar e in perioada in care se hraneste cu aer, apa, lm si fructe....in rest 3 gurite de pui sau 3 patratele de omleta gen clatita cu legume sau porumb fiert sau ieri 5 rondele de dovlecel pane la cuptor...dar e bine si asa decat doar apa si lm si cate 1 gura din nimic ca sa zic asa. Astept sa vedem vinerea viitoare ce mai opineaza alergologul cu analizele facute de el mai merg si la pediatru sa vedem daca vede si o cauza ceva care sa o determine sa se hraneasca mai cu nimic, vedem ce si cum.

 

Carmen sper ca sunteti bine si doar ocupati. Am vazut niste fete delicioase, cu tati pe topogan si in nisip...la piscina in curte unde sunt mortale...nu mai zic de Emma e o dulce in pantofii tai si cocotata pe speteaza canapelei si mancand.

 

Lory si ale tale sunt super delicioase. Marmota cea curajoasa si Leya cea care domina pisica si pusa pe nazbatii, e mortala cand se tine de manerul din masina si ma topesc cand le vad ca se tin de mana. Sper ca nu te-au coplesit prea tare treburile si ca sunteti bine.

 

Alina...sunteti bine?! Ce mai face Celine?!

 

Andreea...cum a fost in concediu?! Abia astept sa vad poze.

 

Miha, Eyna, Nadia....fetele?!

 

Am lasat si eu cateva pozici si filmulete.

In afara de faptul ca refuza mancarea sau nu mananca Ioana e un copil f energic si sugubat. Acum numaram "1,2,3 si", pentru ca si eu si sotul numaram de fiecare data cand o luam in brate, nu stiu de ce ca si cum ne-am pregatii de ceva. Stie sa zica ca are 1an, arata aratatorul si zice unu...cred ca ar fi trebuit deja sa o invatam sa zica 2. :)))

Ii place sa ii zic poezii sau cantecele scurte, e f atenta apoi spune dupa ce termin ceva in limba ei ca si cum ar repeta ea ceea ce am zis. ( poeziile verisoarei de la gradii...deci cele mai simple ) Cochetam cu ideea de a o da pana in toamna la o cresa particulara ( ca tot au marit indemnizatia si dif pana la cat luam pana acum sa o folosim in sensul asta, ca dk ne-am descurcat cu 1200ron atata timp ce mai ar fi 1-2 luni ), ca sa invete sa interactioneze mai bine cu cei de o varsta, sa deprinda mai bine vorbirea si poate si mancatul ( cel din urma ar fi cea mai mare realizare ) pentru ca oricum nu sunt atati de multi copii, dat fiind concediile si asa ar putea sa se ocupe mai bine educatorii de ea. Programul ar fi doar pana la pranz. Acum am fost sa vedem ceva in apropiere de casa, maine mai vedem ceva si luam o decizie.

 

Eu sunt deprimata, conflictele conjugale sunt tot mai dese....parca nu mai iesim din mocirla asta....si se revarsa si asupra deciziilor in ceea ce priveste copilul pentru ca pana in final intervin junghiurile personale....eu sper sa depasim momentul....desi in momentul asta nu vad nici cum luminita salvatoare.

 

Va pup vorba aia cu lipici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele

 

Am lipstit cam mult ce-i drept..tot nu reusesc sa ma organizez cu timpul mai deloc. Am multe multe pe cap la servici, asa ca am tot lucrat si seara si in weekend. Iubu' a fost si el pe drumuri si asa m-au "sclavagit" fetele astea ale mele, ca eram singura la indemana. 

 

Lory draga mea, sa aveti o vacanta frumoasa, sa va bucurati de soare si de oceanul Atlantic (fu frumoasa revederea dintre marmo si ocean ;)???). Sper ca piti nu se arunca in apa asa cu capul inainte (pe genul Verului, 1-2-3 bum). Te asteptam cu baterii incarcate, povesti frumoase si poze multe da?

 

Flory, Flory, Flory, ti-am citit dilemele si supararile. Acum referitor la mancare, eu zic ca rabdarea e secretul! Unii copii mananca mai bine, altii mai putin bine - daaaar, de murit de foame nu moare niciunu'. Asa ca eu te sfatuiesc sa ii oferi intotdeauna de mancare, chestii sanatoase si o lasi pe ea sa manance cat vrea. De fortat nu poti oricum sa o fortezi. Incearca sa nu ii dai alternative nesanatoase, pe principiul "macar asta sa manance". Si eu personal i-as diminua laptele, asta pentru ca asa poate ar razbi-o foamea si ar manca. Incearca sa nu iti faci prea multe griji si sa nu te invarti dupa soare cu ea, adica daca ea nu vrea sa manance dovlecel cu pui sa ii faci cartof cu peste si daca nici asta nu vrea sa ii faci altceva... Ca intri intr-un iures din asta in care nonstop gatesti si strangi ce nu mananca ea.... Si nu e sanatos pentru niciuna din voi :). Referitor la problemele conjugale, e greu sa dau sfaturi. Cred ca e important sa incercati sa discutati unul cu celalalt, sa va faceti timp pentru celalalt si nu doar pentru pitica. Ea e liantul vostru acum, dar inainte de ea ati fost doar voi doi :). Succes draga mea, ma gandesc la voi. Cu cresa iti urez succes, eu zic ca e o idee buna, copii se dezvolta tare frumos in comunitate. 

 

Soparliciule, te imbratisez tare si pup Alexutzul minunat! Eu cred ca o sa isi revina cu somnul si ma bucur ca in weekend a dormit bine. Saptamana asta cum a fost? Tot juma' de program la cresa si dormit acasa? Ce drumuri mai planificati? Pupam cu drag.

 

Alinuzule, sa va faceti bine fete frumoase da? Si hai mai pune-ne si tu poze cu Celinuta ca nu v-am mai vazut de nu mai tin minte cand.

 

Restul fetelor, vacantuiti de zor?

 

Noi suntem ok, asa cum v-am spus ocupati nevoie mare (eu si iubi). Colac peste pupaza Ver a facut pneumonie, marti m-am dus sa o iau de la cresa si era oarecum maraita, nu prea mancase si respira destul de repede. Seara nu si-a revenit asa ca am sunat la dr, care mi-a spus sa ma duc imediat cu ea, ca din ce ii spuneam eu parea ca are probleme de respiratie, in fine, am ajuns la dr, a cautat-o peste tot si i-a identificat un inceput de pneumonie la plamanul drept. D-ai cu teste, de-i cu intrebari ca daca avem astm in familie etc... In fine, i-au dat antibiotc, un spray ca sa o ajute la respiratie si gata. Acu' copilu' nu e bolnav, nu avea febra ingrijoratoare (38.3 - eu pana pan 38.5 nici paracetamol nu-i dau normal). Ea e plina de energie, se joaca, din cand in cand cate un marait asa dar nimic ingrijorator. Mananca ceva mai putin decat de obicei, dar de dormit doarme bine si de hidratat se hidrateaza. Toate astea s-au intamplat in timp ce la mine la servici e haos ca nu mai am sef, asa ca am preluat o gramada de sarcini, si iubi era pe drumuri. Azi vine acasa, abia astept. 

Em incepe scoala pe 1 august, asa ca trebuie sa incep sa ma ocup sa-i pregatesc petrecerea de la revedere de la cresa, in fine mare pregatire nu e, doar cadouri pentru educatoare, cadouri/atentii pentru copii. 

 

Cam astea de la noi, mai vin si va pun si niste poze pe drive. 

 

Sa aveti un weekend frumos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru urari... chiar daca multumesc intarziat! Apreciez enorm!

 

Am o motivare...dincolo de faptul ca imi petrec tot timpul afara cu bebitu, am suferit o lovitura la tampla destul de urata care a necesitat mai multa pauza si inactivitate. Saptamana viitoare voi face si un rmn. Sper sa fie bine... deocamdata sunt sub efectul calmantelor si mai tot timpul sedata... ametita si cu varsaturi.

Sper sa treaca repede. Mai mult ma tem de trombofilie sa nu faca prostii :).

 

Va imbratisez strans.

 

PS: Daca dati cumva de Iuli, spuneti-i ca mi-e foarte dor de ea!! :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihule, sanatate multa multa draga mea :). iti trimit o imbratisare calda (bine, vorba vine calda, asa de aici de la mine, la 20 grade) si ma gandesc la voi! Pup mamica lovita si baietelul curajos!

 

Flory, am vazut pozele si filmuletele! E minunata Ioana! Are asa o privire senina si carliontii ii completeaza asa de bine fata! Si ii rad ochii si pare a se gandi intr-una la ce nazdravanii sa mai faca! M-am indragostit de ea! Si e lunguta si atletica asa, nu indesata ca fiica-mea :). Pup fetele.

 

Hai ca daca nu e Lory, strig eu catalogul! Pe unde sunteti dragelor?

 

Soparlici, voi unde ati umblat in weekend? A recuperat "puturosul" somnul? Voi cand plecati in vacanta? Daca ai spus si am uitat eu, imi cer scuze.

 

Restul fetelor banui ca sunteti tot prin vacante, sa va simtiti bine!

 

Aaa, voiam sa sa spun de Iuli, eu am incercat de vreo 2 ori sa o sun, dar nu raspunde la telefon, i-am dat si un sms dar degeaba, sper din tot sufletul sa fie bine. Iuli draga mea, daca ne citesti, sa stii ca ne gandim la tine, ne e dor de tine si te asteptam.

 

Noi bine, Verutul si-a revenit, am petrecut tot weekendul pe afara, joaca cu apa, cu nisip, cu pamant, flori, cu de toate. Asa ca m-am incarcat pentru o saptamana grea si lunga. Vorbeste mult, intr-una aproape, dar nu e chiar de inteles ce spune. Si se enerevaza ca nu o intelegem, si revine si ne explica iar si iar... Aaaa, si mananca nisip de cate ori are ocazia  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Acu' io chiar cred ca ii place, alta explicatie nu am! Ca prea il ia asa cu pumnu', ca pe medicamente.

 

Va pup si ma duc la somnic  [pup]. O saptamana frumoasa sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

 

Azi sper sa reusesc sa finalizez mesajul pentru ca zilele trecute am stat cam prost la capitolul conectivitate la internet la munca, iar de acasa nici ca mai reuseam sa va scriu.

 

Carmenus sanatate multa, multa Verutului. Banui vreo cauza? M-ai pus pe ganduri.

 

Noi in concediu (la Budapesta) plecam pe 22 august (ne intorcem pe 27), dar am vorbit ieri cu nasicii sa migram 3-4 zile la mare (din 8 august). Numai ca sotul trebuie sa vada daca poate sa-si ia concediu atunci, iar eu sa-mi modific concediul cu o saptamana mai devreme si apoi sa vorbesc cu socrela sa vad daca poate sa vina ea sa stea cu Alex in ultima lui saptamana de vacanta.... Asa ca numai vacanta de la unguri e planificata.

 

Si la noi tot joaca, mai nou a descoperit mersul descult afara (pe beton/asfalt) si dupa ce ca alerg sa-l imbrac (dar mai ales sa-i pun pampers) acum nu mai vrea nici sosoni in picioare.

 

De luni pana miercuri a ramas si la somn la cresa. Dar a fost putin si prost, iar acasa n-a mai dormit.

Joi si vineri l-am luat la pranz, dar numai joi a dormit acasa. Vineri a dormit 50 min in masina si cu atat a ramas.

(daca il trezesc cand ajungem acasa nu se mai culca asa ca astept sa doarma in masina cat doarme)

 

Flory daca tu de vaiti ca nu mananca, eu m-as vaita ca prea mananca, dar mai bine nu ma vait ca sigur o sa treaca repede.

Deci cere, cere "papa" non-stop. Si daca ai zice ca doar incolteste mancarea ar fi ceva, dar el mananca nene. Si se trezeste de 2-3 ori pe noapte pentru lapte. Unde o intra?

Lasa ca o sa fiu si eu curand in situatia ta.

 

Sfatul meu este sa discuti cu sotul tau. Linistit, la masa. Fara TV sau telefoane prin preajma. Sa discutati orice; de la faptul ca tu ai mancat un covrig cu prea putina sare, la visurile voastre de a zbura pe luna. Trebuie sa vorbiti mereu, chiar daca la un moment dat conversatia se repeta (gen tu intrebi ce mai mancam azi, iar el raspunde nu stiu).

Comunicarea trebuie sa fie mereu prezenta intr-o relatie, altfel fiecare se retrage in altceva. Iar banii nu trebuiesc niciodata socotiti (eu daca ii socotesc vad ca cheltui mai mult decat castig), ci dramuiti cu migala si directionati catre nevoi (intretinere, rate, utilitati, copil...).

Nu va enervati, nu va vorbiti pe tonalitati diferite, nu va adresati cuvinte urate, respectati-va intre voi si respectati parerea celuilalt. Aveti mereu rabdare unul cu altul.

La noi asa a mers mereu.

 

Sper sa gasiti o cresa buna si Ioana sa se adapteze usor.

 

Mihule pai nu eu eram impiedicata grupului? Mi-ai luat locul? Sa te faci repede bine ca te asteptam ca pe painea calda sa ne povestesti de Ionut.

 

Noi suntem bine.

Sambata am fost la bunica sotului la tara unde Alex s-a balacit in voie intr-o galeata cu apa (abia cand sa plecam am vazut ca apa din care ii dadusem noi sa se joace avea mormoloci), a alergat capra (care n-a vrut neam sa stea la mangaiat, ce sa mai zic sa bea apa din castronul lui), s-a urcat pe scara sa culeaga mere si a plimbat niste nuci intr-o farfurie pana le-a pierdut pe toate.

N-a vrut sa doarma la pranz (cu atatea tentatii noi nici eu n-as fi dormit!) asa ca a dormit tot drumul de intoarcere (2.5 ore).

 

Ieri am fost putin la cumparaturi si apoi la nasici la umbra si racoare. N-a vrut sa doarma la pranz (a atipit 15 minute in masina si cand am oprit s-a trezit si cu aia a ramas chiar daca m-am tot chinuit sa-l adorm in fel si chip).

 

De azi, iar la cresa pana la 4. Mi-e si groaza cand il voi lua sa-mi spuna iar doamnele ca n-a vrut sa doarma si a plans din cauza asta.

Asta pentru ca dimineata a insistat sa mearga singur de la masina pana in clasa si cand l-am lasat in clasa mi-a facut "pa-ba" cu manuta.

 

Aaaaa arata ochii, picioarele, nasul, gura.

 

Va las si eu ceva sa aveti la ce va holba.

Pe curand!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tiiiii, cum am uitat sa va povestesc exact asta?

 

Vineri n-a mai vrut sa-i pun pampers si am decis sa-l las asa. Am alergat putin dupa el prin casa (la propriu!!!) sa-i inchei body-ul ca "avea grija" sa se aseze pe gresie fix cu curu' gol.

La un moment dat imi vine ideea sa-l pun pe olita ca a cam trecut ceva si poate-i vine sa faca.

Doar ca pana sa aduc eu olita si vad cum se revarsa o baltoaca (ca si cand ai fi varsat un pahar cu apa) si pana sa pun eu mana pe el sa-l duc la dus se si juca in ea pelscaind cu mainile si exclamand "eeee".

 

Pai sa-l mai las eu fara pampers cum zicea colega mea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit din nou pe seara,

 

Miha....ma bucur ca ai mai intrat sa ne mai zici ceva...imi pare rau de accident...eu zic sa o iei cu toate mai incet sa ai grija si de tine. Asteptam sa ne povestesti cate ceva si de Ioan. Eu am strigat la un moment dat catalogul...dar am uitat sa te urez. Asa ca la multi ani cu sanatate si putere sa ai parte de lucruri bune si frumoase.

 

Carmen...multumesc de apreciere. Ioana da e o "soricica" cum zice Lory....slaba si inalta...nu f inalta....eu ii mai zic "veverita" . In ceea ce priveste mancarea...off am avut perioade cand intorceam bucataria pe dos, nu ca as fi as in gastronomie dar si cand ii faceam lucruri simple...ii dau variante 2-3 nu mai mult ca nu ma tin balamalele si nimic...nici variantele nasanatose nu o atrag....aduca nu mananca mai mult de 2-3 cartofi prajiti de exemplu am testat. In rest cand si cand pufu de la sanovita fara crocobauri si sare...gen 1 punga la 10zile sau ca si gustari in loc de fructe cand si cand rondele de orez, felii de hrisca si biscuiti cam atat.

Lapte nu stiu ce sa mai tai ca are 2 san pe zi....undeva dupa amiaza si seara la nani atat. Dar ma bucur ca cu regimul nostru si proasta ei alimentare analizele sunt bune...macar atat. Ma duce cu gandul ca ar putea avea ceva paraziti intestinali de se satura asa repede cu putin, ii plac cu precadere lucruri dulcege ( fructele ) si a mai iesit un IgE total marit fata de initialul depistat in ianuarie. Dupa 5 luni de regim atat eu cat si ea i s-a diminuat cu o unitate analiza la alergia laptelui de vaca.

 

Soparlici...ce frumu povestesti tu de puturos. Ioana fuge de caprele soacrei si se pune pe plans desi le-a vazut destul de des...cat priveste somnul...apoi nu e ok sa doarma asa putin...adica la fiece pediatru care am mers am observat ca m-au intrebat de cum si cat doarme si insista sa respectam orele de somn...acum Ioana cand e obosit pot sa trag de ea cat vreau ca adoarme instant.

Cat priveste comunicarea bat-o vina cu sotul...pai cam asta e...eu vorbesc povestesc cat e ziua de lunga incerc sa il atrag in conversatie sa il fac sa vorbeasca fara sa para ca trag cuvintele de la el cu clestele, dar el e f scurt si sucvint...da, nu, poate, vedem, ma gandesc etc...si eu par o cicalitoare si moara stricata.

 

Maine e prima zi de cresa. E o cresa privata. Avem totusi o saptamana gratis de acomodare sa vedem cum se comporta sa nu arunc bani degeaba pe fereastra.

Daca la inceput imi puneam mari sperante acum sunt toata " cacata" pe mine ( scuzati limbajul )....in loc de acele lucruri pozitive care m-au facut initial sa iau in considerare alternativa asta, imi vin numai bazaconii....nu stiu cum sa procedez cu ea...sa mai raman putin sa o las chiar daca plange sunt praf...imi e ciuda ca nu am avut timp sa citesc sa ma documentez cum ar fi mai bine spre a nu k traumatiza pe ea dar nici eu sa nu fiu arici toata ziua. Vedem maine cum decurge. Oricum o sa fie pana la 12 in prima faza...daca e ok atunci o las si la pranz si o iau pana in ora de culcare ( sper sa deprinda peanzul si sa mananxe mai bine in colectivitate fiind caci sincer cam asta ar fi ultima solutie in privinta mancarii caci nu mai am delic idei ) adica undeva la 13-13.30.

Mai nou i-am luat inaltator ptr chiuveta si toata ziua ma duce la baie ca acum se spala singura pe maini...a si a inceput din nou sa ii placa sa se balacesca in cada. I-am luat masuta mica si scaunel si e f incantata, bune nu atat de incantata incat sa manance dar sta la ea si isi pune un laptop de jucarie...e mortala.....a si pe alt scaun aseaza plusuri si le da mancare cu lingurita, mancarea pe care ea nu o mananca. :))

 

Va pupicesc si sa ne tineti pumnii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory trebuie in primul rand sa ai rabdare si sa fii tare.

Da, o sa o auzi plangand multa vreme dupa ce o lasi la clasa si o sa te doara sufletul, dar trebuie s-o iei cu binisorul si in niciun caz sa te vada plangand.

Sa-i explici cu calm si blandete ca acolo invata lucruri noi, ca doamnele o iubesc si o ingrijesc, ca o sa se joace cu alti copii, ca acei copii sunt nerabdatori sa o vada...

Noi am trecut deja la a da noroc (ca barbatii) cu toata lumea iesita-n cale cand intram sau cand iesim din cresa, dar mai ales cu portarul de care are grija sa-i scuture mana de cate doua ori si sa-i tot faca cu mana si sa-i zica "pa-ba" de n ori.

Cu mancarea va fi jale la inceput (sau poate nu!), dar se va obisnui. Acum Alex mananca foarte bine la cresa si a trecut de la un singur fel la ambele.

Cu somnul...nu stiu care ar fi solutia momentan. Poate ca Ioana nu va fi asa.

 

Daca va amintiti voi, Puturosul meu nu le avea cu somnul de zi nici cand era mai mic. In schimb doarme noaptea cate 11-12 ore. De doua nopti vad ca nu se mai trezeste decat pentru o masa.

 

Si in niciun caz sa nu abandonezi pe principiul ca plange, se consuma si nu o mai duc.

 

O sa vezi si schimbari in comportamentul ei. Schimbari in bine.

 

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...